چین تحریم نفتی کره شمالی را دور می زند

ماهواره های رصد و شناسایی آمریکا با انتشار عکس هایی گزارش داده اند که از ماه اکتبر تا کنون، کشتی های چینی حدود 30 بار به کشتی های کره شمالی نفت فروخته اند.

مقامات کره جنوبی اظهار داشته اند که کشتی ها در آب های آزاد میان چین و کره شمالی به فعالیت و معامله ی نفت پرداخته اند. این در حالیست که شورای امنیت سازمان ملل متحد به تازگی صادرات نفت به پیونگ یانگ را به دلیل فعالیت های هسته ای و نظامی کره شمالی، تحریم کرده بود.

به گزارش تلگراف بریتانیا و به گفته ی یک منبع ناشناس "ما باید بر این واقعیت تمرکز کنیم که این تجارت غیرقانونی پس از قطعنامه شورای امنیت در ماه سپتامبر، که به شدت کره شمالی را در واردات محصولات نفتی تصفیه شده محدود می کند، آغاز شده است."

خزانه داری ایالات متحده تصاویری منتشر کرده که در روز ۱۹ اکتبر گرفته شده و کشتی متعلق به کره شمالی، موسوم به Rye Song Gang ۱ ، را در حالیکه با شیلنگ هایی به یک کشتی بزرگ چینی متصل است نشان می دهد. در جریان تحریم های شدید، رژیم پیونگ یانگ تنها مجاز به واردات ۵۰۰۰۰۰ بشکه نفت در سال است ، لذا خرید و فروش نفت به این صورت نیز نقض قطعنامه ۲۳۷۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد میباشد که در ماه سپتامبر علیه کره ی شمالی تصویب شد. هفته گذشته کره شمالی کماکان تحریم های اقتصادی را "یک اعلان جنگ" خواند.

دور زدن تحریم ها توسط چین و کره شمالی در آبهای آزاد.jpg

معامله ی نفت توسط چین و کره شمالی در آبهای آزاد

در همین حال تحلیلگران از آخرین اطلاعات گمرک چین که در روز سه شنبه منتشر شد، شگفت زده شدند. این اطلاعات نشان می دهد که چین در ماه نوامبر هیچ گونه محصولات نفتی به کره شمالی  صادر نکرده است. از آنجایی که پکن سالهاست گزارشی از صادرات خام خود منتشر نکرده، مشخص نیست که فروش نفت خام به پیونگ یانگ ادامه دارد یا خیر؟

ماده رادیواکتیوی که درمکزیک مورد سرقت قرار گرفته بود پیدا شد!

مقامات مکزیکی اعلام کردند که ماده رادیواکتیو ایریدیوم 120 که در روز هشتم جولای ربوده شده بود، پیدا و با امنیت کامل بازیابی شد.

ماده رادیواکتیوی که در مکزیک ربوده شده بود، پیدا شد

ماده رادیواکتیوی که در مکزیک ربوده شده بود، پیدا شد

کانتینر یافت شده حاوی ایریدیم دست نخورده بود و تحت حفاظت و تدابیر شدید کمیسیون امنیت هسته ای و گارد حفاظتی مکزیک قرار دارشت .همچنین مسئولین کشور مکزیک تایید کردند که این کانتینر متعلق به شرکت صنایع رادیوگرافی بوده و محتویات آن در صورت خارج شدن، برای انسان ها مضرات و آسیب های خطرناکی دارد.

ماده رادیو اکتیو بعد از تماسی ناشناس به شرکت مربوطه، یافت شد و سپس شماره سریال و سطح رادیواکتیویته آن توسط متخصصین بررسی شد. از سال ۲۰۱۳ تا کنون ۱۲ مورد سرقت ماده رادیواکتیو در مکزیک رخ داده است.

منبع: business-standard.com

آمریکا،کشور های روسیه، چین و ایران را متحد و خود را از جهان جدا کرده است

در حالی که تمام کشور ها به دنبال گسترش روابط خود با دنیا هستند، سیاست های آمریکا آن ها را از اقتصاد جهان جدا کرده است. یک تاجر آمریکایی، نظر خود را در این رابطه بیان می کند.

