نخست وزیر ترکیه در تاریخ 27 دسامبر به عربستان سعودی سفر می کند.

بنا به گزارش خبرگزاری حریت در ترکیه:یک مقام نخست وزیری در روز 24 دسامبر گفت:

"بنعلی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه روز 27 دسامبر به پایتخت عربستان سعودی ریاض سفر خواهد کرد."

نخست وزیر ترکیه در تاریخ 27 دسامبر به عربستان سعودی سفر می کند.

سفر نخست وزیر ترکیه به عربستان سعودی.jpg

سفر نخست وزیر ترکیه به عربستان سعودی

به گفته این مقام، در این سفر، نخست وزیر ترکیه به احتمال زیاد در مورد مسائلی نظیر سیاست، اقتصاد، تجارت، مبارزه با تروریسم و مسائل اخیر  جهانی و منطقه ای با رهبران عربستان صحبت خواهد کرد.

همچنین در بیانیه صادره از سوی دفتر نخست وزیری ترکیه به اسم مقاماتی که ییلدریم با آن ها در ریاض ملاقات خواهد کرد اشاره ای نشده است.

گسترش اعتراضات معترضین در جنوب عراق

در پی گسترش اعتراضات در عراق، دو نفر در جنوب این کشور کشته شدند. به گفته مقامات محلی، همزمان با گسترش اعتراضات بندر جنوبی بصره بر ضد بیکاری در کل عراق ازجمله بغداد، دو تظاهر کننده دیگر در جنوب این کشور کشته شدند.

گسترش اعتراضات معترضین در جنوب عراق

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

مقامات محلی در تلاش برای بازگردان آرامش به ناآرامی ها در استان بغداد، با اعلام حکومت نظامی به تکاپو افتادند. همزمان حیدر العبادی نخست وزیر  عراق برای سرمایه گذاری در مناطق جنوبی کشور قول های جدیدی به مردم داد.

تعداد کشته شدگان شب گذشته در استان میسان که با ایران هم مرز است، کل کشته شدگان را از زمانی که نا آرامی ها در اطراف بصره آغاز شد به سه نفر رساند.

یک سخنگو از طرف مقامات بهداشت استان میسان، احمد الکنانی، دیروز اعلام کرد کردکه هر دو فرد کشته شده بر اثر جراحات وارد شده به دلیل برخورد گلوله در شهر اماره مرکز استان در گذشته اند.

مشخص نیست چه کسی این افراد را به قتل رسانده است اما الکنانی میگوید در شهر تیر اندازی های بدون ملاحظه ای وجود داشته است. به گفته دیگر منابع، بیش از ده ها تن از جمله نیروهای امنیتی نیز زخمی شده اند.

منبع ناآرامی ها از آنجاست که عراق بعد از سه سال جنگ سخت و طاقت فرسا بر ضد گروه دولت اسلامی و گروه های جهادی، در حال بازسازی است و پس از انتخابات ماه می، کشور در برزخ سیاسی قرار دارد.

اعتراضات بر ضد بیکاری، نبود امکانات اولیه و افزایش هزینه های زندگی پس از اینکه یک معترض روز یکشنبه توسط نیروهای نظامی کشته شد شدت گرفت. معترضان با آتش زدن لاستیک خودروها راه ها را مسدود کردند و همچنین به اموال و امکانات دولتی آسیب رساندند.

روز جمعه العبادی نخست وزیر عراق از بروکسل، محل برگزاری نشست ناتو، مستقیما به بصره پرواز کرد تا آرامش را به منطقه باز گرداند. اما حتی زمانی که او با فرماندار استان نفت خیز و میدان انرژی دیدار میکرد، معترضین به خیابان های بصره آمدند و اعتراضات خیابانی و ناآرامی افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارشات مطبوعات محلی، در طول شب جمعه تا شنبه در استان میسان، بسیاری از معترضان، بیرون مقر اصلی بسیاری از احزاب، از جمله حزب آقای العبادی، نگه داشته شدند و برخی نیز به آتش کشیده شدند.

به گفته یکی از نیروهای امنیتی به خبرگزاری AFP، یک تظاهرات کوچک پس از نیمه شب در محله شمالی بغداد، باعث جابجایی تعداد زیادی از نیروهای امنیتی شد. صبح روز بعد هنوز تعداد کمی از آن ها در خیابان بودند. ضمن اینکه این اعتراضات آرام و بدون درگیری بوده است.

