ترامپ: سازمان تجارت جهانی یک فاجعه است

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، از اینکه سازمان تجارت جهانی این کشور را در شرایط بدی قرار داده است، ابراز شکایت کرده و سازمان تجارت جهانی و عملکرد آن را یک فاجعه بزرگ توصیف کرد. وی همچنین گفت، برای شی جین پینگ، رئیس جمهور کشور چین احترام زیادی قائل است و عملکرد وی را ستودنی دانست.

ترامپ: سازمان تجارت جهانی یک فاجعه است

ترامپ: سازمان تجارت جهانی یک فاجعه است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، گفت:

"سازمان تجارت جهانی یک فاجعه است و اجازه نمی دهد ما در تجارت و کسب و کار خود موفق عمل کنیم. تجارت جهانی مانع عملکرد بهتر ایالات متحده در فضای کسب و کار و تجارت جهانی شده است. "

دونالد ترامپ در جلسه ای که برای فرماندهان نظامی در کاخ سفید ترتیب داده شده بود، به ارزیابی مسائل اقتصادی ایالات متحده پرداخت.

دونالد ترامپ در این جلسه گفت:

از انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ تاکنون بالای ۳ میلیون شغل در ایالات متحده ایجاد شده و رشد ۳ ماهه آخر سال ۲۰۱۷ بالای ۳ درصد بوده است. "

وی همچنین در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد:

" اینکه من عضو کدام حزب هستم و یا کدام حزب از من حمایت بیشتری می کند، اهمیتی ندارد. من با جرات به مردم ایالات متحده اطمینان می دهم که همه ایالات متحده از قانون کاهش مالیات که در سال جاری به اجرا در میاید، بهره مند خواهد شد. "

از سوی دیگر، در همین سخنرانی ترامپ مدعی شد:

" در عرصه تجارت جهانی، با کشور من به طور عادلانه رفتار نمی شود. ایالات متحده به دلیل موانع اعمال شده از جانب بزرگترین شرکای تجاری خود، به ویژه چین، کانادا و مکزیک، بسیار متضرر می شود. به عنوان مثال ما در تجارت با مکزیک سالانه ۱۳۰ میلیارد دلار ضرر می کنیم. "

ترامپ در این سخنرانی، همچنین، روسای جمهور سابق ایالات متحده و مدیران ایشان را مسئول این ضرر بزرگ در عرصه تجارت جهانی دانسته، افزود:

" من برای شی چین پینگ احترام زیادی قائل هستم. "

ترامپ در پایان ضمن اعتراض شدید به سازمان تجارت جهانی، آن سازمان را یک فلاکت بزرگ خوانده، اعلام کرد:

" سازمان تجارت جهانی، بهتر شدن عملکرد ما در عرصه تجارت جهانی را ناممکن ساخته و چون ما در آن سازمان داور (حاکم) نداریم در تمام دعواهای تجاری این سازمان بازنده می شویم. "

گسترش اعتراضات معترضین در جنوب عراق

در پی گسترش اعتراضات در عراق، دو نفر در جنوب این کشور کشته شدند. به گفته مقامات محلی، همزمان با گسترش اعتراضات بندر جنوبی بصره بر ضد بیکاری در کل عراق ازجمله بغداد، دو تظاهر کننده دیگر در جنوب این کشور کشته شدند.

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

مقامات محلی در تلاش برای بازگردان آرامش به ناآرامی ها در استان بغداد، با اعلام حکومت نظامی به تکاپو افتادند. همزمان حیدر العبادی نخست وزیر  عراق برای سرمایه گذاری در مناطق جنوبی کشور قول های جدیدی به مردم داد.

تعداد کشته شدگان شب گذشته در استان میسان که با ایران هم مرز است، کل کشته شدگان را از زمانی که نا آرامی ها در اطراف بصره آغاز شد به سه نفر رساند.

یک سخنگو از طرف مقامات بهداشت استان میسان، احمد الکنانی، دیروز اعلام کرد کردکه هر دو فرد کشته شده بر اثر جراحات وارد شده به دلیل برخورد گلوله در شهر اماره مرکز استان در گذشته اند.

مشخص نیست چه کسی این افراد را به قتل رسانده است اما الکنانی میگوید در شهر تیر اندازی های بدون ملاحظه ای وجود داشته است. به گفته دیگر منابع، بیش از ده ها تن از جمله نیروهای امنیتی نیز زخمی شده اند.

