حمله با سلاح سرد به نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور

حوالی ساعت 11:30 صبح امروز، فردی کفن پوش در حالی که قمه در دست داشته، قصد ورود به نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور را داشته است.

حمله با سلاح سرد به نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور

فردی کفن پوش در حالی که قمه در دست داشته، قصد ورود به نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور را داشته است.

فردی کفن پوش در حالی که قمه در دست داشته، قصد ورود به نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور را داشته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مردی کفن پوش و حدودا ?? ساله، در حالی که قمه در دست داشته، به هشدار های مأموران حفاظت نهاد ریاست جمهوری واقع در خیابان پاستور بی اعتنایی کرده و از گیت اول عبور کرده است. وی در حال عبور از گیت دوم بوده که مأموران حفاظت ابتدا با شلیک تیر هوایی قصد متوقف کردن وی را داشتند اما در نهایت با شلیک تیر به پای او مانع پیش روی او شدند.

معاون امنیتی استانداری تهران درخصوص جزییات تیراندازی در اطراف نهاد ریاست‌جمهوری گفت: فردی به حالت کفن پوش در تلاش بود از گیت‌های نهاد ریاست‌جمهوری بگذرد که با اخطار نیروهای حفاظت نهاد مواجه شد.

وی افزود: با تیراندازی ماموران حفاظت، این فرد از ادامه مسیر باز ‌ماند و مصدوم شد. در تلاش هستیم تا هویت فرد مصدوم و علت اقدام او را جویا شویم.

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

نخست وزیر عراق طی اظهاراتی اعلام کرد با اینکه مخالف تمدید تحریم‌های آمریکاست اما انتخابی جز همراهی با آمریکا ندارد.

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

قرار بود نخست وزیر عراق، حیدر العبادی این هفته با مقامات ایران و ترکیه دیدار کند. سفر وی به ترکیه روز سه شنبه آغاز شد و مطابق برنامه پیش خواهد رفت. سعد الحدیدی، سخنگوی دولت عراق در مورد اظهارات نخست وزیر این کشور نظری نداد.

 بغداد اکنون نقش واسطه بین ایران و ایالات متحده آمریکا را ایفا می کند و پشتیبان مذاکرات بین این دو کشور است.

منبع: rt.com

عربستان سعودی صادرات نفتی از ‏مسیر دریای سرخ را از ‏سر می‌گیرد

بزرگترین صادرکنندگان نفت عربستان سعودی روز شنبه اعلام کردند که حمل‌ و‌ نقل نفت از طریق تنگه استراتژیک باب‌المندب را از سرگرفته اند.

عربستان سعودی صادرات نفتی از ‏مسیر دریای سرخ را از ‏سر می‌گیرد

صادرات نفتی عربستان از باب المندب

صادرات نفتی عربستان از باب المندب

عربستان سعودی به صورت موقت صادرات نفت  از طریق تنگه باب المندب را پس از حملات  حوثی های به تانکرهای نفتی متوقف کرده بود.

روز شنبه وزیر انرژی این کشور در بیانیه‌ای از شروع مجدد حمل‌و‌نقل خبر داد.

وزیر انرژی خالدالفلاح در بیانیه‌ای گفت:

تصمیم مبنی بر آغاز مجدد ترابری نفت از طریق تنگه‌ی باب‌المندب پس از آنکه سرپرستی ائتلاف ارزیابی‌های ضروری را جهت محافظت از استان‌های ائتلاف به عمل آورد اتخاذ شد.

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی شروع  کارآمد حمل و نقل مجدد را بلافاصله تایید کرد.

آرامکو در بیانیه‌ای گفت:

این شرکت برای مراقبت های بیشتر در موقعیت کنونی، با سازمان‌های مربوط هماهنگی می‌کند و  از تمامی روندهای ضروری برای حفظ  ایمنی پیروی می‌کند.

یمن که سه سال شاهد مبارزه‌ میان ائتلاف تحت هدایت سعودی با جنبش حوثی بوده است، در جنوب دریای سرخ واقع شده است و یکی از مهم‌ترین راه‌های تجاری جهان برای تانکرهای نفتی به شمار می‌آید. تانکرها از نزدیکی سواحل این کشور عبور می‌کنند و از خاورمیانه به سمت کانال سوئز و اروپا رهسپار می‌شوند.

