دستگیری 22 مظنون به همکاری با داعش در ترکیه

به گزارش خبرگزاری آناتولی نیروهای امنیتی ترکیه در استانبول طی چندین عملیات‌ همزمان 22 نفر را به ظن همکاری با گروه تروریستی داعش دستگیر کردند.

دستگیری ۲۲ مظنون به همکاری با داعش در ترکیه.jpg

دستگیری ۲۲ مظنون به همکاری با داعش در ترکیه

نیروهای بخش مبارزه با تروریسم پلیس استانبول در عملیات همزمان به ۷ آدرس مختلف از پیش شناسایی شده در ۲ منطقه، ۲۲ تبعه خارجی را مظنون به همکاری با گروه تروریستی داعش دستگیر کردند.

نیروهای امنیتی ترکیه حمایت مالی افراد مذکور از اعضای گروه تروریستی داعش در مناطق جنگی و فعالیت آنها به نام این گروه را شناسایی کرده اند.

بازجویی نیروهای امنیتی از افراد مظنون کماکان ادامه دارد.

ماده رادیواکتیوی که درمکزیک مورد سرقت قرار گرفته بود پیدا شد!

مقامات مکزیکی اعلام کردند که ماده رادیواکتیو ایریدیوم 120 که در روز هشتم جولای ربوده شده بود، پیدا و با امنیت کامل بازیابی شد.

ماده رادیواکتیوی که در مکزیک ربوده شده بود، پیدا شد

ماده رادیواکتیوی که در مکزیک ربوده شده بود، پیدا شد

کانتینر یافت شده حاوی ایریدیم دست نخورده بود و تحت حفاظت و تدابیر شدید کمیسیون امنیت هسته ای و گارد حفاظتی مکزیک قرار دارشت .همچنین مسئولین کشور مکزیک تایید کردند که این کانتینر متعلق به شرکت صنایع رادیوگرافی بوده و محتویات آن در صورت خارج شدن، برای انسان ها مضرات و آسیب های خطرناکی دارد.

ماده رادیو اکتیو بعد از تماسی ناشناس به شرکت مربوطه، یافت شد و سپس شماره سریال و سطح رادیواکتیویته آن توسط متخصصین بررسی شد. از سال ۲۰۱۳ تا کنون ۱۲ مورد سرقت ماده رادیواکتیو در مکزیک رخ داده است.

منبع: business-standard.com

آمریکا،کشور های روسیه، چین و ایران را متحد و خود را از جهان جدا کرده است

در حالی که تمام کشور ها به دنبال گسترش روابط خود با دنیا هستند، سیاست های آمریکا آن ها را از اقتصاد جهان جدا کرده است. یک تاجر آمریکایی، نظر خود را در این رابطه بیان می کند.

سیاست های آمریکا، موجب جدایی این کشور از اقتصاد جهان شده استسیاست های آمریکا، موجب جدایی این کشور از اقتصاد جهان شده است

ایالات متحده آمریکا، در حال جداسازی خود از کشور های جهان است و در عین حال، با اقدامات خود، دیگر کشور ها را در شرایط سرکوب اقتصادی به وجود آمده توسط واشنگتن، متحد ساخته است. جیم راجرز، سرمایه گذار برجسته آمریکایی، پس از جلسه انجمن بین المللی اقتصاد در روسیه و طی مصاحبه ای با خبرگزاری اسپوتنیک، در این رابطه سخن گفت:

آمریکا، چین و روسیه را به سمت هم سوق می دهد، آمریکا، ایران و چین را به یکدیگر نزدیک می کند و در نتیجه، با اقدامات خود، ایران، روسیه و چین را به یکدیگر نزدیک و نزدیک تر می کند. این در حالیست که خود آمریکا رفته رفته از کشور های اصلی و اقتصاد های بزرگ جهان، فاصله می گیرد.

راجرز یک سرمایه گذار آمریکایی است و در سنگاپور زندگی می کند. او باور دارد که به دلیل سیاست های ایالات متحده، بازرگانان آمریکایی فرصت های کمتری برای سرمایه گذاری دارند. او در این رابطه می گوید:

فرصت های زیادی در آسیا وجود دارد و این فرصت ها، به دلیل سیاست های آمریکا در هر کشور، در حال کمتر شدن هستند. همین! دنیا بزرگ است و فرصت ها زیاد، با این وجود، از دست دادن حتی بخشی از آن ها مایه شرم است.

