تبلیغات در تلکسیران

وزارت امروز خارجه از سفر ماکرون به ایران خبر داد.

وزارت خارجه ایران در مورد شایعاتی مبنی بر تاخیر سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه از ایران، توضیح داد، سفر طبق برنامه ریزی های شده انجام صورت خواهد گرفت، اما هنوز تاریخی برای آن تعیین نشده است.

وزارت امروز خارجه از سفر ماکرون به ایران خبر داد.

وزارت امروز خارجه از سفر ماکرون به ایران خبر داد..jpg

وزارت امروز خارجه از سفر ماکرون به ایران خبر داد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، در نشست خبری هفتگی روز دوشنبه گفت:

"سفر در دستور کار است. تاریخ آن تعیین نشده و بهمین لحاظ نمی توان گفت به ‏تأخیر افتاده است. نه از جانب ما و نه از جانب فرانسه هیچ پیش شرطی وجود ندارد. ‏روابط مثبت و تعاملاتی متین بین دو کشور وجود دارد و ادامه خواهد یافت. به نظر می ‏رسد برخی موضوعات گمراه کننده در خصوص این سفر با نیات و اهداف خاصی، مطرح ‏شده است."

وی همچنین شایعات مبنی بر تعیین پیش شرط برای برگزاری این سفر را نیز رد کرد.

قاسمی افزود:

"روابط ایران و فرانسه روابط مثبتی است و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت."

وی همچنین در مورد نظرات ضد ایرانی ماکرون در صحبت با پادشاه عربستان نیز تاکید کرد:

"در سایت وزارت خارجه فرانسه چنین خبری را نداریم. ولی در عین حال برخی ‏سخنان نادرست توسط برخی مقامات فرانسوی درباره ایران و منطقه طرح شده که به ‏موقع پاسخ داده شده و مواضع ایران بیان شده است. با توجه به اهمیت روابط ایران و ‏فرانسه در خیلی از موارد نظرات مشترک داریم ولی در برخی حوزه ها نظرات یکسان ‏نداریم؛ گفتگوها بین دو کشور موجب نزدیک شدن نظرات می شود.‏ فکر می کنم گاهی برخی از مقامات فرانسوی تحت القای معاندین ایران قرار می گیرند ‏و با اطلاعات نادرست موضع گیری می کنند که اقدام درستی نیست و تا حد زیادی ‏این خوشبینی را داریم که در یک گفتگوی سازنده، فرانسه را از واقعیتهای منطقه آگاه ‏کنیم و آنها را از دیدگاههای کسانی که می خواهند پاریس را از تهران دور کنند، آگاه ‏نماییم. سران اروپا باید هوشیاری داشته باشند که در دام آمریکا و برخی متحدان ‏نابخرد منطقه ای آنها نیفتند. از گفتگو با فرانسه نگران نمی باشیم و با شفافیت تمام ‏نظرات و مواضع ایران و نقش مثبت و سازنده ایران در منطقه و مبارزه با تروریسم را ‏ذکر خواهیم کرد. ‏به آنها یادآوری می کنیم اگر ایران نبود نه تنها منطقه حتی همه جای جهان بیشتر در ‏معرض تروریسم قرار داشتند. فرصت مناسبی است و امیدواریم سفر انجام شود و ‏میتوانیم آنچه لازم است را به طرف فرانسوی گوشزد کنیم."

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:

"متاسفانه آنها گاهی تحت تاثیر القائات معاندین ایران قرار می گیرند که اقدام درستی نیست برخی مواضع آنها و ما می توانیم در مذاکرات آنها را آگاه کنیم به آنچه که در واقعیت منطقه می گذرد. به خصوص در دورانی که آمریکا در حال پیش بردن سیاست های اشتباه است اروپایی های باید دقت بیشتری  در اظهار نظرات خود داشته باشند و ما به صراحت مواضع ایران را در مذاکرات خواهیم گفت و یادآوری می کنیم که ایران چه نقش مثبتی را در مبارزه با تروریسم داشته و در ایجاد صلح و ثبات بسیار تاثیر گذار بوده است و اگر نبود این نقش ایران، نه تنها منطقه بلکه حتی خود فرانسه و اروپایی هم امروز وضعیت نامناسبی را داشتند."

