تشکر اردوغان از پوتین به خاطر قطعنامه اورشلیم در تماس تلفنی

رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان در روز 22 دسامبر از ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود، طی تماس تلفنی از حمایت روسیه در رد تصمیم ایالات متحده برای اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است، تشکر کرد.

تشکر اردوغان از پوتین به خاطر قطعنامه اورشلیم در تماس تلفنی

تشکر اردوغان از پوتین به خاطر قطعنامه اورشلیم در تماس تلفنی.jpgتشکر اردوغان از پوتین به خاطر قطعنامه اورشلیم در تماس تلفنی

براساس منابع ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان ضمن قدردانی از پوتین در حمایت از این قطعنامه گفت:

"این حرکت در سراسر جهان عرب و مسلمانان به شدت محکوم شده است."

??? کشور علیه این تصمیم بودند، در حالی که ? کشور به آن رای موافق دادند. رای ?? کشور هم ممتنع بود.

به جز آمریکا و اسرائیل، توگو، پالائو، نائورو، میکرونزی، جزایر مارشال، هندوراس و گواتمالا هم علیه پیش‌نویس قطعنامه رای دادند.

عموم کشورهای مسلمان، به همراه قدرت‌های مطرح اروپایی به این قطعنامه رای مثبت داده‌اند. رای هند، روسیه، چین و برزیل هم مثبت بوده است. چند کشور در اروپای شرقی، آفریقا و آمریکای لاتین رای ممتنع داده‌اند.

اردوغان در ادامه تماس تلفنی افزود:

 "این قطعنلمه عدم مجاز بودن ایالات متحده را در تصمیم گیری برای مسائل خاورمیانه نشان داد."

دو رئیس جمهور همچنین توافق کردند که در آینده نزدیک دو کشور روابط نزدیکتر و همسو داشته باشند. در مورد مذاکرات صلح آستانه، که هدف آن پایان دادن به جنگ داخلی سوریه و همکاری در زمینه های انرژی و صنایع دفاع است، نیز صحبت شد.

روسیه، چین و بسیاری از متحدان ایالات متحده، به ویژه انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، یونان و ژاپن از جمله کسانی بودند که در این تصمیم ایالات متحده از وی حمایت نکردند.

در این جلسه پیش‌نویس این قطعنامه به رأی گذاشته شد اما به رغم موافقت اکثریت اعضای شورای امنیت (?? رأی موافق)، با توجه به رأی وتوی آمریکا به تصویب نرسید.

اورشلیم در قلب درگیری های خاورمیانه باقی می ماند، و فلسطینی ها امیدوارند که اورشلیم شرقی در نهایت به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین باشد.

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

نخست وزیر عراق طی اظهاراتی اعلام کرد با اینکه مخالف تمدید تحریم‌های آمریکاست اما انتخابی جز همراهی با آمریکا ندارد.

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

قرار بود نخست وزیر عراق، حیدر العبادی این هفته با مقامات ایران و ترکیه دیدار کند. سفر وی به ترکیه روز سه شنبه آغاز شد و مطابق برنامه پیش خواهد رفت. سعد الحدیدی، سخنگوی دولت عراق در مورد اظهارات نخست وزیر این کشور نظری نداد.

 بغداد اکنون نقش واسطه بین ایران و ایالات متحده آمریکا را ایفا می کند و پشتیبان مذاکرات بین این دو کشور است.

منبع: rt.com

انتقام‌گیری، انگیزه احتمالی قاتل پزشک جورج بوش!

مقامات خبر دادند که مردی که به قتل یکی از پزشکان جورج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا متهم است احتمالا برای انتقام‌گیری از این پزشک بخاطر مرگ مادرش در اتاق عمل که 20 سال پیش اتفاق افتاده بود، دست به این کار زده است.

انتقام‌گیری، انگیزه احتمالی قاتل پزشک جورج بوش!

مارک هواسنهت(چپ) که یکبار رئیس جمهوری سابق، جورج بوش را درمان کرده بود با ضرب گلوله یک دوچرخه‌سوار در پنجشنبه ۲۰ جولای کشته شد

مارک هواسنهت(چپ) که یکبار رئیس جمهوری سابق، جورج بوش را درمان کرده بود با ضرب گلوله یک دوچرخه‌سوار در پنجشنبه ۲۰ جولای کشته شد

آکودو، رئیس پلیس هیوستون در یک نشست خبری گفت که ژوزف جیمز پاپاس ۶۲ ساله، احتمال دارد مسلح، خطرناک و به فکر خودکشی باشد.

