کمیسیون اقتصادی ایران-آذربایجان در ماه ژانویه در تهران برگزار خواهد شد

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، گفت:

"نشست کمیسیون مشترک اقتصادی آذربایجان و ایران در ماه ژانویه (اواخر دی ماه) در تهران برگزار خواهد شد.

کمیسیون اقتصادی ایران-آذربایجان در ماه ژانویه در تهران برگزار خواهد شد.jpg

کمیسیون اقتصادی ایران-آذربایجان در ماه ژانویه در تهران برگزار خواهد شد

واعظی همچنین افزود:

"در مورد دیدار با رییس جمهور آذربایجان، آقای روحانی توسط رئیس جمهور علی اف به باکو دعوت شده اند و این سفر به زودی انجام خواهد شد."

واعظی گفت:

"در طول سفر، نقشه مسیر در آینده مورد بررسی قرار گرفته و پیش نویس یک قرارداد مهم نفتی برای امضا آماده شد."

واعظی افزود:

" طبق مذاکرات انجام شده طرح تولید تایر، اتوبوس و طرح توسعه خط آهن آستارا و پروژه کارخانه خودرو تا زمان بازدید رییس جمهور روحانی تکمیل خواهند شد."

وی همچنین گفت:

"در گفتگو با مقامات ایران-آذربایجان و ترکیه با همکاری جمهوری آذربایجان در بخش های کشاورزی و بانکی بر تجارت با ارزهای ملی تاکید شد."

واعظی افزود:

"همچنین در مذاکره با وزیر ارتباطات آذربایجان تشکیل کمیسیون مشترک نیز مورد بررسی قرار گرفت."

واعظی تاکید کرد:

"در ملاقات با دبیر کل شورای امنیت ملی آذربایجان، در خصوص رادیکالیسم منطقه ای و کشورهای سوریه، عراق، یمن، فلسطین نیز گفتگوهایی انجام شد."

ماده رادیواکتیوی که درمکزیک مورد سرقت قرار گرفته بود پیدا شد!

مقامات مکزیکی اعلام کردند که ماده رادیواکتیو ایریدیوم 120 که در روز هشتم جولای ربوده شده بود، پیدا و با امنیت کامل بازیابی شد.

ماده رادیواکتیوی که در مکزیک ربوده شده بود، پیدا شد

ماده رادیواکتیوی که در مکزیک ربوده شده بود، پیدا شد

کانتینر یافت شده حاوی ایریدیم دست نخورده بود و تحت حفاظت و تدابیر شدید کمیسیون امنیت هسته ای و گارد حفاظتی مکزیک قرار دارشت .همچنین مسئولین کشور مکزیک تایید کردند که این کانتینر متعلق به شرکت صنایع رادیوگرافی بوده و محتویات آن در صورت خارج شدن، برای انسان ها مضرات و آسیب های خطرناکی دارد.

ماده رادیو اکتیو بعد از تماسی ناشناس به شرکت مربوطه، یافت شد و سپس شماره سریال و سطح رادیواکتیویته آن توسط متخصصین بررسی شد. از سال ۲۰۱۳ تا کنون ۱۲ مورد سرقت ماده رادیواکتیو در مکزیک رخ داده است.

منبع: business-standard.com

شرکت توتال 2 ماه فرصت دارد تا معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پیگیری کند

وزیر نفت ایران در روز چهارشنبه گفت:

"شرکت بزرگ نفتی توتال فرانسه دو ماه فرصت دارد تا بعد از خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای، برای معافیت از تحریم‌های آمریکا تقاضا و مذاکره کند."

 مهلت دوماهه ایران به شرکت توتال برای مذاکره با آمریکا

مهلت دوماهه ایران به شرکت توتال برای مذاکره با آمریکا

بیژن زنگنه به آژانس خبری دولتی شانا گفت که در صورت عدم موفقیت شرکت توتال برای این معافیت، شرکت چینی CNPC می‌تواند جای این شرکت را در پروژه گاز پارس جنوبی بگیرد و به‌این‌ترتیب سهم این شرکت از ۳۰ درصد به بیش از ۸۰ درصد افزایش می‌یابد.

