گوش به زنگگوش به زنگ

ایران از تمام تلاش های صلح در افغانستان حمایت می کند.


نماینده دائمی ایران در سازمان ملل، اسحاق آل حبیب، این سخنان را در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان بیان کرد.

ایران از تمام تلاش های صلح در افغانستان حمایت می کند..jpg

ایران از تمام تلاش های صلح در افغانستان حمایت می کند.

این مقام گفت که دولت وحدت ملی افغانستان در مبارزه با تروریست ها - به ویژه طالبان، القاعده، داعش و وابسته های آن - همچنین دیگر گروه های افراطی و جنایتکاران، از جمله کسانی که در تجارت مواد مخدر هستند، در صف مقدم قرار دارد.

وی ادامه داد:

"حمایت مداوم جامعه بین المللی از دولت افغانستان در مبارزه و نیز حل مشکلات پیچیده امنیتی، اقتصادی و سیاسی افغانستان ضروری می باشد."

آل حبیب افزود:

" افزایش ۸۷ درصدی تولید تریاک در سال گذشته هشدار دهنده است، زیرا مواد مخدر منبع اصلی درآمد برای گروه های تروریستی هستند."

وی گفت:

"جامعه بین المللی باید از برنامه ها و فعالیت های بین المللی و منطقه ای مربوطه، از جمله برنامه هایی که توسط افغانستان، ایران و پاکستان در چهارچوب ابتکار مثلثی برای مبارزه با مواد مخدر انجام می شود، حمایت کنند."

اسحاق آل حبیب، سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در جلسه مجمع عمومی این سازمان که در خصوص وضعیت در افغانستان تشکیل شده بود ، طی سخنانی بر حل مسایل افغانستان از جمله موضوع پناهندگان و مواد مخدر در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان با اشاره به روند کاهش نیروهای خارجی در افغانستان، لزوم تحقق واقعی کاهش نیروهای خارجی را خاطرنشان ساخت و کمک بین‌المللی به این کشور برای ایجاد تغییرات به رهبری خود افغان‌ها را خواستار شد .

وی اضافه کرد :

"تجربه چندین دهه حضور نیروهای خارجی در افغانستان بیانگر آن است که درگیری‌ها در افغانستان را نمی‌توان با حضور و ابزار نظامی حل و فصل کرد ."

اسحاق آل‌حبیب همچنین افزود:

"خشونت‌های جاری در افغانستان تنها از سوی گروه‌های افراطی مسلح ناشی نمی‌شود و تعدادی از شهروندان افغان جان خود را توسط نیروهای ناتو از دست داده‌اند."

اسحاق آل حبیب موضوع پناهندگان افغانی را از دیگر چالش‌ها برای افغانستان ، کشورهای همسایه افغانستان و جامعه بین‌المللی خواند و بر تلاش مضاعف در جهت بازگشت پناهندگان افغان به کشور خود تاکید کرد . وی نقش کلیدی سازمان ملل برای هماهنگی تلاش‌های منطقه‌ای و جهانی در جهت پیشرفت افغانستان را یادآور شد .

سفیر و معاون نمایندگی در پایان تصریح کرد :

"امنیت و پیشرفت در افغانستان بر صلح و ثبات منطقه و جهان تاثیرگذار است و از این رو همکاری بین‌المللی را می‌طلبد و ما امیدواریم جامعه بین‌المللی از تلاش‌های دولت و مردم افغانستان در تلاش های خود برای صلح و بازسازی این کشور حمایت نماید."