مذاکرات مجدد بر سر توافق هسته ای غیر ممکن است

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت آخرین اقدام آمریکا در لغو توافق هسته ای کاملا عملی غیر قانونی بوده و و هیچ راهی برای مذاکره مجدد در این راستای این توافق وجود ندارد.

مذاکرات مجدد بر سر توافق هسته ای غیر ممکن است.jpg

مذاکرات مجدد بر سر توافق هسته ای غیر ممکن است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران علی شمخانی، در مصاحبه با شبکه خبری العالم گفت:

 

"توافق هسته ای فرصتی برای بیان حداقل خواسته های ایران در توافق با کشورهای ۵ + ۱ بود"

شمخانی افزود:

"ایران به رغم عمل به همه تعهدات خود در این توافقنامه، آمریکا و حتی کشورهای اروپایی تحریم های اقتصادی علیه ایران را لغو نکرده اند و بازنگری مجدد توافق هسته ای بازی جدید رئیس جمهور امریکا است. توان موشکی ایران محصول تجربه جمهوری اسلامی ایران در طی دوره دفاع مقدس هشت ساله و  تلاش برای رفع نیازهای امنیتی مردم ایران است تا از خود در برابر مداخلات دفاع کنند. ایران موضع قوی خود را علیه تهدیدات ادامه خواهد داد."

علی شمخانی در ادامه سخنان خود گفت:

به عنوان مقامات جمهوری اسلامی ایران، ما با هیچ کشوری در مورد توان موشکی و دفاعی خود مذاکره نخواهیم کرد.

دبیر کل شورای عالی امنیت ملی ایران افزود:

"بر اساس سیاست های منطقه ای ایران و با توجه به گام های استراتژیک، هیچ یک از برنامه های دفاعی جمهوری اسلامی ایران در منطقه بر خلاف تصمیم های شورای امنیت نبوده و اقدامات ایالات متحده برای ایجاد بی ثباتی در جمهوری اسلامی ایران کاملا اقدامی شکست خورده است."

علی شمخانی در پایان توضیحات خود با اشاره اقدامات دیپلماتیک ایالات متحده برای متقاعد کردن کشورهای اروپایی و عربی و همسو نمودن آنها با خود، افزود:

"تروریسم در این کشورها ظهور کرده و شهروندان این کشورها را تهدید می کند. موفقیت ایران در مبارزه با تروریسم می تواند هم الگویی کارآمد برای آن کشورها بوده و همچنین پاسخ خوبی برای یاوه گویی های ترامپ باشد."

ماده رادیواکتیوی که درمکزیک مورد سرقت قرار گرفته بود پیدا شد!

مقامات مکزیکی اعلام کردند که ماده رادیواکتیو ایریدیوم 120 که در روز هشتم جولای ربوده شده بود، پیدا و با امنیت کامل بازیابی شد.

ماده رادیواکتیوی که در مکزیک ربوده شده بود، پیدا شد

ماده رادیواکتیوی که در مکزیک ربوده شده بود، پیدا شد

کانتینر یافت شده حاوی ایریدیم دست نخورده بود و تحت حفاظت و تدابیر شدید کمیسیون امنیت هسته ای و گارد حفاظتی مکزیک قرار دارشت .همچنین مسئولین کشور مکزیک تایید کردند که این کانتینر متعلق به شرکت صنایع رادیوگرافی بوده و محتویات آن در صورت خارج شدن، برای انسان ها مضرات و آسیب های خطرناکی دارد.

ماده رادیو اکتیو بعد از تماسی ناشناس به شرکت مربوطه، یافت شد و سپس شماره سریال و سطح رادیواکتیویته آن توسط متخصصین بررسی شد. از سال ۲۰۱۳ تا کنون ۱۲ مورد سرقت ماده رادیواکتیو در مکزیک رخ داده است.

منبع: business-standard.com

آمریکا،کشور های روسیه، چین و ایران را متحد و خود را از جهان جدا کرده است

در حالی که تمام کشور ها به دنبال گسترش روابط خود با دنیا هستند، سیاست های آمریکا آن ها را از اقتصاد جهان جدا کرده است. یک تاجر آمریکایی، نظر خود را در این رابطه بیان می کند.