سیاست های آمریکا، موجب جدایی این کشور از اقتصاد جهان شده استسیاست های آمریکا، موجب جدایی این کشور از اقتصاد جهان شده است

ایالات متحده آمریکا، در حال جداسازی خود از کشور های جهان است و در عین حال، با اقدامات خود، دیگر کشور ها را در شرایط سرکوب اقتصادی به وجود آمده توسط واشنگتن، متحد ساخته است. جیم راجرز، سرمایه گذار برجسته آمریکایی، پس از جلسه انجمن بین المللی اقتصاد در روسیه و طی مصاحبه ای با خبرگزاری اسپوتنیک، در این رابطه سخن گفت:

آمریکا، چین و روسیه را به سمت هم سوق می دهد، آمریکا، ایران و چین را به یکدیگر نزدیک می کند و در نتیجه، با اقدامات خود، ایران، روسیه و چین را به یکدیگر نزدیک و نزدیک تر می کند. این در حالیست که خود آمریکا رفته رفته از کشور های اصلی و اقتصاد های بزرگ جهان، فاصله می گیرد.

راجرز یک سرمایه گذار آمریکایی است و در سنگاپور زندگی می کند. او باور دارد که به دلیل سیاست های ایالات متحده، بازرگانان آمریکایی فرصت های کمتری برای سرمایه گذاری دارند. او در این رابطه می گوید:

فرصت های زیادی در آسیا وجود دارد و این فرصت ها، به دلیل سیاست های آمریکا در هر کشور، در حال کمتر شدن هستند. همین! دنیا بزرگ است و فرصت ها زیاد، با این وجود، از دست دادن حتی بخشی از آن ها مایه شرم است.

بر اساس سخنان این میلیاردر آمریکایی، یکی از پتانسیل های بسیار خوب برای سرمایه گذاری، کره شمالی است. راجر باور دارد که:

کار های بسیار زیادی در آن جا می توان انجام داد. آن ها رومیزی، صابون، برق و خیلی چیز ها دارند، هر آنچه در کره شمالی انجام دهید، می توانید از آن سود کنید.

در حالی که بسیاری از کشورها، به دنبال باز کردن اقتصاد خود به روی جهان هستند، ایالات متحده آمریکا خود را از تجارت جهانی جدا می کند. راجرز در ادامه حرف های خود می گوید:

در سال های گذشته حرف هایی از این دست به گوش من نمی خوردند، شاید اصلا وجود نداشتند، حتی تا سال گذشته نیز همه در حال باز شدن و گسترش بودند، در حال حاضر آمریکا بیشتر و بیشتر روی خود را می بندد.

منبع: RT.com

دومین دیدار پیش بینی نشده کیم جونگ-اون از چین برای تشدید فعالیت های دیپلماتیک

حضور هواپیمای ترابری کره شمالی این گمانه زنی را ایجاد می کند که رهبر کره شمالی دوباره در حال دیدار از چین است.

هواپیمای ترابری کره شمالی، ایر کوریو، در دالیان چین

دالیان، چین – رهبران چین و کره شمالی روز سه شنبه برای دومین بار طی دو ماه با هم دیدار کردند و شب را در این شهر بندری چین گذراندند. چین در حال تلاش است تا دوباره مهار دیپلماسی سریعی را که بر سر برنامه هسته ای کره شمالی در جریان است در دست بگیرد.

رهبر کره شمالی، کیم جونگ-اون روز دوشنبه به دالیان سفر کرد تا دوره های طولانی مدتی از بحث و گفتگو را با مقامات چینی برگزار کند، در ضیافت شام رسمی حضور یابد، و با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ در ساحل قدم بزند. نمایش های پرشکوه مفصلی در خبرهای شبانه تلویزیون رسمی چین پخش شد که این دو مرد را همچون دو دوست، هر چند تا حدی خشک و رسمی، نشان می دادند.

رهبر چین طوری مصمم ظاهر شد که نشان دهد رابطه پر سروصدا با کره شمالی اکنون تصحیح شده، و این که چین در حل مشکلات سلاح های هسته ای کره شمالی به اندازه ایالات متحده مهم بوده است.

رئیس جمهور آمریکا، ترامپ گفته است که او در هفته های پیش رو با آقای کیم دیدار خواهد کرد، و پس از دیدار دالیان در توئیتی نوشت که او انتظار داشت که گفتگوی تلفنی کوتاهی با آقای شی درباره کره شمالی، و نیز درباره مسائل تجاری، داشته باشد.