منبع ناآرامی ها از آنجاست که عراق بعد از سه سال جنگ سخت و طاقت فرسا بر ضد گروه دولت اسلامی و گروه های جهادی، در حال بازسازی است و پس از انتخابات ماه می، کشور در برزخ سیاسی قرار دارد.

اعتراضات بر ضد بیکاری، نبود امکانات اولیه و افزایش هزینه های زندگی پس از اینکه یک معترض روز یکشنبه توسط نیروهای نظامی کشته شد شدت گرفت. معترضان با آتش زدن لاستیک خودروها راه ها را مسدود کردند و همچنین به اموال و امکانات دولتی آسیب رساندند.

روز جمعه العبادی نخست وزیر عراق از بروکسل، محل برگزاری نشست ناتو، مستقیما به بصره پرواز کرد تا آرامش را به منطقه باز گرداند. اما حتی زمانی که او با فرماندار استان نفت خیز و میدان انرژی دیدار میکرد، معترضین به خیابان های بصره آمدند و اعتراضات خیابانی و ناآرامی افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارشات مطبوعات محلی، در طول شب جمعه تا شنبه در استان میسان، بسیاری از معترضان، بیرون مقر اصلی بسیاری از احزاب، از جمله حزب آقای العبادی، نگه داشته شدند و برخی نیز به آتش کشیده شدند.

به گفته یکی از نیروهای امنیتی به خبرگزاری AFP، یک تظاهرات کوچک پس از نیمه شب در محله شمالی بغداد، باعث جابجایی تعداد زیادی از نیروهای امنیتی شد. صبح روز بعد هنوز تعداد کمی از آن ها در خیابان بودند. ضمن اینکه این اعتراضات آرام و بدون درگیری بوده است.

روز شنبه در شبکه های اجتماعی نیز تعداد زیادی تماس بدون نام برای برگزاری یک تظاهرات بسیار گسترده در بغداد صورت گرفت.

برخی تلاش می کردند تا تظاهرکنندگان را به سمت منطقه سبز حفاظت شده هدایت کنند(منطقه ای بدون محدودیت برای اغلب عراقی ها و جایی که اکثر موسسات و سفارت خانه های مهم در آن هستند. از جمله سفارت آمریکا و انگلیس).

به گفته خبر نگار AFP، روز گذشته ده ها معترض در بخش های مختلف بصره، از جمله درمناطق نفت خیز غربی قرنا و مجنون، اقدام به راهپیمایی کردند.

معترضین در بصره، در بندر ام قصر و بیرون دفتر فرمانداری در مرکز شهر تجمع کردند. همچنین گروهی از تظاهر کنندگان اعتراضاتی را در مرز صفوان در همسایگی کویت انجام دادند. روز گذشته نیز معترضین در بصره تلاش هایی برای به آتش کشیدن دفتر سازمان بدر انجام دادند که باعث به وجود آمدن درگیری با نیروهای امنیتی گردید. بعد از این اتفاق، مقامات محلی در طول شب در کل استان حکومت نظامی اعلام کردند.

العبادی هم به نوبه خود، عصر دیروز از یک سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری(۲.۶ میلیارد یورو) در شهر بصره برای مصرف در حوزه های مسکن، آموزش و خدمات عمومی خبر داد.

روحانیون شیعه از جمله مقتدا صدر ،که ائتلاف او در اتنخابات ماه می به پیروزی رسید، از معترضین حمایت کردند ولی آن ها را به دوری از خشونت تشویق کرند.

او در صدد بوجود آوردن یک ائتلاف ملی با همه رقیبان از جمله العبادی بود ،ولی با دستور دادگاه عالی به بازشماری دستی آرا در برخی مناطق مورد بحث، این پروسه به مشکل خورد. نخست وزیر عراق پس از بازدید از بصره، در بغداد برای کابینه ترتیب یک جلسه امنیتی را داد. دفتر او در اعلامیه ای عوامل نفوذی را متهم کرد که تظاهرات آرام مردم را به سوی تخریب اموال عمومی و خصوصی کشانده اند.

در این اعلامیه آمده است که:

نیروهای ما تمامی اقدامات لازم را برای بی اثر کردن اقدامات آن دسته از مردم انجام خواهند داد.

طبق آمار رسمی، ۱۰.۸ درصد از مردم عراق بیکار هستند، و بیکاری در جوانان دو برابر است. همچنین ۶۰ درصد از کل جمعیت عراق زیر ۲۴ سال هستند.

