اندونزی: اسرائیل هرگز به مذاکرات صلح پایبند نیست.

فلیسلی زون، رئیس پارلمان اندونزی، گفت:

"رژیم صهیونیستی هرگز به نتیجه مذاکرات صلح پایبند نبوده و همیشه زیاده خواهی کرده است."

اندونزی: اسرائیل هرگز به مذاکرات صلح پایبند نیست.

اسرائیل هرگز به مذاکرات صلح پایبند نیست..jpg

اسرائیل هرگز به مذاکرات صلح پایبند نیست

پس از کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تهران، زون اعلام کرد:

"حقوق مردم فلسطین باید بازگردانده شود. بیت المقدس همیشه متعلق به مسلمانان بوده ولی متأسفانه تحت اشغال قرار گرفته است."

زون گفت:

"انتقال سفارت آمریكا به اورشلیم در منطقه تنش ایجاد می كند. کشور من هرگز اسرائیل را به رسمیت نشناخته و از تصمیم ایالات متحده حمایت نمی كند."

زون افزود:

"دولت اندونزی و مجلس فکر می کنند که مذاکرات با اسرائیل بی فایده است و فلسطین ها باید خودشان تصمیم بگیرند. اورشلیم هرگز پایتخت اسرائیل نخواهد بود."

عبدالرضا عزیزی روز شنبه در مورد سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی گفت:

"در این اجلاس از ۵۴ کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی دعوت شده بود که ۴۴ کشور برای حضور در اجلاس ایران اعلام آمادگی کرده اند"

وی افزود:

"قرار است ۱۶ رییس مجلس و ۱۴ نایب رییس در این اجلاس حضور یابند و بقیه افرادی که در این اجلاس حضور می یابند در سطح رییسان گروه دوستی پارلمانی و نمایندگان پارلمان های کشورهای اسلامی خواهند بود.

عضو اتحادیه بین‌المجالس اسلامی ادامه داد:

"موضوعات مختلف جهان اسلام خصوصا موضوع فلسطین در سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی بررسی می شود."

عزیزی اضافه کرد:

"این کنفرانس از شنبه به مدت پنج روز در هتل اسپیناس تهران در حال برگزاری است، در روز اول و دوم این نشست جلسات کمیته های مختلف از جمله کمیته دائمی فلسطین، جلسه مشاوره دبیران کل عضو پارلمان ها، نشست مشورتی گروه عرب، کمیته تخصصی امور سیاسی و روابط خارجی، کمیته تخصصی حقوق بشر، زنان و امور خانواده، کمیته دائمی تخصصی امور حقوقی و فرهنگی، گفت وگوی تمدن ها و مذاهب و کمیته دائمی تخصصی امور اقتصادی و محیط زیست برگزار می شود.

وی گفت:

"در روز سوم این کنفرانس، جلسه کمیته عمومی به ریاست علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، همچنین نشست پارلمان های زنان مسلمان نیز در این روز برگزار خواهد شد."

وی ادامه داد:

"در روز دوشنبه همچنین جلسه مشاوره گروه آفریقایی و جلسه مشاوره گروه آسیایی برگزار می شود."

عزیزی افزود:

در روزهای سه شنبه و چهارشنبه کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی با حضور رییسان هیات های پارلمانی برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد:

"این اجلاس عصر چهارشنبه با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان خواهد داد."

عربستان سه صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان سعودی، سه ماهیگیر ایرانی را که سال گذشته توسط گارد ساحلی این کشور دستگیر شده بودند، آزاد کرد.

عربستان سه صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان دو صیاد ایرانی را آزاد کرد

عربستان دو صیاد ایرانی را آزاد کرد

اردشیر یاراحمدی، مدیر روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر توضیح داد که این سه ماهیگیر در ژوئن سال ۲۰۱۷ و پس از آنکه قایق‌شان در آب‌های عربستان سعودی پهلو گرفته بود دستگیر شده بودند.

او خبر داد که این سه صیاد، پس از «مذاکرات میان وزارت خارجی دو کشور»، این هفته آزاد شدند. یاراحمدی تاریخ دقیق آزادی این سه ماهیگیر را اعلام نکرد.

به گزارش رویترز، عربستان سعودی در ماه فوریه، ۹ صیاد ایرانی را با اتهام ورود به آب‌های این کشور، برای دو سال در بازداشت نگه داشت. این کشور در سال ۲۰۱۶ رابطه‌اش را به طور کامل با ایران قطع کرد.

