لاوروف: ترکیه از اقدامات یکجانبه ایالات متحده در سوریه خشمگین است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت:

"اقدامات یک جانبه ایالات متحده در سوریه باعث برهم زدن سیستم امنیتی ترکیه شده است."

لاوروف: ترکیه از اقدامات یکجانبه ایالات متحده در سوریه خشمگین است

لاوروف: ترکیه از اقدامات یکجانبه ایالات متحده در سوریه خشمگین است.jpg

لاوروف: ترکیه از اقدامات یکجانبه ایالات متحده در سوریه خشمگین است

"پیشنهاد واشنگتن برای همکاری با واحدهای حفاظت از مردم (YPG)، که آنکارا به عنوان یک گروه تروریستی می بیند، یک سوء تفاهم بزرگ بوده و بسیار تحریک آمیز است."

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو در ۲۳ ژانویه گفت:

"این اقدام آمریکا نشان دهنده درک نادرست آمریکا از موقعیت منطقه بوده و تحریکات عمدی در این زمینه بسیار خطرآفرین خواهد بود."

لاوروف گفت:

"ما قبلا توجه خاصی به این واقعیت داشته ایم که ایالات متحده در سرزمین سوریه به ایجاد مقامات جایگزین اقدام کرده است."

وی با اشاره به نیروهای دموکراتیک سوریه که عمدتا توسط YPG تحت سلطه قرار دارد، گفت:

"در سوریه، واشنگتن هم به صورت آشکارا و به صورت مخفیانه برای گروه هایی که با آنها همکاری می کند، اسلحه تهیه می کند."

لاوروف گفت.

"این واقعیت دارد که ایالات متحده در حال تلاش برای کنترل مرز در سوریه می باشد. باید کردها در روند سیاسی سوریه نقش داشته باشد، اما این نقش باید بر روی پلتفرم مشترک باشد. همه گروهها برای دستیابی به توافق سیاسی در سوریه باید به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند."

ایران، جدیدترین موشک بالستیک خود را رونمایی کرد

وزارت دفاع ایران بر خلاف تقاضای واشنگتن مبنی بر توقف کلیه برنامه های موشکی، در روز دوشنبه از آخرین موشک میان برد بالستیک خود طی یک آزمایش موفق رونمایی کرد.

ایران، جدیدترین موشک بالستیک خود را رونمایی کرد

وزیر دفاع ایران میگوید موشک فتاح میتواند قدرت بازدارندگی ایران را افزایش خواهد داد

وزیر دفاع ایران میگوید موشک فتاح میتواند قدرت بازدارندگی ایران را افزایش خواهد داد

 خبرگزاری افِ(Efe) به نقل از وزیر دفاع ایران امیر سرتیپ امیر حاتمی که در یک ضیافت در تهران سخنرانی کرده بود، اعلام کرد موشک فتاح یک موشک سریع، رادار گریز و تاکتیکی با دقت نقطه ای است که قابلیت شلیک به اهداف دریایی و زمینی را دارد. این موشک در ایران طراحی شده و با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

سرتیپ حاتمی افزوده:

تولید انبوه موشک جدید به ایران کمک خواهد کرد که گام های بزرگی در راستای افزایش توان دفاعی و قدرت بازدارندگی بردارد.

او همچنین به نیروهای مسلح ایران هشدار داده است که هرگز از برنامه های خود برای بهبود صنعت موشکی و توان ملی عقب نشینی نکنند.

حاتمی همچنین دخالت خارجی در عرصه دفاعی ایران و تلاش برای محدود کردن توان موشکی ایران را محکوم کرد.

او افزود:

ایران هرگز به بیگانه ها اجازه دخالت در مسائل داخلی خود را نخواهد داد.

برنامه موشکی ایران یکی از دلایلی بود که رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ، در ۷ آگوست به طور یک جانبه از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ خارج شد و تحریم های جدید اقتصادی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد.

ترامپ در یک بیانیه مکتوب در هفته پیش اعلام کرد:

من برای رسیدن به یک توافق جامع جدید که تمامی فعالیت های رژیم از جمله برنامه موشکی و حمایت از تروریسم را  در بر بگیرد آماده هستم.