منبع: business-standard.com

سفیر آمریکا از آلمان خواست برداشت نقدی ایران را بلوکه کند

سفیر آمریکا در سفری که روز سه شنبه به آلمان داشت از برلین خواست نقدینگی زیادی که ایران در بانک های آلمان دارد بلوکه کند تا تأثیر تحریم های جدید آمریکا بر ایران بعد از بلوکه کردن اموال ایران درپی توافق هسته ای 2015 را بیشتر کند.

صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل، ۶ جولای ۲۰۱۸ در مسبرگ با ریچارد گرینل سفیر آمریکا در آلمان در ملاقات کرد

صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل، ۶ جولای ۲۰۱۸ در مسبرگ با ریچارد گرینل سفیر آمریکا در آلمان در ملاقات کرد

به گزارش رویترز ، ریچارد گرینل، منتقد توافقات با ایران اظهار داشت:

دولت آمریکا به شدت نگران برنامه های تهران برای انتقال صدها میلیون یورو نقدینگی به تهران است. ما آلمان را به بیشترین میزان مداخله و توقف برنامه های ایران دعوت می کنیم.

تحت این توافقات ایران می بایستی فعالیت های هسته ای خود را متوقف می کرد تا تحریم های بین المللی متوقف شود.

سایر امضاکنندگان از جمله متحدان آمریکا، یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس به اجرای مجدد این توافق تاکید دارند و آن را به عنوان یک راهکار مهم برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای در ایران می دانند. ترامپ ایران را به بد عهدی در مورد این مسئله محکوم کرده است!

اظهاریه گرینل باعث شد یوهان وادیفول، معاون محافظه کار آنگلا مرکل در پارلمان از این گفته انتقاد کند و گفت:

اگر توافق به تصویب رسمی قانون رسیده است نباید از نظر سیاسی کشوری را تحریم کنید.

ودیفول به رویترز گفت:

بیانیه ی سفیر امریکا بار دیگر ناخوشایند و تلخ است و با نقش دیپلامتیک او سازگاری چندانی ندارد.

سخنگوی وزرات اقتصاد آلمان اظهار داشته است:

مقامات آلمان درخواست ایران مبنی بر تعیین دقیق خط مشی ها جهت جلوگیری از پولشویی و یا تامین مالی احتمالی گروه های افراطی، مورد بررسی قرار می دهند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت:

طبیعا مشخص است که بخشی از بررسی های دولت آلمان به این قضیه است که آیا تحریم این دولت نقض شده است یا خیر.

روزنامه ی بیلد روز دوشنبه ابتدا گزارش داد که مقامات آلمان در حال بررسی درخواست ایران مبنی بر خروج ۳۰۰ میلیون یورو(۳۵۰ میلیون دلار) از حساب های بانکی آلمان و انتقال نقدی این پول به ایران هستند.

منتقدین می گویند گرینل بارها و بارها به عنوان نماینده دونالد ترامپ در برلین، از جمله در جلسات اخیرش با مدیران شرکت های خودروسازی آلمان درمورد قراردادی برای وظایف کشورهای اروپایی در تولید اتومبیل های امریکایی، پا از حد خود فراتر گذاشته است.

گرینل از زمان ورودش به برلین صحبت های زیادی کرده است از جمله توئیتی که در آن گفته است شرکت های آلمانی پس از تصمیم ترامپ به خروج از توافقات هسته ای، باید همکاری های خود در ایران را متوقف کنند.

منبع: reuters.com

اوکراین، روسیه را به قتل خبرنگار منتقد پوتین متهم می کند

آرکادی بابچنکو از منتقدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بود که سه شنبه گذشته درشهر کیف اوکراین، به ضرب گلوله کشته شد.

اوکراین، روسیه را به قتل بابچنکو متهم می کند

اوکراین، روسیه را به قتل بابچنکو متهم می کند

روی چهارشنبه، کرملین با ادعای اوکراین، نسبت به دست داشتن روسیه در قتل خبرنگار مخالف روسیه، مواجه شد. حال، موجی ضد روسی، منجر به شروع تحقیقاتی در این رابطه شده است.

