در گذشت لیندا براون کسی که جریان تبعیض نژادی در مدارس ایالات متحده را تغییر داد

لیندا براون با تصمیم و ممارست خود برای ثبت نام در یکی از مدارس سفید پوست ایالات متحده، یکی از پیشگامان مبارزه با نژاد پرستی در ایالات متحده محسوب می شود. همچنین تلاش وی برای ثبت نام در این مدارس، یکی از جریانات تاثیرگذار تاریخی بر یکی از  بزرگ ترین تصمیم گیری های حقوق مدنی در ایالات متحده به شمار می آید. تصمیمی که باعث ملغی شدن قانون تبعیض نژادی در مدارس ایالات متحده گردید.

در گذشت لیندا براون  کسی که جریان تبعیض نژادی در مدارس ایالات متحده را تغییر داد

در گذشت لیندا براون: کسی که جریان تبعیض نژادی در مدارس ایالات متحده را تغییر داد

در گذشت لیندا براون: کسی که جریان تبعیض نژادی در مدارس ایالات متحده را تغییر داد

در سال ۱۹۵۱ از ثبت نام یک کودک آفریقایی – آمریکایی (لیندا براون) در یکی از مدارس ابتدایی شهر توپکا (Topeka)، واقع در ایالت کانزاس ممانعت به عمل آمد. در آن زمان پدر لیندا براون با ایجاد یک پرونده دادرسی در دادگاه محلی آن ایالت استدلال کرد، اصطلاح " جدا اما برابر " باعث نقض حقوق شهروندان آفریقایی – آمریکایی در ایالات متحده شده است. ۳ سال بعد در سال ۱۹۵۴ داداگاه عالی ایالات متحده با اعلام رای نهایی برای این پرونده و محکومیت هیئت آموزشی، تبعیض نژادی در مدارس ایالات متحده خاتمه یافت.

لیندا براون طی مصاحبه ای که در سال ۱۹۸۵ انجام داد، اعلام کرد:

" این موضوع که سیاه پوستان در ایالات متحده به عنوان شهروندان درجه دو محسوب شوند، از جانب پدر من قابل پذیرش نبوده و این را یک قانون نابجا و ناصواب قلمداد می کرد. این که شهروندان سفیدپوست در جامعه از مزایای بیشتری نسبت به سیاه پوست ها برخوردار باشند،  یک اشتباه حقوقی بزرگ و یک تصمیم غیر انسانی است. "

مطابق قانون آن دوره کودکان سیاه پوست با این که از حق آموزش برابر برخوردار بودند، اما آن ها در مدارس جدا از سفیدپوستان حق تحصیل داشتند. همین مسئله باعث شده بود این کودکان خود را شهروندان درجه دو فرض کنند. نظام آموزش آن دوره برای کودکان سیاه پوست با دشواری های زیادی همراه بوده است. به طوری که این کودکان بعدها در انجام وظایف و مسئولیت های خود به عنوان شهروند دچار مشکل گردیدند.

در دوره حاکمیت تبعیض نژادی در مدارس ایالات متحده، لیندا براون خردسال مجبور می شد به جای تحصیل در مدرسه سامنر که در کوچه محل زندگی خانواده وی قرار داشت، در مدرسه ای ثبت نام نماید که ۴ کیلومتر از خانه اش فاصله داشته و پیمودن این مسافت به صورت روزانه برای یک کودک خردسال بسیار خسته کننده و خطرناک بود.

هم اکنون نیز تفکیک نژادی مدارس در برخی از شهرهای ایالات متحده با دستور دادگاه های فدرال اعمال می شود. منطقه می سی سی پی در ایالات متحده یکی از مناطقی می باشد که چندی پیش به دستور دادگاه فدرال قانون تفکیک نژادی در مدارس راهنمای و دبیرستان این منطقه به اجرا در آمد. یافته های پژوهشی نشان می دهند، سیاهپوست هایی که مابین سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ دوران ابتدایی خود را در مدارس تفکیک نژادی تحصیل کرده اند، به دلیل وجود برخورد تحقیرآمیز در فضای مدیریت آموزشی این مدارس، اکثر دانش آموزان آن در بزرگسالی پرخاشگر شده و موارد بزه و جنایت در پرونده های حقوقی این افراد به ثبت رسیده است.