سیاست های آمریکا، موجب جدایی این کشور از اقتصاد جهان شده استسیاست های آمریکا، موجب جدایی این کشور از اقتصاد جهان شده است

ایالات متحده آمریکا، در حال جداسازی خود از کشور های جهان است و در عین حال، با اقدامات خود، دیگر کشور ها را در شرایط سرکوب اقتصادی به وجود آمده توسط واشنگتن، متحد ساخته است. جیم راجرز، سرمایه گذار برجسته آمریکایی، پس از جلسه انجمن بین المللی اقتصاد در روسیه و طی مصاحبه ای با خبرگزاری اسپوتنیک، در این رابطه سخن گفت:

آمریکا، چین و روسیه را به سمت هم سوق می دهد، آمریکا، ایران و چین را به یکدیگر نزدیک می کند و در نتیجه، با اقدامات خود، ایران، روسیه و چین را به یکدیگر نزدیک و نزدیک تر می کند. این در حالیست که خود آمریکا رفته رفته از کشور های اصلی و اقتصاد های بزرگ جهان، فاصله می گیرد.

راجرز یک سرمایه گذار آمریکایی است و در سنگاپور زندگی می کند. او باور دارد که به دلیل سیاست های ایالات متحده، بازرگانان آمریکایی فرصت های کمتری برای سرمایه گذاری دارند. او در این رابطه می گوید:

فرصت های زیادی در آسیا وجود دارد و این فرصت ها، به دلیل سیاست های آمریکا در هر کشور، در حال کمتر شدن هستند. همین! دنیا بزرگ است و فرصت ها زیاد، با این وجود، از دست دادن حتی بخشی از آن ها مایه شرم است.

بر اساس سخنان این میلیاردر آمریکایی، یکی از پتانسیل های بسیار خوب برای سرمایه گذاری، کره شمالی است. راجر باور دارد که:

کار های بسیار زیادی در آن جا می توان انجام داد. آن ها رومیزی، صابون، برق و خیلی چیز ها دارند، هر آنچه در کره شمالی انجام دهید، می توانید از آن سود کنید.

در حالی که بسیاری از کشورها، به دنبال باز کردن اقتصاد خود به روی جهان هستند، ایالات متحده آمریکا خود را از تجارت جهانی جدا می کند. راجرز در ادامه حرف های خود می گوید:

در سال های گذشته حرف هایی از این دست به گوش من نمی خوردند، شاید اصلا وجود نداشتند، حتی تا سال گذشته نیز همه در حال باز شدن و گسترش بودند، در حال حاضر آمریکا بیشتر و بیشتر روی خود را می بندد.

منبع: RT.com

دومین دیدار پیش بینی نشده کیم جونگ-اون از چین برای تشدید فعالیت های دیپلماتیک

حضور هواپیمای ترابری کره شمالی این گمانه زنی را ایجاد می کند که رهبر کره شمالی دوباره در حال دیدار از چین است.

هواپیمای ترابری کره شمالی، ایر کوریو، در دالیان چین

دالیان، چین – رهبران چین و کره شمالی روز سه شنبه برای دومین بار طی دو ماه با هم دیدار کردند و شب را در این شهر بندری چین گذراندند. چین در حال تلاش است تا دوباره مهار دیپلماسی سریعی را که بر سر برنامه هسته ای کره شمالی در جریان است در دست بگیرد.

رهبر کره شمالی، کیم جونگ-اون روز دوشنبه به دالیان سفر کرد تا دوره های طولانی مدتی از بحث و گفتگو را با مقامات چینی برگزار کند، در ضیافت شام رسمی حضور یابد، و با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ در ساحل قدم بزند. نمایش های پرشکوه مفصلی در خبرهای شبانه تلویزیون رسمی چین پخش شد که این دو مرد را همچون دو دوست، هر چند تا حدی خشک و رسمی، نشان می دادند.

رهبر چین طوری مصمم ظاهر شد که نشان دهد رابطه پر سروصدا با کره شمالی اکنون تصحیح شده، و این که چین در حل مشکلات سلاح های هسته ای کره شمالی به اندازه ایالات متحده مهم بوده است.

