گوش به زنگگوش به زنگ

محمود عباس: اقدام ترامپ معامله قرن نیست، سیلی قرن است


رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت:

“معامله قرن مورد نظر دونالد ترامپ به سیلی قرن بدل شده است”.

محمود عباس: اقدام ترامپ معامله قرن نیست، سیلی قرن است.jpg

محمود عباس: اقدام ترامپ معامله قرن نیست، سیلی قرن است

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین روز یک شنبه در گردهمایی رهبران فلسطینی گفت:

“به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده ایم که طرح او را نمی‌پذیریم.”

 محمود عباس تاکید کرد:

“معامله قرن مورد نظر دونالد ترامپ به سیلی قرن تبدیل شده است”.

گردهمایی رهبران فلسطینی که روز یک شنبه در رام‌الله آغاز شده بود روز دوشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

محمود عباس در پی شناسایی بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ گفت:

“از نظر فلسطینی‌ها ایالات متحده آمریکا دیگر صلاحیت میانجیگری میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را ندارد.”

عباس افزود:

“ما به اسرائیل گفتیم انتخابات بدون قدس را نمی خواهیم. اهمیت قدس برای ما در حد اهمیت مکه مکرمه است. علیرغم نظر دیگران، قدس پایتخت ابدی ما است”.

با این حال وی گفته است که تلاش‌های صلح بین دو طرف تنها با برنامه صلحی که میانجی‌ گری و پشتیبانی بین المللی را داشته باشد امکان پذیر خواهد بود.

محمود عباس در جریان گردهمایی رهبران فلسطینی، عبارت به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی این تشکیلات را به زبان نیاورد و در عوض با ارجاع به قطعنامه سازمان ملل متحد از اشغال و گسترش شهرک سازی های اسرائیلی در اراضی فلسطینی ها انتقاد کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین گفت که با تصمیم اخیر آمریکا دیگر قرارداد اسلویی باقی نمانده است، قراردادی که در سال ???? امضا شد و بر اساس آن دو طرف فلسطینی و اسرائیلی یکدیگر را به رسمیت شناختند و اسراییل بر خودگردانی فلسطینی ها صحه گذاشت.

محمود عباس خاطرنشان کرد:

"فلسطینی ها تا کنون به ۸۶ قطعنامه شورای امنیت و ۷۰۰ قطعنامه سازمان ملل در مقابل ۴۳ وتوی آمریکا دست یافته اند. از قطعنامه های شورای امنیت تاکنون هیچ یک اجرایی نشده است."

رئیس تشکیلات خوگردان گفت:

"ما یک کشور هستیم و باید تصمیم گیری و نیروی نظامی واحد داشته باشیم و امکان ندارد که غزه یک کشور و کرانه باختری کشور دیگری باشد. ما موافق آشتی ملی هستیم و برای تحقق آن تلاش می کنیم."

محمود عباس گفت:

"من با مذاکره با طرفداران صلح در اسرائیل موافق هستم و آن را تأیید می کنم. سفیر آمریکا در تل آویو شهرک نشینی در داخل اراضی فلسطینی را مانند حق تصرف اسرائیل در اراضی خود می داند."

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خاطر نشان کرد که این جنبش امروز مجبور به طی ۳ مسیر است که اولین و مهمترین آنها تحقق وحدت ملی و مشارکت در اداره امور کشور است.

وی افزود:

"بهترین واکنش وحدت در جبهه داخلی فلسطین است و حماس به آشتی ملی که طی ماه های گذشته با قدرت آغاز شده بود و اقدامات خوبی در راستای احیای وحدت ملی صورت گرفته است، پایبند است."

تیره شدن روابط تشکیلات خودگردان فلسطینی و طرف آمریکایی نشانه‌هایش را بار دیگر در عدم حضور رهبران فلسطینی در جریان دیدار مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از بیت المقدس نشان می دهد که قرار است ?? و ?? ژانویه از این شهر دیدار کند.