‏قاسمی درباره سیاست دوگانه فرانسه در برابر ایران و آمریکا و تفاوت سیاست فرانسه در زمان رئیس جمهور پیشین و کنونی گفت: 

"برخی مقامات فرانسه اظهارات مردودی داشته اند و پاسخ خود را دریافت کرده اند. ‏ولی در عین حال، گفتگوهای لازم وجود دارد. اخیراً دور چهارم مذاکرات سیاسی ایران ‏و فرانسه برگزار شد و مسائل مختلف بررسی شد. به آنها باید گفته شود که تحت القای ‏برخی طرفهای منطقه ای نباشند و دولتمردان جدید کاخ الیزه واقعیت و عملکرد ‏منطقه ای ایران را درک کنند و در برابر ایران و بخاطر خوشامد برخی کشورها دچار ‏شتابزدگی و خطاهای راهبردی نشوند. فرانسه کشور مهمی در اروپاست. روابط کهنی با ‏فرانسه داریم. با گفتگو می توان از اختلافات کاست. "

تحریم های آمریکا علیه ایران فرصتی برای روسیه!

پتر پوشکارو تحلیلگر اصلی شرکت TeleTrade در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی (RT) روسیه گفت که مزیتی که شرکت های روسی که در ایران مشغول به کار هستند، نسبت به رقبای اروپایی خود دارند این است که آن ها از مدت ها قبل تحت تحریم های ایالات متحده امریکا بوده و به این شرایط عادت کرده اند و اکنون چیزی برای از دست دادن ندارند.

تحریم های آمریکا علیه ایران فرصتی برای روسیه!

شرکت روس‌نفت

شرکت روس‌نِفت

وی خاطر نشان کرد:

 شرکت های روسیطوری به کار خود در زمینه های متفاوتی چون نفت، گاز و همچنین انرژی هسته ای در ایران ادامه خواهند داد که گویی هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است. این شرکت ها نسبت به شرکتهای اروپایی نظیر توتال یا ایرباس که دارای کسب و کارهای بزرگ در ایالات متحده هستند و نامشان در فهرست مبادلات امریکایی ثبت شده است، از این مزیت ویژه بهره می برند.

این تحلیلگر همچنین گفت که این شرکت ها می توانند تهدیدهای کاخ سفید برای اعمال جریمه های تجاری و همچنین انجام پروژه های مختلف را نادیده بگیرند. اکنون تجارت روسیه با ایران تنها ۲ میلیارد دلار است اما این پتانسیل را دارد که بیشتر شود.

او در ادامه سخنانش افزود:

این موضوع کاملا می تواند به حقیقت بپیوندد چرا که روسیه و ایران در سوریه با هم متحد هستند. شرکت روس‌نِفت (شرکت نفت و گاز روس است) یکه سری قراردادهای اولیه به ارزش ۳۰ میلیارد دلار با ایران دارد که اگر عملی شوند سود قابل توجهی را برای مسکو به ارمغان می آورد.

یکی دیگر از مواردی که باعث تقویت روابط تهران و مسکو می شود بستن قرارداهای هواپیمایی به ایران است. ایران برنامه داشت که ۱۰۰ دستگاه هواپیما از شرکت بوئینگ، ۸۰ دستگاه از شرکت ایرباس و ۲۰ دستگاه از شرکت شرکت تولیدی هواگرد فرانسوی-ایتالیایی ای‌تی‌آر خریداری کند. او معتقد است که اگر ایران چند سال دیگر صبر کند، کشور روسیه می تواند جت های MC-۲۱ خود را به ایران صادر کند. این جت ها اکنون در مرحله ی آزمایش بوده و در چند سال آینده قابل استفاده خواهند بود.