رئیس جمهور آمریکا، ترامپ گفته است که او در هفته های پیش رو با آقای کیم دیدار خواهد کرد، و پس از دیدار دالیان در توئیتی نوشت که او انتظار داشت که گفتگوی تلفنی کوتاهی با آقای شی درباره کره شمالی، و نیز درباره مسائل تجاری، داشته باشد.

یک بیانیه چینی که از سوی هر دو رهبر و پس از رفتن آقای کیم صادر شد تفاوت دیدگاه دستگاه حکومت ترامپ از یک سو، و چین و کره شمالی را از سوی دیگر بر سر مسئله نحوه خلاص شدن از سلاح های کره شمالی نشان می داد.

این بیانیه، فرایند اتمی زدایی کره شمالی را بسیار طولانی تر از آنچه دستگاه حکومتی ترامپ می خواهد، پیش بینی می کند. طبق نظر دولت ترامپ تخلیه جنگ افزارهای هسته ای کره شمالی باید طی شش ماه تا یک سال انجام گیرد.

بیانیه چین می گوید که آقای کیم خواستار معیاری مرحله ای و هماهنگ و به شکلی مسئولانه است و ابراز امیدواری کرده که نهایتا شبه جزیره ای بدون سلاح هسته ای و با صلحی پایدار وجود داشته باشد.

طبق این بیانیه، آقای کیم سپاس خود را به چین به خاطر مشارکت دیرین و بارزش در انجام اتمی زدایی شبه جزیره کره ابراز نموده؛ گویا این عبارات به معنی تحسین نقش چین در میزبانی گفتگوهای میان شش کشور بر سر سلاح های هسته ای کره شمالی در میانه دهه ۲۰۰۰ است. آن گفتگوها بی نتیجه ماند، و دولت ترامپ آن ها را به باد انتقاد گرفته است.

اقتصاد حداقلی و اساسی کره شمالی – که مدت ها به لطف چین حفظ شده بود، اما اکنون زیر بار سنگین تحریم های ایالات متحده است – طبق بیانیه چین، بخش مهمی از گفتگوهای دالیان بود. آقای کیم به چینی ها گفت که او می خواهد اقتصادش را توسعه دهد و چین نیز گفته است  از این حرکت پشتیبانی می کند.

تحلیل گران چینی بر این باورند که آقای کیم از آقای شی خواستار کمکی در مورد آن دور از تحریم های سختی است که سال گذشته چین تحت فشار ایالات متحد، با بی میلی به آن ها رأی داده بود. آن تحریم ها ذخیره ارز خارجی کره شمالی را خالی کرده است.

اخیرا آقای کیم با رئیس جمهور کره جنوبی، مون جائه-این، دیدار کرد؛ جائه-این علاقه دارد که به اقتصاد کره شمالی، هر چند در چارچوب تحریم های سازمان ملل، یاری برساند. این دیدار به رهبر کره شمالی اهرمی برای فشار بر آقای شی داد.

اساسا آقای کیم می تواند بگوید که اگر چین به بهبود اقتصاد کره شمالی کمک نکند، کره جنوبی می تواند چنین کند.

در این گفتگوها وانگ هونینگ و نیز چند نفر از کادر حزب کمونیست به آقای کیم ملحق شدند؛ هونینگ یکی از نزدیک ترین معاونان آقای کیم است. همچنین آقای کیم همراهان زیادی از میان مقامات خود، از جمله وزیر امور خارجه اش ری یونگ-هو را با خود آورده بود.

تلویزیون چین صحنه هایی را نشان می داد که دو هیئت طی گفتگوهای رسمی پشت میز درازی نشسته بودند و بیشتر صحبت ها را آقای شی انجام می داد.

سفر هوایی از پایتخت کره شمالی، پیونگ یانگ، تا دالیان کمتر از یک ساعت است. با این حال، طبق نظر یک تحلیل گر چینی چنگ شیائوهه سفر پیش بینی نشده آقای کیم طبق یک تفاهم بود که چینی ها معمولا به انجام چنین اقدامی افتخار می کنند.