آکودو در ۲۰ جولای، روزی که دکتر مارک هواسنهت درحال دوچرخه‌سواری به محل کارش بیمارستان متدیست هیوستون واقع در مرکز درمانی تگزاس مورد ضرب گلوله قرار گرفت، گفت:

برنامه‌ریزی مفصلی برای این کار از پیش صورت گرفته شده بود و متاسفانه بدست آوردن بعضی مهارت‌ها، از جمل? آن بود.

مقامات بیان کرده‌اند که زننده گلوله، پشت سر آقای هاوسنهت دوچرخه‌سواری می‌کرد و شلیک کرد.

رئیس پلیس گفت که پلیس در روز سه شنبه یک سرنخ بدست آورد که باعث مشکوک شدن به آقای پاپاس شد، هرچند پلیس توضیحی درباره این سرنخ نداد.

آقای آکودو خبر داد که آقای پاپاس ۳۶ تا ۴۸ ساعت است که رویت نشده و آخرین خبر از او مربوط به صبح روز سه شنبه می‌شود که در پیامی نوشته است که قصد خوکشی دارد.

آقای آکودو توضیح داد که پلیس ساعت ۴ صبح روز چهارشنبه در خانه او به تجسس پرداخت و شواهدی را پیدا کرد که ارتباط آقای پاپاس با این قتل را نشان می‌دهد اما اشاره‌ای به اینکه این شواهد و سرنخ‌ها چه هستند نکرد.

رئیس پلیس ادامه داد که آقای پاپاس مردی با تناسب اندام است که احتمال دارد با دوچرخه‌اش، که آن را حرفه‌ای می‌راند، درحال پرسه باشد.

دوستان و اقوام آقای هاوسنهت او را فردی فروتن و دست و دلباز معرفی کرده‌اند که همواره مورد علاقه بیمارانش بوده و همچنین فعالیت‌های خیریه‌ای و در حفاظت از محیط زیست نیز انجام می‌داده است. آقای هاوسنهت همچنین به دوچرخه‌سواری علاقه داشت و هر روز صبح از محل زندگی‌اش که ۳.۲ کلیومتر از محل کارش فاصله داشت، با دوچرخه رفت و آمد می‌کرد.

در سال ۲۰۰۰ آقای هاوسنهت، ضربان قلب نامنظم جورج بوش را که از آن شکایت داشت، درمان کرد.

جیم هرد، همسایه آقای پاپاس که می‌گوید سال‌هاست او را می‌شناسد و هردو به یک دبیرستان و کلیسا می‌رفته‌اند، او را مردی خوب و آرام توصیف کرده که بیشتر اوقات تنها بوده و دوستان صمیمی کمی دارد:

او مرد تنهایی بود.

خانه جیمز پاپاس، که روز چهارشنبه هیچکس در آن نبود، در منطقه قدیمی‌ترِ جنوب غربی هیوستون قرار داد که اغلب خانه‌ها در آن، دارای مزرعه‌هایی جداگانه هستند.

هرد، همسایه او توضیح داده است که آقای پاپاس یک هفته پس از کشته شدن پزشک، در مزرعه‌اش کار می‌کرد؛ مزرعه و خانه‌ای که او ده سال پیش بعد از فوت پدرش آن را به ارث برد و تنها در آن زندگی کرد.

البته آقای هرد گفته است که حتی یکبار هم نشنیده که آقای پاپاس، به تلخی درباره مرگ مادرش صحبت کند یا کسی را بابت این اتفاق مقصر بداند، اما گفت که «این اتفاق، خیلی روی او اثر گذاشت» به طوری که تا مدت‌ها پس از آن، به کلیسا نمی‌آمد.

پس از آنکه پلیس ویدئوهایی را مربوط به متهم و کشته شدن آقای هاوسنهت منتشر کرد، آقای هرد گفت:

یک هزارم درصد هم نمی‌توانستم احتمال بدهم که کارِ او بوده است.

منبع: independent.co.uk

فیسبوک کمپین های سیاسی علیه انتخابات ‏میان دوره ای ایالات متحده را شناسایی می‌کند!

اعضای کنگره طبق ساختار و روش این کمپین سیاسی از امکان مداخله‌ی روسیه خبر دادند.

