گوش به زنگگوش به زنگ

روسیه هم با قاچاق نفت ناجی کره شمالی است


دو منبع ارشد امنیتی در اروپا می گویند که کشتی های متعلق به روسیه حداقل سه بار در ماه های اخیر، از طریق جابجایی محموله در آب های آزاد، به کره شمالی نفت و فراورده های پتروشیمی فروخته اند. فروش نفت یا فراورده های نفتی به کره ی شمالی از سوی روسیه که دومین صادر کننده ی نفت در جهان به شمار می رود، نقض قطعنامه ی 2375 شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشد که در ماه سپتامبر و پس از ششمین آزمایش هسته ای پیونگ یانگ بر علیه این کشور تصویب شد.

منابع امنیتی اروپایی به اطلاعات دریایی و تصاویر ماهواره ای از کشتی های روسی که از بنادر شرقی روسیه در اقیانوس آرام فعالیت داشتند اشاره کردند، اما از ارائه ی جزئیات بیشتر به رویترز خودداری کرده و اظهار داشتند که این اطلاعات محرمانه است.

وزارت امور خارجه و سرویس گمرک روسیه در روز چهارشنبه از پاسخ به سوالات درباره ی اینکه آیا کشتی های روسیه به کشتی های کره شمالی نفت میفروشند امتناع کردند. صاحب یک کشتی متهم به قاچاق نفت به کره شمالی این فعالیت را رد کرد. این در حالیست که داده های مربوط به موقعیت ماهواره ای کشتی ها حرکات غیرمعمول برخی از کشتی های روسی را نشان میدهند که از جمله آن ها خاموش کردن فرستنده هایی است که محل دقیق آن ها را نمایش میدهند. منابع امنیتی گفته اند که تانکر سوخت رسان با پرچم روسیه به نام Vityaz یکی از کشتی هایی بود که نفت را به کشتی های کره شمالی انتقال داده است.

کشتی VITYAZ

طبق اسناد سازمان بنادر روسیه، کشتی ویتیاز، بندر سلاویانکا در نزدیکی شهر ولادیووستوک روسیه (شهری که از مرز چین و کره ی شمالی چندان دور نیست)، را در روز ۱۵ اکتبر در حالی ترک کرد که ۱۶۰۰ تن نفت به همراه داشت. طبق اسناد ارائه شده توسط نماینده کشتی به مقامات دولتی کنترل بنادر روسیه، مقصد این کشتی ناوگان ماهیگیری در دریای ژاپن گزارش شده است. اطلاعات حمل و نقل نشان می دهد که این کشتی در زمان ورود به آب های آزاد فرستنده ی خود را برای چند روز خاموش کرده است.

دو کشتی تانکر دیگر با پرچم روسیه در اواسط اکتبر و نوامبر سفرهای مشابهی را از بنادر سلاویانکا و ناخودکا آغاز کردند. این دو کشتی نیز با ورود به آب های آزاد فرستنده هایشان را خاموش کردند.

به گفته ی یکی از منابع امنیتی اروپایی و به نقل از رویترز "هیچ شواهدی وجود ندارد که این کشتی ها و خرید و فروش نفت در آب های آزاد از سوی دولت روسیه پشتیبانی می شود، اما این کشتی های روسی ناجی حکومت کره شمالی هستند."

روسیه ناجی کره شمالی در شرایط تحریم است.jpg

روسیه ناجی کره شمالی در شرایط تحریم است