بر اساس سخنان این میلیاردر آمریکایی، یکی از پتانسیل های بسیار خوب برای سرمایه گذاری، کره شمالی است. راجر باور دارد که:

کار های بسیار زیادی در آن جا می توان انجام داد. آن ها رومیزی، صابون، برق و خیلی چیز ها دارند، هر آنچه در کره شمالی انجام دهید، می توانید از آن سود کنید.

در حالی که بسیاری از کشورها، به دنبال باز کردن اقتصاد خود به روی جهان هستند، ایالات متحده آمریکا خود را از تجارت جهانی جدا می کند. راجرز در ادامه حرف های خود می گوید:

در سال های گذشته حرف هایی از این دست به گوش من نمی خوردند، شاید اصلا وجود نداشتند، حتی تا سال گذشته نیز همه در حال باز شدن و گسترش بودند، در حال حاضر آمریکا بیشتر و بیشتر روی خود را می بندد.

منبع: RT.com

دومین دیدار پیش بینی نشده کیم جونگ-اون از چین برای تشدید فعالیت های دیپلماتیک

حضور هواپیمای ترابری کره شمالی این گمانه زنی را ایجاد می کند که رهبر کره شمالی دوباره در حال دیدار از چین است.

هواپیمای ترابری کره شمالی، ایر کوریو، در دالیان چین

دالیان، چین – رهبران چین و کره شمالی روز سه شنبه برای دومین بار طی دو ماه با هم دیدار کردند و شب را در این شهر بندری چین گذراندند. چین در حال تلاش است تا دوباره مهار دیپلماسی سریعی را که بر سر برنامه هسته ای کره شمالی در جریان است در دست بگیرد.

رهبر کره شمالی، کیم جونگ-اون روز دوشنبه به دالیان سفر کرد تا دوره های طولانی مدتی از بحث و گفتگو را با مقامات چینی برگزار کند، در ضیافت شام رسمی حضور یابد، و با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ در ساحل قدم بزند. نمایش های پرشکوه مفصلی در خبرهای شبانه تلویزیون رسمی چین پخش شد که این دو مرد را همچون دو دوست، هر چند تا حدی خشک و رسمی، نشان می دادند.

رهبر چین طوری مصمم ظاهر شد که نشان دهد رابطه پر سروصدا با کره شمالی اکنون تصحیح شده، و این که چین در حل مشکلات سلاح های هسته ای کره شمالی به اندازه ایالات متحده مهم بوده است.

رئیس جمهور آمریکا، ترامپ گفته است که او در هفته های پیش رو با آقای کیم دیدار خواهد کرد، و پس از دیدار دالیان در توئیتی نوشت که او انتظار داشت که گفتگوی تلفنی کوتاهی با آقای شی درباره کره شمالی، و نیز درباره مسائل تجاری، داشته باشد.

یک بیانیه چینی که از سوی هر دو رهبر و پس از رفتن آقای کیم صادر شد تفاوت دیدگاه دستگاه حکومت ترامپ از یک سو، و چین و کره شمالی را از سوی دیگر بر سر مسئله نحوه خلاص شدن از سلاح های کره شمالی نشان می داد.

این بیانیه، فرایند اتمی زدایی کره شمالی را بسیار طولانی تر از آنچه دستگاه حکومتی ترامپ می خواهد، پیش بینی می کند. طبق نظر دولت ترامپ تخلیه جنگ افزارهای هسته ای کره شمالی باید طی شش ماه تا یک سال انجام گیرد.

بیانیه چین می گوید که آقای کیم خواستار معیاری مرحله ای و هماهنگ و به شکلی مسئولانه است و ابراز امیدواری کرده که نهایتا شبه جزیره ای بدون سلاح هسته ای و با صلحی پایدار وجود داشته باشد.