روز شنبه در شبکه های اجتماعی نیز تعداد زیادی تماس بدون نام برای برگزاری یک تظاهرات بسیار گسترده در بغداد صورت گرفت.

برخی تلاش می کردند تا تظاهرکنندگان را به سمت منطقه سبز حفاظت شده هدایت کنند(منطقه ای بدون محدودیت برای اغلب عراقی ها و جایی که اکثر موسسات و سفارت خانه های مهم در آن هستند. از جمله سفارت آمریکا و انگلیس).

به گفته خبر نگار AFP، روز گذشته ده ها معترض در بخش های مختلف بصره، از جمله درمناطق نفت خیز غربی قرنا و مجنون، اقدام به راهپیمایی کردند.

معترضین در بصره، در بندر ام قصر و بیرون دفتر فرمانداری در مرکز شهر تجمع کردند. همچنین گروهی از تظاهر کنندگان اعتراضاتی را در مرز صفوان در همسایگی کویت انجام دادند. روز گذشته نیز معترضین در بصره تلاش هایی برای به آتش کشیدن دفتر سازمان بدر انجام دادند که باعث به وجود آمدن درگیری با نیروهای امنیتی گردید. بعد از این اتفاق، مقامات محلی در طول شب در کل استان حکومت نظامی اعلام کردند.

العبادی هم به نوبه خود، عصر دیروز از یک سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری(۲.۶ میلیارد یورو) در شهر بصره برای مصرف در حوزه های مسکن، آموزش و خدمات عمومی خبر داد.

روحانیون شیعه از جمله مقتدا صدر ،که ائتلاف او در اتنخابات ماه می به پیروزی رسید، از معترضین حمایت کردند ولی آن ها را به دوری از خشونت تشویق کرند.

او در صدد بوجود آوردن یک ائتلاف ملی با همه رقیبان از جمله العبادی بود ،ولی با دستور دادگاه عالی به بازشماری دستی آرا در برخی مناطق مورد بحث، این پروسه به مشکل خورد. نخست وزیر عراق پس از بازدید از بصره، در بغداد برای کابینه ترتیب یک جلسه امنیتی را داد. دفتر او در اعلامیه ای عوامل نفوذی را متهم کرد که تظاهرات آرام مردم را به سوی تخریب اموال عمومی و خصوصی کشانده اند.

در این اعلامیه آمده است که:

نیروهای ما تمامی اقدامات لازم را برای بی اثر کردن اقدامات آن دسته از مردم انجام خواهند داد.

طبق آمار رسمی، ۱۰.۸ درصد از مردم عراق بیکار هستند، و بیکاری در جوانان دو برابر است. همچنین ۶۰ درصد از کل جمعیت عراق زیر ۲۴ سال هستند.

منبع: business-standard.com

آمریکا به دنبال منافع مشترک با اروپا بر سر مسائل ایران

ایالات‌ متحده آمریکا در روز یک‌شنبه اعلام کرد که امیدوار است تا با استفاده از منافع مشترک نیرومندی که با متحدان اروپایی‌اش دارد بتواند علیه برنامه هسته‌ای، توسعه موشکی و نقش ایران در اتفاقات منطقه‌ای اقدام کند.

آمریکا به دنبال منافع مشترک با اروپا بر سر مسائل ایران

منافع مشترک ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران

منافع مشترک ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران

مسئول دپارتمان ایالتی گفت که این منافع مشترک می‌تواند باعث ادامه همکاری بین آمریکا و اروپا شود که منجر به حرکات روبه‌جلو خواهد شد. ایران در روز یک‌شنبه اعلام کرد که در جلسه‌ای که با دیپلمات‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، چینی و روسی در روز جمعه و در وین برگزار خواهد شد، شرکت می‌کند تا در مورد خروج ترامپ از توافق هسته‌ای و مسائل مربوط به پسابرجام مذاکره کنند.

در جلسه‌ای که توسط شش قدرت بزرگ دنیا برگزار می‌شود، واشنگتن شرکت نخواهد کرد و ایران و اتحادیه اروپا بر سر اجرای توافقات جدید مذاکره می‌کنند.