پس از دیدار آقای کیم از پکن در اواخر ماه مارس – اولین سفر خارجی او پس از رسیدن اش به قدرت در سال ۲۰۱۱ – نوبت آقای شی بود که به پیونگ یانگ سفر کند.

انتظار می رفت که آقای شی سفر به پایتخت کره شمالی را تا بعد از دیدار آقای ترامپ با آقای کیم به تعویق بیندازد. اما طبق آن برنامه ریزی، آقای شی نمی توانست تا اواخر ماه ژوئن دوباره آقای کیم راببیند.

آقای چنگ می گوید این رسم مدرنی برای یک رهبر نیست که پشت سر هم برای انجام دیدار به چین بیاید، کاری که آقای کیم کرده است.

آقای چنگ، استاد دانشگاه رن مین می گوید:

این دیدار دوم نشان داد که کره شمالی از چین می خواهد که نقش بزرگ تری را در فرایند اتمی زدایی ایفا کند. وقتی کیم وارد گفتگو با ترامپ می شود احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت، چرا که مشخصا مواضع او در مورد مسائل گوناگونی از پیش با رهبر چین مورد مشاوره و تأیید قرار می گیرند.

اما برخی تحلیل گران چینی می گویند که درباره صمیمیت میان دو رهبر در دیدارشان در دالیان – آن ها اندکی در یک ایوان روستایی، روی صندلی های راحتی حصیری نشستند – نباید گزافه گویی کرد. به زعم آن ها، آقای کیم رگه ای از استقلال را برای خود حفظ می کند.

شی یین هونگ، که او نیز استاد دانشگاه رن مین است می گوید:

کره شمالی هیچ گاه دولتی وابسته نبوده است، حتی دولتی با اندکی وابستگی نبوده، و اکنون ایالات متحد قبول کرده که با آقای کیم معامله کند.

همچون سفر آقای کیم به پکن در ماه مارس، دیدار او از دالیان نیز مخفی نگه داشته شد. اما بعد از ظهر روز سه شنبه خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داد که یکی از هواپیماهای ترابری کره شمالی با نام ایر کوریو در فرودگاه دالیان بوده است. اقدامات امنیتی در بعد از ظهر روز سه شنبه در فرودگاه بسیار شدید بوده، و پروازهای بین ساعات ۱:۳۰ تا ۴ بعد از ظهر ملغی شده بود.

مقامات چین برای دیدارهایی در روز چهارشنبه به توکیو خواهند رفت تا به همراه همتایان خود از کره جنوبی و ژاپن در فرایند ناگهانی اخیر دیپلماتیک که بر سر کره شمالی ایجاد شده مشارکت کنند. ژاپن، میزبان گفتگوها، از ایالات متحد خواسته که به اعمال فشار علیه پیونگ یانگ ادامه دهد.

رسانه های خبری دولتی کره شمالی در روز سه شنبه از ژاپن به خاطر ادامه حمایت از تحریم های سخت علیه کره شمالی، انتقاد کردند. رودونگ سین موم روزنامه رسمی کشور، این اقدام ژاپن را به منزله از بین بردن تلاش برای رفع تنش ها در شبه جزیره کره تلقی کرد.

اما آقای مون که به عنوان رهبر کره جنوبی قول و قرارهایی با پیونگ یانگ گذاشته، از ژاپن خواسته است که عادی سازی روابط با کره شمالی را مدنظر گیرد.

آقای مون روز سه شنبه در مصاحبه ای با روزنامه ژاپنی یومیوری شیمبون گفته است:

من فکر می کنم که گفتگو میان ژاپن و کره شمالی باید از سر گرفته شود.

او در پاسخ های کتبی به سؤالاتی که روزنامه ارائه کرده بود، نوشت:

اگر روابط ژاپن – کره شمالی عادی سازی شود این تا حد زیادی به صلح و امنیت در آسیای شمال شرقی و در آن سوی شبه جزیره کره یاری می رساند.

دالیان همچنین جایی بوده که در سال ۲۰۱۰ پدر آقای کیم، کیم جونگ-ایل، و لی که کیانگ نخست وزیر چین با هم در آن دیدار داشتند.

