گوش به زنگگوش به زنگ

بالا گرفتن دعوای تعرفه‌ای آمریکا و چین؛ سیلی یکی و پاسخ دیگری


در پی تلاش آمریکا برای متعادل کردن رابطه تجاری‌‌اش با چین، واشنگتن می‌تواند تعرفه بر واردات چین را به بیش از دو برابر افزایش دهد. بیجینگ هشدار داده است که پاسخ متقابل خواهد داد.

بالا گرفتن دعوای تعرفه‌ای آمریکا و چین

بالا گرفتن دعوای تعرفه‌ای آمریکا و چین

روز چهارشنبه مقامات دولتی آمریکا در کنفرانسی به خبرنگاران اعلام کردند که کاخ سفید افزایش ۱۰ تا ۲۵ درصدی تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را مدنظر دارد. این موضوع به این دلیل مطرح می‌شود که مذاکرات بین مقامات دو کشور در تسهیل مراودات تجاری پرتنش فعلی، موفق نبوده است.

مقامات گفته‌اند که رئیس جمهور دونالد ترامپ، نماینده تجارت آمریکا رابرت لایتیزر را مستقیما بعنوان مسئول بررسی افزایش تعرفه‌ها گماشته است، از این جهت که واشنگتن بتواند اطمینان خاطر داشته باشد که «دارای ابزارهای مناسب، برای ترغیب چین به تغییر رویه» است.

فرصت نهایی برای ابراز عقیده افکار عمومی درباره درخواست این تعرفه‌های جدید، تا ۵ سپتامبر تمدید شده است.

مقامات چینی نیز در واکنش، به آمریکا بخاطر «تهدید و ایجاد فشار» هشدار داده‌اند و قول دادند که اگر شریک خصومت‌طلب‌شان موانع  بیشتری را در راه تجارت مشترکشان ایجاد کند، آن‌ها هم ضربه متقابلی را وارد می‌کنند.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت:

اگر آمریکا اقدامات بیشتری در جهت تشدید این شرایط صورت دهد، ما نیز برای حفظ حقوق قانونی و منافع خود، حتما اقدامات متقابلی را انجام خواهیم داد.

مقامات رسمی خواهان گفت‌وگوهایی شدند که مبتنی بر «برابری، احترام، اعتبار و همچنین براساس قوانین حاکم» باشد تا بتوان اختلاف نظرها بر سر تجارت را حل کرد.

 

دولت ترامپ در ماه جولای تعرفه ۲۵ درصدی را بر کالاهای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار را اعلام کرد. بیجینگ نیز فورا در واکنش به این سیاست، برای همین میزان از واردات آمریکا مالیات اعمال کرد. این هفته دور دوم تعرفه‌ها بر واردات، به ارزش ۱۶ میلیارد اعمال اثر خواهد کرد.

پیش از این، رابرت لایتزیر نماینده تجارت آمریکا، با انتشار فهرستی از هزاران تولیدات چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار، چالش میان این دو کشور را تشدید کرد که می‌تواند به معنای افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها باشد.

منبع: rt.com