فیسبوک کمپین های سیاسی علیه انتخابات ‏میان دوره ای ایالات متحده را شناسایی می‌کند!

فیسبوک ۳۲ صفحه کاربری را در فیسبوک و اینستاگرام می‌بندد

فیسبوک ۳۲ صفحه کاربری را در فیسبوک و اینستاگرام می‌بندد

فیسبوک روز پنجشنبه اعلام کرد که یک کمپین سیاسی جدید را شناسایی کرده، که قصد گمراه کردن کاربران را داشته است، تا در میان رای‌دهندگان انتخابات کنگره‌ی امریکا اختلاف نظر ایجاد کند.

فیسبوک برای جلوگیری از مداخله‌ی خارجی در انتخابات آمریکا ۳۲ صفحه را از فیسبوک و اینستاگرام حذف کرد.

این شرکت، تحقیق برای شناسایی منبع اطلاعات غلط را متوقف کرد اما اعضای کنگره که اطلاعات فیسبوک را بررسی کردند، طبق روش این کمپین سیاسی از احتمال مداخله‌ی روسیه خبر دادند.

سناتور مارک وارنر از حزب دموکرات در کمیسیون اطلاعات مجلس سنا به گزارشگران در کاخ کنگره‌ی ایالات‌متحده گفت:

«می‌توانم بگویم  قطعا پای روسیه در میان است.»

دو مقام رسمی سازمان اطلاعات ایالات‌متحده (CIA) به رویترز گفتند که شواهد کافی برای اثبات مداخله روسیه در کمپین سیاسی فیسبوک وجود ندارد، اما خاطر نشان کرد که:

«شباهت‌ها، اهداف، و و روش‌شناسی به طور چشمگیری مشابه نفوذ سایبری روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ است.»

به نقل از سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده به نظر می‌رسد روسیه تلاش کرد تا با تبلیغات، نتایج انتخابات ۲۰۱۶ ایالات‌متحده را تغییر دهد و به همین منظور در فیسبوک آگهی‌ منتشر می‌کرد. در ماه فوریه وزارت دادگستری ایالات متحده ۱۳ شهروند روسی و پایگاه جستجوی اینترنت از سن‌پترزبورگ را برای مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات‌متحده شناسایی کرد اما مسکو این مداخله را انکار کرد.

فیسبوک برای دفاع در مقابل نفوذ سایبری راجع به هک شدن اطلاعات کاربران در بلند مدت و حفظ حریم شخصی آنها نگرانی‌هایی داشته است.

مسابقه تسلیحاتی

مرکز تحقیقاتی موسسه آتلانتیک که صفحات بسته شده را مورد بررسی قرار داد، اعلام کرد که شباهت‌های زبانی و رویکردی با صفحات کاربری جعلی قبلی موسسه تحقیقات اینترنت وجود دارد؛ این صفحات با نام کارخانه‌ ترول مشهور هستند که افکار عمومی را در شبکه‌های اجتماعی تحریک می‌کنند.

این مرکز تحقیقاتی به «ترجمه‌های نادرست با رویکرد ایجاد دوگانگی در صدر هر گردش خبر» اشاره کرد. این مرکز گفت، برای مثال صفحه‌ معترضین فمنیست «موضع آزادی‌ خواهانه یا چپ درباره‌ی مسائل مربوط به جنسیت، نژاد، مهاجرت، و حقوق بشر اتخاذ می‌کند.» در حالیکه سایر صفحات برتری نژادی را در میان اقلیت‌ها ترویج می‌دهند.

همچنین خاطر نشان کردند که صفحه فمنیست ریسیستر هشدار دهنده بود زیرا برای اعتراضات گوناگون از جمله بر علیه «اتحاد برای برتری» تلاش می‌کرد که ممکن بود بالقوه خشونت‌آفرین باشد.

برندون اورسینگر که مدیر صفحه‌ی ریسیستر بود در یک تماس ویدیویی با رویترز گفت که از طریق یک دوست اینترنتی در فیسبوک برای مدیریت کردن این صفحه دعوت شده است.

اورسینگر گفت:

من قطعا نگرانی‌هایی داشتم، چون به جز افرادی که من رو می شناختند کسی من رو به صفحه‌ای دعوت نمی‌کرد.