یک بیانیه چینی که از سوی هر دو رهبر و پس از رفتن آقای کیم صادر شد تفاوت دیدگاه دستگاه حکومت ترامپ از یک سو، و چین و کره شمالی را از سوی دیگر بر سر مسئله نحوه خلاص شدن از سلاح های کره شمالی نشان می داد.

این بیانیه، فرایند اتمی زدایی کره شمالی را بسیار طولانی تر از آنچه دستگاه حکومتی ترامپ می خواهد، پیش بینی می کند. طبق نظر دولت ترامپ تخلیه جنگ افزارهای هسته ای کره شمالی باید طی شش ماه تا یک سال انجام گیرد.

بیانیه چین می گوید که آقای کیم خواستار معیاری مرحله ای و هماهنگ و به شکلی مسئولانه است و ابراز امیدواری کرده که نهایتا شبه جزیره ای بدون سلاح هسته ای و با صلحی پایدار وجود داشته باشد.

طبق این بیانیه، آقای کیم سپاس خود را به چین به خاطر مشارکت دیرین و بارزش در انجام اتمی زدایی شبه جزیره کره ابراز نموده؛ گویا این عبارات به معنی تحسین نقش چین در میزبانی گفتگوهای میان شش کشور بر سر سلاح های هسته ای کره شمالی در میانه دهه ۲۰۰۰ است. آن گفتگوها بی نتیجه ماند، و دولت ترامپ آن ها را به باد انتقاد گرفته است.

اقتصاد حداقلی و اساسی کره شمالی – که مدت ها به لطف چین حفظ شده بود، اما اکنون زیر بار سنگین تحریم های ایالات متحده است – طبق بیانیه چین، بخش مهمی از گفتگوهای دالیان بود. آقای کیم به چینی ها گفت که او می خواهد اقتصادش را توسعه دهد و چین نیز گفته است  از این حرکت پشتیبانی می کند.

تحلیل گران چینی بر این باورند که آقای کیم از آقای شی خواستار کمکی در مورد آن دور از تحریم های سختی است که سال گذشته چین تحت فشار ایالات متحد، با بی میلی به آن ها رأی داده بود. آن تحریم ها ذخیره ارز خارجی کره شمالی را خالی کرده است.

اخیرا آقای کیم با رئیس جمهور کره جنوبی، مون جائه-این، دیدار کرد؛ جائه-این علاقه دارد که به اقتصاد کره شمالی، هر چند در چارچوب تحریم های سازمان ملل، یاری برساند. این دیدار به رهبر کره شمالی اهرمی برای فشار بر آقای شی داد.

اساسا آقای کیم می تواند بگوید که اگر چین به بهبود اقتصاد کره شمالی کمک نکند، کره جنوبی می تواند چنین کند.

در این گفتگوها وانگ هونینگ و نیز چند نفر از کادر حزب کمونیست به آقای کیم ملحق شدند؛ هونینگ یکی از نزدیک ترین معاونان آقای کیم است. همچنین آقای کیم همراهان زیادی از میان مقامات خود، از جمله وزیر امور خارجه اش ری یونگ-هو را با خود آورده بود.

تلویزیون چین صحنه هایی را نشان می داد که دو هیئت طی گفتگوهای رسمی پشت میز درازی نشسته بودند و بیشتر صحبت ها را آقای شی انجام می داد.

سفر هوایی از پایتخت کره شمالی، پیونگ یانگ، تا دالیان کمتر از یک ساعت است. با این حال، طبق نظر یک تحلیل گر چینی چنگ شیائوهه سفر پیش بینی نشده آقای کیم طبق یک تفاهم بود که چینی ها معمولا به انجام چنین اقدامی افتخار می کنند.

پس از دیدار آقای کیم از پکن در اواخر ماه مارس – اولین سفر خارجی او پس از رسیدن اش به قدرت در سال ۲۰۱۱ – نوبت آقای شی بود که به پیونگ یانگ سفر کند.

انتظار می رفت که آقای شی سفر به پایتخت کره شمالی را تا بعد از دیدار آقای ترامپ با آقای کیم به تعویق بیندازد. اما طبق آن برنامه ریزی، آقای شی نمی توانست تا اواخر ماه ژوئن دوباره آقای کیم راببیند.

آقای چنگ می گوید این رسم مدرنی برای یک رهبر نیست که پشت سر هم برای انجام دیدار به چین بیاید، کاری که آقای کیم کرده است.

