گوش به زنگگوش به زنگ

خبر خوشحال کننده از یک روزنامه آلمانی برای ترکیه


امروز در روزنامه Die Welt در خصوص قانون جدید لغو ویزا برای شهروندان ترکیه خبری منتشر شد. چندین سال است که  دستورالعمل لغو ویزا برای شهروندان ترکیه در دستور کار اتحادیه قرار دارد. طبق ادعای این روزنامه آلمانی، این مشکل تا تاریخ 26 مارس حل خواهد شد.

خبر خوشحال کننده از یک روزنامه آلمانی برای ترکیه

خبر خوشحال کننده از یک روزنامه آلمانی برای ترکیه

بنا به گزارش این روزنامه آلمانی، اتحادیه اروپا بر این باور است که عملکرد  ترکیه در ۳ مورد از موارد اختلاف با اروپا رو به بهبود و رضایت بخش بوده و همین مسئله باعث گردیده است، اتحادیه اروپا در مورد قانون اخذ ویزا از شهروندان ترکیه تجدید نظر کند.

طبق اعلام روزنامه Die Welt، یک ماه قبل، بنا به درخواست ترکیه از اتحادیه اروپا، جلسه ویژه ای در بروکسل، برای لغو ویزا برای شهروندان ترکیه برگزار شد. همچنین بنا به گزارش منتشر شده در این روزنامه، اتحادیه اروپا لغو ویزا برای شهروندان ترکیه را به تحقق ۷۲ مورد از خواسته های خود مشروط کرده بود، که عملکرد ترکیه به جز ۷ مورد از ۷۲ مورد مطرح شده توسط اتحادیه اروپا، کاملا رضایت بخش اعلام شده است.

این روزنامه همچنین افزود:

" اقدامات اخیر ترکیه در راستای تحقق شروط اتحادیه اروپا، نقش مهمی در این تصمیم گیری داشته است. "

کمیسون اتحادیه اروپا در ارزیابی نقاط مورد مناقشه با ترکیه ضمن بررسی این موارد رضایت مندی خود را از اقدامات ترکیه اعلام داشته است. این موارد عبارتند از: مبارزه با تروریسم، حفاظت اطلاعات و امضای توافق نامه همکاری با پلیس اروپا (Europol) می باشد.

قانون لغو ویزا برای شهروندان ترکیه در کمیسیون نقشه داخلی اتحادیه اروپا مورد تصویب و امضای رئیس این کمیسون، ژان کلود یانکر رسیده است. این دستورالعمل در گردهمایی ۲۶ مارس در شهر وارنای ترکیه، توسط مقامات اتحادیه اروپا به صورت رسمی اعلام خواهد شد. در این گردهمایی همچنین در خصوص مسائل فنی مطرح شده در خصوص نقشه راه اتحادیه اروپا بحث و گفتگو انجام خواهد شد.

آزادی دو روزنامه نگار ترکیه و بازگرداندن نیروهای اخراجی دولتی به سرکار از دلایل عمده اتحادیه اروپا در لغو ویزا برای شهروندان ترکیه عنوان می شود. به گفته این روزنامه :

" اتحادیه اروپا آزادسازی روادید برای شهروندان ترک، به ترکیه چراغ سبز نشان داده است. "

مذاکرات آزادسازی روادید برای شهروندان ترکیه، در سال ۲۰۱۳ منجر به اخذ ویزای ۹۰ روزه برای شهروندان ترکیه شده بود. با قانون جدید اتحادیه اروپا شهروندان ترکیه از اخذ ویزا برای کشورهای عضو این اتحادیه معاف خواهند شد.

این دستورالعمل بعد از اتخابات مجلس ترکیه به صورت رسمی در کل اتحادیه اروپا به اجرا در خواهد آمد. انتظار می رود انتخابات مجلس ترکیه در ماه می یا ژوئن ۲۰۱۹ برگزار شود.