زنگنه با اشاره به اینکه دولت فرانسه می‌تواند با واشنگتن لابی کند گفت:

شرکت توتال ۶۰ روز فرصت دارد تا با دولت ایالات‌متحده آمریکا مذاکره کند.

طبق گزارش رویترز، توتال در سال ۲۰۱۷ با سرمایه‌گذاری اولیه یک بیلیون دلار، قراردادی را برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا کرد. تهران به‌طور مکرر از این قرارداد به‌عنوان نمادی از موفقیت توافق هسته‌ای یادکرده است.

منبع: rt.com

روحانی : ایران ممکن است به‌عنوان عضوی از توافق هسته‌ای باقی بماند

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در روز یکشنبه گفت در صورت حفظ منافع ایران، به توافق هسته‌ای 2015 متعهد خواهد ماند، در عین‌ حال ظریف وزیر امور خارجه او اظهار امیدواری کرد که توافق‌نامه بدون حضور واشنگتن دوباره و از نو طراحی شود.

واکنش حسن روحانی به خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای

واکنش حسن روحانی به خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای

حسن روحانی طی اظهاراتش گفت که خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای در روز سه‌شنبه، نقض اخلاقیات بود. او گفت:

اگر ۵ کشور باقی‌مانده در توافق‌نامه ثابت‌قدم بمانند، ایران نیز برخلاف میل آمریکا در این توافق باقی خواهد ماند.

خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از برجام که متحدان اروپایی را ناراحت کرده است، باعث ایجاد ناامنی و عدم اطمینان در مورد ذخایر نفتی جهانی و افزایش خطر آشوب و درگیری در خاورمیانه شده است. هم‌چنین این مسئله منجر به پررنگ‌تر شدن اختلافات میان سران سیاسی ایران شده است.

روحانی اظهارات مصالح آمیزی را در روز سه‌شنبه داشت و در روز شنبه، وزیر امور خارجه، محمدجواد ظریف سفری را به سایر کشورهای عضو معاهده شروع کرد تا تلاشی را در راستای حفظ این توافق انجام دهد.

ظریف روز شنبه در پکن گفت:

ما امیدواریم طی دیدار با چین و سایر کشورها بتوانیم آینده روشنی را برای یک توافق جامع ترسیم کنیم.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفت که سفر ظریف باعث درک بهتر موقعیت ایران می‌شود و به تهران کمک می‌کند تا بتواند از منافع و خواسته‌های مشروع خود حفاظت کند. وانگ گفت:

چین مایل است تا همکاری و ارتباط خود را با تمام اعضای توافقنامه از جمله ایران ادامه دهد و انصاف و مسئولیت را در قبال حفاظت از توافقنامه داشته باشد.

حسن روحانی گفته است که ایران به توافق با چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان پایبند خواهد ماند و حمایت این کشورها به ایران این اطمینان را داد که از تحریم‌ها در امان خواهد بود.

سه طرف اروپایی گفته‌اند که به تعهد خود وفادار هستند اما آیت‌الله احمد خاتمی در روز جمعه گفت که اروپا قابل‌اعتماد نیست.

در روز یک‌شنبه رئیس شورای نگهبان که گروهی متشکل از روحانیون مسئول انتخاب رهبری ایران هستند، گفت که روحانی باید به دلیل تضمین نکردن پایبندی قدرت‌های جهان بر این توافق‌نامه عذرخواهی کند. آیت‌الله احمد جنتی در گفت‌وگو با رسانه دولتی گفت:

رئیس‌جمهور باید حتما صادقانه و کاملا صریح از مردم به دلیل صدمات و خسارات ناشی از توافق هسته‌ای عذرخواهی کند.