لیندا براون در سن ۷۶ سالگی در گذشت.

مکرون: هرگز آرامش، نگاه مصمم و قدرت مبارزه‌ کوفی عنان را فراموش نخواهیم کرد

کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و برنده جایزه نوبل، در سن 80 سالگی درگذشت و موجب تاسف رهبران جهان و دیپلمات‌ها شد.

مکرون: هرگز آرامش، نگاه مصمم و قدرت مبارزه‌ کوفی عنان را فراموش نخواهیم کرد

کوفی عنان

کوفی عنان

کوفی عنان، اولین سیاه پوست آفریقایی بود که نقش دیپلمات بلند پایه جهان را به عهده داشت و در دو دوره از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۶ در این سمت فعالیت داشت. او پس از یک بیماری کوتاه مدت در بیمارستان سوئیسی دار فانی را وداع گفت، در حالی که همسرش نان و سه فرزندش آما، کوجو و نینا در کنارش بودند.

عنان چندین سال در نزدیکی ژنو زندگی کرده است. در کشورش غنا، بابت درگذشت وی یک هفته عزای عمومی اعلام شده است. بنیاد کوفی عنان در بیانیه‌ای از او بعنوان دولتمردی جهانی و متعهد یاد کرد که عمری برای صلح و عدالت جهانی مبارزه کرده بود.

این بنیاد اذعان داشت:

او در طول دوران حرفه‌ای خود و رهبری سازمان ملل متحد، قهرمانی مشتاق صلح، توسعه پایدار، حقوق بشر و حاکمیت قانون بود.

کوفی عنان، جایزه صلح نوبل را با همکاری سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۱ برای کار خود جهت سازماندهی بهتر و بیشترِ صلح جهانی، دریافت کرد. دوران کاری او به عنوان رئیس سازمان ملل متحد، با جنگ عراق و بیماری همه‌گیر ایدز همراه بود.

کوفی عنان بعدها به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای سوریه خدمت کرد و تلاش‌هایی جهت یافتن یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای این درگیری داشت. او همچنین کمیته سازمان ملل متحد را برای بررسی بحران پناهندگان روهینگیا در میانمار رهبری کرد.

آنتونیو گوترش، رئیس فعلی سازمان ملل متحد، بعنوان ادای احترام به عنان، وی را نیروی هدایت‌کننده خوبی توصیف کرد.

او گفت:

کوفی عنان از جنبه‌های مختلف برای سازمان ملل متحد اهمیت داشت. رشد و ارتقاء او، سازمان را با عزت و احترامی بی‌نظیر به سوی هزاره جدید رهبری کرد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، خاطرنشان کرد:

جهان، نه تنها یک دیپلمات عالی و بشردوست آفریقایی، بلکه همچنین انسانی صلح طلب و خواستار امنیت بین‌المللی را از دست داده است.

زید رعد الحسین، کمیساریای عالی حقوق بشر، اذعان داشت که در اثر مرگ عنان به شدت اندوهگین است.

رئیس جمهور غنا، نانا آکوفو آدو، دستور داد که از روز دوشنبه، به مدت یک هفته، پرچم کشور غنا در سراسر کشور و در تمامی ساختمان‌های دیپلماتیک دنیا به حالت نیمه افراشته درآید. او عنان را یکی از بزرگ‌ترین هموطنان نامید.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، خاطرنشان کرد که کوفی عنان، رهبر و اصلاح‌کننده سازمان ملل متحد بود و سهم بزرگی در ساختن جهانی صلح‌آمیزتر از دنیایی که در آن به دنیا آمده بود، داشته است.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز گفت:

ما هرگز آرامش، نگاه مصمم و قدرت مبارزه‌اش را فراموش نخواهیم کرد.

ینس استولتنبرگ، رهبر ناتو، در توییتی گفت که جهان یکی از بزرگان خود را از دست داده است.

