گوش به زنگگوش به زنگ

منگ وانژو، مدیر مالی هواوی، با وثیقه 7.4 میلیون دلاری آزاد شد


مدیر مالی غول مخابراتی چین، شرکت هواوی، توسط دادگاه کانادایی مجاز به آزادی مشروط با وثیقه شد.

آزادی منگ وانژو، مدیر مالی هواوی، با وثیقه ۷.۴ میلیون دلاری

آزادی منگ وانژو، مدیر مالی هواوی، با وثیقه ۷.۴ میلیون دلاری

به گزارش تلکسیران به نقل از بی بی سی، مدیر مالی غول مخابراتی چین، شرکت هواوی، توسط دادگاه کانادایی مجاز به آزادی مشروط با وثیقه شد.

منگ وانژو اول دسامبر در فرودگاه ونکوور به جرم فساد و نقض تحریم های آمریکا علیه ایران دستگیر شد و ممکن است برای این اتهامات به ایالات متحده استرداد داده شود. قاضی پرونده با قرار وثیقه ۷.۴ میلیون دلاری موافقت کرد. خانم منگ تحت مراقبت ۲۴ ساعته به همراه یک پابند الکترونیکی خواهد بود.

دونالد ترامپ گفته است در صورت لزوم در این پرونده دخالت می کند.

خانم منگ، ۴۶ ساله، دختر بنیان گذار شرکت هواوی است که بازداشتش خشم مقامات چین را برافروخته و روابط چین را با کانادا و آمریکا تیره کرده است. خانم منگ در ایالات متحده آمریکا به استفاده از یک شرکت تابعه Huawei به نام  Skycom برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران در بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ متهم شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

دونالد ترامپ به خبرگزاری رویترز گفت که می تواند در پرونده خانم منگ در وزارت دادگستری ایالات متحده مداخله کند تا از بدتر شدن روابط آمریکا با چین جلوگیری کند.

آقای ترامپ گفت:

هر چه که به صلاح این کشور باشد، انجام خواهم داد.

تشویق در دادگاه

در دادگاه سه روزه در ونکوور، وکلای خانم منگ قصد داشتند تضمین کنند که در صورت آزاد شدن، از کشور خارج نخواهد شد. دادستانان کانادایی با این درخواست مخالفت کردند.

دادستان های ایالات متحده می گویند خانم منگ از شرکت Skycom به عنوان یک شرکت جداگانه از هوآوی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران نامبرده است. همچنین ادعا می کنند که بانک ها توسط خانم منگ نسبت به رابطه بین دو شرکت فریب خورده اند.

خانم منگ هرگونه تخلف را رد کرده و گفته است که در مقابل این اتهامات خواهد ایستاد.

زمانی که حکم آزادی به قید وثیقه صادر شد سالن مملو از تشویق شد. خانم مگ گریه کنان وکلای خود را در آغوش گرفت. به دستور قاضی او باید در روز ۶ فوریه در دادگاه مجددا حاضر شود.

پس از این حکم، Huawei بیانیه ای صادر کرد و گفت:

ما اعتماد کامل داریم که دستگاه های حقوقی کانادا و ایالات متحده به نتیجه درستی میرسند.

چین، کانادا را در صورت عدم آزادی خانم منگ به عواقب شدید تهدید کرده بود. پیشتر در روز سه شنبه، اعلام شد که یک دیپلمات سابق کانادایی در چین بازداشت شده است.

 

منبع: bbc.com