منبع: rt.com

مسئول جدید بخش حقوق‌ بشر سازمان ملل از سران مصر خواست دست از اعدام‌ های بی رویه بردارند

مسئول جدید بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت مصر خواست احکام اعدامی را که به تازگی تصویب کرده است، ملغی کند.

مسئول جدید بخش حقوق‌ بشر سازمان ملل از سران مصر خواست دست از اعدام‌ های بی رویه بردارند

مسئول جدید بخش حقوق‌ بشر سازمان ملل از سران مصر خواست دست از اعدام‌ های بی رویه بردارند

مسئول جدید بخش حقوق‌ بشر سازمان ملل از سران مصر خواست دست از اعدام‌ های بی رویه بردارند

به نقل از رویترز، میشل باشله رییس جمهور اسبق شیلی که خودش قربانی شکنجه حکومت دیکتاتوری پینوشه است اخیرا به مقام مسئول کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده است. باشله طی اولین صحبت های خود در سمت مسئول جدید از مصر در خواست کرده تا احکام اعدام ده‌ ها تن از اعضای اخوان‌ المسلمین را ملغی کند.

این مقام مسئول سازمان ملل گفت:

روند برگزاری دادگاه‌ها در مورد احکام جدید اعدام غیرعادلانه است.

 

بیشتر بخوانید:

منبع: Reuters.com

حمله به طرح اصلاح برکسیت بوریس جانسون

نخست وزیر انگلیس با بوریس جانسون بخاطر ادعا به اینکه انگلیس در حال تکان دادن "پرچم سفید"در مذاکرات برکسیت است، برخورد کرد، و می گوید که وی " هیچ ایده ی جدیدی در پاسخ به آن"  ارائه نداده است.

حمله به طرح اصلاح برکسیت بوریس جانسون

ترزا می

ترزا می

سخنگوی ترزا می، می گوید او یک نخست وزیر جدی بود و پیشنهادهای جدی ارائه داده است ، که همگام با وزیر امور خارجه سابق است.

شماره ده به دنبال این است که او را بدلیل مداخله ایجاد شده درستون تلگراف روز دوشنبه، وادار به سکوت کند.

در این ستون، آقای جانسون اصرار داشت که بریتانیا دروغ می گوید .

آنچه جانسون مجبور است برای جایگزین کردن خانم می  انجام دهد!!

آنچه جانسون مجبور است برای جایگزین کردن خانم می  انجام دهد!!

او مدعیست که پیشنهادهای چکرز خانم می، منجر به تسلیم می شود، با افزودن این موضوع که انگلیس:

با برافراشتن پرچم سفید بر سر تانک ما به جنگ رفته است.

این دیدگاه به عنوان یک نقشه و طرح به منظور برکناری خانم می در پارلمان بریتانیا مطرح می شود.

سخنگوی نخست وزیر در پاسخ گفت که پیشنهاد چکرز درمورد روابط آینده با بروکسل، تنها برنامه ی قابل اعتماد و قابل مذاکره است که براساس اراده مردم بریتانیا ارائه شده است.

در پاسخ به اینکه او امتیازات بیشتری را بدست خواهد آورد، او این را رد نکرده است، اما افزود:

 ما اکنون حرکت خود را انجام داده ایم و نویت اتحادیه اروپاست که خود را نشان دهند.

جانسون می گوید می نگران نخواهد بود_ اما چگونه؟

جانسون می گوید می نگران نخواهد بود_ اما چگونه؟

این مشاجره می تواند خط مشی های اشتباه در حزب برکسیت را حتی بیشتر از هم جدا کند.

دانیان گرین، دوست نزدیک خانم می و معاون سابقش، گفت:

من فکر نمی کنم استفاده از واژه هایی مانند تسلیم شدن و پرجم های سفید و غیره ، با  جدی بودن وضعیت هم خوانی داشته باشد. اشتباه است که فکر کنید در وایت هال توطئه ای وجود دارد.