رئیس مجلس خبرگان نیز بر غیرقابل اطمینان بودن قدرت‌های خارجی تأکید کرد.

ارتش بد محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه در گزارشی که توسط ایرنا منتشر شد گفت:

هدف خروج آمریکا شکستن مقاومت مردم ایران بود که این چیز تازه‌ای نیست... اما مسئله امروز تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا نیست. بلکه مسئله این است که برخی از مقامات رسمی به‌جای تمرکز بر پتانسیل‌های داخلی، به عوامل خارجی چشم دارند.

جعفری در سخنانش در روز چهارشنبه، تردید خود را نسبت به توانایی اروپاییان در حفظ توافق بیان کرد.

باوجود اختلاف‌نظر بین سران داخلی، به نظر می‌رسد روحانی در مدیریت کردن شرایط ناتوان باشد.

وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا، مایک پمپئو گفت که امیدوار است بعد از تهدید ترامپ مبنی بر تحریم شرکت‌های اروپایی که با ایران به همکاری ادامه دهند، ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر چگونگی برخورد با ایران به توافق برسند. پمپئو در گفت‌وگو با فاکس نیوز ساندی گفت که هدف ایالات‌متحده آمریکا کنار کشیدن اروپا از توافق نیست. او گفت:

امیدوارم که در روزها و هفته‌های آینده بتوانیم به توافقی برسیم که واقعا کارآمد باشد و جهان را از رفتار بد و خطرناک ایرانیان محافظت کند، نه‌تنها از برنامه هسته‌ای آن‌ها بلکه از تسلیحات موشکی و سایر رفتارهای خصومت‌آمیز آنان مصون بدارد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که تحریم‌ها می‌توانند به شرکت‌های اروپایی اعمال شوند. او به CNN گفت:

این مسئله امکان‌پذیر است و بستگی به عملکرد سایر دولت‌ها دارد.

منبع: reuters.com

 

هشدار تهران: اگر ایران نتواند نفت صادر کند هیچ کشوری در خاورمیانه هم نخواهد توانست!

هشدار تهران مبنی بر بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت ایران را آقای ولایتی مشاور رهبر ایران نیز در سفرش به روسیه تکرار کرده است.

عکس از عاطف حسن / رویترز

عکس از عاطف حسن / رویترز

ایران تهدید کرده است تنگه هرمز را که یک شاهراه حیاتی انتقال نفت از خاورمیانه است، مسدود می کند. این هشداری است در پاسخ به ایالات متحده که سعی دارد صادرات نفت خام ایران را متوقف سازد. واشنگتن پس از خروج از توافق تاریخی بین المللی که برنامه هسته ای تهران را محدود می کرد از کشورهای دیگر خواسته است خرید نفت از ایران را تا تاریخ ۴ نوامبر متوقف کنند یا در غیر این صورت با تحریم های ثانویه ایالات متحده مواجه خواهند شد. شرکت های عمده انرژی اروپایی مانند توتال فرانسه از هم اکنون از ایران خارج شده اند.

علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد امور خارجه رهبر ایران گفته که کشورش این کار آمریکا را تلافی می کند.

ولایتی که در باشگاه بحث والدای در روسیه صحبت می کرد، گفت:

شفاف ترین، کامل ترین و به موقع ترین پاسخ را آقای حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سفر اخیرش به اروپا داده است. پاسخ روشن بود: اگر ایران نمی تواند از طریق خلیج فارس نفت صادر کند، پس هیچ کشور دیگری هم نخواهد توانست. یا همه صادر می کنند یا هیچ کس.

بیشتر نفت خام صادراتی از عربستان سعودی، ایران، امارات متحده عربی، کویت و عراق از طریق تنگه هرمز که یک معبر باریک بین خلیج فارس و دریای عمان است، می گذرد.

