گوش به زنگگوش به زنگ

بانک چینی کونلون معاملات مالی اش را با ایران متوقف می‌کند


پس از این که ایالات متحده، ایران را تهدید به اعمال تحریم‌های جدید کرد، بانک کونلون چین اظهار کرده که معاملات مالی اش با ایران را از هفته آینده قطع می کند. بخش عمده سهام این بانک در اختیار شرکت ملی نفت چین است.

بانک چینی کونلون معاملات مالی خود با ایران را قطع می‌کند

بانک چینی کونلون معاملات مالی خود با ایران را قطع می‌کند

به گزارش تلکسیران و به نقل از رویترز بانک کونلون چین اعلام کرده است که همه مبادلات مالی خود با ایران را از تاریخ دوشنبه ۸ آبان‌ماه (۳۰ اکتبر) متوقف خواهد کرد. این بانک از مشتریان خود خواسته است که تسویه حواله‌های ارزی و تبادلات مالی با ایران را تا این تاریخ انجام دهند.

بانک کونلون در هفته گذشته مبادلات مالی خود با بانک‌های ملت، پارسیان و سینا را نیز متوقف کرده بود. نام این سه بانک در فهرست اسامی نهاد‌ها و موسسات مالی بود که خزانه‌داری آمریکا در هفته گذشته تحریم آن‌ها را اعلام کرده بود. 

این بانک مهم‌ترین موسسه مالی تبادلات ارزی و تجاری میان ایران و چین است. مسئولان بانک از مشتریان خود خواسته‌اند تسویه حواله‌های ارزی خود با ایران را تسریع کنند. 

رویترز در این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۳ اکتبر (اول آبان) منتشر شده نوشته است که مشخص نیست برای چه مدت بانک کونلون به تعلیق سرویس تبادلات مالی با ایران ادامه خواهد داد. همچنین مشخص نیست که پرداخت خرید نفت ایران چگونه از این طریق تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

مدیران بانک کونلون از پاسخ مشخص در این باره به خبرنگار رویترز خودداری کرده‌اند.

چین خریدار اصلی نفت ایران است و تقریبا تمامی پرداخت پول فروش نفت از طریق بانک کونلون انجام می‌گیرد.

چین تا ماه‌ سپتامبر سال میلادی جاری (۲۰۱۸) هر ماه یک ونیم میلیارد دلار نفت از ایران خریداری می‌کرده است. تمام پرداخت‌های مالی خرید نفت چین از طریق این بانک به ایران حواله می‌شده است.

شرکت ملی نفت چین با داشتن بیش از ۷۰ درصد از سهام بانک کونلون، بزرگ‌ترین سهامدار این بانک محسوب می‌شود. حدود ۳۰ هزار شرکت چینی مشتری بانک کونلون هستند. مبادلات اصلی و نقل و انتقال‌های مالی ایران با چین به طور عمده از طریق این بانک انجام می‌شود.

به دلیل تحریم‌های همه‌جانبه واشنگتن علیه تهران شرکت‌های چینی با ترس از تحت تأثیر قرار گرفتن فعالیت‌های تجاری‌شان در آمریکا، فعالیت‌های خود را در ایران کاهش داده یا متوقف کرده‌اند.  ‌

یکی از مدیران بانک کونلون در باره مدت زمان معلق ماندن روابط تجاری این بانک با ایران به رویترز گفت:

این که تا چه زمان خدمات بانکی به ایران قطع می‌شود، بستگی دارد به وضعیت بین‌المللی از ۵ نوامبر، پس از شروع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران.

قرارداد برجام در سال ۲۰۱۵ به امضا شش کشور بزرگ و ایران رسید. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پس از به قدرت رسیدن اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می‌شود.

لازم به ذکر است چین با تحریم‌های یک جانبه علیه ایران مخالف است و از روابط تجاری خود با ایران دفاع کرده است.

منبع: Reuters.com