آقای چنگ، استاد دانشگاه رن مین می گوید:

این دیدار دوم نشان داد که کره شمالی از چین می خواهد که نقش بزرگ تری را در فرایند اتمی زدایی ایفا کند. وقتی کیم وارد گفتگو با ترامپ می شود احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت، چرا که مشخصا مواضع او در مورد مسائل گوناگونی از پیش با رهبر چین مورد مشاوره و تأیید قرار می گیرند.

اما برخی تحلیل گران چینی می گویند که درباره صمیمیت میان دو رهبر در دیدارشان در دالیان – آن ها اندکی در یک ایوان روستایی، روی صندلی های راحتی حصیری نشستند – نباید گزافه گویی کرد. به زعم آن ها، آقای کیم رگه ای از استقلال را برای خود حفظ می کند.

شی یین هونگ، که او نیز استاد دانشگاه رن مین است می گوید:

کره شمالی هیچ گاه دولتی وابسته نبوده است، حتی دولتی با اندکی وابستگی نبوده، و اکنون ایالات متحد قبول کرده که با آقای کیم معامله کند.

همچون سفر آقای کیم به پکن در ماه مارس، دیدار او از دالیان نیز مخفی نگه داشته شد. اما بعد از ظهر روز سه شنبه خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داد که یکی از هواپیماهای ترابری کره شمالی با نام ایر کوریو در فرودگاه دالیان بوده است. اقدامات امنیتی در بعد از ظهر روز سه شنبه در فرودگاه بسیار شدید بوده، و پروازهای بین ساعات ۱:۳۰ تا ۴ بعد از ظهر ملغی شده بود.

مقامات چین برای دیدارهایی در روز چهارشنبه به توکیو خواهند رفت تا به همراه همتایان خود از کره جنوبی و ژاپن در فرایند ناگهانی اخیر دیپلماتیک که بر سر کره شمالی ایجاد شده مشارکت کنند. ژاپن، میزبان گفتگوها، از ایالات متحد خواسته که به اعمال فشار علیه پیونگ یانگ ادامه دهد.

رسانه های خبری دولتی کره شمالی در روز سه شنبه از ژاپن به خاطر ادامه حمایت از تحریم های سخت علیه کره شمالی، انتقاد کردند. رودونگ سین موم روزنامه رسمی کشور، این اقدام ژاپن را به منزله از بین بردن تلاش برای رفع تنش ها در شبه جزیره کره تلقی کرد.

اما آقای مون که به عنوان رهبر کره جنوبی قول و قرارهایی با پیونگ یانگ گذاشته، از ژاپن خواسته است که عادی سازی روابط با کره شمالی را مدنظر گیرد.

آقای مون روز سه شنبه در مصاحبه ای با روزنامه ژاپنی یومیوری شیمبون گفته است:

من فکر می کنم که گفتگو میان ژاپن و کره شمالی باید از سر گرفته شود.

او در پاسخ های کتبی به سؤالاتی که روزنامه ارائه کرده بود، نوشت:

اگر روابط ژاپن – کره شمالی عادی سازی شود این تا حد زیادی به صلح و امنیت در آسیای شمال شرقی و در آن سوی شبه جزیره کره یاری می رساند.

دالیان همچنین جایی بوده که در سال ۲۰۱۰ پدر آقای کیم، کیم جونگ-ایل، و لی که کیانگ نخست وزیر چین با هم در آن دیدار داشتند.

آقای کیم، گویا بر خلاف پدرش که از پرواز می ترسید، این بار با هواپیما سفر کرده است. در سفرش به پکن، او با یک قطار کندرو به چین رفته بود، مثل کاری که پدرش کرده بود.

منبع: nytimes.com

هشدار تهران: اگر ایران نتواند نفت صادر کند هیچ کشوری در خاورمیانه هم نخواهد توانست!

هشدار تهران مبنی بر بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت ایران را آقای ولایتی مشاور رهبر ایران نیز در سفرش به روسیه تکرار کرده است.

