ترامپ نمی تواند نیروهای آمریکایی را در سوریه نگه دارد

سناتور آمریكایی بن كاردین گفت:

"تمایل ترامپ به نگه داشتن نیروهای ایالات متحده در سوریه بر خلاف قوانین كنگره است."

ترامپ نمی تواند نیروهای آمریکایی را در سوریه نگه دارد

ترامپ نمی تواند نیروهای آمریکایی را در سوریه نگه دارد.jpg

ترامپ نمی تواند نیروهای آمریکایی را در سوریه نگه دارد

کاردین، سناتور دموکرات آمریکایی، در پاسخ به رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه، مخالفت خود با سیاست جدید کاخ سفید نسبت به سوریه را اعلام کرد.

کاردین گفت:

"مخالفت ترامپ با قوانین کنگره و نگه داشتن نیروهای ایالات متحده در سوریه بحث انگیز است."

کاردین تاکید کرد:

"با این اقدام ترامپ سربازان آمریکایی را در یک جنگ ابدی درگیر خواهد کرد و تاسف آور است که ترامپ چنین اقدامی را در سیاست خارجی آمریکا بدون مشورت با کنگره انجام می دهد."

بن کاردین، عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا طرح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آن کشور برای نگاه داشتن نیروهای آمریکایی در سوریه را خلاف قوانین فدرال دانست.

طبق گزارش واشنگتن‌اگزماینر، سناتور کاردین، گفت:

"در آستانه متعهد کردن نیروهای آمریکایی به یک جنگ ابدی دیگر قرار داریم."

 کاردین این سخنان را برای انتقاد از کنفرانس خبری روز گذشته (پنج شنبه) رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا مطرح کرد. تیلرسون در آن جلسه، رئوس کلی سیاست دولت ترامپ در سوریه را برای دوران بعد از داعش  ترسیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت نیروهای آمریکایی برای جلوگیری از ظهور مجدد داعش و تلاش برای کاهش نفوذ ایران در سوریه، برای مدت نامعلوم به حضور نظامی خود در این کشور جنگ ‌زده ادامه خواهند داد.

کاردین، روز پنجشنبه گفت سیاست جدید دولت ترامپ طبق قوانین کنگره مجاز نیست.

وی گفت:

"من عمیقاً از این بابت که دولت ترامپ، بدون مشورت با کنگره تغییری چشمگیر در سیاست آمریکا را اعلام کرد، متأسفم. دولت ترامپ، اجازه نگاه داشتن نیروهای نظامی آمریکا در سوریه بعد از شکست داعش را ندارد."

ایران، جدیدترین موشک بالستیک خود را رونمایی کرد

وزارت دفاع ایران بر خلاف تقاضای واشنگتن مبنی بر توقف کلیه برنامه های موشکی، در روز دوشنبه از آخرین موشک میان برد بالستیک خود طی یک آزمایش موفق رونمایی کرد.

ایران، جدیدترین موشک بالستیک خود را رونمایی کرد

وزیر دفاع ایران میگوید موشک فتاح میتواند قدرت بازدارندگی ایران را افزایش خواهد داد

وزیر دفاع ایران میگوید موشک فتاح میتواند قدرت بازدارندگی ایران را افزایش خواهد داد

 خبرگزاری افِ(Efe) به نقل از وزیر دفاع ایران امیر سرتیپ امیر حاتمی که در یک ضیافت در تهران سخنرانی کرده بود، اعلام کرد موشک فتاح یک موشک سریع، رادار گریز و تاکتیکی با دقت نقطه ای است که قابلیت شلیک به اهداف دریایی و زمینی را دارد. این موشک در ایران طراحی شده و با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

سرتیپ حاتمی افزوده:

تولید انبوه موشک جدید به ایران کمک خواهد کرد که گام های بزرگی در راستای افزایش توان دفاعی و قدرت بازدارندگی بردارد.

او همچنین به نیروهای مسلح ایران هشدار داده است که هرگز از برنامه های خود برای بهبود صنعت موشکی و توان ملی عقب نشینی نکنند.

حاتمی همچنین دخالت خارجی در عرصه دفاعی ایران و تلاش برای محدود کردن توان موشکی ایران را محکوم کرد.