با این حال، عنان از انتقاد مصون نبود. زمانی که او رهبر عملیات حفظ صلح سازمان بود، منتقدان او را متهم کردند و ادعا کردند که سازمان ملل متحد در توقف کشتار نسل‌کشی رواندا در دهه ۱۹۹۰،  ناتوان است. بعدها، پس از حمله آمریکا به عراق، او و پسرش متهم به دخالت در رسوایی مالی نفت در برابر غذا شدند.

منبع: business-standard.com

پسر بچه 11 ساله وبسایت رای گیری فلوریدا را هک کرد!

یک پسربچه 11 ساله توانست در ده دقیقه، نسخه کپی وبسایت رای‌گیری فلوریدا را هک کند و نام‌ها و آمارها را تغییر دهد. او این کار را در یک مجمع هکرها انجام داد که برای بررسی وضعیت امنیت رای‌گیری‌های سراسر در آمریکا تشکیل شده بود.

پسر بچه 11 ساله وبسایت رای گیری فلوریدا را هک کرد!

یکی از شرکت‌کنندگان در مجمع هکرها

یکی از شرکت‌کنندگان در مجمع هکرها

پسری که توانست وبسایت رای‌گیری را هک کند، درواقع سریع‌ترین کودک در میان ۳۵ کودک دیگر بین سنین ۶ تا ۱۷ سال بود چراکه همه شرکت‌کنندگان در نهایت توانستند در طول سه روز، کپی‌های وبسایت‌های ۶ ایالت آمریکا را هک کنند. این مجمع و مسابقه در روزهای آخر هفته برگزار شد و هدف آن، محک قدرت و امنیت زیرساخت‌های انتخاباتی آمریکا و شناخت دقیق نقاط ضعف بود.

انجمن ملی معاونان وزرات خارجه آمریکا که مسئولیت برگزاری انتخابات و رای‌گیری را عهده‌دار است اعلام کرد که از برگزاری مجمع هکرها استقبال می‌کند اما این را نیز اضافه کرد که وبسایت‌های واقعی در مقایسه با نمونه‌های کپی آن، دارای ابزارهای محافظتی بیشتری است.

این انجمن توضیح داد:

ساختن کپی‌های دقیق و جامع از این سیستم‌ها بی‌اندازه دشوار است زیرا بسیاری از ایالت‌ها، شبکه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی منحصر بفردی با پروتکل‌های جدید و به ‌روز ‌شده‌ای دارند

 قبل از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ی ایالتی و فدرالی، هک کردن بعنوان یکی از نگرانی‌ها در رابطه با آسیب‌پذیری‌های سیستم انتخابات آمریکا مطرح شد. تیم امنیت ملی دونالد ترامپ نیز دو هفته پیش هشدار داد که روسیه تلاش‌های «گسترده‌ای» برای دخالت در نتایج نظرسنجی ماه نوامبر کرده بود.

شرکت‌کنندگان در مجمع هکرها توانسته بودند نام احزاب را تغییر دهند و ۱۲ میلیارد رای به آراء نامزدهای انتخاباتی اضافه کنند.

منبع: reuters.com

روحانی: آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست. 

روحانی: آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست

این در حالی است که آمریکا به دنبال راهی برای کنترل برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی است. همچنین آمریکا تحریم های خود علیه کره شمالی را به طور مستمر اعمال می کند. در هفته جاری، ایران پیشنهادی برای مذاکره از سوی واشنگتن دریافت کرد که آن را رد کرد، چرا که به اعتقاد مقامات ایرانی، بعد از خروج ترامپ از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و اعمال تحریم های سختگیرانه، نمی توان مذاکره کرد.

ری یانگ هو، دیپلمات بلندپایه کره شمالی، بعد از آغاز تحریم های جدید آمریکا به ایران سفر کرد.

حسن روحانی در مصاحبه با ایرنا گفت:

سیاستی که مقامان آمریکایی طی سال های اخیر در پیش گرفته اندف این کشور را غیر قابل اعتماد کرده است.در وضعیت فعلی، کشورهای دوست باید ارتباط و همکاری خود را ارتقا دهند.

