گوش به زنگگوش به زنگ

دستگیری 25 مظنون همکاری با FETO در ترکیه


پلیس ترکیه روز دوشنبه گفت دست کم 25 مظنون در عملیات ضد تروریستی در سراسر ترکیه به دلیل ارتباط با FETO دستگیر شده اند. این گروه تروریستی از سال 2016 به دلیل تلاش برای کودتا در ترکیه تحت تعقیقب است.

دستگیری ۲۵ مظنون  همکاری با FETO در ترکیه.jpg

دستگیری ۲۵ مظنون  همکاری با FETO در ترکیه

همچنین به طور جداگانه یک حکم دستگیری برای سه دانشجو در جنوب شرقی استان قازیانتپ به عنوان بخشی از پرونده صادر شد.

 نیروهای امنیتی ترکیه امروز پنجشنبه عملیات بازداشت ??? متهم به عضویت در جنبش فتو وابسته به فتح الله گولن رهبر اپوزیسیون ترکیه را آغاز کردند.

این افراد که از کارمندان سابق وزارت خارجه ترکیه هستند به اتهام استفاده از اپلیکیشن بایلاک قابل نصب بر روی گوشی‌های همراه بازداشت می‌شوند. گفته می‌ شود که اعضای فتو برای سازماندهی کودتای نافرجام ???? از این اپلیکیشن استفاده کرده‌اند.

عملیات ضربتی در ?? استان ترکیه جریان دارد. همزمان، دادستانی شهر قونیه نیز حکم بازداشت ?? نیروی وظیفه ارتش ترکیه را صادر کرد. در عین حال، وزارت آموزش ‌و پرورش ترکیه از تعطیلی ? مدرسه وابسته به فتو خبر داد. 

محمد فتح الله گولن واعظ، نویسنده و تدریس کننده علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است که در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می ‌کند.

گولن در طول عمر خود مشغول تدریس نسخه‌ ای پیشرفته از اسلام با عنوان اسلام آناتولیایی که مبتنی بر آموزه‌ های یک عالم اسلامی به نام سعید نورسی بوده است. در تفکر گولن که ظاهراً اعتقاد به مدارا و تسامح تبلیغ می شود اما به صراحت شیعیان را افرادی ریاکار، منحرف، تفرقه انداز در دنیای اسلام و آلت دست یهودیان می داند؛ هرگونه تروریسم شدیدا محکوم است و او معتقد به گفتگوی بین ادیان الهی و پیروان کتاب‌ های آسمانی است و خود او برای چنین گفتمان ‌هایی با واتیکان و برخی مراکز مذهبی یهودی بارها پیشقدم شده است. در عین حال نسبت به شیعیان نگاهی به شدت منفی دارد و موضع گیری ‌های سختگیرانه‌ ای درباره ایران از خود نشان می‌دهند. در فضای فکری ترکیه گولن به عنوان شخصی محافظه کار و میانه رو و در عین حال مذهبی محسوب می‌شود. او از ایده حجاب برای زنان حمایت می‌کند و شاگردان و پیروان خانم او غالبا روسری به سر می ‌کنند.