آقای کیم، گویا بر خلاف پدرش که از پرواز می ترسید، این بار با هواپیما سفر کرده است. در سفرش به پکن، او با یک قطار کندرو به چین رفته بود، مثل کاری که پدرش کرده بود.

منبع: nytimes.com

کشورهای اروپایی به دنبال تجارت بدون دلار با ایران!

به نقل از "راشا تودی" و بر اساس سخنان آقای لاوروف، تصمیم اتخاذ شده شامل شرکت های کوچک و حد متوسط خواهد شد. او توضیح داد که سازمان های شرکت کننده، قول داده اند که در قراردادهای خود با ایران، تدابیری را اتخاذ کنند تا کسب و کارهای این کشورها از تحریم های ایالات متحده مصون بمانند.

اروپا به دنبال تجارتی با ایران است که از دلار آمریکا مستقل باشد

اروپا به دنبال تجارتی با ایران است که از دلار آمریکا مستقل باشد

طبق سخنان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قدرت های اصلی اروپا(فرانسه، آلمان و بریتانیا) تصمیم ادامه همکاری با ایران را دارند. این همکاری ها قرار است مستقل از دلار آمریکا صورت بگیرد.

کشور های اروپایی، از سوی آمریکا تحت فشار هستند. واشنگتن برای قطع هر گونه تجارت کشور های اروپایی با ایران، فشار را بر روی آن ها افزایش می دهد. از آن جایی که اکثر تراکنش های مالی در دنیا، بر اساس دلار آمریکا انجام می گیرد، هر گونه تعامل با جمهوری اسلامی ایران، ممکن است جریمه های خودش را داشته باشد.

بر اساس سخنان آقای لاوروف، این تصمیم شامل شرکت های کوچک و متوسط خواهد شد. او توضیح داد که مشارکت کنندگان در قرارداد با ایرانی ها، قول داده اند که تدابیری را اتخاذ کنند تا کسب و کارهای این کشورها از تحریم های ایالات متحده مصون بمانند. لاوروف در این رابطه گفت:

همه باور دارند که تحریم های ایالات متحده آمریکا کاملا غیر قانونی و غیر قابل قبول است، اما حقیقت این است که تغییر چنین موضوعی و مقابله با آن در زمینه های تجارت، اقتصادی و سیاسی بسیار سخت خواهد بود.

هفته گذشته، قانون گذاران اروپا برای حفظ و نگهداری توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران، تاییدیه بانکی آی بی اروپا را برای تجارت در ایران صادر کردند. یکی از قانون گذاران اروپایی در این رابطه گفت:

ما به ایی آی بی این توانایی را می دهیم که در پروژه های مناسب موجود در ایران، سرمایه گذاری های خود را انجام دهد. توافق هسته ای ایران برای امنیت اروپا بسیار خوب است.

ایالات متحده آمریکا در تاریخ ۸ می امسال، از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان کناره گیری کرد. این کناره گیری در دو مرحله صورت خواهد گرفت. مرحله اول طی ماه آگوست و مرحله دوم که سخت ترین تحریم ها را به همراه خواهد داشت، ابتدای ماه نوامبر اجرایی خواهد شد.

منبع: RT.com

وکیل ترامپ: در برابر احضاریه تحقیقات روسیه خواهیم ایستاد

طبق گزارش روز شنبه شبکه" ای بی سی"، وکیل ارشد رئیس جمهور آمریکا گفته است در صورتی که بازپرس ویژه تحقیقات درباره مداخله ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا در سال 2016 بخواهد رئیس جمهور را احضار کند، یک جنگ قانونی شروع خواهد شد.

فرستاده کره شمالی   کیم یونگ چول   پس از دیداری در کاخ سفید، در ۱ ژوئن ۲۰۱۸، در کنار رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ایستاده تا عکاس رسمی کاخ سفید از آن ها عکس بگیرد

فرستاده کره شمالی کیم یونگ چول پس از دیداری در کاخ سفید، در ۱ ژوئن ۲۰۱۸، در کنار رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ایستاده تا عکاس رسمی کاخ سفید از آن ها عکس بگیرد

رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک که در ماه آوریل وکیل ارشد ترامپ شده است، می گوید که اگر رابرت مولر?، بازپرس ویژه بخواهد رئیس جمهور را احضار کند، هر دو طرف به دادگاه خواهند رفت.