مسیر تنگه‌ی باب‌المندب از دریای سرخ تا خلیج عدن فقط ۲۰ کیلومتر (۱۲ مایل) است، لذا هدف گیری کشتی ها به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

پس از تصمیم سعودی برای توقف ترابری، حوثی های یمن اعلام کردند که تا ۳۱ جولای(۹ مرداد) برای حفظ صلح، حملات در دریای سرخ را برای دو هفته متوقف می‌کند.

ائتلاف سعودی در جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۵ مداخله کرد تا رییس جمهور تبعیدی این کشور، عبد ربه منصور هادی را برگرداند.

منبع: reuters.com

امیدواری ترامپ به دیدار با کیم جونگ‌ اون پس از ارسال بقایای پیکرهای سربازان آمریکایی

دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که امیدوار است به زودی با کیم جونگ‌ اون رهبر کره‌ی شمالی دیدار داشته باشد، و از او تشکر کرد که بقایای پیکر سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره در سال‌های 1950 تا 1953 را فرستاده است.

امیدواری ترامپ به دیدار با کیم جونگ‌ اون پس از ارسال بقایای پیکرهای سربازان آمریکایی

دیدار تاریخی ترامپ و رهبر کره شمالی

دیدار تاریخی ترامپ و رهبر کره شمالی

ترامپ در توییت صبح پنج‌شنبه گفت:

از شما جناب کیم جونگ‌اون برای عمل به وعده‌تان سپاسگزارم که روند ارسال بقایای عزیزانِ والامقام رفته از میان ما را آغاز کردید! از این اقدام محبت آمیز شما ابدا متعجب نشدم.

به گزارش خبرگزاری Efe ترامپ همچنین علنا ابراز کرد که همراه با ۵۵ تابوت حاوی بقایا که روز چهارشنبه به پایگاه دریایی پرل هاربر در هاوایی رسید، نامه‌ای نیز از سوی کیم ارسال شده است.

ترامپ افزود:

همچنین بابت نامه‌ی صمیمانه‌تان سپاسگزارم؛ امیدوارم به زودی با شما دیدار کنم.

ترامپ و کیم یک دیدار تاریخی را رقم زدند که برای اولین بار روسای جمهور این دو کشور در ۱۲ ژوئن در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کردند.

علاوه بر عنوان کردن مسئله زدودن شبه جزیره‌ی کره از سلاح هسته‌ای، این دو رهبر درباره‌ی از سرگیری جستجو برای پیکر ۵۳۰۰ سرباز شهید ایالات متحده در مرز میان کره‌ی شمالی و جنوبی صحبت کردند.

کره‌ی شمالی بقایای ۵۵ سرباز را در ۲۷ جولای ارسال کرد که قبل از آن ایالات متحده یک پایگاه نظامی برای انجام آزمایشات مقدماتی ایجاد کرد سپس بقایای پیکر آنها در روز چهارشنبه به خاک آمریکا رسید و مراسم تجلیل با حضور مایک پنس معاون رییس جمهور برگزار شد.

ترامپ که برای مراسم در پرل هاربر حضور نداشت در توییت خود نوشت:

مراسم باشکوه و زیبایی که بقایای شهدای جنگ کره به خاک آمریکا بازگردانده شدند.

به امید شروع مجدد برای سربازان مفقود الاثر در کره‌ی شمالی ایالات متحده وظیفه‌ی سخت تشخیص هویت ۵۵ سرباز را از طریق آزمایش دی‌ان‌اِی آغاز کرده است که ماه‌ها یا سال‌ها زمان می‌برد.

از دهه‌ها پیش پنتاگون آزمایشگاه تشخیص هویت سربازان شهید در هاوایی احداث کرده است.

منبع: business-standard.com

چین: روابط تجاری ما با ایران به هیچ کشور دیگری آسیب نمی رساند

به گزارش خبرگزاری "رویترز"، پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که شرکت هایی هرگونه مراوده اقتصادی که با ایران دارند، نمی توانند در آمریکا کار کنند، وزیر امور خارجه چین گفت، که مراودات انرژی و تجاری چین با ایران هیچ آسیبی به منافع دیگر کشورها نخواهد رساند. 

