گوش به زنگگوش به زنگ

عملیات امداد تانکر نفتکش سانچی ادامه دارد


تانکر نفتی ایرانی به نام سانچی که شنبه هفته گذشته در حال سفر به کره جنوبی بود، در آب های چین به کشتی چینی سی اف کریستال برخورد کرد. این تانکر که هنوز در آتش میسوزد، در حال حاضر به سمت منطقه مخصوص اقتصادی ژاپن حرکت کرده است.

عملیات اطفا حریق کشتی سانچی ادامه دارد

عملیات اطفا حریق کشتی سانچی ادامه دارد.

گزارش ها در روز جمعه نشان می دهد که سانچی طی سه روز گذشته حدود ۲۵ مایل (۴۰ کیلومتر) به سمت جنوب حرکت کرده است.

طبق گزارش رویترز، گارد ساحلی ژاپن اعلام کرده که در روز پنج شنبه، این تانکر در فاصله ی حدود ۱۸۶ مایلی (۳۰۰ کیلومتری) شمال غربی جزیره آمامی اوشیما قرار داشته است.

سانچی متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران ((NITC است و ۱۵۰،۰۰۰ تن (یا تقریبا ۱ میلیون بشکه) از میعانات گازی، نوعی نفت فوق العاده سبک را به کره جنوبی حمل می کرد.

شنبه شب گذشته، سانچی با کشتی کریستال که در حال حمل گندم از ایالات متحده بود، در فاصله ی حدود ۱۶۰ مایل دریایی (۱۸۴ کیلومتری) از سواحل شانگهای برخورد کرد.

در زمان برخورد، این کشتی ۳۲ خدمه داشت که ۳۰ نفر آن ها ایرانی و دو نفر دیگر بنگلادشی بودند. جسد یک نفر، روز دوشنبه پیدا شد و برای شناسایی به شانگهای فرستاده شد.

رسانه های داخلی ایران گزارش دادند که عوامل امداد و نجات چینی، صبح امروز پیکر بی جان دو تن از ملوانان تانکر نفتی را پیدا کردند.

یک سخنگوی ناشناس گارد ساحلی ژاپن به رویترز گفت که مقامات چینی پیشنهاد این کشور را برای کمک رد کرده اند و گفته اند که در صورت نیاز درخواست کمک خواهند کرد. وی افزود، گارد ساحلی ژاپن قایق های گشت زنی و هواپیما را برای نظارت بر وضعیت ارسال کرده است.

چین، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا، کشتی ها و هواپیما هایی را برای جستجو و امداد از زمان وقوع حادثه به منطقه اعزام کرده اند.

تا کنون چین، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا، در عملیات امداد و نجات یاری رسانده اند

تا کنون چین، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا، در عملیات امداد و نجات یاری رسانده اند.

در پی این حادثه، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ‌دوم شاهین تقی‌خانی اعلام کرد: یک تیم ۱۲ نفره عملیات ویژه نیروی دریایی ارتش شامل تکاوران کلاه‌سبز زبده این نیرو که آموزش‌های ویژه امداد و نجات در سطح و زیرسطح را همراه با تجارب ارزشمند به‌همراه دارند، روز پنجشنبه در بندر شانگهای چین مستقر شده و با واگذاری بالگرد از سوی ارتش چین می‌توانند با انجام راپل به‌ روی عرشه نفتکش دچار حریق وارد شده و عملیات امداد و نجات خدمه و ملوانان سانحه‌دیده را انجام دهند. گزارش ها حاکی از آن است که امروز تیم تجسس و نجات که در منطقه حضور دارند از کشتی خارج شده اند و هم اکنون این تیم منتظر سرد شدن نفتکش ایرانی هستند تا پس از کاهش دمای آن عملیات تجسس و نجات ادامه یابد.

وی همچنین از درخواست همکاری از ارتش کشورهای چین و ژاپن برای نجات جان ملوانان نفتکش ایرانی سانحه‌دیده در دریای چین خبر داد.

یک تیم ۱۲ نفره عملیات ویژه نیروی دریایی برای عملیات امداد اعزام شده اند.

یک تیم ۱۲ نفره عملیات ویژه نیروی دریایی برای عملیات امداد اعزام شده اند.