طبق این بیانیه، آقای کیم سپاس خود را به چین به خاطر مشارکت دیرین و بارزش در انجام اتمی زدایی شبه جزیره کره ابراز نموده؛ گویا این عبارات به معنی تحسین نقش چین در میزبانی گفتگوهای میان شش کشور بر سر سلاح های هسته ای کره شمالی در میانه دهه ۲۰۰۰ است. آن گفتگوها بی نتیجه ماند، و دولت ترامپ آن ها را به باد انتقاد گرفته است.

اقتصاد حداقلی و اساسی کره شمالی – که مدت ها به لطف چین حفظ شده بود، اما اکنون زیر بار سنگین تحریم های ایالات متحده است – طبق بیانیه چین، بخش مهمی از گفتگوهای دالیان بود. آقای کیم به چینی ها گفت که او می خواهد اقتصادش را توسعه دهد و چین نیز گفته است  از این حرکت پشتیبانی می کند.

تحلیل گران چینی بر این باورند که آقای کیم از آقای شی خواستار کمکی در مورد آن دور از تحریم های سختی است که سال گذشته چین تحت فشار ایالات متحد، با بی میلی به آن ها رأی داده بود. آن تحریم ها ذخیره ارز خارجی کره شمالی را خالی کرده است.

اخیرا آقای کیم با رئیس جمهور کره جنوبی، مون جائه-این، دیدار کرد؛ جائه-این علاقه دارد که به اقتصاد کره شمالی، هر چند در چارچوب تحریم های سازمان ملل، یاری برساند. این دیدار به رهبر کره شمالی اهرمی برای فشار بر آقای شی داد.

اساسا آقای کیم می تواند بگوید که اگر چین به بهبود اقتصاد کره شمالی کمک نکند، کره جنوبی می تواند چنین کند.

در این گفتگوها وانگ هونینگ و نیز چند نفر از کادر حزب کمونیست به آقای کیم ملحق شدند؛ هونینگ یکی از نزدیک ترین معاونان آقای کیم است. همچنین آقای کیم همراهان زیادی از میان مقامات خود، از جمله وزیر امور خارجه اش ری یونگ-هو را با خود آورده بود.

تلویزیون چین صحنه هایی را نشان می داد که دو هیئت طی گفتگوهای رسمی پشت میز درازی نشسته بودند و بیشتر صحبت ها را آقای شی انجام می داد.

سفر هوایی از پایتخت کره شمالی، پیونگ یانگ، تا دالیان کمتر از یک ساعت است. با این حال، طبق نظر یک تحلیل گر چینی چنگ شیائوهه سفر پیش بینی نشده آقای کیم طبق یک تفاهم بود که چینی ها معمولا به انجام چنین اقدامی افتخار می کنند.

پس از دیدار آقای کیم از پکن در اواخر ماه مارس – اولین سفر خارجی او پس از رسیدن اش به قدرت در سال ۲۰۱۱ – نوبت آقای شی بود که به پیونگ یانگ سفر کند.

انتظار می رفت که آقای شی سفر به پایتخت کره شمالی را تا بعد از دیدار آقای ترامپ با آقای کیم به تعویق بیندازد. اما طبق آن برنامه ریزی، آقای شی نمی توانست تا اواخر ماه ژوئن دوباره آقای کیم راببیند.

آقای چنگ می گوید این رسم مدرنی برای یک رهبر نیست که پشت سر هم برای انجام دیدار به چین بیاید، کاری که آقای کیم کرده است.

آقای چنگ، استاد دانشگاه رن مین می گوید:

این دیدار دوم نشان داد که کره شمالی از چین می خواهد که نقش بزرگ تری را در فرایند اتمی زدایی ایفا کند. وقتی کیم وارد گفتگو با ترامپ می شود احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت، چرا که مشخصا مواضع او در مورد مسائل گوناگونی از پیش با رهبر چین مورد مشاوره و تأیید قرار می گیرند.

اما برخی تحلیل گران چینی می گویند که درباره صمیمیت میان دو رهبر در دیدارشان در دالیان – آن ها اندکی در یک ایوان روستایی، روی صندلی های راحتی حصیری نشستند – نباید گزافه گویی کرد. به زعم آن ها، آقای کیم رگه ای از استقلال را برای خود حفظ می کند.

