گوش به زنگگوش به زنگ

چین تحریم نفتی کره شمالی را دور می زند


ماهواره های رصد و شناسایی آمریکا با انتشار عکس هایی گزارش داده اند که از ماه اکتبر تا کنون، کشتی های چینی حدود 30 بار به کشتی های کره شمالی نفت فروخته اند.

مقامات کره جنوبی اظهار داشته اند که کشتی ها در آب های آزاد میان چین و کره شمالی به فعالیت و معامله ی نفت پرداخته اند. این در حالیست که شورای امنیت سازمان ملل متحد به تازگی صادرات نفت به پیونگ یانگ را به دلیل فعالیت های هسته ای و نظامی کره شمالی، تحریم کرده بود.

به گزارش تلگراف بریتانیا و به گفته ی یک منبع ناشناس "ما باید بر این واقعیت تمرکز کنیم که این تجارت غیرقانونی پس از قطعنامه شورای امنیت در ماه سپتامبر، که به شدت کره شمالی را در واردات محصولات نفتی تصفیه شده محدود می کند، آغاز شده است."

خزانه داری ایالات متحده تصاویری منتشر کرده که در روز ۱۹ اکتبر گرفته شده و کشتی متعلق به کره شمالی، موسوم به Rye Song Gang ۱ ، را در حالیکه با شیلنگ هایی به یک کشتی بزرگ چینی متصل است نشان می دهد. در جریان تحریم های شدید، رژیم پیونگ یانگ تنها مجاز به واردات ۵۰۰۰۰۰ بشکه نفت در سال است ، لذا خرید و فروش نفت به این صورت نیز نقض قطعنامه ۲۳۷۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد میباشد که در ماه سپتامبر علیه کره ی شمالی تصویب شد. هفته گذشته کره شمالی کماکان تحریم های اقتصادی را "یک اعلان جنگ" خواند.

دور زدن تحریم ها توسط چین و کره شمالی در آبهای آزاد.jpg

معامله ی نفت توسط چین و کره شمالی در آبهای آزاد

در همین حال تحلیلگران از آخرین اطلاعات گمرک چین که در روز سه شنبه منتشر شد، شگفت زده شدند. این اطلاعات نشان می دهد که چین در ماه نوامبر هیچ گونه محصولات نفتی به کره شمالی  صادر نکرده است. از آنجایی که پکن سالهاست گزارشی از صادرات خام خود منتشر نکرده، مشخص نیست که فروش نفت خام به پیونگ یانگ ادامه دارد یا خیر؟