در عین حال مقامات ایران تاکید می کنند که  برنامه موشکی آنها کاملا دفاعی و بازدارنده است.

منبع: business-standard.com

انگلستان و اتحادیه اروپا تحریم‌های ترامپ علیه ایران را مسدود ‏خواهند کرد

وزرای خارجه توافق کردند تا قانون مقابله با تحریم موسوم به «مقررات مسدود سازی» را وضع کنند تا پیروی شرکت های اروپایی از تحریم های جدید ایالات متحده ممنوع گردد.

انگلستان و اتحادیه اروپا تحریم‌های ترامپ علیه ایران را مسدود ‏خواهند کرد

ترامپ اعمال تحریم ها علیه ایران را امضا کرد

ترامپ اعمال تحریم ها علیه ایران را امضا کرد

انگلستان موافقت کرده است که با اتحادیه اروپا همکاری کرده و تلاش کند تا تاثیر تحریم های دونالد ترامپ بر روی ایران متوقف گردد.

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس یک بیانیه‌ی مشترک با وزرای خارجه‌ی اتحادیه اروپا را امضا کرد تا اطمینان حاصل گردد که از تجارت کمپانی های اروپایی با ایران محافظت خواهد شد.

وزرا وعده دادند تا قانون مقابله با تحریم موسوم به «مقررات مسدود سازی» را وضع کنند تا پیروی شرکت های اروپایی از تحریم های ایالات متحده ممنوع گردد. ترامپ تحریم های مذکور را از دوشنبه برقرار کرد.

رییس جمهور ایالات متحده تصمیم گرفت تا مجددا جریمه هایی را پس از خروج از مذاکره هسته ای ۲۰۱۵ دولت باراک اوباما با ایران وضع کند. وزرای خارجه اروپایی گفتند که برداشتن تحریم های غرب «لازمه» مذاکره است، این مذاکره به صورت رسمی موسوم به برجام «برنامه جامع اقدام مشترک» است که شامل توسعه ندادن سلاح های هسته ای می باشد.

آقای هانت در کنار فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه ژان ایو لودریان و آلمان هایکو ماس این بیانیه را امضا کردند.

آن ها اظهار کردند که «عمیقا متاثر» هستند که آقای ترامپ مجدد تحریم ها را اعمال کرد و ۱۱ بند پیاپی آژانس بین المللی انرژی اتمی را مورد بحث قرار دادند که تایید می کن مذاکره با ایران پابرجاست.

در این بیانیه آمده است که:

موضوع منع گسترش سلاحهای هسته ای عنصر کلیدی جهانی است که برای امنیت اروپا، منطقه و تمام جهان حیاتی به شمار می رود. برداشتن تحریم های مرتبط با ]انرژی[ هسته ای بخش ضروری این مذاکره است که نه تنها تاثیر مثبتی برای تجارت و روابط اقتصادی با ایران ایجاد می کند بلکه بیشتر برای زندگی مردم ایران مهم است. ما مصمم هستیم تا از عاملان اقتصادی اروپایی که با ایران تجارت مشروع دارند محافظت کنیم.

واکنش مجلس مجهوری اسلامی به خروج ترامپ از برجام

واکنش مجلس مجهوری اسلامی به خروج ترامپ از برجام

از روز پنجشنبه مقررات مسدود سازی اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد و به شرکت های اروپایی اجازه می دهد که از ضررهای محتمل تحریم های ایالات متحده بهبود یابند. کمپانی های اتحادیه اروپا از پیروی تحریم های ایالات متحده منع شدند مگر درصورتی کع جواز مخصوص از کمیسیون اروپایی دریافت کنند.

وزرای خارجه اظهار کردند:

مقررات مسدود سازی از کمپانی های اتحادیه اروپا محافظت می کند که تجارت مشروع با ایران را فارغ از تحریم های فرا ارضی ایالات متحده پی بگیرند.