روزنامه آلمانیWelt am Sonntag  نوشت که یکی از مقامات ارشد اروپایی گفته است که یکی از مواردی که در این جلسه بحث خواهد شد درباره امکان یک معاهده جدید بین ایران و قدرت‌های دنیاست تا بتواند زمینه‌ای مشترک با توافق ۲۰۱۵ داشته باشد و علاوه بر این خواسته‌های ایالات‌متحده آمریکا نیز در نظر گرفته شود.

این منبع افزود که این موارد می‌توانند شامل نگرانی‌های آمریکا در رابطه با برنامه موشکی ایران و حمایت تهران از گروه‌های نظامی در خاورمیانه باشد.

مقام ارشد اروپایی در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی گفت:

مجبوریم که دیگر اسمی به نام توافق هسته‌ای وین نداشته باشیم و باید عناصر دیگری نیز به این توافق اضافه کنیم. تنها در این صورت است که می‌توانیم ترامپ را متقاعد کرده و او را راضی کنیم تا تحریم‌ها را بردارد.

چنین توافقی می‌تواند در آینده شامل کمک‌های مالی به ایران نیز بشود.

مسئول دپارتمان ایالتی گفت که واشنگتن امیدوار است که اروپا روی این مسئله مهم تمرکز کند: رفتار چندگانه ایران نسبت به برنامه هسته‌ای، پیشرفت موشکی، تروریست، آشوب‌های منطقه‌ای و سایر مسائل.

سه منبع اروپایی که با رئیس‌جمهور ترامپ بر سر دست کشیدن از تحریم توافق هسته‌ای حضور داشتند گفتند که در جلسه روز جمعه تنها در مورد موارد معاهده ۲۰۱۵ بحث می‌شود و فعلا هیچ پیشنهادی در رابطه با کمک مالی به ایران وجود ندارد.

بر اساس گزارش آژانس خبری نیمه‌رسمی تسنیم نیوز در تهران، سخنگوی وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی گزارشاتی مبنی بر توافق جدید را رد کرد و آن را ادعایی نامربوط خواند.

قاسمی گفت:

طی چند روز آینده جلسه‌ای برگزار می‌شود که اولین جلسه کمیسیون مشترک بدون حضور آمریکا خواهد بود... در این جلسه تنها مسائل هسته‌ای بین ایران و سایر اعضا بررسی می‌شود.

پیش‌تر، نماینده وزیر امور خارجه عباس عراقچی در تلویزیون ایران گفت:

کمیسیون مشترک بنا به درخواست ایران برگزار خواهد شد و بدون حضور آمریکا انجام می‌گیرد تا بر سر پیامدهای خروج آمریکا و چگونگی باقی ماندن سایر کشورها و ادامه  تعهداتشان در این توافق بحث شود.

در روز دوشنبه وزیر امور خارجه ایالات متحد آمریکا، مایک پمپئو طرح کلی مسیر دیپلماتیک را مشخص خواهد کرد و از اروپا و سایر متحدان می‌خواهد که با اعمال فشار بر ایران او را بر سر میز مذاکره برگردانند.

منبع: reuters.com

تلگرام باز هم مختل شد

در ماه های گذشته خبرهایی حاکی از فیلترینگ تلگرام دست به دست می چرخد.

تلگرام باز هم مختل شد

تلگرام مجددا مختل شد

تلگرام مجددا مختل شد

با این که هنوز رسما خبری درباره تاریخ فیلترینگ یا عدم فیلتر این پیام رسان مشهور روسی درز نکرده است، شواهد نشان از اختلال تلگرام در صبح روز نهم اردیبهشت دارد.

پاول دوروف مالک تلگرام در همین رابطه نوشت:

”تعمیرات بنیادی در یکی از سرورها ممکن است طی ساعات آینده منجر به بروز اختلالاتی در دسترسی کاربران اروپا شود. پیشاپیش به خاطر این اختلال معذرت می خواهیم...“

پاول دوروف ادامه داد:

”البته گزارش هایی درباره اختلال تلگرام از کاربران سایر کشورها نیز به دست ما رسیده است. اکثر این گزارشات مربوط به کشورهای روسیه، عراق، انگلیس، ایالات متحده و ایران است. اکنون در حال بررسی این مشکل هستیم.“

سفیر آمریکا از آلمان خواست برداشت نقدی ایران را بلوکه کند

سفیر آمریکا در سفری که روز سه شنبه به آلمان داشت از برلین خواست نقدینگی زیادی که ایران در بانک های آلمان دارد بلوکه کند تا تأثیر تحریم های جدید آمریکا بر ایران بعد از بلوکه کردن اموال ایران درپی توافق هسته ای 2015 را بیشتر کند.