اما در همین زمان این صفحه‌ای بود که می‌توانستیم از آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد که تعداد زیادی صفحه‌ قانونی همچنان از گروه‌های فعال ضد تظاهرات حمایت می‌کردند و سخت‌تر با افرادی ارتباط مجدد برقرار می‌کردند که از طریق صفحه‌ی ریسیستر پیگیر موضوع بودند.

اورسینگر گفت هنوز مطمئن نیست که صفحه‌ی کاربری که او را وارد این قضیه کرده است روسی باشد، اما در این باره ابراز نگرانی کرد که او و سایر فعالین مورد نفوذ و حمله قرار گرفته باشند.

شریل سندبرگ مدیر اجرایی فیسبوک در یک مصاحبه تلفنی گفت که تلاش‌های صورت گرفته برای جهت دادن به افکار عمومی، برای آنکه از فیلتر های فیسبوک عبور کند پیشرفته‌تر خواهند شد و آن را «مسابقه تسلیحاتی» خواند.

کاخ سفید گفت که دولت از فعالیت‌های فیسبوک پشتیبانی می‌کند.

گرت مارکوییس، سخنگوی سازمان امنیت ملی گفت:

ما تلاش‌های بخش خصوصی برای مبارزه با تهدیدهایی که در فضای سایبری رخ میدهد را تحسین می‌کنیم.

دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده نیز برای بی اهمیت شمردن مداخله در انتخابات کنگره مورد انتقاد قرار گرفت.

اوایل همین ماه در جلسه ای در هلسینکی با ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، دونالد ترامپ گفت که باور دارد که روسیه دیگر سعی ندارد روی فرآیند انتخابات ایالات متحده تاثیر بگذارد.

بعدتر ترامپ اصلاح کرد که درباره‌ی مداخله‌ی روسیه در انتخابات «به شدت نگران» است. در ادامه این نگرانی ها ترامپ روز جمعه جلسه‌ای با مشاوران امنیت ملی درباره‌ی امنیت انتخابات برگزار کرد.

مسائل تفرقه‌انگیز

فیسبوک فعالیت سایبری درباره‌ی دو مسئله را شناسایی کرده، که یکی از آنها فعالیت های اعتراضی اتحاد برای برتری در هفته‌ی بعد در واشنگتن است و دیگری کمپینی با هشتگ لغو سیاست گمرک و مهاجرتی ترامپ #AbolishICE  در شبکه‌های اجتماعی بود.

فیسبوک در یک پست اظهار کرده است که اینگونه اقدامات را آشکار خواهد کرد. سال گذشته اتفاق مشابهی در شارلوتسویل، ویرجینیا رخ داد که موجب خشونت‌آفرینی نژادپرستان سفید پوست شد.

این شرکت گفت:

چنین رفتاری روی فیسبوک مجاز نیست؛ ما نمی‌خواهیم مردم یا سازمان‌ها، شبکه‌ای از کاربری‌ها را ایجاد کنند که افراد را درباره‌ی اینکه چه کسی هستند یا چه کاری انجام می‌دهند گمراه كنند.

 

فیسبوک گفت که بیش از ۲۹۰.۰۰۰ کاربر یکی از این صفحات را دنبال می‌کنند و ۱۱.۰۰۰دلار خرج ۱۵۰ عدد از این آگهی‌ها شده است. این صفحات از ماه می ۲۰۱۷ بیش از ۳۰ موج تبلیغاتی مجازی را ایجاد کرده‌اند.

کارمندان رسمی فیسبوک در یک تماس تلفنی به گزارشگران گفتند که یک کاربری شناخته شده از مرکز تحقیقات اینترنت روسیه برای مدت زمان ۷ دقیقه مدیر یکی از این صفحات جعلی بود، اما شواهد کافی وجود ندارد که این کمپین را به دولت روسیه نسبت دهیم.

پیش از این فیسبوک اعلام کرده بود که احتمالا ۱۲۶ میلیون آمریکایی محتوای سیاسی با پشتیبانی روسیه را در مدت زمان دو سال مشاهده کرده‌اند، و ۱۶ میلیون نفر در معرض اطلاعات روسی در اینستاگرام بوده‌اند.

در طول چند ماه گذشته این شرکت اقداماتی برای اطمینان دادن به قانونگذاران ایالات متحده و اروپا انجام داده است تا وضع قوانین بیشتر، ضروری نباشد. مارک زاکربرگ می‌گوید ۲۰.۰۰۰ نفر در این کمپانی مشغول حراست و محافظت از فیسبوک هستند.

