اقدامات بی پرده روسیه برای سرکوب فضای اینترنت

روسیه مدت ها است که مانند کشور چین، به دنبال محدود کردن فعالیت شهروندانش در فضای مجازی است. کرملین آمادگی  و تجهیزات لازم برای این کار را ندارد، اما این به معنای عدم تلاش آن ها برای رسیدن به این هدف نیست.

اقدامات بی پرده روسیه برای سرکوب فضای اینترنت

تلاش دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام

تلاش دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام

در روز ۱۳ آوریل، یک قاضی در دادگاه مسکو، حکمی تاریخی را برای روسیه صادر کرد. تنها پس از گذشت ۱۹ دقیقه از زمان رسمی دادگاه، خانم اسمولینا، درخواست دولت برای فیلتر کردن نرم افزار پیام رسان تلگرام را قبول کرد.

  پیاده سازی این حکم که نتیجه اش پیش از تشکیل دادگاه قابل پیش بینی بود، به نظر امری ساده می آمد اما دقیقا عکس این موضوع رخ داد.

از دوشنبه گذشته، مسئولان ارتباطی روسیه برای اعمال حکم قاضی و فیلترینگ تلگرام اقدام کردند. این عمل با کمک از سرویس دهندگان اینترنت در این کشور آغاز شد. به محض بستن اولین زیر شبکه ها، تلگرام سرور های خود را به آی پی آدرس (IP Address) های جایگزین منتقل کرد و در جواب، مسئولان تمامی زیر شبکه های مربوطه دیگر را نیز فیلتر کردند که موجب بروز فاجعه شد؛ تا اواسط روز ۱۹ آوریل، مسئولان روسی در مجموع ۱۸ میلیون آی پی آدرس را فیلتر کردند! این در حالیست که طی تاریخ اینترنت این کشور، تنها ۳۸ هزار آی پی بسته شده بودند.

بسیاری از مشاغل از جمله بخش هایی از بانکداری روسیه نیز درگیر این فیلترینگ شدند. اکثر سرویس های شرکت گوگل از جمله جیمیل (Gmail) از روز یکشنبه در روسیه کار نمی کردند. با این وجود نرم افزار تلگرام برای اکثریت کاربران روسیه در دسترس بود.

در نتیجه، کرملین با این حقیقت شرم آور رو به رو شد که فضای اینترنت از قدرت بازوی آن ها بیشتر است. اما برای بسیاری، سخت گیری بیشتر از سوی دولت برای فیلترینگ، ترسناک است. اینترنت روسیه زمانی فضای باز و آزاد برای همگان بود اما طی سال های متوالی دچار فیلترینگ و سانسور های متعدد شد. اکنون، تنها حکم دادگاهی کوچک در سیبری برای فیلتر کردن وب سایت ها کافی است.

اولین موج فیلترینگ دولت روسیه در سال ۲۰۱۲ رخ داد. اولین اقدام های دولت برای فیلترینگ، وب سایت هایی شامل محتوای هم جنس گرایی، فیلم های مستهجن و دوست یابی اینترنتی را مورد هدف قرار داد.

در سال ۲۰۱۵، قانون جدیدی برای شرکت های خارجیِ فعال در روسیه در نظر گرفته شد که طی آن، فعالان حوزه آی تی(IT) مجبور به انتقال داده های خود به سرور های داخلی روسیه بودند. بسیاری از شرکت ها از این قانون سر باز زدند با این وجود، امکان تغییر شرایط هنوز هم وجود دارد.

در حال حاضر در کرملین، پروژه هایی برای ایجاد یک فایروال (Firewall) مشابه آنچه در چین وجود دارد، در جریان است. طبق اطلاعات بدست آمده از مسئولان، ایجاد یک فضای اینترنت مشابه کشور چین، یکی از سه سناریوی احتمالی برای آینده فضای مجازی روسیه است. اولین سناریو، کنار گذاشتن فیلترینگ تلگرام در روسیه و ادامه فعالیت این پیام رسان است.