وزیر امور خارجه، سعید جاوید، همچنین گفت:

 نکته ی کمک کننده برای ما حمایت  ازبرنامه  نخست وزیر و اطمینان از دادرسی عادلانه در اتحادیه اروپاست.  کسانیکه فکر می کنند راه دیگری وجود دارد باید گزینه هایشان را دقیقا مشخص کنند.

یعقوب ریس_ موگ، رییس گروه تحقیقاتی اروپایی برکسیت، مقاله ی آقای جانسون را در توییتر به اشتراک گذاشت و نوشت:

هیچ توافقی بهتر ازاین تسلیم نخواهد بود.

 

محتوای برنامه ی چکرز نخست وزیر چیست؟

میشل بارنی

میشل بارنی

روز یکشنبه، مذاکره کننده برکسیت ، رییس اتحادیه اروپا، با ادعای اینکه برنامه چکرز خانم می، پروژه اروپایی را متوقف میکند، شرایط را برای او سخت تر کرد.

میشل بارنی در مصاحبه ای با روزنامه آلمانی ، طرح نخست وزیری آینده روابط تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا را منحل کند.

منبع: news.sky.com

ایران درخواست فرانسه برای مذاکرات را رد کرد

ایران درخواست فرانسه در رابطه با مذاکره حول مسائل هسته‌ای را رد کرد.

ایران درخواست فرانسه برای مذاکرات را رد کرد

رد درخواست فرانسه برای مذاکره از سوی ایران

رد درخواست فرانسه برای مذاکره از سوی ایران

به‌گفته مقامات ایرانی به‌دلیل عدم پایبندی قدرت‌های غربی به تعهدات خود، مذاکره امکان پذیر نیست. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره گفت:

هیچ نشانی از اعتماد برای ادامه مذاکرات وجود ندارد و مسائلی هستند که غیر قابل گفتگو می‌باشند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه گفت که ایران باید راه را برای مذاکره درباره برنامه‌های موشکی و مداخلات منطقه‌ای خود باز کند اما قاسمی گفت ابتدا اروپا باید نشان دهد که می تواند توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را نشان دهد و اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا را متوقف کند.وی افزود:

مقامات اروپایی تا به حال چندین بار موضع خود را اعلام کرده‌اند اما هنوز موفقیتی در زمینه نجات توافقنامه کسب نکرده‌اند.

لودریان طی اظهاراتی درباره خروج ترامپ از توافق هسته‌ای گفت:

 مردم ایران بدگمان و بی اعتماد شده‌اند چرا که به تعهدات نسبت به آن‌ها عمل نشده است. ایران نمی‌تواند از مذاکره اجتناب کند. این مذاکرات حول سه محور می‌چرخند. سه محوری که ما را نگران می کند- آینده برنامه هسته‌ای ایران، مسائل موشکی و نقش ایران در منطقه

 

ایران تحقیقات و فعالیت در زمینه تسلیحات هسته‌ای را انکار می کند و می گوید تجهیزات موشکی برای دفاع در برابر رقبای نظامی لازم است. برهم خوردن شرایط توافق هسته‌ای باعث افزایش تحریم‌ها در برابر ایران شده است.

بازگشت تحریم‌های آمریکا باعث شده است که بسیاری از شرکت‌های اروپایی ایران را ترک کنند. هممچنین فروش نفت ایران و تحریم بخش انرژی از اهداف آینده آمریکا برای تحریم ایران است.

منبع: business-standard.com

آغاز جلسه رسیدگی به شکایت ایران مبنی بر حذف تحریم‌های آمریکا در دادگاه لاهه

بنا به گزارش رویترز حقوقدانان ایرانی روز دوشنبه از دادگاه لاهه درخواست کردند تا دستور لغو تحریم های دولت ترامپ از سوی ایالات متحده علیه تهران را صادر کند.