منبع: rt.com

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

رئیس جمهور سابق ایران، محمود احمدی نژاد از حسن روحانی خواسته است استعفا دهد.

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

در ویدیویی که اخیرا در شبکه اجتماعی احمدی نژاد منتشر شده است، وی به ایرانیان گفته است که به حسن روحانی اعتماد نکنند. او خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و اعمال فشار‌های آمریکا را عامل بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران دانسته است. پنج شنبه، مجلس ایران به برکنار شدن وزیر کار روحانی رای دادند که این مسئله یک پیروزی برای اصولگرایان به منظور تعدیل شرایط بد اقتصادی محسوب می‌شود.

محمود احمدی نژاد که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، مدت‌ها در صدر اخبار نبود، دوباره توجهات را به سمت خود جلب کرد. رئیس جمهوری که در زمان ریاستش با مسئله هولوکاست و همین طور اعلام این مسئله که در ایران هیچ همجنس‌گرایی وجود ندارد، خبر ساز شده بود.

منبع: business-standard.com

احتمال گشایش دفتر ‏حافظ منافع ایران در عربستان سعودی

 ایران قصد گشایش دفتر حافظ منافع را  در عربستان سعودی دارد، تا عهده دار امور دیپلماتیک باشد.

احتمال گشایش دفتر ‏حافظ منافع ایران در عربستان سعودی

گشایش دفتر حافظ منافع ایران در عربستان سعودی

گشایش دفتر حافظ منافع ایران در عربستان سعودی

سخنگوی وزارت خارجه ایران، بهرام قاسمی ضمن اشاره به مشکلات موجود میان ایران و عربستان سعودی آمادگی ایران برای مذاکرات با بزرگترین رقیبش در خلیج فارس را ابراز کرد.

قاسمی اشاره کرد که با وجود بی میلی آشکار عربستان  برای بهبود روابط با ایران، تهران از میانجیگری کشور سومی برای حل مشکلات با ریاض استقبال می کند.

وی گفت:

ما باور داریم که بیشتر مشکلات از سمت عربستان سعودی ناشی می‌شود.

در رابطه با آینده‌ی روابط دیپلماتیک تهران و ریاض سخنگوی ایران گفت که بر اساس توافق با برن، تا هشت ماه پیش، سوییس حافظ منافع ایران در عربستان سعودی بوده است.

همچنین ابراز کرده است:

در دو هفته ی گذشته پیشرفت هایی حاصل شده است که من معتقدم از نشانه‌های گشایش دفتر حافظ منافع (خود ایران) در عربستان سعودی عملیاتی می شود.

در ژانویه ۲۰۱۶ عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد زیرا در پی اعدام نمر باقر النمر، روحانی شیعه اهل عربستان و منتقد حکومت آل سعود که با حکم دادگاه سعودی اعدام شد، معترضین خشمگین ایرانی به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری مشهد حمله کردند.

علاوه بر این از سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی اتئلافی عربی علیه نیروهای حوثی‌ها تحت حمایت ایران در یمن را هدایت می کند تا از دولت عبد ربه منصور هادی رییس جمهور تبعید شده به عربستان که در سطح بین الملل شناخته شده است حمایت کند.

منبع: business-standard.com

در بحبوحه‌ی کشمکش با آمریکا، ارزش لیر ترکیه هم سقوط می کند

روز جمعه دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده پس از ارزیابی اعلام کرد که پس از اعمال تعرفه ی آمریکایی ها روی فولاد و آلومینیوم، آنکارا روی کالاهای ایالات متحده تعرفه های تلافی جویانه وضع می کند.

در بحبوحه‌ی کشمکش با آمریکا، ارزش لیر ترکیه هم سقوط می کند

 نخست وزیر وقت ترکیه رجب طیب اردوغان در نشستی در مجلس ترکیه از سوی حزب توسعه و عدالت اعضای مجلس را مخاطب قرار می دهد

تصویر آرشیو در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۳: نخست وزیر وقت ترکیه رجب طیب اردوغان در نشستی در مجلس ترکیه از سوی حزب توسعه و عدالت اعضای مجلس را مخاطب قرار می دهد

پس از آنکه دولت ترامپ اظهار کرد که درحال ارزیابی دسترسی بدون عوارض ترکیه به بازار ایالات متحده است؛ روز دوشنبه لیر ترکیه پایین ترین رکورد خود را در برابر دلار ثبت کرد. این حرکت می تواند حدود ۱.۶۶ میلیارد دلار از واردات ترکیه تحت تاثیر قرار دهد.