این تنگه همچنین مسیر ارسال تقریبا تمام گاز طبیعی مایع از بزرگ ترین صادرکننده آن در جهان یعنی قطر است. امارات متحده عربی و عربستان سعودی در پی آن بوده اند که راه هایی برای میان بر زدن تنگه هرمز پیدا کنند اما راه واقعی جایگزینی برای آن وجود ندارد.

در گذشته، هر از گاهی عبور از تنگه هرمز خطرناک بوده است. ناوگان پنجم ایالات متحده که در بحرین مستقر است مسئول تأمین امنیت کشتی های تجاری در این منطقه است، اما پیشتر تنش هایی میان تهران و واشنگتن در این تنگه پیش آمده بود. در اوایل سال ۲۰۰۸ ایالات متحده اعلام کرد که قایق های ایرانی، کشتی های جنگی اش را تهدید کرده بودند.

تنگه هرمز

تنگه هرمز

در ژوئیه سال ۲۰۱۰ تانکر نفتی ژاپنی ام استار در این تنگه مورد حمله قرار گرفت و یک گروه مرتبط با القاعده مسئولیت حمله را به عهده گرفت. در ماه مه ۲۰۱۵، کشتی های ایرانی به یک تانکر که پرچم سنگاپور داشت حمله کرده و آن را مجبور به فرار کرده بودند. تهران مدعی شد که این تانکر به یک سکوی نفتی ایرانی خسارت وارد کرده بود.

تحلیلگران به راشاتودی گفته اند در صورتی که ایران تنگه هرمز را ببندد قیمت هر بشکه نفت به ۲۵۰ دلار خواهد رسید. با این حال، آن ها نسبت به جدیت چنین اقدامی از سوی ایران، به خاطر شرایط شدیدا نظامی تنگه، ابراز تردید کرده اند.

منبع: rt.com

سرنوشت "معامله قرن" ترامپ برای خاورمیانه نهایتا در قاهره رقم می خورد

مصر در مخالفت با سعودی ها، اصرار دارد که شرق بیت المقدس پایتخت فلسطینی ها باشد. مصر با این موضع به روشنی اعلام کرده که هیچ گونه طرح اقتصادی برای غزه نمی تواند جایگزین راه حل دیپلماتیک مورد قبول فلسطینی ها شود.

دیدار رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی با فرستاده ترامپ جیسون گرین بلت و مشاور، جرد کوشنر در قصر ریاست جمهوری در قاهره، در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸

دیدار رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی با فرستاده ترامپ جیسون گرین بلت و مشاور، جرد کوشنر در قصر ریاست جمهوری در قاهره، در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی، در مورد هدف معامله قرن آمریکا هیچ شک و شبهه ای ندارد. او آخر هفته گذشته به یک روزنامه گفته بود:

هدف این معامله پایین کشیدن رهبری فلسطین و نشاندن کسی به جای محمود عباس است.

عریقات همچنین مطمئن است که آمریکایی ها می خواهند اونروا(آژانس پناهندگان سازمان ملل)، را دور بزنند تا پول های تخصیص یافته برای پناهندگان مستقیما به کشورهایی برود که میزبان آن ها هستند. به این ترتیب، آن ها فرش را از زیر پای مشکل پناهندگان می کشند که یکی از دشوارترین مسائل در کشمکش های اسرائیل و فلسطین بوده است.

عریقات که یکی از مقامات ارشد حکومت خودگردان فلسطین محسوب می شود به هاآرتص گفت:

ترس حکومت خودگردان فلسطین چیزی است که مقامات فلسطینی آن را توطئه اسرائیل، آمریکا، عربستان و مصر می دانند. هدف این توطئه، جداسازی غزه از کرانه باختری و فراهم کردن راه حلی اقتصادی برای غزه از طریق تقویت حماس است؛ به این ترتیب، دیگر جلوی مذاکرات دیپلماتیک بر سر آینده فلسطین گرفته می شود.