آغاز جلسه رسیدگی به شکایت ایران مبنی بر حذف تحریم‌های آمریکا در دادگاه لاهه

جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه

جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه

قاضی دیوان بین‌المللی دادگستری معروف به دادگاه جهانی پس از فراخوانی واشنگتن برای احترام به بازده خود فرآیند استماع دادرسی را آغاز کرد. در طول دهه ها دشمنی میان ایالات متحده و ایران، هر دو کشور برخی قوانین را نادیده گرفته اند.

پرونده ی تشکیل شده در دیوان بین المللی دادگستری موسوم به دادگاه لاهه می گوید که تحریم های اعمال شده ی ایالات متحده علیه ایران به اقتصاد ضعیف ایران آسیب می زند و از عهدنامه مودت ۱۹۵۵ نیز تخطی می کند.

محسن محبی نماینده ی ایران در آغاز دادرسی عنوان کرد:

«ایالات متحده به صورت همگانی در حال گسترش این سیاست است که تا حد امکان به اقتصاد ایران و شرکت های ملی و ناگزیر ملت ایران آسیب شدیدی وارد کند.»

«این سیاست به سادگی نقض عهدنامه مودت ۱۹۵۵ است.»

وی در ادامه گفت که ایران به دنبال راه حلی دیپلماتیک برای منازعه ی میان کشورها بود که رد شده است.

ایالات متحده در ابتدا یک واکنش مکتوب را در دادگاه به نمایش گذاشت مبنی بر این که دادگاه لاهه نمی تواند در حوزه قضایی این مورد ورود کند لذا ادعای ایران در حوزه ی این عهدنامه نمی گنجد.

جنیفر نیواستد نماینده ایالات متحده در دادگاه لاهه

جنیفر نیواستد نماینده ایالات متحده در دادگاه لاهه

روز سه شنبه سرپرستی وکلای ایالات متحده را جنیفر نیواستد مشاور وزارت امور خارجه ایالات متحده بر عهده داشت که در سال ۲۰۱۷ از سوی ترامپ منصوب شده بود.

دادگاه لاهه محکمه ی ملل متحد است تا منازعات بین المللی را حل و فصل کند. قوانین الزام آوری دارد اما قدرت اجبار کردن آنها را ندارد.

دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده از پیمان سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت های بزرگ جهان موسوم به برجام خارج شد لذا تحریم هایی که به واسطه ی محدودیت برنامه ی هسته ای ایران برداشته شده بودند مجددا علیه تهران اعمال می شوند. دولت ترامپ پس از خروج از برجام خبر از برگشت یک جانبه ی تحریم ها علیه تهران داد.

اگرچه هم پیمانان اروپایی واشنگتن علیه حرکت ترامپ موضع گرفتند، بیشتر شرکت های غربی به تحریم ها وفادار هستند و ترجیح می دهند که تجارت در ایران از دست دهند و از سوی ایالات متحده جریمه با منع تجارت نداشته باشند.

ایالات متحده و ایران پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ دچار کشمکش هستند و ایران در سال ۱۳۵۸ حکم مربوط به دستگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران را نادیده گرفت که از سوی دادگاه غیرقانونی اعلام شد.

طی پیگیری دیگری دادگاه لاهه عهدنامه ۱۹۵۵ را با وجود امضا قبل از انقلاب اسلامی همچنان معتبر دانست. در سال ۲۰۰۳ دادگاه تشخیص داد که فعالیت های ایالات متحده در قبال سکوهای نفتی ایران و حملات ایران به ترابری امریکایی ها عهدنامه را نقض نکرده است.

عبدالقوی یوسف ریاست دادگاه در روز دوشنبه در آغاز دادرسی با حضور ۱۵ قاضی به ایالات متحده تاکید کرد که به هر تصمیمی از سوی دادگاه پایبند باشد.

منبع: Reuters.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