سفیر آمریکا از آلمان خواست برداشت نقدی ایران را بلوکه کند

صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل، ۶ جولای ۲۰۱۸ در مسبرگ با ریچارد گرینل سفیر آمریکا در آلمان در ملاقات کرد

صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل، ۶ جولای ۲۰۱۸ در مسبرگ با ریچارد گرینل سفیر آمریکا در آلمان در ملاقات کرد

به گزارش رویترز ، ریچارد گرینل، منتقد توافقات با ایران اظهار داشت:

دولت آمریکا به شدت نگران برنامه های تهران برای انتقال صدها میلیون یورو نقدینگی به تهران است. ما آلمان را به بیشترین میزان مداخله و توقف برنامه های ایران دعوت می کنیم.

تحت این توافقات ایران می بایستی فعالیت های هسته ای خود را متوقف می کرد تا تحریم های بین المللی متوقف شود.

سایر امضاکنندگان از جمله متحدان آمریکا، یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس به اجرای مجدد این توافق تاکید دارند و آن را به عنوان یک راهکار مهم برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای در ایران می دانند. ترامپ ایران را به بد عهدی در مورد این مسئله محکوم کرده است!

اظهاریه گرینل باعث شد یوهان وادیفول، معاون محافظه کار آنگلا مرکل در پارلمان از این گفته انتقاد کند و گفت:

اگر توافق به تصویب رسمی قانون رسیده است نباید از نظر سیاسی کشوری را تحریم کنید.

ودیفول به رویترز گفت:

بیانیه ی سفیر امریکا بار دیگر ناخوشایند و تلخ است و با نقش دیپلامتیک او سازگاری چندانی ندارد.

سخنگوی وزرات اقتصاد آلمان اظهار داشته است:

مقامات آلمان درخواست ایران مبنی بر تعیین دقیق خط مشی ها جهت جلوگیری از پولشویی و یا تامین مالی احتمالی گروه های افراطی، مورد بررسی قرار می دهند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت:

طبیعا مشخص است که بخشی از بررسی های دولت آلمان به این قضیه است که آیا تحریم این دولت نقض شده است یا خیر.

روزنامه ی بیلد روز دوشنبه ابتدا گزارش داد که مقامات آلمان در حال بررسی درخواست ایران مبنی بر خروج ۳۰۰ میلیون یورو(۳۵۰ میلیون دلار) از حساب های بانکی آلمان و انتقال نقدی این پول به ایران هستند.

منتقدین می گویند گرینل بارها و بارها به عنوان نماینده دونالد ترامپ در برلین، از جمله در جلسات اخیرش با مدیران شرکت های خودروسازی آلمان درمورد قراردادی برای وظایف کشورهای اروپایی در تولید اتومبیل های امریکایی، پا از حد خود فراتر گذاشته است.

گرینل از زمان ورودش به برلین صحبت های زیادی کرده است از جمله توئیتی که در آن گفته است شرکت های آلمانی پس از تصمیم ترامپ به خروج از توافقات هسته ای، باید همکاری های خود در ایران را متوقف کنند.

منبع: reuters.com

وکیل ترامپ: در برابر احضاریه تحقیقات روسیه خواهیم ایستاد

طبق گزارش روز شنبه شبکه" ای بی سی"، وکیل ارشد رئیس جمهور آمریکا گفته است در صورتی که بازپرس ویژه تحقیقات درباره مداخله ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا در سال 2016 بخواهد رئیس جمهور را احضار کند، یک جنگ قانونی شروع خواهد شد.