او افزود:

ایران هرگز به بیگانه ها اجازه دخالت در مسائل داخلی خود را نخواهد داد.

برنامه موشکی ایران یکی از دلایلی بود که رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ، در ۷ آگوست به طور یک جانبه از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ خارج شد و تحریم های جدید اقتصادی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد.

ترامپ در یک بیانیه مکتوب در هفته پیش اعلام کرد:

من برای رسیدن به یک توافق جامع جدید که تمامی فعالیت های رژیم از جمله برنامه موشکی و حمایت از تروریسم را  در بر بگیرد آماده هستم.

در عین حال مقامات ایران تاکید می کنند که  برنامه موشکی آنها کاملا دفاعی و بازدارنده است.

منبع: business-standard.com

جزئیات تحریم های جدید کاخ سفید برای ایران

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا،  اعلام کرد که دونالد ترامپ می خواهد این هفته تحریم های خود را علیه ایران افزایش دهد.

جزئیات تحریم های جدید کاخ سفید برای ایران

اعمال تحریم های جدید آمنریکا علیه ایران

اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران بر اساس اظهارات پمپئو

علیرغم مخالفت کشورهای اروپایی، دونالد ترامپ در ماه می از توافق هسته ای که با ایران داشت خارج شد و تحریم هایی را در رابطه با ایران اعمال کرد. از آغاز این هفته واشینگتن تحریم های جدیدی را برای خرید ایران در زمینه های دلار، طلا، فلزات، ذغال سنگ و صنایع نرم افزاری ایجاد کرده است.

آمریکا به کشورهای دیگر نیز گفته است که باید واردات نفت از ایران را متوقف کنند. حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز یکشنبه گفت از ماه آوریل به دلیل تحریم های آمریکا، ارزش ریال به نصف ارزش قبلی خود رسیده است.

پمپئو با اشاره به تظاهرات پراکنده مردم ایران در شهرهای مختلف گفت:

مردم ایران راضی و خوشحال نیستند. این نارضایتی از آمریکا نیست بلکه از دولت خودشان است. علت ناراحتی مردم این که دولتشان نتوانسته به قول هایی که به خصوص در زمینه اقتصادی داده بود جامه عمل بپوشاند.

مایک پمپئو در توئیتر هم نسبت به خشونت های اعمال شده علیه شهروندان ایرانی غیرنظامی که در تظاهرات حضور داشته ان ابراز نگرانی کرد.بر اساس گزارش ها، نا آرامی ها در کرج به کشته شدن یک جوان منجر شد اما نیروهایی امنیتی مسئولیت این قتل را به عهده نگرفته اند.

تظاهرات اغلب به دلیل اعتراض به گرانی ها و مشکلات مالی آغاز می شود و در ادامه رنگ ضد دولتی به خود می گیرد.

پمپئو از تمایل ایالات متحده آمریکا برای مذاکره با ایران و رسیدن به نتایج خوب سخن گفت. او گفت موضع ایران باید تغییر زیادی کند تا تحریم های آمریکا پایان یابد.

منبع: reuters.com

انتقام‌گیری، انگیزه احتمالی قاتل پزشک جورج بوش!

مقامات خبر دادند که مردی که به قتل یکی از پزشکان جورج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا متهم است احتمالا برای انتقام‌گیری از این پزشک بخاطر مرگ مادرش در اتاق عمل که 20 سال پیش اتفاق افتاده بود، دست به این کار زده است.

انتقام‌گیری، انگیزه احتمالی قاتل پزشک جورج بوش!

مارک هواسنهت(چپ) که یکبار رئیس جمهوری سابق، جورج بوش را درمان کرده بود با ضرب گلوله یک دوچرخه‌سوار در پنجشنبه ۲۰ جولای کشته شد

مارک هواسنهت(چپ) که یکبار رئیس جمهوری سابق، جورج بوش را درمان کرده بود با ضرب گلوله یک دوچرخه‌سوار در پنجشنبه ۲۰ جولای کشته شد

آکودو، رئیس پلیس هیوستون در یک نشست خبری گفت که ژوزف جیمز پاپاس ۶۲ ساله، احتمال دارد مسلح، خطرناک و به فکر خودکشی باشد.

