گوش به زنگگوش به زنگ

دوستی با کره جنوبی و تهدید آمریکا در اولین سخنرانی رهبر کره شمالی


روز گذشته کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در اولین سخنرانی تلویزیونی خود در سال 2018 بیان کرد ایالات متحده آمریکا هرگز جنگ علیه کره شمالی را آغاز نخواهد کرد، چرا که کره شمالی با سلاح های اتمی خود قادر است آمریکا را به طور کامل هدف قرار دهد.

سخنرانی آقای کیم جونگ اون در نخستین روز سال ۲۰۱۸.jpg

سخنرانی آقای کیم جونگ اون در نخستین روز سال ۲۰۱۸

رهبر کره شمالی گفت: "کل سرزمین ایالات متحده در محدوده هدفگیری سلاح های هسته ای ما قرار دارد و یک دکمه ی شلیک این سلاح ها همواره روی میز من است. این واقعیت است، نه یک تهدید."

در طی این سخنرانی آقای کیم خطاب به کره جنوبی گفت که راه گفتگو باز است و افزود که لازم است تا تنش های نظامی در شبه جزیره کره کاهش یابد. رهبر کره شمالی اظهار داشت که ممکن است نمایندگانی را برای شرکت در المپیک زمستانی ماه فوریه به کره جنوبی بفرستد. وی افزود که ممکن است مقامات دو کره در آینده ای نزدیک بتوانند در مورد این ایده به گفت و گو بپردازند و می توانند به موفقیت این دیدار امیدوار باشند.

او گفت: "بازی های المپیک زمستانی که به زودی در کره جنوبی برگزار می شود فرصت خوبی برای نمایش وضعیت ملت کره خواهد بود و ما صمیمانه آرزو می کنیم که این رویداد با نتایج خوب برگزار شود."

وی افزود، پیونگ یانگ و سئول باید روابط خود را بهبود بخشند، و تاکید کرد تنها در صورتی از سلاح های هسته ای استفاده خواهد کرد که امنیت کشورش تهدید شود. سخنرانی امسال او به دلیل تنش های شدید ناشی از پرتاب مکرر موشک ها و آزمایش های هسته ای کره شمالی در سال ۲۰۱۷، حائز اهمیت بود. آقای کیم همچنین در طول سخنرانی دستاوردهای اقتصادی کره شمالی و اهمیت بهبود سطح زندگی مردم کشورش را مورد توجه قرار داد. کارشناسان معتقدند ادعای وی بر تکمیل برنامه ی هسته ای دولت ممکن است به این معنی باشد که او بتواند روابط خود با سایر کشورها را از سر بگیرد.

در سال گذشته ی میلادی کره شمالی با آزمایش های موشکی باعث ایجاد تنش در منطقه شد.jpg

در سال گذشته ی میلادی کره شمالی با آزمایش های موشکی باعث ایجاد تنش در منطقه شد