گوش به زنگگوش به زنگ

اُفت قیمت نفت در پی تهدید ایران


صبح روز چهارشنبه قیمت نفت در آسیا در پی تهدیدات ایران کاهش یافت؛ رئیس جمهور حسن روحانی قبلا هشدار داده بود که در صورتی که ایران نتواند نفت خود را صادر کند، هیچ کشوری نیز نمی تواند از خلیج فارس نفت خود را صادر کند؛ به همین دلیل نتیجه نشست اوپک نامشخص باقی مانده است و سهام جهانی نیز با سقوط روبرو شده است.

اُفت قیمت نفت در پی تهدید ایران

کاهش قیمت نفت خلیج فارس

به گزارش تلکسیران، قیمت هر بشکه نفت خام در ساعت ۴.۵۵ به وقت گرینویچ و در بورس نیویورک، برای تحویل در ژانویه حدود ۵۲.۷۶ دلار بوده است و کاهشی ۰.۹۲ درصدی را تجربه می کند. قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه با کاهشی ۰.۰۵ درصدی مواجه شده است و قیمت هر بشکه حدود ۶۱.۳۶ دلار قیمت گذاری شده است.

رئیس جمهور حسن روحانی سه شنبه شب در گفت و گویی تلویزیونی درباره تحریم های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت:

آمریکا باید بداند که ما نفتمان را صادر خواهیم کرد و آنها نمی توانند صادرات ما را متوقف کنند. اگر روزی آن ها بخواهند صادرات نفت ما را به کلی متوقف کنند، بنابراین هیچ کشور دیگری نمی تواند نفت خود را از خلیج فارس صادر کند.

آمریکا ماه گذشته تصمیم گرفت صادرات نفت ایران را متوقف کند و به صفر برساند؛ البته این کشور در عمل نتوانسته است به هدف خود برسد و هشت کشور را برای خرید نفت ایران آزاد گذاشته است؛ به نظر می رسد این هدف آمریکا غیر قابل دسترس باشد. جمهوری اسلامی ایران همچنین هشدار داد که اگر کشور های عضو اوپک نتوانند تولید نفت خام خود را کاهش دهند، قیمت نفت می تواند به ۴۰ دلار در هر بشکه کاهش یابد.

 

بیشتر بخوانید:

 

حسین کاظم پور اردبیلی نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک، می گوید:

فکر نمی کنم کشور های عضو اوپک در نظر داشته باشند از یان فرصت استفاده کنند و سهم خود را افزایش دهند؛ آن ها احتمالا بهانه هایی برای کشور های غربی خواهند داشت یا پیشنهادات دیگری را روی میز قرار خواهند داد که احتمالا توسط این کشور ها پذیرفته نخواهد شد.

ولیعهد عربستان میزان خروجی نفت را ۱ میلیون تا ۱.۴ میلیون بشکه در روز پیشنهاد کرده است؛ همچنین با روسیه توافق کرده است تا بازار نفت را مدیریت کنند و همچنین این عربستان در آینده سرمایه گذاری های بیشتری در روسیه انجام خواهد داد. انتظار می رود نشست اوپک با هرج و مرج روبرو شود؛ زیرا قطر نیز روز دوشنبه اعلام کرد که ماه ژانویه از اوپک جدا خواهد شد.

فاکتور دیگری که بر روی بازار تاثیر می گذارد، کاهش سهام جهانی است؛ خصوصا در روز های اخیر سهام آمریکا با کاهش مواجه شده است. در بازار آسیا نیز شاخص بورس شانگهای چین، شاخص هنگ سنگ هونگ کونگ، شاخص نیکی ۲۲۵ ژاپن با کاهش مواجه شده اند. کاهش سهام به این دلیل است که ترامپ تهدید کرد در صورت انعقاد قراردادی منصفانه با چین، تعرفه ها بیشتر خواهد شد و بازار بیم آن دارد که جنگ اقتصادی بین چین و آمریکا دوباره برافروخته شود.

منبع: Investing.com