آکودو در ۲۰ جولای، روزی که دکتر مارک هواسنهت درحال دوچرخه‌سواری به محل کارش بیمارستان متدیست هیوستون واقع در مرکز درمانی تگزاس مورد ضرب گلوله قرار گرفت، گفت:

برنامه‌ریزی مفصلی برای این کار از پیش صورت گرفته شده بود و متاسفانه بدست آوردن بعضی مهارت‌ها، از جمل? آن بود.

مقامات بیان کرده‌اند که زننده گلوله، پشت سر آقای هاوسنهت دوچرخه‌سواری می‌کرد و شلیک کرد.

رئیس پلیس گفت که پلیس در روز سه شنبه یک سرنخ بدست آورد که باعث مشکوک شدن به آقای پاپاس شد، هرچند پلیس توضیحی درباره این سرنخ نداد.

آقای آکودو خبر داد که آقای پاپاس ۳۶ تا ۴۸ ساعت است که رویت نشده و آخرین خبر از او مربوط به صبح روز سه شنبه می‌شود که در پیامی نوشته است که قصد خوکشی دارد.

آقای آکودو توضیح داد که پلیس ساعت ۴ صبح روز چهارشنبه در خانه او به تجسس پرداخت و شواهدی را پیدا کرد که ارتباط آقای پاپاس با این قتل را نشان می‌دهد اما اشاره‌ای به اینکه این شواهد و سرنخ‌ها چه هستند نکرد.

رئیس پلیس ادامه داد که آقای پاپاس مردی با تناسب اندام است که احتمال دارد با دوچرخه‌اش، که آن را حرفه‌ای می‌راند، درحال پرسه باشد.

دوستان و اقوام آقای هاوسنهت او را فردی فروتن و دست و دلباز معرفی کرده‌اند که همواره مورد علاقه بیمارانش بوده و همچنین فعالیت‌های خیریه‌ای و در حفاظت از محیط زیست نیز انجام می‌داده است. آقای هاوسنهت همچنین به دوچرخه‌سواری علاقه داشت و هر روز صبح از محل زندگی‌اش که ۳.۲ کلیومتر از محل کارش فاصله داشت، با دوچرخه رفت و آمد می‌کرد.

در سال ۲۰۰۰ آقای هاوسنهت، ضربان قلب نامنظم جورج بوش را که از آن شکایت داشت، درمان کرد.

جیم هرد، همسایه آقای پاپاس که می‌گوید سال‌هاست او را می‌شناسد و هردو به یک دبیرستان و کلیسا می‌رفته‌اند، او را مردی خوب و آرام توصیف کرده که بیشتر اوقات تنها بوده و دوستان صمیمی کمی دارد:

او مرد تنهایی بود.

خانه جیمز پاپاس، که روز چهارشنبه هیچکس در آن نبود، در منطقه قدیمی‌ترِ جنوب غربی هیوستون قرار داد که اغلب خانه‌ها در آن، دارای مزرعه‌هایی جداگانه هستند.

هرد، همسایه او توضیح داده است که آقای پاپاس یک هفته پس از کشته شدن پزشک، در مزرعه‌اش کار می‌کرد؛ مزرعه و خانه‌ای که او ده سال پیش بعد از فوت پدرش آن را به ارث برد و تنها در آن زندگی کرد.

البته آقای هرد گفته است که حتی یکبار هم نشنیده که آقای پاپاس، به تلخی درباره مرگ مادرش صحبت کند یا کسی را بابت این اتفاق مقصر بداند، اما گفت که «این اتفاق، خیلی روی او اثر گذاشت» به طوری که تا مدت‌ها پس از آن، به کلیسا نمی‌آمد.

پس از آنکه پلیس ویدئوهایی را مربوط به متهم و کشته شدن آقای هاوسنهت منتشر کرد، آقای هرد گفت:

یک هزارم درصد هم نمی‌توانستم احتمال بدهم که کارِ او بوده است.

منبع: independent.co.uk

عربستان سه صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان سعودی، سه ماهیگیر ایرانی را که سال گذشته توسط گارد ساحلی این کشور دستگیر شده بودند، آزاد کرد.

