گوش به زنگگوش به زنگ

تاکید اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام


اتحادیه اروپا در بیانیه ای بر اجرای کامل موافقتنامه هسته ای ایران که به طور رسمی به نام برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) شناخته می شود، تأکید کرد.

تاکید اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام.jpg

تاکید اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام

در این بیانیه به عنوان اولین اقدام آمده است:

"ما با E۳ (فرانسه ، آلمان و بریتانیا) و کشورهای عضو اتحادیه اروپا هماهنگی خواهیم کرد به طور مشترک این بیانیه و پیامدهای آن را ارزیابی می کنیم."

در ادامه بیانیه اتحادیه اروپا تأکید کرد:

"ما همچنان متعهد به پیگیری کامل و موثر برنامه جامع اقدام مشترک هستیم."

این در حالی است که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه جداگانه ای در روز پنج شنبه گفت:

"توافق هسته ای یک توافق چند جانبه است که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است. این یک اقدام کلیدی در راستای عدم گسترش سلاح های هسته ای بوده و برای امنیت منطقه، و همچنین برای امنیت اروپا بسیار مهم است."

وی افزود: "اتحادیه اروپا موضع بسیار روشن در مورد معاهده هسته ای را بیان کرده است، همانطور که توسط وزرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اکتبر سال گذشته اعلام شده و امروز نیز تکرار می شود."

وزیران خارجه ایران، فرانسه، آلمان و بریتانیا و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ۱۱ ژانویه در بروکسل دیدار کردند. آنها ابراز حمایت خود را از این موافقتنامه اعلام و بر حفظ آن تاکید کردند.

در پایان بیانیه اتحادیه اروپا آمده است:

“ما همچنان به ادامه اجرای کامل و موثر برنامه جامع اقدام مشترک متعهد هستیم. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که تاکنون دو بار تعلیق تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران را امضا کرده است، بار دیگر به رغم ناخشنودی از توافق بین المللی هسته ای ایران (برجام)، تعلیق این تحریم ها را تمدید کرد.

کاخ سفید اعلام کرد:

"ترامپ برای آخرین بار تعلیق تحریم ها و تائید برجام را امضا کرد و در صورتی که اصلاحات مدنظر او در خصوص تشدید نظارت ها و الحاق مسائل موشکی به برجام لحاظ نشود، از این توافق خارج می شود.

همچنین وزارت خزانه داری آمریکا همزمان با این تصمیم ترامپ، در اقدامی ناعادلانه و خصومت آمیز ۱۴ فرد و نهاد را به بهانه نقض حقوق بشر و برنامه موشکی به فهرست تحریم های خود اضافه کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی که درمتن برجام به عنوان تنها مرجع صالح برای نظارت برعملکرد ایران شناسایی شده، تاکنون ۹ بار پایبندی تهران به توافق هسته ای را تایید کرده است.