وکیل ترامپ: در برابر احضاریه تحقیقات روسیه خواهیم ایستاد

فرستاده کره شمالی   کیم یونگ چول   پس از دیداری در کاخ سفید، در ۱ ژوئن ۲۰۱۸، در کنار رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ایستاده تا عکاس رسمی کاخ سفید از آن ها عکس بگیرد

فرستاده کره شمالی کیم یونگ چول پس از دیداری در کاخ سفید، در ۱ ژوئن ۲۰۱۸، در کنار رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ایستاده تا عکاس رسمی کاخ سفید از آن ها عکس بگیرد

رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک که در ماه آوریل وکیل ارشد ترامپ شده است، می گوید که اگر رابرت مولر?، بازپرس ویژه بخواهد رئیس جمهور را احضار کند، هر دو طرف به دادگاه خواهند رفت.

جولیانی به شبکه ای بی سی گفت:

اگر مولر سعی کند ما را احضار کند، به دادگاه خواهیم رفت.

همچنین جولیانی به ای بی سی گفت که علاوه بر ایستادن در برابر احضاریه، استراتژی قانونی ترامپ آن گونه که در نامه ماه ژانویه به مولر ارسال شده و در نیویورک تایمز منتشر شد به قوت خود باقی است.

طبق گزارش تایمز ، در نامه ماه ژانویه وکلای ترامپ چنین استدلال کرده بودند که رئیس جمهور نمی توانسته با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی آمریکا به او داده جلوی تحقیقات را بگیرد.

در آن نامه به قلم وکلای ترامپ، جان دوود و جی سکولو، استدلال شده بود که رئیس جمهور این اختیار را دارد که فرمان توقف تحقیقات توسط وزارت دادگستری یا اف بی آی را در هر زمانی و به هر دلیلی صادر کند.

تایمز گزارش داد که در نامه به مولر، وکلای ترامپ چنین بحث کرده بودند که قانون اساسی این اختیار را به رئیس جمهور می دهد که تحقیقات را خاتمه دهد یا حتی از قدرت اعطای عفو[خود] استفاده کند ، و این به معنای آن است که او نمی تواند به طور غیرقانونی جلوی تحقیقات را بگیرد.

آن نامه ۲۰ صفحه ای پاسخی بود به درخواست های مکرر دفتر مولر برای مصاحبه با ترامپ. مذاکرات میان وکلای ترامپ و بازپرس ویژه در مورد مصاحبه احتمالی از آن زمان تاکنون ادامه داشته است.

بخشی از تحقیقات مولر برای این است که دریابد آیا کارزار ترامپ با مسکو تبانی داشته و آیا پس از آن ترامپ سعی کرده جلوی تحقیقات را بگیرد یا خیر.

روسیه منکر هر گونه دخالتی شده است و ترامپ نیز بارها گفته که هیچ گونه تبانی یا جلوگیری از اجرای عدالت در کار نبوده است.

جولیانی حاضر نشده در این باره اظهار نظر کند. همچنین دفتر مولر از اظهار نظر خودداری کرد، و کاخ سفید و دو وکیلی که نامه را نوشتند(سکولو و دوود) نیز به تقاضای اظهار نظر پاسخی ندادند. دوود در ماه مارس از گروه حقوقی رئیس جمهور خارج شد.

جولیانی ماه گذشته گفت که می خواهد هر گونه مصاحبه ای با ترامپ به لحاظ گستره و زمان محدود باشد و پیشنهاد او این بود که زمان مصاحبه صرفا دو و نیم ساعت و بدون ادای سوگند باشد.

در صورتی که رئیس جمهور رضایت ندهد که با بازپرس ویژه مصاحبه کند و مولر او را احضار کند، آن گاه تفسیر وکلای ترامپ از اختیارات گسترده او، اگر آن ها تصمیم بگیرند در مقابل احضاریه بایستند، در دادگاه محک خواهد خورد.

تایمز گفته در این استدلال که ترامپ قدرت خاتمه دادن به تحقیقات یا بخشش دیگران را دارد، وکلای او جایی باز گذاشته اند تا احتمالا بعدا بگویند منظورشان فقط تحقیقی بود که با مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهور، مایکل فلین، انجام می گرفت و نه لزوما تحقیق با خود رئیس جمهور.

پیشتر، کمی قبل از آنکه تایمز مطلبی در این مورد منتشر کند، ترامپ در واکنشی پیش دستانه به گزارش این نشریه در توییتی پرسید دفتر مولر نامه های وکیلش را لو داده اند یا وزارت دادگستری؟!

ترامپ روز شنبه توئیت کرد:

این بازی پر هزینه کی تمام می شود؟

منبع: reuters.com


بستن