گوش به زنگگوش به زنگ

چرا ویتنام پیروز جنگ تجاری آمریکا و چین است؟


به دلیل جنگ اقتصادی آمریکا و چین، کمپانی های بزرگ به دنبال این هستند تا برای بازار محصولات خود کشور جدید و بهتری را پیدا کنند و به نظر می رسد کشور ویتنام گزینه مناسبی برای آن ها است.

ویتنام پیروز جنگ تجاری آمریکا و چین؟

ویتنام گزینه ای مناسب برای فروش محصولات کمپانی های بزرگ

به گزارش تلکسیران، ویتنام در بین هفت کشور آسیایی که مقاصد تولیدی مناسبی هستند، در رتبه اول قرار دارد. با بررسی جمعیت، دستمزد، هزینه های برق، توسعه کسب و کار های مختلف، تولید و سرمایه گذاری مستقیم افراد و شرکت های خارجی، این کشور در رتبه اول قرار دارد.

ترین نگوین یکی از تحلیلگران اقتصادی در اینباره می گوید:

ویتنام در آستانه به دست آوردن برخی از بازار های جهانی چین است، این کشور به طور واضح برنده است و از جنگ اقتصادی که بین آمریکا و چین شکل گرفته است سود خواهد بُرد.

نخست وزیر ویتنام در تلاش است تا این کمپانی ها را به داخل ویتنام بکشاند تا تولید و اقتصاد کشورش را قدرتمند کند و همچنین بازار صادرات تلفن های همراه را برای ویتنام به ارمغان آورد. در حال حاضر نیز تولید ناخالص ملی این کشور دو برابر شده است و بعد از سنگاپور در رتبه دوم آسیا قرار دارد.

چند دلیل می تواند توجه سرمایه گذاران خارجی را به حضور در کشور ویتنام جلب کند. اولین عامل دستمزد ارزان کارگران است؛ کارگران ویتنامی به طور میانگین در ماه درآمدی برابر با ۲۱۶ دلار دارند و حدود یک دوم کارگران چینی حقوق دریافت می کنند. با توجه به یارانه های دولتی که برای مردم ویتنام در نظر گرفته شده است، قیمت برق نیز بسیار ارزان تر از کشور های اندونزی و فیلیپین است. نیروی کار این کشور آسیایی نیز ۵۷.۵ میلیون نفر است؛ مالزی ۱۵.۴ میلیون و فیلیپین ۴۴.۶ میلیون نفر نیروی کار دارد و بنابراین ویتنام نیروی کار بیشتری در مقایسه با این دو کشور دارد.

رهبران کومونیست ویتنام معاملات تجاری آزاد با کره جنوبی و اروپا را دنبال کرده اند و در ماه مارس به ائتلاف تجاری با ۱۰ کشور حاشیه اقیانوس آرام پیوسته اند که به قرارداد پسیفیک (Pacific) معروف است. همچنین ویتنام در ماه ژوئن با اتحادیه اروپا قراردادی بسته اند تا تقریبا تمام تعرفه های واردات را حذف کنند. در جنوب شرق آسیا، تنها کشور سنگاپور چنین قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا دارد.

از نظر جغرافیایی مجاورت ویتنام با چین می تواند به نفع این کشور جنوب شرقی آسیا باشد. کمپانی های چینی که به مواد خام یا محصولات اولیه آمریکایی نیاز دارند، می توانند این مواد را به راحتی از ویتنام وارد کنند و قطعا به نفع هر دو طرف خواهد بود. از منظر رشد اقتصادی نیز این کشور رشد اقتصادی خوبی را تجربه می کند؛ امسال رشد اقتصادی ویتنام ۷ درصد پیشرفت داشته است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: Bloomberg.com