روسیه می تواند روند فیلترینگ آی پی آدرس ها و زیرشبکه ها را نیز در پیش گیرد. اما این اقدام نیازمند همکاری گوگل و اَپل است. در سال ۲۰۱۶، این دو شرکت طی همکاری با کرملین، پلتفرم لینکدین (Linkedin) را از فروشگاه های مجازی خود حذف کردند. با این وجود، پلتفرم لینکدین، محبوبیت بسیار کمتری از تلگرام داشت و حال باید دید که برای چنین پیام رسانی، اقدام مشابه از سوی گوگل و اَپل انجام خواهد گرفت یا خیر.

از سوی دیگر، روسیه می تواند حکم را بار دیگر به دادگاه ببرد و تجدید نظری در آن انجام دهد. همین طور می تواند با یک ضربه مهلک به اینترنت، هرچه در سر راه وجود دارد را فیلتر کند. نویسنده خبرگزاری مستقل (Independent)، کنستانتین گاز (Konstantin Gaaz) در این رابطه گفت:

" روز پنجشنبه، شورای امنیت ملی روسیه ملاقاتی را بر پا کردند و به نظر نتیجه ای از آن حاصل نشد. به نظر شرایط تا ماه مِی به همین شکل ادامه خواهد داشت و پس از آن هیچ چیز مشخص نیست".

طبق سخنان آندری سولداتُو (Andrei Soldatov)، اجرایی کردن فایروال، در حال حاضر امکان پذیر نیست و روسیه تکنولوژی لازم برای رویارویی با داده های حاصل از این اقدام را نداد. از طرفی، چین نیز به کمک همتای قدیمی خود آمده تا به بحران فضای مجازی این کشور کمک کند اما با مخالفت سرویس های امنیتی روسیه مواجه شده است. سولداتُو در ادامه گفت:

" ملاقات هایی در سطوح بالا صورت گرفت اما قانون گذاران کمک چینی ها را رَد کردند."

تا کنون به صورت بسیار آشفته و در هم ریخته، وب سایت های بسیاری مورد سرکوب حکومت روسیه واقع شدند. مقاومت ناگهانی تلگرام در این مورد می تواند سرنوشت اقدامات سختگیرانه روسیه را نیز تغییر دهد. دیوید هوماک، از کارآفرینان صنعت آی تی، در این رابطه گفت:

" همواره سخت گیری در قانون گذاری با کمبود قدرت اجرایی در روسیه مواجه شده است. ممکن است که تلگرام تا کنون فیلتر نشده باشد، اما کرملین آمادگی و قدرت قاطع خود را برای ورود به نبرد نشان داده است."

طبق سخنان آقای الکساندر ژارُو(Alexander Zharov)، رئیس وزارت ارتباطات روسیه، آن ها سعی دارند که قوانین جدیدی را برای شرکت های خارجی فعال در روسیه در نظر بگیرند. این قوانین، شرکت هایی که مخالف انتقال سرور های خود به روسیه بودند را به شدت مورد هدف قرار می دهد. وی در ادامه اعلام کرد:

"ما بررسی های خود را تا آخر سال جاری تکمیل خواهیم کرد. اگر مشکلی پیش نیاید، اقدامات برای فیلتر کردن پیگیری خواهند شد. بعد از مدتی، کرملین متوجه خواهد شد که برای مقابله، باید تمام نیروی خود را جمع آوری کند. در حال حاضر نیز، هیچ چیز جلودار آن ها برای مقابله با شبکه اجتماعی فیسبوک نیست."

منبع: independent.co.uk

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

نخست وزیر عراق طی اظهاراتی اعلام کرد با اینکه مخالف تمدید تحریم‌های آمریکاست اما انتخابی جز همراهی با آمریکا ندارد.

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

قرار بود نخست وزیر عراق، حیدر العبادی این هفته با مقامات ایران و ترکیه دیدار کند. سفر وی به ترکیه روز سه شنبه آغاز شد و مطابق برنامه پیش خواهد رفت. سعد الحدیدی، سخنگوی دولت عراق در مورد اظهارات نخست وزیر این کشور نظری نداد.

 بغداد اکنون نقش واسطه بین ایران و ایالات متحده آمریکا را ایفا می کند و پشتیبان مذاکرات بین این دو کشور است.

منبع: rt.com

عربستان سعودی صادرات نفتی از ‏مسیر دریای سرخ را از ‏سر می‌گیرد

بزرگترین صادرکنندگان نفت عربستان سعودی روز شنبه اعلام کردند که حمل‌ و‌ نقل نفت از طریق تنگه استراتژیک باب‌المندب را از سرگرفته اند.