آرکادی بابچنکو، منتقد دولت روسیه و ولادیمیر پوتین بود و سه شنبه گذشته، در تنهایی و در پایتخت اوکراین، به ضرب گلوله کشته شد. او پس از سانحه هواپیمای وزارت دفاع روسیه در سال ۲۰۱۶، ابراز ناراحتی و اندوه نکرد و همین امر، موجب دریافت تهدید های بسیار و در نتیجه فرار او از روسیه شد.

دیمیتری پسکُو، سخنگوی کرملین، ادعای دولت اوکراین، نسبت به دست داشتن روسیه در این قتل را زیاده روی در بدبینی خواند و ابراز امیدواری کرد تا کشور های دیگر بتوانند در حفاظت از خبرنگاران، به کیف تکیه کنند.

بر اساس خبرگزاری RIA روسیه، بابچنکو از در راه پله آپارتمان خود و از پشت، چندین بار مورد اثابت گلوله قرار گرفته است. رئیس پلیس کیف به تلویزیون اوکراین اطلاع داد که انگیزه قاتل، حرفه بابچنکو بوده است.

وبسایت خبری کومرسانت روسیه، با تحقیق در رابطه با پیگرد قانونی اوکراین، گزارش کرد که این قتل قطعا با دخالت خارجی ، انجام گرفته است. اما این خبر تنها یک ساعت پس از انتشار، از وبسایت حذف شد.

بر اساس اخبار منتشر شده از رسانه ها، همسر این خبرنگار در زمان قتل، در خانه حضور داشته است.

بابچنکو یکی از برجسته ترین منتقدان ولادیمیر پوتین و رژیم روسیه محسوب می شد. او طی سالیان اخیر، بیشتر گزارش های خبرنگاری خود را از طریق صفحه فیسبوک خود، که نزدیک به ۲۰۰ هزار دنبال کننده دارد، منتشر می کرد.

منبع: Haaretz.com

زنی به اتهام اجبار دخترش به ازدواج در پاکستان به چهار و نیم سال زندان محکوم شد

قاضی پرونده می گوید:

"شما به شکل بی رحمانه ای او را فریب داده اید. او ترسیده بود، تنها بود، بر خلاف میل اش تصمیم گرفته بود، و مجبور بود به ازدواجی تن در دهد که از آن واهمه داشت"

دادگاه سلطنتی بیرمنگام

مادر ِ این دختر که به دلایل قانونی و برای حمایت از هویت قربانی نمی توان نام او را فاش کرد، در دادگاه سلطنتی بیرمنگام محاکمه شد.

یک مادر که دختر نوجوان اش را با فریب به پاکستان فرستاده و او را مجبور به ازدواج اجباری کرده بود به چهار و نیم سال زندان محکوم شده است.

این مادر، از بیرمنگام، قربانی را مجبور کرده بود با مردی از بستگان خود ازدواج کند که ۱۶ سال از او بزرگ تر بوده است.

سال ها پیش تر از آن، این مرد با عقد ازدواجی بر خلاف میل قربانی، بکارت دختر را از او گرفته بود و باردارش کرده بود.

دختر که آن هنگام ۱۳ ساله بود وقتی به بریتانیا برگشته بود مجبور به سقط جنین شده بود. پزشک او نگرانی خود را به بخش خدمات اجتماعی گزارش داده بود.

قاضی دادگاه سلطنتی بیرمنگام گفته که این مادر ِ بیکار با بزدلی و فریب عمل کرده بود.

این نخستین باری است که یک پرونده ی ازدواج اجباری از این نوع به شکل موفقیت آمیزی در یک دادگاه جنایی در بریتانیا پیگیری می شود.

اعضای هیئت منصفه این مسئله را استماع کردند که چگونه این دختر در زمانی که به ۱۸ سالگی اش نزدیک شده بود توسط مادرش فریب داده شد تا به پاکستان برود و او چنین گمان کرده بود که دارد به یک تعطیلات خانوادگی می رود.

این مادر، که به خاطر مسائل قانونی و برای حمایت از هویت قربانی نمی توان نام او را فاش کرد، به این دلایل محکوم شناخته شد:

-فریب دادن قربانی برای رفتن به پاکستان و انجام ازدواج دروغین دخترش.

-ازدواج اجباری و شهادت دروغ، بعد از آن که وی در دادگاه عالی به دروغ گفته بود که این اتفاقات تصادفی بوده اند.

متهم به هنگام اعلام حکم دادگاه هیچ احساسی از خود بروز نداد، آن هم به رغم اینکه اعضای خانواده او در صحن دادگاه سرهای شان را تکان می دادند.