چین: روابط تجاری ما با ایران به هیچ کشور دیگری آسیب نمی رساند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ونگ لی وزیر امور خارجه چین، در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه سازمان آ س آن(ASEAN) در سنگاپور  دیدار کردند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ونگ لی وزیر امور خارجه چین، در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه سازمان آ س آن(ASEAN) در سنگاپور  دیدار کردند

چین به تازگی و همزمان با اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، بر خلاف مواضع هم پیمانان واشنگتن، از روابط آزاد و شفاف تجاری خود با ایران دفاع کرده است.

در بیانیه ای که در عصر روز جمعه توسط وزارت خارجه چین منتشر شد، وزارت امور خارجه چین مخالفت خود را با تحریم های یک جانبه و بلند مدت علیه ایران اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است:

برای مدت طولانی ایران و چین روابط آزاد، شفاف و معمولی در زمینه های تجارت، بازرگانی و انرژی داشتند که منطقی، عادلانه و بر اساس قانون بوده است.

وزارت امور خارجه چین همچنین افزوده است:

این مراودات قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تعهدات بین المللی چین را نقض نمی کند و به منافع هیچ کشور دیگری آسیب وارد نمی کند. این مراودات باید مورد احترام و حمایت قرار بگیرند.

همچنین در این بیانیه آمده است که:

اجرای و اعمال تحریم ها با کوچکترین بهانه ای و یا تهدید هیچکس این مشکل را حل نخواهد کرد.

تنها گفتمان و مذاکره راه درست برای حل این موضوع هستند.

 

چین بزرگترین خریدار نفت ایران که تقریبا روزانه ۶۵۰.۰۰۰ بشکه در روز نفت خام از تهران خریداری می کند، که این مقدار ۷ درصد کل واردات نفت خام چین است. با در نظر گرفتن قیمت های کنونی بازار، حجم این مابدلات سالانه نزدیک به ۱۵ میلیارد خواهد بود.

ادارات انرژی دولتی CNPC و سینوپک(Sinopec) میلیون ها دلار در سفره های نفتی اصلی ایران از جمله یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه گذاری کرده اند و نفت ایران را به چین می فرستادند.

کشور های حوزه اتحادیه اروپا، با امید به اینکه تهران به توافق هسته ای پایبند باشد، اعلام کرده اند که برای کاهش اثرات تحریم های آمریکا تلاش خواهند کرد و شرکت های خود را مجبور منند که از ایران خواهد نشوند.

اما ثابت شده است که این کار، کار آسانی نخواهد بود و شرکت های اروپایی با اعلام اینکه نمی توانند تجارت خود در آمریکا را به خطر بیاندازند، از ایران خارج شدند.

اکنون شرکت های آمریکایی کمی در ایران مشغول به کار هستند بنابراین بیشترین اثر تحریم های واشنگتن بر روی شرکت های اروپایی و آسیایی مشغول در ایران است.

منبع: reuters.com

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

رئیس جمهور سابق ایران، محمود احمدی نژاد از حسن روحانی خواسته است استعفا دهد.

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

در ویدیویی که اخیرا در شبکه اجتماعی احمدی نژاد منتشر شده است، وی به ایرانیان گفته است که به حسن روحانی اعتماد نکنند. او خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و اعمال فشار‌های آمریکا را عامل بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران دانسته است. پنج شنبه، مجلس ایران به برکنار شدن وزیر کار روحانی رای دادند که این مسئله یک پیروزی برای اصولگرایان به منظور تعدیل شرایط بد اقتصادی محسوب می‌شود.

محمود احمدی نژاد که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، مدت‌ها در صدر اخبار نبود، دوباره توجهات را به سمت خود جلب کرد. رئیس جمهوری که در زمان ریاستش با مسئله هولوکاست و همین طور اعلام این مسئله که در ایران هیچ همجنس‌گرایی وجود ندارد، خبر ساز شده بود.

منبع: business-standard.com


>