به نظر می رسد که چنین ترسی موجه باشد. طبق سخنان دیپلمات های غربی که در رسانه های مصری آمده آمریکا در پی آن است که یک منطقه تجارت آزاد در بین نوار غزه و العریش در شبه جزیره سینا ایجاد کند که در آن، پنج پروژه صنعتی بزرگ راه اندازی خواهد شد. طبق خواست اسرائیل، این پروژه ها در مصر راه اندازی می شوند و خود مصر بر عملیات و عبور و مرور کارگران از غزه به سینا نظارت خواهد کرد.

دو سوم کارگران از غزه و یک سوم آن ها از سینا خواهند آمد. بعدها، یک بندر مشترک مصری فلسطینی و یک ایستگاه انرژی خورشیدی ساخته خواهد شد. چنانچه همه چیز طبق برنامه ها پیش برود یک فرودگاه نیز احداث خواهد شد. در غزه، حکومت همچنان تحت کنترل حماس خواهد بود اما با هماهنگی کامل با مصر، مصری که در ماه های اخیر گفتگوهای بسیار فشرده ای درباره روش های کنترل گذرگاه های مرزی با حماس داشته است.

معترضان فلسطینی در شهر رام الله در کرانه باختری خواستار برداشته شدن تحریم ها از نوار غزه هستند، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸

معترضان فلسطینی در شهر رام الله در کرانه باختری خواستار برداشته شدن تحریم ها از نوار غزه هستند، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸

مصر گذرگاه رفح را از اواسط ماه می به احترام ماه رمضان گشوده بود. این کشور می خواهد به قصد باز گذاشتن آن تا زمانی نامحدود، فعلا تا دو ماه دیگر یعنی تا عید قربان گذرگاه را باز نگه دارد.

اکنون این گذرگاه، بر خلاف میل اسرائیل، نه تنها برای رفت و آمد مردم بلکه برای جابجایی کالاها و مصالح ساخت و ساز نیز باز است. با این کار، مصر دارد به وضوح به اسرائیل می گوید که اگر شرایط ساکنان غزه تا حد زیادی بهبود نیابد آن وقت سیاست انسداد و محاصره علیه غزه نیز شکست خواهد خورد.

 

اندکی صلح و سازش

این همچنین پیامی است به حکومت خودگردان فلسطین که اگر رئیس جمهور عباس همچنان صلح میان حماس و فتح را به تأخیر بیندازد، غزه از کرانه باختری جدا خواهد شد و این پایانی خواهد بود بر فرایند یکپارچگی و اتحاد دو طرف فلسطینی.

به نظر می رسد که پیام مصری ها شنیده شده است و طبق گفته یکی از مسئولان بلندپایه فتح در کرانه باختری، حکومت خودگردان که پرداخت حقوق مقامات حماس را متوقف کرده بود حقوق شان را به آنان خواهد پرداخت. همچنین گفتگوهای صلح میان فتح و حماس، و با هماهنگی با مصر به هدف احیای حکومت وحدت ملی در غزه، از سر گرفته خواهد شد.

در این میان، مصر که به ویژه نگران اتفاقات در غزه است به طور کامل با ابتکار ایالات متحده موافق نیست. روز پنج شنبه، پس از دیدار بین رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی، وزیر خارجه سامح شکری و رئیس سازمان اطلاعات عباس کامل که مسئول قضیه فلسطین در مصر است، سخنگوی ریاست جمهوری مصر، بسام راضی اعلام کرد:

مصر از تمام تلاش ها و اقداماتی حمایت می کند که به توافقی جامع منجر شود مبتنی بر قطعنامه های بین المللی که در گذشته صادر شد و طبق اصل دو کشور برای دو ملت درون مرزهای ۱۹۶۷ که در آن شرق بیت المقدس پایتخت فلسطین باشد.