عربستان سه صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان دو صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان دو صیاد ایرانی را آزاد کرد

اردشیر یاراحمدی، مدیر روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر توضیح داد که این سه ماهیگیر در ژوئن سال ۲۰۱۷ و پس از آنکه قایق‌شان در آب‌های عربستان سعودی پهلو گرفته بود دستگیر شده بودند.

او خبر داد که این سه صیاد، پس از «مذاکرات میان وزارت خارجی دو کشور»، این هفته آزاد شدند. یاراحمدی تاریخ دقیق آزادی این سه ماهیگیر را اعلام نکرد.

به گزارش رویترز، عربستان سعودی در ماه فوریه، ۹ صیاد ایرانی را با اتهام ورود به آب‌های این کشور، برای دو سال در بازداشت نگه داشت. این کشور در سال ۲۰۱۶ رابطه‌اش را به طور کامل با ایران قطع کرد.

منبع: rt.com

چین: روابط تجاری ما با ایران به هیچ کشور دیگری آسیب نمی رساند

به گزارش خبرگزاری "رویترز"، پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که شرکت هایی هرگونه مراوده اقتصادی که با ایران دارند، نمی توانند در آمریکا کار کنند، وزیر امور خارجه چین گفت، که مراودات انرژی و تجاری چین با ایران هیچ آسیبی به منافع دیگر کشورها نخواهد رساند. 

چین: روابط تجاری ما با ایران به هیچ کشور دیگری آسیب نمی رساند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ونگ لی وزیر امور خارجه چین، در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه سازمان آ س آن(ASEAN) در سنگاپور  دیدار کردند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ونگ لی وزیر امور خارجه چین، در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه سازمان آ س آن(ASEAN) در سنگاپور  دیدار کردند

چین به تازگی و همزمان با اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، بر خلاف مواضع هم پیمانان واشنگتن، از روابط آزاد و شفاف تجاری خود با ایران دفاع کرده است.

در بیانیه ای که در عصر روز جمعه توسط وزارت خارجه چین منتشر شد، وزارت امور خارجه چین مخالفت خود را با تحریم های یک جانبه و بلند مدت علیه ایران اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است:

برای مدت طولانی ایران و چین روابط آزاد، شفاف و معمولی در زمینه های تجارت، بازرگانی و انرژی داشتند که منطقی، عادلانه و بر اساس قانون بوده است.

وزارت امور خارجه چین همچنین افزوده است:

این مراودات قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تعهدات بین المللی چین را نقض نمی کند و به منافع هیچ کشور دیگری آسیب وارد نمی کند. این مراودات باید مورد احترام و حمایت قرار بگیرند.

همچنین در این بیانیه آمده است که:

اجرای و اعمال تحریم ها با کوچکترین بهانه ای و یا تهدید هیچکس این مشکل را حل نخواهد کرد.

تنها گفتمان و مذاکره راه درست برای حل این موضوع هستند.

 

چین بزرگترین خریدار نفت ایران که تقریبا روزانه ۶۵۰.۰۰۰ بشکه در روز نفت خام از تهران خریداری می کند، که این مقدار ۷ درصد کل واردات نفت خام چین است. با در نظر گرفتن قیمت های کنونی بازار، حجم این مابدلات سالانه نزدیک به ۱۵ میلیارد خواهد بود.

ادارات انرژی دولتی CNPC و سینوپک(Sinopec) میلیون ها دلار در سفره های نفتی اصلی ایران از جمله یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه گذاری کرده اند و نفت ایران را به چین می فرستادند.

کشور های حوزه اتحادیه اروپا، با امید به اینکه تهران به توافق هسته ای پایبند باشد، اعلام کرده اند که برای کاهش اثرات تحریم های آمریکا تلاش خواهند کرد و شرکت های خود را مجبور منند که از ایران خواهد نشوند.

اما ثابت شده است که این کار، کار آسانی نخواهد بود و شرکت های اروپایی با اعلام اینکه نمی توانند تجارت خود در آمریکا را به خطر بیاندازند، از ایران خارج شدند.

اکنون شرکت های آمریکایی کمی در ایران مشغول به کار هستند بنابراین بیشترین اثر تحریم های واشنگتن بر روی شرکت های اروپایی و آسیایی مشغول در ایران است.

منبع: reuters.com


>