عکس از عاطف حسن / رویترز

عکس از عاطف حسن / رویترز

ایران تهدید کرده است تنگه هرمز را که یک شاهراه حیاتی انتقال نفت از خاورمیانه است، مسدود می کند. این هشداری است در پاسخ به ایالات متحده که سعی دارد صادرات نفت خام ایران را متوقف سازد. واشنگتن پس از خروج از توافق تاریخی بین المللی که برنامه هسته ای تهران را محدود می کرد از کشورهای دیگر خواسته است خرید نفت از ایران را تا تاریخ ۴ نوامبر متوقف کنند یا در غیر این صورت با تحریم های ثانویه ایالات متحده مواجه خواهند شد. شرکت های عمده انرژی اروپایی مانند توتال فرانسه از هم اکنون از ایران خارج شده اند.

علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد امور خارجه رهبر ایران گفته که کشورش این کار آمریکا را تلافی می کند.

ولایتی که در باشگاه بحث والدای در روسیه صحبت می کرد، گفت:

شفاف ترین، کامل ترین و به موقع ترین پاسخ را آقای حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سفر اخیرش به اروپا داده است. پاسخ روشن بود: اگر ایران نمی تواند از طریق خلیج فارس نفت صادر کند، پس هیچ کشور دیگری هم نخواهد توانست. یا همه صادر می کنند یا هیچ کس.

بیشتر نفت خام صادراتی از عربستان سعودی، ایران، امارات متحده عربی، کویت و عراق از طریق تنگه هرمز که یک معبر باریک بین خلیج فارس و دریای عمان است، می گذرد.

این تنگه همچنین مسیر ارسال تقریبا تمام گاز طبیعی مایع از بزرگ ترین صادرکننده آن در جهان یعنی قطر است. امارات متحده عربی و عربستان سعودی در پی آن بوده اند که راه هایی برای میان بر زدن تنگه هرمز پیدا کنند اما راه واقعی جایگزینی برای آن وجود ندارد.

در گذشته، هر از گاهی عبور از تنگه هرمز خطرناک بوده است. ناوگان پنجم ایالات متحده که در بحرین مستقر است مسئول تأمین امنیت کشتی های تجاری در این منطقه است، اما پیشتر تنش هایی میان تهران و واشنگتن در این تنگه پیش آمده بود. در اوایل سال ۲۰۰۸ ایالات متحده اعلام کرد که قایق های ایرانی، کشتی های جنگی اش را تهدید کرده بودند.

تنگه هرمز

تنگه هرمز

در ژوئیه سال ۲۰۱۰ تانکر نفتی ژاپنی ام استار در این تنگه مورد حمله قرار گرفت و یک گروه مرتبط با القاعده مسئولیت حمله را به عهده گرفت. در ماه مه ۲۰۱۵، کشتی های ایرانی به یک تانکر که پرچم سنگاپور داشت حمله کرده و آن را مجبور به فرار کرده بودند. تهران مدعی شد که این تانکر به یک سکوی نفتی ایرانی خسارت وارد کرده بود.

تحلیلگران به راشاتودی گفته اند در صورتی که ایران تنگه هرمز را ببندد قیمت هر بشکه نفت به ۲۵۰ دلار خواهد رسید. با این حال، آن ها نسبت به جدیت چنین اقدامی از سوی ایران، به خاطر شرایط شدیدا نظامی تنگه، ابراز تردید کرده اند.

منبع: rt.com

سرنوشت "معامله قرن" ترامپ برای خاورمیانه نهایتا در قاهره رقم می خورد

مصر در مخالفت با سعودی ها، اصرار دارد که شرق بیت المقدس پایتخت فلسطینی ها باشد. مصر با این موضع به روشنی اعلام کرده که هیچ گونه طرح اقتصادی برای غزه نمی تواند جایگزین راه حل دیپلماتیک مورد قبول فلسطینی ها شود.

دیدار رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی با فرستاده ترامپ جیسون گرین بلت و مشاور، جرد کوشنر در قصر ریاست جمهوری در قاهره، در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸

دیدار رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی با فرستاده ترامپ جیسون گرین بلت و مشاور، جرد کوشنر در قصر ریاست جمهوری در قاهره، در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی، در مورد هدف معامله قرن آمریکا هیچ شک و شبهه ای ندارد. او آخر هفته گذشته به یک روزنامه گفته بود:

هدف این معامله پایین کشیدن رهبری فلسطین و نشاندن کسی به جای محمود عباس است.