شی یین هونگ، که او نیز استاد دانشگاه رن مین است می گوید:

کره شمالی هیچ گاه دولتی وابسته نبوده است، حتی دولتی با اندکی وابستگی نبوده، و اکنون ایالات متحد قبول کرده که با آقای کیم معامله کند.

همچون سفر آقای کیم به پکن در ماه مارس، دیدار او از دالیان نیز مخفی نگه داشته شد. اما بعد از ظهر روز سه شنبه خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داد که یکی از هواپیماهای ترابری کره شمالی با نام ایر کوریو در فرودگاه دالیان بوده است. اقدامات امنیتی در بعد از ظهر روز سه شنبه در فرودگاه بسیار شدید بوده، و پروازهای بین ساعات ۱:۳۰ تا ۴ بعد از ظهر ملغی شده بود.

مقامات چین برای دیدارهایی در روز چهارشنبه به توکیو خواهند رفت تا به همراه همتایان خود از کره جنوبی و ژاپن در فرایند ناگهانی اخیر دیپلماتیک که بر سر کره شمالی ایجاد شده مشارکت کنند. ژاپن، میزبان گفتگوها، از ایالات متحد خواسته که به اعمال فشار علیه پیونگ یانگ ادامه دهد.

رسانه های خبری دولتی کره شمالی در روز سه شنبه از ژاپن به خاطر ادامه حمایت از تحریم های سخت علیه کره شمالی، انتقاد کردند. رودونگ سین موم روزنامه رسمی کشور، این اقدام ژاپن را به منزله از بین بردن تلاش برای رفع تنش ها در شبه جزیره کره تلقی کرد.

اما آقای مون که به عنوان رهبر کره جنوبی قول و قرارهایی با پیونگ یانگ گذاشته، از ژاپن خواسته است که عادی سازی روابط با کره شمالی را مدنظر گیرد.

آقای مون روز سه شنبه در مصاحبه ای با روزنامه ژاپنی یومیوری شیمبون گفته است:

من فکر می کنم که گفتگو میان ژاپن و کره شمالی باید از سر گرفته شود.

او در پاسخ های کتبی به سؤالاتی که روزنامه ارائه کرده بود، نوشت:

اگر روابط ژاپن – کره شمالی عادی سازی شود این تا حد زیادی به صلح و امنیت در آسیای شمال شرقی و در آن سوی شبه جزیره کره یاری می رساند.

دالیان همچنین جایی بوده که در سال ۲۰۱۰ پدر آقای کیم، کیم جونگ-ایل، و لی که کیانگ نخست وزیر چین با هم در آن دیدار داشتند.

آقای کیم، گویا بر خلاف پدرش که از پرواز می ترسید، این بار با هواپیما سفر کرده است. در سفرش به پکن، او با یک قطار کندرو به چین رفته بود، مثل کاری که پدرش کرده بود.

منبع: nytimes.com

کشورهای اروپایی به دنبال تجارت بدون دلار با ایران!

به نقل از "راشا تودی" و بر اساس سخنان آقای لاوروف، تصمیم اتخاذ شده شامل شرکت های کوچک و حد متوسط خواهد شد. او توضیح داد که سازمان های شرکت کننده، قول داده اند که در قراردادهای خود با ایران، تدابیری را اتخاذ کنند تا کسب و کارهای این کشورها از تحریم های ایالات متحده مصون بمانند.

اروپا به دنبال تجارتی با ایران است که از دلار آمریکا مستقل باشد

اروپا به دنبال تجارتی با ایران است که از دلار آمریکا مستقل باشد

طبق سخنان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قدرت های اصلی اروپا(فرانسه، آلمان و بریتانیا) تصمیم ادامه همکاری با ایران را دارند. این همکاری ها قرار است مستقل از دلار آمریکا صورت بگیرد.

کشور های اروپایی، از سوی آمریکا تحت فشار هستند. واشنگتن برای قطع هر گونه تجارت کشور های اروپایی با ایران، فشار را بر روی آن ها افزایش می دهد. از آن جایی که اکثر تراکنش های مالی در دنیا، بر اساس دلار آمریکا انجام می گیرد، هر گونه تعامل با جمهوری اسلامی ایران، ممکن است جریمه های خودش را داشته باشد.