همچنین افزوند:

محافظت از مذاکره هسته ای با ایران مسئله ی احترام به مذاکرات بین المللی و موضوع امنیت بین الملل به شمار می رود.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آقای ترامپ پیش از این پیشنهاد داده بود ایالات متحده روی آن دسته از کشورهای اروپایی که با ایران تجارت میکنند نیز تحریم هایی وضع گردد.

مقامات اروپایی خروج ترامپ از برجام را با ادعای جلوگیری ا توسعه  بمب اتمی مورد انتقاد قرار دادند.

پس از اعلام در ماه می مقامات انگلستان، فرانسه، و آلمان در یک بیانیه مشترک ابراز «نگرانی و تاسف» کردند.

ترسا می، امانوئل ماکرون، و آنجلا مرکل گفتند:

ما همراه با هم روی ادامه‌ی تعهدمان به برجام تاکید می کنیم. این توافق برای امنیت مشترک ما مهم باقی می ماند. فراموش نمی کنیم که اتحادیه اروپا به اتفاق آرا طبق مصوبه ۲۲۳۱ بر ]مذاکره هسته ای[ برجام صحه می گذارد. طبق این مصوبه حفظ چارچوب قاونی بین المللی تخلف درباره‌ی برنامه‌ی هسته ای ایران را الزام می کند. ما تاکید می کنیم که تمامی طرفین باید به اجرای کامل و اقدام مسئولانه ی این ]مصوبه[ متعهد باشند.

منبع: independent.co.uk

احتمال گشایش دفتر ‏حافظ منافع ایران در عربستان سعودی

 ایران قصد گشایش دفتر حافظ منافع را  در عربستان سعودی دارد، تا عهده دار امور دیپلماتیک باشد.

احتمال گشایش دفتر ‏حافظ منافع ایران در عربستان سعودی

گشایش دفتر حافظ منافع ایران در عربستان سعودی

گشایش دفتر حافظ منافع ایران در عربستان سعودی

سخنگوی وزارت خارجه ایران، بهرام قاسمی ضمن اشاره به مشکلات موجود میان ایران و عربستان سعودی آمادگی ایران برای مذاکرات با بزرگترین رقیبش در خلیج فارس را ابراز کرد.

قاسمی اشاره کرد که با وجود بی میلی آشکار عربستان  برای بهبود روابط با ایران، تهران از میانجیگری کشور سومی برای حل مشکلات با ریاض استقبال می کند.

وی گفت:

ما باور داریم که بیشتر مشکلات از سمت عربستان سعودی ناشی می‌شود.

در رابطه با آینده‌ی روابط دیپلماتیک تهران و ریاض سخنگوی ایران گفت که بر اساس توافق با برن، تا هشت ماه پیش، سوییس حافظ منافع ایران در عربستان سعودی بوده است.

همچنین ابراز کرده است:

در دو هفته ی گذشته پیشرفت هایی حاصل شده است که من معتقدم از نشانه‌های گشایش دفتر حافظ منافع (خود ایران) در عربستان سعودی عملیاتی می شود.

در ژانویه ۲۰۱۶ عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد زیرا در پی اعدام نمر باقر النمر، روحانی شیعه اهل عربستان و منتقد حکومت آل سعود که با حکم دادگاه سعودی اعدام شد، معترضین خشمگین ایرانی به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری مشهد حمله کردند.

علاوه بر این از سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی اتئلافی عربی علیه نیروهای حوثی‌ها تحت حمایت ایران در یمن را هدایت می کند تا از دولت عبد ربه منصور هادی رییس جمهور تبعید شده به عربستان که در سطح بین الملل شناخته شده است حمایت کند.

منبع: business-standard.com

عربستان سه صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان سعودی، سه ماهیگیر ایرانی را که سال گذشته توسط گارد ساحلی این کشور دستگیر شده بودند، آزاد کرد.

عربستان سه صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان دو صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان دو صیاد ایرانی را آزاد کرد

اردشیر یاراحمدی، مدیر روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر توضیح داد که این سه ماهیگیر در ژوئن سال ۲۰۱۷ و پس از آنکه قایق‌شان در آب‌های عربستان سعودی پهلو گرفته بود دستگیر شده بودند.