روز جمعه دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده پس از ارزیابی اعلام کرد که پس از اعمال تعرفه ی آمریکایی ها روی فولاد و آلومینیوم، آنکارا روی کالاهای ایالات متحده تعرفه های تلافی جویانه وضع می کند.

روابط میان متحدان ناتو رو به وخامت بوده است و با اختلاف بر سر سیاست سوریه و بالاگرفتن جنجال بر سر محاکمه ی کشیش مسیحی آمریکایی، اندرو برانسون تشدید شده است.

این واحد پول یک چهارم ارزش خود در ابتدای سال را از دست داد؛ نگرانی درباره ی مدیریت رییس جمهور رجب طیب اردوغان درباره ی سیاست پولی نیز باعث وخامت اوضاع شد.روز دوشنبه دلار ۵.۱۸ لیر شد. ساعت ۰۹:۴۱ به وقت گرینویچ ارزش هر دلار به ۵.۱۷۵۰ لیر رسید. به گفته پرهمارلوند، مدیر راهبردی فوریت های بازار در موسسه مالی اسکاندیناویای SEB گفت:

در بهترین شرایط می توان افت بیشتر لیر را تصور کرد؛ترکیه این را لازم نداشت. آن ها باید برای حمایت از ]ارزش[ لیر بیشتر تلاش کنند، اما به نظر من این مسئله بیشتر طول می کشد و لیر افت دیگری را هم تجربه خواهد کرد.

ارزیابی دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده

دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده اعلام کرد که ارزیابی واردات ترکیه به ایالات متحده را با ارزش ۱.۶۶ میلیارد دلاری تحت الشعاع قرار می دهد که در سال گذشته از برنامه ی تبیین شرط تواناسازی در سازمان تجارت جهانی منفعت داشت که شامل خودرو، قطعات خودرو، جواهر، فلزات گرانبها و محصولات سنگی است.

مشخص نبود که آیا تمامی شرکت های ترکیه ای بزرگ در این فهرست تحت الشعاع این مسئله قرار بگیرند. تامین کنندگان قطعات خودرو معمولا کمپانی های کوچکتری هستند که در فهرست گنجانده نشده اند. شاخص اصلی استانبول ۱.۷ درصد سقوط داشت.

یک تحلیلگر در بازار بومی که در خواست کرد تا نام وی برده نشود گفت:

این ارزیابی بسیاری ار کمپانی های صادرکننده به ایالات متحده را تحت الشعاع قرار می دهد اما روی جریان درآمد این کمپانی ها تاثیر اندکی خواهد داشت.

داده های کمیسیون تجارت بین الملل ایالات متحده نشان می دهد که بزرگترین منافع برنامه ی بدون عوارش مربوط به تولیدکنندگان خودرو و قطعات خودرو با ارزشی حدود ۲۵۰ میلیارد در سال گذشته است.

سخنگوی دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده گفت که ارزیابی به مسائل پیرامون برانسون مربوط نیست. مسئله ای که باعث اعمال تحریم آمریکا روی دو تن از وزرای کابینه ی ترکیه شد.

روز شنبه اردوغان گفت که تحریم های واشنگتن روی وزرا بی احترامی بوده است و ترکیه در اقدامی تلافی جویانه دارایی وزیر کشور و وزیر دادگستری ایالات متحده را مسدود می کند.

روابط دو جانبه بر سر سرانجام برانسون سقوط کرد که ۲۱ ماه در زندان ترکیه به سر برد تا این که به حصر خانگی انتقال داده شد.

برانسون که پیش از دو دهه در ترکیه زندگی می کرد؛ وی با وجود اینکه اتهامات وارده را انکار می کند به ۳۵ سال حبس محکوم شد.

منبع: rt.com

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

نخست وزیر عراق طی اظهاراتی اعلام کرد با اینکه مخالف تمدید تحریم‌های آمریکاست اما انتخابی جز همراهی با آمریکا ندارد.

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

قرار بود نخست وزیر عراق، حیدر العبادی این هفته با مقامات ایران و ترکیه دیدار کند. سفر وی به ترکیه روز سه شنبه آغاز شد و مطابق برنامه پیش خواهد رفت. سعد الحدیدی، سخنگوی دولت عراق در مورد اظهارات نخست وزیر این کشور نظری نداد.

 بغداد اکنون نقش واسطه بین ایران و ایالات متحده آمریکا را ایفا می کند و پشتیبان مذاکرات بین این دو کشور است.

منبع: rt.com


>