عریقات همچنین مطمئن است که آمریکایی ها می خواهند اونروا(آژانس پناهندگان سازمان ملل)، را دور بزنند تا پول های تخصیص یافته برای پناهندگان مستقیما به کشورهایی برود که میزبان آن ها هستند. به این ترتیب، آن ها فرش را از زیر پای مشکل پناهندگان می کشند که یکی از دشوارترین مسائل در کشمکش های اسرائیل و فلسطین بوده است.

عریقات که یکی از مقامات ارشد حکومت خودگردان فلسطین محسوب می شود به هاآرتص گفت:

ترس حکومت خودگردان فلسطین چیزی است که مقامات فلسطینی آن را توطئه اسرائیل، آمریکا، عربستان و مصر می دانند. هدف این توطئه، جداسازی غزه از کرانه باختری و فراهم کردن راه حلی اقتصادی برای غزه از طریق تقویت حماس است؛ به این ترتیب، دیگر جلوی مذاکرات دیپلماتیک بر سر آینده فلسطین گرفته می شود.

به نظر می رسد که چنین ترسی موجه باشد. طبق سخنان دیپلمات های غربی که در رسانه های مصری آمده آمریکا در پی آن است که یک منطقه تجارت آزاد در بین نوار غزه و العریش در شبه جزیره سینا ایجاد کند که در آن، پنج پروژه صنعتی بزرگ راه اندازی خواهد شد. طبق خواست اسرائیل، این پروژه ها در مصر راه اندازی می شوند و خود مصر بر عملیات و عبور و مرور کارگران از غزه به سینا نظارت خواهد کرد.

دو سوم کارگران از غزه و یک سوم آن ها از سینا خواهند آمد. بعدها، یک بندر مشترک مصری فلسطینی و یک ایستگاه انرژی خورشیدی ساخته خواهد شد. چنانچه همه چیز طبق برنامه ها پیش برود یک فرودگاه نیز احداث خواهد شد. در غزه، حکومت همچنان تحت کنترل حماس خواهد بود اما با هماهنگی کامل با مصر، مصری که در ماه های اخیر گفتگوهای بسیار فشرده ای درباره روش های کنترل گذرگاه های مرزی با حماس داشته است.

معترضان فلسطینی در شهر رام الله در کرانه باختری خواستار برداشته شدن تحریم ها از نوار غزه هستند، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸

معترضان فلسطینی در شهر رام الله در کرانه باختری خواستار برداشته شدن تحریم ها از نوار غزه هستند، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸

مصر گذرگاه رفح را از اواسط ماه می به احترام ماه رمضان گشوده بود. این کشور می خواهد به قصد باز گذاشتن آن تا زمانی نامحدود، فعلا تا دو ماه دیگر یعنی تا عید قربان گذرگاه را باز نگه دارد.

اکنون این گذرگاه، بر خلاف میل اسرائیل، نه تنها برای رفت و آمد مردم بلکه برای جابجایی کالاها و مصالح ساخت و ساز نیز باز است. با این کار، مصر دارد به وضوح به اسرائیل می گوید که اگر شرایط ساکنان غزه تا حد زیادی بهبود نیابد آن وقت سیاست انسداد و محاصره علیه غزه نیز شکست خواهد خورد.

 

اندکی صلح و سازش

این همچنین پیامی است به حکومت خودگردان فلسطین که اگر رئیس جمهور عباس همچنان صلح میان حماس و فتح را به تأخیر بیندازد، غزه از کرانه باختری جدا خواهد شد و این پایانی خواهد بود بر فرایند یکپارچگی و اتحاد دو طرف فلسطینی.

به نظر می رسد که پیام مصری ها شنیده شده است و طبق گفته یکی از مسئولان بلندپایه فتح در کرانه باختری، حکومت خودگردان که پرداخت حقوق مقامات حماس را متوقف کرده بود حقوق شان را به آنان خواهد پرداخت. همچنین گفتگوهای صلح میان فتح و حماس، و با هماهنگی با مصر به هدف احیای حکومت وحدت ملی در غزه، از سر گرفته خواهد شد.