او خبر داد که این سه صیاد، پس از «مذاکرات میان وزارت خارجی دو کشور»، این هفته آزاد شدند. یاراحمدی تاریخ دقیق آزادی این سه ماهیگیر را اعلام نکرد.

به گزارش رویترز، عربستان سعودی در ماه فوریه، ۹ صیاد ایرانی را با اتهام ورود به آب‌های این کشور، برای دو سال در بازداشت نگه داشت. این کشور در سال ۲۰۱۶ رابطه‌اش را به طور کامل با ایران قطع کرد.

منبع: rt.com

چین: روابط تجاری ما با ایران به هیچ کشور دیگری آسیب نمی رساند

به گزارش خبرگزاری "رویترز"، پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که شرکت هایی هرگونه مراوده اقتصادی که با ایران دارند، نمی توانند در آمریکا کار کنند، وزیر امور خارجه چین گفت، که مراودات انرژی و تجاری چین با ایران هیچ آسیبی به منافع دیگر کشورها نخواهد رساند. 

چین: روابط تجاری ما با ایران به هیچ کشور دیگری آسیب نمی رساند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ونگ لی وزیر امور خارجه چین، در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه سازمان آ س آن(ASEAN) در سنگاپور  دیدار کردند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ونگ لی وزیر امور خارجه چین، در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه سازمان آ س آن(ASEAN) در سنگاپور  دیدار کردند

چین به تازگی و همزمان با اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، بر خلاف مواضع هم پیمانان واشنگتن، از روابط آزاد و شفاف تجاری خود با ایران دفاع کرده است.

در بیانیه ای که در عصر روز جمعه توسط وزارت خارجه چین منتشر شد، وزارت امور خارجه چین مخالفت خود را با تحریم های یک جانبه و بلند مدت علیه ایران اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است:

برای مدت طولانی ایران و چین روابط آزاد، شفاف و معمولی در زمینه های تجارت، بازرگانی و انرژی داشتند که منطقی، عادلانه و بر اساس قانون بوده است.

وزارت امور خارجه چین همچنین افزوده است:

این مراودات قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تعهدات بین المللی چین را نقض نمی کند و به منافع هیچ کشور دیگری آسیب وارد نمی کند. این مراودات باید مورد احترام و حمایت قرار بگیرند.

همچنین در این بیانیه آمده است که:

اجرای و اعمال تحریم ها با کوچکترین بهانه ای و یا تهدید هیچکس این مشکل را حل نخواهد کرد.

تنها گفتمان و مذاکره راه درست برای حل این موضوع هستند.

 

چین بزرگترین خریدار نفت ایران که تقریبا روزانه ۶۵۰.۰۰۰ بشکه در روز نفت خام از تهران خریداری می کند، که این مقدار ۷ درصد کل واردات نفت خام چین است. با در نظر گرفتن قیمت های کنونی بازار، حجم این مابدلات سالانه نزدیک به ۱۵ میلیارد خواهد بود.

ادارات انرژی دولتی CNPC و سینوپک(Sinopec) میلیون ها دلار در سفره های نفتی اصلی ایران از جمله یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه گذاری کرده اند و نفت ایران را به چین می فرستادند.

کشور های حوزه اتحادیه اروپا، با امید به اینکه تهران به توافق هسته ای پایبند باشد، اعلام کرده اند که برای کاهش اثرات تحریم های آمریکا تلاش خواهند کرد و شرکت های خود را مجبور منند که از ایران خواهد نشوند.

اما ثابت شده است که این کار، کار آسانی نخواهد بود و شرکت های اروپایی با اعلام اینکه نمی توانند تجارت خود در آمریکا را به خطر بیاندازند، از ایران خارج شدند.

اکنون شرکت های آمریکایی کمی در ایران مشغول به کار هستند بنابراین بیشترین اثر تحریم های واشنگتن بر روی شرکت های اروپایی و آسیایی مشغول در ایران است.

منبع: reuters.com


>