گوش به زنگگوش به زنگ

تاثیر روش اینترنتی CBT در درمان افسردگی شدید


در پژوهشی جدید مشخص شد که جلسات درمان شناختی رفتاری (CBT) با استفاده از یک برنامه اینترنتی، می تواند به طور موثر در درمان انواع اختلالات افسردگی، موثر باشد.

تاثیر روش اینترنتی CBT برای درمان افسردگی شدید

درمان شناختی رفتاری بر تغییر الگو های ذهنی تمرکز دارد

به گزارش تلکسیران، درمان شناختی رفتاری یک درمان کوتاه مدت است که به افراد کمک می کند الگو های ذهنی خود را تغییر دهند. این تکنیک می تواند با موفقیت اختلالات استرس، افسردگی، اضطرابی، دو قطبی و دیگر مشکلات روانی را درمان کند. درمان CBT به اینصورت است که فرد مقابل روانشناس می نشیند و از عادات رفتاری غلط خود صحبت می کند؛ روانشناس با ارائه راهکار های جایگزین تلاش می کند تا این عادات و تفکرات غلط فرد را جایگزین کند تا فرد رفتار ها و ذهنیت سالم تری داشته باشد. در روش ICBT همین پروسه صورت می گیرد فقط تفاوتی که دارد این است که از طریق هوش مصنوعی یا روانشناسی که در مکان دیگری حضور دارد، این فرایند درمانی صورت می پذیرد.

در دهه های اخیر پژوهشات مختلفی در تاثیر روش اینترنتی این تکنیک (ICBT) صورت گرفته است و این روش تاثیر مثبتی در درمان اختلالات یاد شده دارد. ICBT می تواند بر بسیاری از موانعی که در پروسه درمان اختلال ایجاد می کنند، غلبه کند. چنین موانعی عبارتند از: فاصله جغرافیایی، انگیزه اجتماعی، هزینه های درمان و کمبود ارائه دهندگان این نوع خدمات بهداشت روانی.

با این حال فعلا مشخص نشده است که آیا روش اینترنتی درمان شناختی رفتاری برای افرادی که مبتلا به افسردگی شدید، اضطراب شدید یا اعتیاد به الکل در کنار افسردگی دارند، موثر است یا خیر. نگرانی در این موضوعات، باعث افزایش آشنایی با این روش شد و محققان را به این سمت سوق داد تا با انجام پژوهشات مختلف از تاثیرات بیشتر این درمان در اختلالات دیگر، با خبر شوند.

 

بیشتر بخوانید:

 

دکتر لورنزو لواکس با انجام پژوهشی تصمیم گرفت تاثیرات این روش را در درمان افسردگی های شدید کشف کند. وی دراینباره گفت:

از هر ۴ نفری که مبتلا به افسردگی هستند، ۱ نفر مبتلا به نوع شدید این بیماری است. اگر برخی افراد مبتلا به افسردگی جزئی باشند و درمان نشوند، ممکن است در چند هفته به افسردگی شدید مبتلا شوند و در اینصورت جمعیت این افراد خیلی بیشتر از روانشاسانی خواهد بود که می توانند به آن ها کمک کنند. اغلب اشخاص مبتلا به افسردگی شدید، مشکلات بهداشتی مختلفی دارند و شاید حتی مصرف دارو نیز نتواند در بهبود مشکلشان مفید واقع شود.

بنابراین برای انجام این پژوهش، از روش فراتحلیلی استفاده شد؛ نتایج ۲۱ پژوهش در این زمینه گرد آوری شد و با استفاده از تجزیه و تحلیل نتایج این پژوهشات، مشخص شد که روش اینترنتی درمان شناختی رفتاری در درمان افسردگی خفیف، متوسط و شدید موثر است. دکتر لورنزو در پایان گفت:

جای تعجب نیست که این روش در درمان افسردگی شدید نیز موثر است؛ با استفاده از برنامه های اینترنتی می توان به تعداد زیادی از انسان های مبتلا به افسردگی شدید، کمک شایانی کرد.

 

منبع: Medicalnewstoday.com