عربستان سعودی صادرات نفتی از ‏مسیر دریای سرخ را از ‏سر می‌گیرد

صادرات نفتی عربستان از باب المندب

صادرات نفتی عربستان از باب المندب

عربستان سعودی به صورت موقت صادرات نفت  از طریق تنگه باب المندب را پس از حملات  حوثی های به تانکرهای نفتی متوقف کرده بود.

روز شنبه وزیر انرژی این کشور در بیانیه‌ای از شروع مجدد حمل‌و‌نقل خبر داد.

وزیر انرژی خالدالفلاح در بیانیه‌ای گفت:

تصمیم مبنی بر آغاز مجدد ترابری نفت از طریق تنگه‌ی باب‌المندب پس از آنکه سرپرستی ائتلاف ارزیابی‌های ضروری را جهت محافظت از استان‌های ائتلاف به عمل آورد اتخاذ شد.

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی شروع  کارآمد حمل و نقل مجدد را بلافاصله تایید کرد.

آرامکو در بیانیه‌ای گفت:

این شرکت برای مراقبت های بیشتر در موقعیت کنونی، با سازمان‌های مربوط هماهنگی می‌کند و  از تمامی روندهای ضروری برای حفظ  ایمنی پیروی می‌کند.

یمن که سه سال شاهد مبارزه‌ میان ائتلاف تحت هدایت سعودی با جنبش حوثی بوده است، در جنوب دریای سرخ واقع شده است و یکی از مهم‌ترین راه‌های تجاری جهان برای تانکرهای نفتی به شمار می‌آید. تانکرها از نزدیکی سواحل این کشور عبور می‌کنند و از خاورمیانه به سمت کانال سوئز و اروپا رهسپار می‌شوند.

مسیر تنگه‌ی باب‌المندب از دریای سرخ تا خلیج عدن فقط ۲۰ کیلومتر (۱۲ مایل) است، لذا هدف گیری کشتی ها به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

پس از تصمیم سعودی برای توقف ترابری، حوثی های یمن اعلام کردند که تا ۳۱ جولای(۹ مرداد) برای حفظ صلح، حملات در دریای سرخ را برای دو هفته متوقف می‌کند.

ائتلاف سعودی در جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۵ مداخله کرد تا رییس جمهور تبعیدی این کشور، عبد ربه منصور هادی را برگرداند.

منبع: reuters.com

امیدواری ترامپ به دیدار با کیم جونگ‌ اون پس از ارسال بقایای پیکرهای سربازان آمریکایی

دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که امیدوار است به زودی با کیم جونگ‌ اون رهبر کره‌ی شمالی دیدار داشته باشد، و از او تشکر کرد که بقایای پیکر سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره در سال‌های 1950 تا 1953 را فرستاده است.

امیدواری ترامپ به دیدار با کیم جونگ‌ اون پس از ارسال بقایای پیکرهای سربازان آمریکایی

دیدار تاریخی ترامپ و رهبر کره شمالی

دیدار تاریخی ترامپ و رهبر کره شمالی

ترامپ در توییت صبح پنج‌شنبه گفت:

از شما جناب کیم جونگ‌اون برای عمل به وعده‌تان سپاسگزارم که روند ارسال بقایای عزیزانِ والامقام رفته از میان ما را آغاز کردید! از این اقدام محبت آمیز شما ابدا متعجب نشدم.

به گزارش خبرگزاری Efe ترامپ همچنین علنا ابراز کرد که همراه با ۵۵ تابوت حاوی بقایا که روز چهارشنبه به پایگاه دریایی پرل هاربر در هاوایی رسید، نامه‌ای نیز از سوی کیم ارسال شده است.

ترامپ افزود:

همچنین بابت نامه‌ی صمیمانه‌تان سپاسگزارم؛ امیدوارم به زودی با شما دیدار کنم.

ترامپ و کیم یک دیدار تاریخی را رقم زدند که برای اولین بار روسای جمهور این دو کشور در ۱۲ ژوئن در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کردند.