قربانی، که او نیز در دادگاه حاضر شد، به مادرش وقتی به زندان محکوم شد نگاه نکرد، اما توسط قاضی به خاطر شجاعت اش مورد ستایش قرار گرفت.

وکیل دعاوی، قاضی پاتریک توماس، به مادر گفت:

شما به شکل بی رحمانه ای او را فریب داده بودید. او ترس خورده بود، تنها بود، بر خلاف میل اش تصمیم گرفته بود، و مجبور شده بود به ازدواجی تن در دهد که از آن واهمه داشت. شما باید می دانستید که آن، همان وضعیت ذهنی او بود. با این حال، شما به خاطر اهداف خودتان ازدواج را به پیش بردید. شجاعت و احترام او به حقیقت در سرتاسر این اقدامات قابل تحسین بوده است، و درست در مقابل بزدلی و فریب کاری شما قرار می گیرند؛ این شجاعت و احترام به حقیقت در این دادگاه ادامه یافت و بی تردید از این پس نیز تداوم خواهد داشت.

قاضی افزود:

شما در پی آن بوده اید که برای همه چیز او را سرزنش کنید، و خودتان مسئولیت هیچ چیزی را به عهده نگرفتید.

دبورا گولد دادخواه پرونده، گفت که قربانی به خاطر به دادگاه کشاندن مادرش احساس گناه می کند.

او از طرف دختر گفت:

اگر من در این موقعیت نبودم آیا یکی از برادران یا خواهرانم در چنین وضعی قرار می گرفتند؟ پیام من به سایر دختران جوان این است که مواظب خودتان باشید. با چنین چیزی کنار نیایید، حرف تان را چشم در چشم آن ها بگویید.

خانم گولد افزود:

او به خاطر آمدن به دادگاه احساس غرور می کرد.

در طی دادرسی، دختر به دادگاه راجع به مخالفت اش با مقدمات عروسی گفت.

به رغم اعتراض های او، این زوج در سپتامبر ۲۰۱۶، درست پس از آن که او تولد ۱۸ سالگی اش را جشن گرفته بود، با هم ازدواج کردند.

دختر نوجوان توضیح داده بود که چگونه او را برده بودند تا آماده مراسم عروسی شود، و یک شیخ به او برگه هایی داده بود تا امضا کند و از او پرسیده بود که آیا می خواسته ازدواج کند.

قاضی گفت که او هیچ تردیدی ندارد که قربانی توسط مادرش وادار شده بود که پیش از امضا، سه بار بگوید بله یا می پذیرم .

اعضای هیئت منصفه به شاکی گوش دادند که توصیف می کرد چگونه گریه کنان به مادرش التماس کرده، اما مادر بازوی او را گرفته و برده تا کنار شوهر آینده اش بنشیند و بعد او حلقه را به دست دختر کرده است.

او گفت:

من نمی خواستم با او ازدواج کنم.

کریس گیبنز ، وکیل مدافع، قبول کرد که در این پرونده متهم از آستانه قیمومیت گذر کرده اما درباره او گفت:

او بیکار بوده و با کمک دولتی زندگی می کرده است. او از بابت وضعیت خانواده اش نگران بوده است.

قانون جدید مجازات ازدواج اجباری در ژوئن ۲۰۱۴ به اجرا درآمد، اما شکایت ها بسیار نادر بوده اند.

در ژوئن ۲۰۱۵ ، مردی در دادگاه سلطنتی مرتیر به خاطر تخلفاتی از جمله ازدواج اجباری به زندان محکوم شد؛ همچنین دست کم یک پرونده دیگر نیز در دادگاه ها همچنان باز است.

طبق گفته های یک سخنگوی دولت، واحد ازدواج اجباری (که عبارت از یک گروه مشترک از وزارت خارجه و رفاه عمومی و وزارت کشور است) در ۱۲۰۰ پرونده بالقوه در سال ۲۰۱۷ کمک کرده است، و بریتانیا را در مواجهه با این معضل به یک رهبر جهانی بدل نموده است.

از زمان معرفی این واحد در سال ۲۰۰۸، همچنین بیش از ۱۵۰۰ حکم حمایت در برابر ازدواج اجباری صادر شده است، و جلوی اجبار افراد به ازدواج گرفته شده و نیز کمک شده است قربانیان به کشور بازگردند.