بر اساس سخنان آقای لاوروف، این تصمیم شامل شرکت های کوچک و متوسط خواهد شد. او توضیح داد که مشارکت کنندگان در قرارداد با ایرانی ها، قول داده اند که تدابیری را اتخاذ کنند تا کسب و کارهای این کشورها از تحریم های ایالات متحده مصون بمانند. لاوروف در این رابطه گفت:

همه باور دارند که تحریم های ایالات متحده آمریکا کاملا غیر قانونی و غیر قابل قبول است، اما حقیقت این است که تغییر چنین موضوعی و مقابله با آن در زمینه های تجارت، اقتصادی و سیاسی بسیار سخت خواهد بود.

هفته گذشته، قانون گذاران اروپا برای حفظ و نگهداری توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران، تاییدیه بانکی آی بی اروپا را برای تجارت در ایران صادر کردند. یکی از قانون گذاران اروپایی در این رابطه گفت:

ما به ایی آی بی این توانایی را می دهیم که در پروژه های مناسب موجود در ایران، سرمایه گذاری های خود را انجام دهد. توافق هسته ای ایران برای امنیت اروپا بسیار خوب است.

ایالات متحده آمریکا در تاریخ ۸ می امسال، از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان کناره گیری کرد. این کناره گیری در دو مرحله صورت خواهد گرفت. مرحله اول طی ماه آگوست و مرحله دوم که سخت ترین تحریم ها را به همراه خواهد داشت، ابتدای ماه نوامبر اجرایی خواهد شد.

منبع: RT.com

عربستان سعودی، ایران و اوپک را متقاعد کرد برای افزایش تولید نفت توافق کنند

پس از آن که دونالد ترامپ توافق هسته ای را متوقف کرد ایران دیگر تمایلی به افزایش تولید نداشت.

یک روز پس از جلسه ی پر تنشی که ایران طی آن نسبت به مذاکرات اعتصاب کرد، اوپک با افزایش تولید نفت، تا سقف یک میلیون بشکه موافقت کرد.

ایالات متحده، چین و هند برای جلوگیری از کاهش عرضه ی در سال اخیر، به روی افزایش تولید تاکید زیادی دارند.

ایران از قبول این پیشنهاد امتناع می کرد زیرا پس از آنکه دونالد ترامپ از توافقات هسته ای منصرف شد ایران با تحریم های شدیدی روبرو شد.

همچنین ترامپ فشار بر اوپک را افزایش داده است تا پیش از انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده در ماه نوامبر، میزان تولید را افزایش دهد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران جلسه ی روز پنج شنبه را ترک کرد. اما روز جمعه، خالد الفالح وزیر نیروی عربستان صعودی، آقای زنگنه را متقاعد کرد پیشنهاد ریاض را که روسیه، کشوی غیر عضو اوپک از آن دفاع کرده بود را بپذیرد. خالد الفالح با وجودی که نشست را ترک کرد و در نشست نهایی نیز به این موضوع اشاره نشد، اظهار داشت:

این تولید، یک میلیونی خواهد بود.

البته انتظار می رود این تولید کمتر از یک میلیون بشکه باشد زیرا بسیاری از تولیدکنندگان در تلاش هستند میزان تولید خود را افزایش دهند.

سازمان کشورهای صادرکننده ی نفت(اوپک)، در صدد بود در نشست وین بازار را پس از افزایش قیمت نفت تا مرز بشکه ای ۸۰ دلار، آرام کند.

البته این نگرانی وجود دارد که این کاهش و افزایش قیمت اقتصاد جهانی را فلج کند. سال گذشته اوپک و روسیه توافق کردند تولید نفت را به ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا در سال ۲۰۱۶  قیمت نفت را تا ۲۷ دلار کاهش دهند.

اما مشکلات تولید در ونزوئلا و لیبی باعث شده است عرضه ی بازار جهانی روزانه حدود ۲.۸ میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

روز جمعه قیمت نفت برنت در بازار تجاری لندن بین ۱% تا ۷۴.۳% افزایش داشته است.

منبع:www.news.sky.com


بستن