علاوه بر عنوان کردن مسئله زدودن شبه جزیره‌ی کره از سلاح هسته‌ای، این دو رهبر درباره‌ی از سرگیری جستجو برای پیکر ۵۳۰۰ سرباز شهید ایالات متحده در مرز میان کره‌ی شمالی و جنوبی صحبت کردند.

کره‌ی شمالی بقایای ۵۵ سرباز را در ۲۷ جولای ارسال کرد که قبل از آن ایالات متحده یک پایگاه نظامی برای انجام آزمایشات مقدماتی ایجاد کرد سپس بقایای پیکر آنها در روز چهارشنبه به خاک آمریکا رسید و مراسم تجلیل با حضور مایک پنس معاون رییس جمهور برگزار شد.

ترامپ که برای مراسم در پرل هاربر حضور نداشت در توییت خود نوشت:

مراسم باشکوه و زیبایی که بقایای شهدای جنگ کره به خاک آمریکا بازگردانده شدند.

به امید شروع مجدد برای سربازان مفقود الاثر در کره‌ی شمالی ایالات متحده وظیفه‌ی سخت تشخیص هویت ۵۵ سرباز را از طریق آزمایش دی‌ان‌اِی آغاز کرده است که ماه‌ها یا سال‌ها زمان می‌برد.

از دهه‌ها پیش پنتاگون آزمایشگاه تشخیص هویت سربازان شهید در هاوایی احداث کرده است.

منبع: business-standard.com

روحانی: آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست. 

روحانی: آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست

این در حالی است که آمریکا به دنبال راهی برای کنترل برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی است. همچنین آمریکا تحریم های خود علیه کره شمالی را به طور مستمر اعمال می کند. در هفته جاری، ایران پیشنهادی برای مذاکره از سوی واشنگتن دریافت کرد که آن را رد کرد، چرا که به اعتقاد مقامات ایرانی، بعد از خروج ترامپ از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و اعمال تحریم های سختگیرانه، نمی توان مذاکره کرد.

ری یانگ هو، دیپلمات بلندپایه کره شمالی، بعد از آغاز تحریم های جدید آمریکا به ایران سفر کرد.

حسن روحانی در مصاحبه با ایرنا گفت:

سیاستی که مقامان آمریکایی طی سال های اخیر در پیش گرفته اندف این کشور را غیر قابل اعتماد کرده است.در وضعیت فعلی، کشورهای دوست باید ارتباط و همکاری خود را ارتقا دهند.

وی پس از شرکت در جلسه امنیتی در سنگاپور به تهران. در جلسه سنگاپور توافقی بین ایالات متحده آمریکا و کره شمالی به ثبت رسید. طی این توافق کره شمالی باید برنامه های هسته ای خود را متوقف کند در حالی که ایالات متحده آمریکا معتقد است تحریم ها همچنان باید ادامه داشته باشند.

وزیر امور خارجه کره شمالی در روز سه شنبه اعلام کرد که این کشور آزمایشات موشکی خود را تعطیل کرده است اما همچنان اولویت اول آمریکا توقف تولید انرژی هسته ای است. وی اظهار امیدواری کرد رابطه کره شمالی و امریکا بر مبنای اعتماد شکل بگیرد.

وی ادامه داد که استراتژی کره شمالی، برقراری رابطه عمیق و موفق با جمهوری اسلامی ایران است.

منبع: reuters.com

انگلستان و اتحادیه اروپا تحریم‌های ترامپ علیه ایران را مسدود ‏خواهند کرد

وزرای خارجه توافق کردند تا قانون مقابله با تحریم موسوم به «مقررات مسدود سازی» را وضع کنند تا پیروی شرکت های اروپایی از تحریم های جدید ایالات متحده ممنوع گردد.

انگلستان و اتحادیه اروپا تحریم‌های ترامپ علیه ایران را مسدود ‏خواهند کرد

ترامپ اعمال تحریم ها علیه ایران را امضا کرد

ترامپ اعمال تحریم ها علیه ایران را امضا کرد

انگلستان موافقت کرده است که با اتحادیه اروپا همکاری کرده و تلاش کند تا تاثیر تحریم های دونالد ترامپ بر روی ایران متوقف گردد.

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس یک بیانیه‌ی مشترک با وزرای خارجه‌ی اتحادیه اروپا را امضا کرد تا اطمینان حاصل گردد که از تجارت کمپانی های اروپایی با ایران محافظت خواهد شد.