منبع: independent.co.uk

هشدار آمریکا به چین درمورد استقرار موشکی در دریای جنوبی چین

کاخ سفید نسبت به افزایش حضور نظامی چین در دریای جنوبی چین هشدار داده است.

نگرانی آمریکا از استقرار موشکی چین در دریای جنوبی چین

نگرانی آمریکا از استقرار موشکی چین در دریای جنوبی چین

سارا هاکبی ساندرز دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت:

ما به‌ خوبی از حضور نظامی چین در این دریا آگاه هستیم و این حضور نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت برای کشور خواهد داشت.

او دقیقا مشخص نکرد که این نتایج چه خواهند بود.

خانم ساندرز درباره استقرار موشکی اخیر چین در مناطقی از دریای جنوبی چین خبر داد که در این مناطق، ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی نیز ادعای حق حاکمیت دارند.

استقرار موشکی هنوز تأیید نشده است اما سخنگوی وزارت امور خارجه کشور چین، هوواچانینیگ در روز جمعه گفت:

این آرایش نظامی در راستای تأمین ضروریات امنیت ملی برای جزایر تحت اختیار چین است

وی ادامه داد:

آمریکا به‌طور مداوم در حال تقویت قدرت نظامی خود در دریای جنوبی چین است ... آن‌ها باید عواقب این کار خود را در نظر بگیرند.

چین بیش از سایر کشورهای این منطقه در این جزایر حضور دارد و سیستم‌های رادار، پایگاه‌های هوایی و قابلیت‌های دفاعی را در این نواحی تأسیس کرده است. در روز سه‌شنبه برای نخستین بار ناو هواپیمابر چین، با جت‌های جنگنده در این منطقه مانور نظامی داد.

در هفته‌های اخیر، موشک‌های ضد کشتی چینی در این مناطق استقرار یافتند که می‌توانند ۲۹۵ مایل دریایی را بر اساس CNBC بپیمایند. موشک‌های زمین به هوایی توانایی حمله به ناوبرها، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های کروز، طی ۱۶۰ مایل دریایی را دارند.

?مریکا و سایر قدرت‌های جهان، نسبت به نظامی سازی این دریا هشدار داده‌اند چرا که دریای جنوبی چین یکی از شاهراه‌های تجاری مهم و یکی از منابع قابل‌توجه گاز طبیعی و ذخایر نفتی است.

وزیر امور خارجه استرالیا،‌ جولی بی شاپ، نگرانی خود را نسبت به این خبر در روز جمعه اظهار داشت و به اسکای نیوز گفت:

برای چین بهتر است که این مناطق دریایی را نظامی نکند.

مقامات فیلیپینی به دلیل داشتن روابط نزدیک و دوستانه‌تر با کشور چین، واکنش کمتری در این زمینه نشان دادند.

هری روک، سخنگوی رئیس‌جمهور رود ریگو دوترته، به رویترز گفت:

ما از تمام ابزارهای دیپلماتیک خود برای بررسی این مسئله استفاده می‌کنیم.

اخبار مبنی بر این استقرار نظامی تنش‌های بین کشور چین و ایالات‌متحده آمریکا را افزایش داده است، به‌طوری‌که دونالد ترامپ تهدید کرده است که ۵۰ بیلیون دلار تعرفه گمرکی را بر چین تحمیل خواهد کرد و رئیس‌جمهور چین، شی جین پینگ تهدید کرد که این کار را تلافی می‌کند.

هم‌چنین ایالات‌متحده آمریکا حضور هوایی خود را بر فراز دریای جنوبی چین افزایش داده است. چین ادعا می‌کند که این مانورهای هوایی تهدیدی برای حق حاکمیت این کشور محسوب می‌شود و تهدید کرده است که در ازای این حرکت ایالات‌متحده آمریکا حضور نظامی خود را افزایش دهد.

دریاسالار نیروی دریایی آمریکا، فیلیپ داویدسون، ماه گذشته نسبت به افزایش حضور نظامی چین در این منطقه هشدار داد و گفت:

توانایی کنترل دریای جنوبی چین در تمام زمینه‌ها باعث ایجاد تنش و جنگ کمتری با ایالات‌متحده آمریکا می‌شود. در صورت افزایش قدرت چین این کشور می‌تواند نفوذ خود را تا هزاران مایل به سمت جنوب و نیز تا اعماق اقیانوس افزایش دهد.

منبع: independent.co.uk


بستن