گوش به زنگگوش به زنگ

تشکر اردوغان از پوتین به خاطر قطعنامه اورشلیم در تماس تلفنی


رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان در روز 22 دسامبر از ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود، طی تماس تلفنی از حمایت روسیه در رد تصمیم ایالات متحده برای اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است، تشکر کرد.

تشکر اردوغان از پوتین به خاطر قطعنامه اورشلیم در تماس تلفنی.jpgتشکر اردوغان از پوتین به خاطر قطعنامه اورشلیم در تماس تلفنی

براساس منابع ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان ضمن قدردانی از پوتین در حمایت از این قطعنامه گفت:

"این حرکت در سراسر جهان عرب و مسلمانان به شدت محکوم شده است."

??? کشور علیه این تصمیم بودند، در حالی که ? کشور به آن رای موافق دادند. رای ?? کشور هم ممتنع بود.

به جز آمریکا و اسرائیل، توگو، پالائو، نائورو، میکرونزی، جزایر مارشال، هندوراس و گواتمالا هم علیه پیش‌نویس قطعنامه رای دادند.

عموم کشورهای مسلمان، به همراه قدرت‌های مطرح اروپایی به این قطعنامه رای مثبت داده‌اند. رای هند، روسیه، چین و برزیل هم مثبت بوده است. چند کشور در اروپای شرقی، آفریقا و آمریکای لاتین رای ممتنع داده‌اند.

اردوغان در ادامه تماس تلفنی افزود:

 "این قطعنلمه عدم مجاز بودن ایالات متحده را در تصمیم گیری برای مسائل خاورمیانه نشان داد."

دو رئیس جمهور همچنین توافق کردند که در آینده نزدیک دو کشور روابط نزدیکتر و همسو داشته باشند. در مورد مذاکرات صلح آستانه، که هدف آن پایان دادن به جنگ داخلی سوریه و همکاری در زمینه های انرژی و صنایع دفاع است، نیز صحبت شد.

روسیه، چین و بسیاری از متحدان ایالات متحده، به ویژه انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، یونان و ژاپن از جمله کسانی بودند که در این تصمیم ایالات متحده از وی حمایت نکردند.

در این جلسه پیش‌نویس این قطعنامه به رأی گذاشته شد اما به رغم موافقت اکثریت اعضای شورای امنیت (?? رأی موافق)، با توجه به رأی وتوی آمریکا به تصویب نرسید.

اورشلیم در قلب درگیری های خاورمیانه باقی می ماند، و فلسطینی ها امیدوارند که اورشلیم شرقی در نهایت به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین باشد.