وزرا وعده دادند تا قانون مقابله با تحریم موسوم به «مقررات مسدود سازی» را وضع کنند تا پیروی شرکت های اروپایی از تحریم های ایالات متحده ممنوع گردد. ترامپ تحریم های مذکور را از دوشنبه برقرار کرد.

رییس جمهور ایالات متحده تصمیم گرفت تا مجددا جریمه هایی را پس از خروج از مذاکره هسته ای ۲۰۱۵ دولت باراک اوباما با ایران وضع کند. وزرای خارجه اروپایی گفتند که برداشتن تحریم های غرب «لازمه» مذاکره است، این مذاکره به صورت رسمی موسوم به برجام «برنامه جامع اقدام مشترک» است که شامل توسعه ندادن سلاح های هسته ای می باشد.

آقای هانت در کنار فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه ژان ایو لودریان و آلمان هایکو ماس این بیانیه را امضا کردند.

آن ها اظهار کردند که «عمیقا متاثر» هستند که آقای ترامپ مجدد تحریم ها را اعمال کرد و ۱۱ بند پیاپی آژانس بین المللی انرژی اتمی را مورد بحث قرار دادند که تایید می کن مذاکره با ایران پابرجاست.

در این بیانیه آمده است که:

موضوع منع گسترش سلاحهای هسته ای عنصر کلیدی جهانی است که برای امنیت اروپا، منطقه و تمام جهان حیاتی به شمار می رود. برداشتن تحریم های مرتبط با ]انرژی[ هسته ای بخش ضروری این مذاکره است که نه تنها تاثیر مثبتی برای تجارت و روابط اقتصادی با ایران ایجاد می کند بلکه بیشتر برای زندگی مردم ایران مهم است. ما مصمم هستیم تا از عاملان اقتصادی اروپایی که با ایران تجارت مشروع دارند محافظت کنیم.

واکنش مجلس مجهوری اسلامی به خروج ترامپ از برجام

واکنش مجلس مجهوری اسلامی به خروج ترامپ از برجام

از روز پنجشنبه مقررات مسدود سازی اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد و به شرکت های اروپایی اجازه می دهد که از ضررهای محتمل تحریم های ایالات متحده بهبود یابند. کمپانی های اتحادیه اروپا از پیروی تحریم های ایالات متحده منع شدند مگر درصورتی کع جواز مخصوص از کمیسیون اروپایی دریافت کنند.

وزرای خارجه اظهار کردند:

مقررات مسدود سازی از کمپانی های اتحادیه اروپا محافظت می کند که تجارت مشروع با ایران را فارغ از تحریم های فرا ارضی ایالات متحده پی بگیرند.

همچنین افزوند:

محافظت از مذاکره هسته ای با ایران مسئله ی احترام به مذاکرات بین المللی و موضوع امنیت بین الملل به شمار می رود.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آقای ترامپ پیش از این پیشنهاد داده بود ایالات متحده روی آن دسته از کشورهای اروپایی که با ایران تجارت میکنند نیز تحریم هایی وضع گردد.

مقامات اروپایی خروج ترامپ از برجام را با ادعای جلوگیری ا توسعه  بمب اتمی مورد انتقاد قرار دادند.

پس از اعلام در ماه می مقامات انگلستان، فرانسه، و آلمان در یک بیانیه مشترک ابراز «نگرانی و تاسف» کردند.

ترسا می، امانوئل ماکرون، و آنجلا مرکل گفتند:

ما همراه با هم روی ادامه‌ی تعهدمان به برجام تاکید می کنیم. این توافق برای امنیت مشترک ما مهم باقی می ماند. فراموش نمی کنیم که اتحادیه اروپا به اتفاق آرا طبق مصوبه ۲۲۳۱ بر ]مذاکره هسته ای[ برجام صحه می گذارد. طبق این مصوبه حفظ چارچوب قاونی بین المللی تخلف درباره‌ی برنامه‌ی هسته ای ایران را الزام می کند. ما تاکید می کنیم که تمامی طرفین باید به اجرای کامل و اقدام مسئولانه ی این ]مصوبه[ متعهد باشند.

منبع: independent.co.uk


>