معنای این موضع گیری مصری ها مشخصا این است که آن ها مخالف ایده عربستان هستند مبنی بر اینکه  ابو دیس پایتخت فلسطین باشد و نیز این که هر گونه طرح اقتصادی در غزه نمی تواند جایگزین راه حل دیپلماتیکی شود که فلسطینی ها آن را بپذیرند. لذا، مصر تداوم این فرایند را به دو بخش می کند: یکی، کمک به غزه و توسعه اقتصادی آن برای تقویت مرز میان مصر و غزه و دیگری، انجام مذاکرات دیپلماتیک جامعی سوای مسئله اقتصادی غزه.

 

بیم و تردید عبدالله

ملک عبدالله پادشاه اردن که او نیز با سفیران ایالات متحده، جرد کوشنر و جیسون گرین بلت دیدار کرده بیش از هر چیز نگران این نیت عربستان است که حق اردن در عزل و نصب افراد در مکان های مقدس در بیت المقدس از این کشور گرفته شود، حقی که در پیمان صلح میان اسرائیل و اردن وعده داده شده بود. اردن همچنین نگران کنترل اسرائیل بر وادی اردن به عنوان بخشی از پیمان صلح است. در کوتاه مدت، ملک عبدالله مخالفتی با توسعه اقتصادی غزه نمی کند، اما او از موضع سنتی عرب ها که غزه و کرانه باختری نباید جدا شوند حمایت خواهد کرد.

فلسطینی های معترض در رام الله از عباس می خواهند که تحریم ها علیه نوار غزه را بردارد، ۲۳ ژوئن ۲۰۱۸

طبق منابع عربی، گویا ملک سلمان پادشاه عربستان و پسر و ولی عهد او محمد بن سلمان با این مسئله مخالفند. در حالی که محمد بن سلمان حامی پرشور طرح آمریکا و جدا کردن غزه از کرانه باختری است، اما پدر او نگران انتقاداتی است که ممکن است متوجه او شود. ملک سلمان نگران آن است که اگر مسئله فلسطین را به دو پاره کند و این موضع را که شرق بیت المقدس باید پایتخت فلسطین باشد کنار بگذارد، اصول ابتکار صلح عربستان در سال ۲۰۰۲ را زیر پا گذاشته و مورد انتقاد قرار گیرد.

اما این صرفا قضیه معامله قرن نیست که باعث کشمکش میان رهبران عرب شده است. اظهار نظر دونالد ترامپ مبنی بر اینکه او از عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر خواهد خواست که در پروژه های جدیدی در غزه سرمایه گذاری کنند با مخالفت شدید عربستان و امارات مواجه شده است. این دو کشور با صراحت به فرستاده های ایالات متحد گفته اند که حضور قطر به معنی ورود ایران به غزه از در پشتی است. آن ها می گویند که خودشان می توانند در صورت رضایت مصر و اسرائیل هزینه های سرمایه گذاری(در حدود ۱ میلیارد دلار) را تأمین کنند.

امارات سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد ۴۰ میلیون دلار را برای ساخت نیروگاه اختصاص دهد و حدود ۱۵ میلیون دلار نیز برای کمک به مدیران و دستگاه دولت در غزه پرداخت کند.

در حالی که این کشمکش عربی آمریکایی بر سر یافتن راه حلی نهایی برای مسئله فلسطین دست آخر به سود اسرائیل است، اسرائیل باید درباره غزه تصمیم خود را بگیرد. تمرکز بر یافتن راه حل مشکل غزه از طریق پروژه های اقتصادی احتمالا از این بابت به سود اسرائیل است که این کشور می تواند غزه را به مسئله ای انسانی، به جای قضیه ای دیپلماتیک بدل کند. اما منازعات سیاسی در اسرائیل می تواند طوری این اقدام را نقش بر آب کند که اسرائیل هم با غزه وارد تقابل نظامی شود و هم با واشنگتن در بیفتد.

منبع: haaretz.com


بستن