جولیانی به شبکه ای بی سی گفت:

اگر مولر سعی کند ما را احضار کند، به دادگاه خواهیم رفت.

همچنین جولیانی به ای بی سی گفت که علاوه بر ایستادن در برابر احضاریه، استراتژی قانونی ترامپ آن گونه که در نامه ماه ژانویه به مولر ارسال شده و در نیویورک تایمز منتشر شد به قوت خود باقی است.

طبق گزارش تایمز ، در نامه ماه ژانویه وکلای ترامپ چنین استدلال کرده بودند که رئیس جمهور نمی توانسته با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی آمریکا به او داده جلوی تحقیقات را بگیرد.

در آن نامه به قلم وکلای ترامپ، جان دوود و جی سکولو، استدلال شده بود که رئیس جمهور این اختیار را دارد که فرمان توقف تحقیقات توسط وزارت دادگستری یا اف بی آی را در هر زمانی و به هر دلیلی صادر کند.

تایمز گزارش داد که در نامه به مولر، وکلای ترامپ چنین بحث کرده بودند که قانون اساسی این اختیار را به رئیس جمهور می دهد که تحقیقات را خاتمه دهد یا حتی از قدرت اعطای عفو[خود] استفاده کند ، و این به معنای آن است که او نمی تواند به طور غیرقانونی جلوی تحقیقات را بگیرد.

آن نامه ۲۰ صفحه ای پاسخی بود به درخواست های مکرر دفتر مولر برای مصاحبه با ترامپ. مذاکرات میان وکلای ترامپ و بازپرس ویژه در مورد مصاحبه احتمالی از آن زمان تاکنون ادامه داشته است.

بخشی از تحقیقات مولر برای این است که دریابد آیا کارزار ترامپ با مسکو تبانی داشته و آیا پس از آن ترامپ سعی کرده جلوی تحقیقات را بگیرد یا خیر.

روسیه منکر هر گونه دخالتی شده است و ترامپ نیز بارها گفته که هیچ گونه تبانی یا جلوگیری از اجرای عدالت در کار نبوده است.

جولیانی حاضر نشده در این باره اظهار نظر کند. همچنین دفتر مولر از اظهار نظر خودداری کرد، و کاخ سفید و دو وکیلی که نامه را نوشتند(سکولو و دوود) نیز به تقاضای اظهار نظر پاسخی ندادند. دوود در ماه مارس از گروه حقوقی رئیس جمهور خارج شد.

جولیانی ماه گذشته گفت که می خواهد هر گونه مصاحبه ای با ترامپ به لحاظ گستره و زمان محدود باشد و پیشنهاد او این بود که زمان مصاحبه صرفا دو و نیم ساعت و بدون ادای سوگند باشد.

در صورتی که رئیس جمهور رضایت ندهد که با بازپرس ویژه مصاحبه کند و مولر او را احضار کند، آن گاه تفسیر وکلای ترامپ از اختیارات گسترده او، اگر آن ها تصمیم بگیرند در مقابل احضاریه بایستند، در دادگاه محک خواهد خورد.

تایمز گفته در این استدلال که ترامپ قدرت خاتمه دادن به تحقیقات یا بخشش دیگران را دارد، وکلای او جایی باز گذاشته اند تا احتمالا بعدا بگویند منظورشان فقط تحقیقی بود که با مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهور، مایکل فلین، انجام می گرفت و نه لزوما تحقیق با خود رئیس جمهور.

پیشتر، کمی قبل از آنکه تایمز مطلبی در این مورد منتشر کند، ترامپ در واکنشی پیش دستانه به گزارش این نشریه در توییتی پرسید دفتر مولر نامه های وکیلش را لو داده اند یا وزارت دادگستری؟!

ترامپ روز شنبه توئیت کرد:

این بازی پر هزینه کی تمام می شود؟

منبع: reuters.com


بستن