گوش به زنگگوش به زنگ

عربستان سعودی 11 تن از شاهزادگان را دستگیر کرد.


سعود المعجب، دادستان کل عربستان سعودی اعلام کرد، 11 شاهزاده معترض سعودی که خواستار لغو دستور پادشاه این کشور درباره افزایش قیمت آب و برق بوده اند، روز پنجشنبه گذشته بازداشت شده اند.

عربستان سعودی ۱۱ تن از شاهزادگان را دستگیر کرد..jpg

عربستان سعودی ۱۱ تن از شاهزادگان را دستگیر کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، وی افزود:

"افراد مذکور همچنین خواستار جبران مادی و پرداخت غرامت به دلیل اعدام یکی از شاهزاده‌ های سعودی از سوی دولت سعودی شده‌اند. اما در پاسخ آنان گفته شده که خواسته‌ هایشان غیرقانونی است. در حال حاضر شاهزاده ها در زندان الحائر مستقر هستند”.

ترکی بن سعود، عموزاده شاهزاده ‌های معترض بوده که در اکتبر ۲۰۱۶ حکم اعدام شد.

اعتراض شاهزاده های سعودی علیه دستور پادشاهی در کاخ سلطنتی یک امر بی سابقه در این کشور است.

دیروز وب سایت سبقو روزنامه عکاظ نیز از بازداشت ۱۱ شاهزاده توسط گردان السیف الاجرب گارد سلطنتی عربستان سعودی و انتقال آنها به زندان الحائر خبر داده بودند.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه سبق با استناد به منابع خود اطلاع داده اعضای معترض خاندان سلطنتی سعودی خواستار لغو فرمان سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان بودند که طبق آن از این به بعد خود شاهزادگان باید بهای آب و برق مصرفی شان را بپردازند. همچنین شاهزادگاه خواستار دریافت غرامت به خاطر اعدام پسر عموی خود بودند.

گارد سلطنتی پس از خودداری شاهزادگان از ترک کاخ سلطنتی آنها را دستگیر و حالا این شاهزادگان در انتظار تحقیقات قضایی در زندان الخیر هستند.

نیروهای امنیتی عربستان سعودی، یازده شاهزاده ای را که در کاخ سلطنتی تجمع اعتراضی بر پا کردند، بازداشت و به بزرگ ترین زندان سیاسی این کشور منتقل کردند.

زندان الحائر در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر ریاض، بزرگترین زندان سیاسی این کشور محسوب می شود که تحت نظر اداره تحقیقات عمومی است و بیشتر محل نگاهداری محکومان پرونده های تروریستی و زندانیان سیاسی است. این زندان تاکنون به طرز تردیدآوری چندین بار دچار آتش سوزی شده است. یک بار در سپتامبر ۲۰۰۳ آتش سوزی زندان به مجروح شدن ۶۷ نفر انجامید و هفت یمنی در آن کشته شدند. در آوریل ۲۰۰۴ مسئولیت آن بر عهده زندانیان انداخته شد. در آوریل ۲۰۰۴ نیز یک آتش سوزی دیگر به جراحت ۱۳ نفر دیگر منجر شد که باز هم مسئولیت آن بر عهده یکی از زندانیان انداخته شد. 

همزمان با این اتفاق، و افزایش دامنه نارضایتی عمومی در عربستان سعودی به دلیل افزایش بهای بنزین و اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اول ژانویه ۲۰۱۸، دیوان سلطنتی دستورات جدیدی برای مهار این نارضایتی صادر کرد که رکن آن پرداخت پول به کارمندان و نظامیان طی یک سال آینده است

گفتنی است شورای مبارزه با مفاسد اقتصادی عربستان سعودی که به ریاست محمد بن سلمان ولیعهد این کشور در نوامبر ۲۰۱۷ تشکیل شد، در اوائل ماه نوامبر گذشته در اولین اقدام خود دستور بازداشت چندین مقام عالی رتبه سعودی از جمله وزرای این کشور را به اتهام فساد صادر کرد. آنها در هتل ریتز كارلتون در ریاض نگهداری شده و سپس شماری از آنها آزاد شدند.