در این میان، مصر که به ویژه نگران اتفاقات در غزه است به طور کامل با ابتکار ایالات متحده موافق نیست. روز پنج شنبه، پس از دیدار بین رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی، وزیر خارجه سامح شکری و رئیس سازمان اطلاعات عباس کامل که مسئول قضیه فلسطین در مصر است، سخنگوی ریاست جمهوری مصر، بسام راضی اعلام کرد:

مصر از تمام تلاش ها و اقداماتی حمایت می کند که به توافقی جامع منجر شود مبتنی بر قطعنامه های بین المللی که در گذشته صادر شد و طبق اصل دو کشور برای دو ملت درون مرزهای ۱۹۶۷ که در آن شرق بیت المقدس پایتخت فلسطین باشد.

معنای این موضع گیری مصری ها مشخصا این است که آن ها مخالف ایده عربستان هستند مبنی بر اینکه  ابو دیس پایتخت فلسطین باشد و نیز این که هر گونه طرح اقتصادی در غزه نمی تواند جایگزین راه حل دیپلماتیکی شود که فلسطینی ها آن را بپذیرند. لذا، مصر تداوم این فرایند را به دو بخش می کند: یکی، کمک به غزه و توسعه اقتصادی آن برای تقویت مرز میان مصر و غزه و دیگری، انجام مذاکرات دیپلماتیک جامعی سوای مسئله اقتصادی غزه.

 

بیم و تردید عبدالله

ملک عبدالله پادشاه اردن که او نیز با سفیران ایالات متحده، جرد کوشنر و جیسون گرین بلت دیدار کرده بیش از هر چیز نگران این نیت عربستان است که حق اردن در عزل و نصب افراد در مکان های مقدس در بیت المقدس از این کشور گرفته شود، حقی که در پیمان صلح میان اسرائیل و اردن وعده داده شده بود. اردن همچنین نگران کنترل اسرائیل بر وادی اردن به عنوان بخشی از پیمان صلح است. در کوتاه مدت، ملک عبدالله مخالفتی با توسعه اقتصادی غزه نمی کند، اما او از موضع سنتی عرب ها که غزه و کرانه باختری نباید جدا شوند حمایت خواهد کرد.

فلسطینی های معترض در رام الله از عباس می خواهند که تحریم ها علیه نوار غزه را بردارد، ۲۳ ژوئن ۲۰۱۸

طبق منابع عربی، گویا ملک سلمان پادشاه عربستان و پسر و ولی عهد او محمد بن سلمان با این مسئله مخالفند. در حالی که محمد بن سلمان حامی پرشور طرح آمریکا و جدا کردن غزه از کرانه باختری است، اما پدر او نگران انتقاداتی است که ممکن است متوجه او شود. ملک سلمان نگران آن است که اگر مسئله فلسطین را به دو پاره کند و این موضع را که شرق بیت المقدس باید پایتخت فلسطین باشد کنار بگذارد، اصول ابتکار صلح عربستان در سال ۲۰۰۲ را زیر پا گذاشته و مورد انتقاد قرار گیرد.

اما این صرفا قضیه معامله قرن نیست که باعث کشمکش میان رهبران عرب شده است. اظهار نظر دونالد ترامپ مبنی بر اینکه او از عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر خواهد خواست که در پروژه های جدیدی در غزه سرمایه گذاری کنند با مخالفت شدید عربستان و امارات مواجه شده است. این دو کشور با صراحت به فرستاده های ایالات متحد گفته اند که حضور قطر به معنی ورود ایران به غزه از در پشتی است. آن ها می گویند که خودشان می توانند در صورت رضایت مصر و اسرائیل هزینه های سرمایه گذاری(در حدود ۱ میلیارد دلار) را تأمین کنند.

امارات سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد ۴۰ میلیون دلار را برای ساخت نیروگاه اختصاص دهد و حدود ۱۵ میلیون دلار نیز برای کمک به مدیران و دستگاه دولت در غزه پرداخت کند.

در حالی که این کشمکش عربی آمریکایی بر سر یافتن راه حلی نهایی برای مسئله فلسطین دست آخر به سود اسرائیل است، اسرائیل باید درباره غزه تصمیم خود را بگیرد. تمرکز بر یافتن راه حل مشکل غزه از طریق پروژه های اقتصادی احتمالا از این بابت به سود اسرائیل است که این کشور می تواند غزه را به مسئله ای انسانی، به جای قضیه ای دیپلماتیک بدل کند. اما منازعات سیاسی در اسرائیل می تواند طوری این اقدام را نقش بر آب کند که اسرائیل هم با غزه وارد تقابل نظامی شود و هم با واشنگتن در بیفتد.

منبع: haaretz.com


بستن