وی پس از شرکت در جلسه امنیتی در سنگاپور به تهران. در جلسه سنگاپور توافقی بین ایالات متحده آمریکا و کره شمالی به ثبت رسید. طی این توافق کره شمالی باید برنامه های هسته ای خود را متوقف کند در حالی که ایالات متحده آمریکا معتقد است تحریم ها همچنان باید ادامه داشته باشند.

وزیر امور خارجه کره شمالی در روز سه شنبه اعلام کرد که این کشور آزمایشات موشکی خود را تعطیل کرده است اما همچنان اولویت اول آمریکا توقف تولید انرژی هسته ای است. وی اظهار امیدواری کرد رابطه کره شمالی و امریکا بر مبنای اعتماد شکل بگیرد.

وی ادامه داد که استراتژی کره شمالی، برقراری رابطه عمیق و موفق با جمهوری اسلامی ایران است.

منبع: reuters.com

نیروی دریایی ایران سیستم دفاعی جدیدی روی ناوهای جنگی نصب می کند

نیروی دریایی ایران برای اولین باریک سیستم تسلیحاتی دفاعی پیشرفته روی ناوهای جنگی خود نصب می کند.

نیروی دریایی ایران سیستم دفاعی جدیدی روی ناوهای جنگی نصب می کند

نصب فالانکس ایرانی روی ناوهای جنگی

نصب فالانکس ایرانی روی ناوهای جنگی

این خبر بعد از افزایش تنش های نظامی توسط آمریکا در خلیج فارس، توسط فرمانده نیروی دریایی اعلام شد. گارد انقلابی ایران ماه جاری اعلام کرد که آن ها آماده مقابله هر گونه تهدید ممکن از سوی دشمنان است.

فرمانده مرکزی ارتش آمریکا با تایید اینکه فعالیت نیروی دریایی ایران افزایش یافته است و نفوذ خود را در تنگه هرمز که یک مسیر استراتژیک برای نقل و انتقال نفت است، بیشتر کرده است. خشم و ناراحتی ایران از آمریکا به دلیل تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و اعمال تحریم های شدید، افزایش یافته است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، دریاسالار حسین خانزادی گفت:

سیستم دفاعی کوتاه برد کمند با موفقیت در دریا و سواحل مورد آزمایش قرار گرفته است. این سیستم دفاعی پیشرفته روی یک ناوجنگی نصب شده و به زودی روی ناو دوم نیز نصب می شود.

کمند در واقع فالانکس ایرانی است که این اسلحه اولین بار توسط شرکت ریتئون آمریکا تولید شد. ایران که به دلیل تحریم های بین المللی نمی تواند واردات اسلحه داشته باشد، به توسعه و پیشرفت سلاح های داخلی خود می پردازد تا بتواند در این زمینه به خودکفایی برسد و سلاح هایی که قابل قیاس با سلح های غربی باشد بسازد.

منبع: reuters.com

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

رئیس جمهور سابق ایران، محمود احمدی نژاد از حسن روحانی خواسته است استعفا دهد.

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

در ویدیویی که اخیرا در شبکه اجتماعی احمدی نژاد منتشر شده است، وی به ایرانیان گفته است که به حسن روحانی اعتماد نکنند. او خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و اعمال فشار‌های آمریکا را عامل بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران دانسته است. پنج شنبه، مجلس ایران به برکنار شدن وزیر کار روحانی رای دادند که این مسئله یک پیروزی برای اصولگرایان به منظور تعدیل شرایط بد اقتصادی محسوب می‌شود.

محمود احمدی نژاد که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، مدت‌ها در صدر اخبار نبود، دوباره توجهات را به سمت خود جلب کرد. رئیس جمهوری که در زمان ریاستش با مسئله هولوکاست و همین طور اعلام این مسئله که در ایران هیچ همجنس‌گرایی وجود ندارد، خبر ساز شده بود.

منبع: business-standard.com


>