منبع: business-standard.com

چین: روابط تجاری ما با ایران به هیچ کشور دیگری آسیب نمی رساند

به گزارش خبرگزاری "رویترز"، پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که شرکت هایی هرگونه مراوده اقتصادی که با ایران دارند، نمی توانند در آمریکا کار کنند، وزیر امور خارجه چین گفت، که مراودات انرژی و تجاری چین با ایران هیچ آسیبی به منافع دیگر کشورها نخواهد رساند. 

چین: روابط تجاری ما با ایران به هیچ کشور دیگری آسیب نمی رساند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ونگ لی وزیر امور خارجه چین، در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه سازمان آ س آن(ASEAN) در سنگاپور  دیدار کردند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ونگ لی وزیر امور خارجه چین، در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه سازمان آ س آن(ASEAN) در سنگاپور  دیدار کردند

چین به تازگی و همزمان با اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، بر خلاف مواضع هم پیمانان واشنگتن، از روابط آزاد و شفاف تجاری خود با ایران دفاع کرده است.

در بیانیه ای که در عصر روز جمعه توسط وزارت خارجه چین منتشر شد، وزارت امور خارجه چین مخالفت خود را با تحریم های یک جانبه و بلند مدت علیه ایران اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است:

برای مدت طولانی ایران و چین روابط آزاد، شفاف و معمولی در زمینه های تجارت، بازرگانی و انرژی داشتند که منطقی، عادلانه و بر اساس قانون بوده است.

وزارت امور خارجه چین همچنین افزوده است:

این مراودات قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تعهدات بین المللی چین را نقض نمی کند و به منافع هیچ کشور دیگری آسیب وارد نمی کند. این مراودات باید مورد احترام و حمایت قرار بگیرند.

همچنین در این بیانیه آمده است که:

اجرای و اعمال تحریم ها با کوچکترین بهانه ای و یا تهدید هیچکس این مشکل را حل نخواهد کرد.

تنها گفتمان و مذاکره راه درست برای حل این موضوع هستند.

 

چین بزرگترین خریدار نفت ایران که تقریبا روزانه ۶۵۰.۰۰۰ بشکه در روز نفت خام از تهران خریداری می کند، که این مقدار ۷ درصد کل واردات نفت خام چین است. با در نظر گرفتن قیمت های کنونی بازار، حجم این مابدلات سالانه نزدیک به ۱۵ میلیارد خواهد بود.

ادارات انرژی دولتی CNPC و سینوپک(Sinopec) میلیون ها دلار در سفره های نفتی اصلی ایران از جمله یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه گذاری کرده اند و نفت ایران را به چین می فرستادند.

کشور های حوزه اتحادیه اروپا، با امید به اینکه تهران به توافق هسته ای پایبند باشد، اعلام کرده اند که برای کاهش اثرات تحریم های آمریکا تلاش خواهند کرد و شرکت های خود را مجبور منند که از ایران خواهد نشوند.

اما ثابت شده است که این کار، کار آسانی نخواهد بود و شرکت های اروپایی با اعلام اینکه نمی توانند تجارت خود در آمریکا را به خطر بیاندازند، از ایران خارج شدند.

اکنون شرکت های آمریکایی کمی در ایران مشغول به کار هستند بنابراین بیشترین اثر تحریم های واشنگتن بر روی شرکت های اروپایی و آسیایی مشغول در ایران است.

منبع: reuters.com

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

رئیس جمهور سابق ایران، محمود احمدی نژاد از حسن روحانی خواسته است استعفا دهد.

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

در ویدیویی که اخیرا در شبکه اجتماعی احمدی نژاد منتشر شده است، وی به ایرانیان گفته است که به حسن روحانی اعتماد نکنند. او خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و اعمال فشار‌های آمریکا را عامل بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران دانسته است. پنج شنبه، مجلس ایران به برکنار شدن وزیر کار روحانی رای دادند که این مسئله یک پیروزی برای اصولگرایان به منظور تعدیل شرایط بد اقتصادی محسوب می‌شود.

محمود احمدی نژاد که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، مدت‌ها در صدر اخبار نبود، دوباره توجهات را به سمت خود جلب کرد. رئیس جمهوری که در زمان ریاستش با مسئله هولوکاست و همین طور اعلام این مسئله که در ایران هیچ همجنس‌گرایی وجود ندارد، خبر ساز شده بود.

منبع: business-standard.com


>