دستگاه ام آر آی جان جوان هندی را گرفت

شنبه شب یک جوان هندی که برای ملاقات یکی از اقوام به بیمارستانی در بمبئی مراجعه کرده بود، تحت تاثیر میدان مغناطیسی شدید به داخل یک دستگاه ام آر آی کشیده شده و جان خود را از دست داده است.

دستگاه ام آر آی، دستگاهی است که از طریق امواج مغناطیسی قوی از اعضای بدن تصویر برداری می کند. این دستگاه فلزات را با نیرویی قوی به سمت خود جذب می کند، از این رو حمل لوازم فلزی به داخل اتاق اکیداً ممنوع است.

طبق اظهارات پلیس بمبئی، راجش مارو ۳۲ ساله، پس از آنکه با یک کپسول اکسیژن وارد اتاق شده به سمت دستگاه کشیده شده است. طبق گزارشات اولیه پس از صدمه دیدن کپسول اکسیژن در اثر ضربه ی وارد شده، علت مرگ وی استنشاق اکسیژن مایع ذکر شده است.

بر اساس اظهارات یکی از بستگان آقای مارو، کارمند بیمارستان از او خواست کپسول را به داخل اتاق ببرد و به وی اطمینان داد که دستگاه خاموش است.

در سال ۲۰۱۴ دو کارمند بیمارستانی در دهلی، به مدت چهار ساعت بین یک کپسول اکسیژن و یک دستگاه ام آر آی مانده و دچار جراحات شدند.

در سال ۲۰۰۱ نیز یک کودک شش ساله در نیویورک، که در حال تصویربرداری با ام آر آی بود، پس از برخورد کپسول اکسیژن به جمجمه اش جانش را از دست داد.

ام آر آی، دستگاهی است که از طریق نیروی ام آر آی، دستگاهی است که از طریق نیروی مغناطیسی قوی از اعضای بدن تصویر برداری می کند.

ام آر آی، دستگاهی است که از طریق امواج مغناطیسی قوی از اعضای بدن تصویر برداری می کند.

دانشمندان راه درمان بیماری های فیبروتیک را کشف کردند

دانشمندان مولکولی یافتند که می تواند به عنوان درمان بالقوه در بیماری های فیبروتیک(بیماری موسوم به پیشرفت زخم و سفت شدن بافت های درونی بدن) مورد استفاده قرار گیرد.

دانشمندان راه درمان بیماری های فیبروتیک را کشف کردند

دانشمندان راه درمان بیماری های فیبروتیک را کشف کردند

براساس این ارزیابی ها، بیماری های فیبروتیک شامل فیبروم های کلیوی افراد دیابتی، بیماریهای الکلی کبدی، هپاتیت C، فیبروم های ریوی و بیماری های مربوط به کبد چرب می باشد که حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد آمار مرگ و میر در جهان را به خود اختصاص داده است.

گروهی در دانشگاه نورث وسترن آمریکا یک گروه مولکولی کشف کرده اند که متداولا به روی ایمنی بدن گیرنده(یاخته ی شاخه ای) تا?ثیر می گذارد و بافتی که دچار زخم شده است را بازسازی نموده و اجازه نمی دهد به همان حال بماند.

در ادامه ی این تحقیقات، دانشمندان مولکول T۵۳ را کشف کردند که در سه مدل آزمایشی به روی موش های دارای فیبروم، آزمایش و بررسی شده بود و به شکل قابل توجهی ناهنجاری ها را رفع کرد.

جان ورگا، استاد فوق تخصص فارماکولوژی این دانشگاه اظهار داشت:

پژوهش ما با بررسی فیبروم به عنوان یک جنبه ی گمراه کننده ی ایمنی بدن، دریچه ای جدید در بررسی فیبروم گشود و روشی جدید در درمان آن ارائه کرد.

متخصصین می گویند:

عموما بیماری های فیبروتیک با درمان عادی یک جراحت آغاز می شود.

همچنین ورگا توضیح داد:

اما اگر سیستم ایمنی بدن زخم های درونی زیادی ایجاد کند، دیگر نمی تواند به حالت عادی خود بازگردد. در این صورت با یک زخم ناجور و رو به رشد مواجه خواهیم بود و باید کل آن عضو را برداریم.

ورگا در مصاحبه با مجله ی بینش تحقیقات درمانی افزود:

البته هنوز نمی توانیم بگوییم این ترکیب برای تولید انبوه در قالب دارو آماده است. بلکه به ترکیب اولیه ای دست یافته ایم که نیاز به بهبود و کار بیشتر دارد.

منبع: business-standard.com

ممنوعیت تلگرام در روسیه و اختلال در دسترسی به آمازون، گوگل و فیفا

روسیه تلگرام را مسدود کرده، اما این کار همچنین باعث اختلال در دسترسی به سایت های مهمی چون آمازون، گوگل، فیفا و اسپاتیفای شده است. نهاد نظارتی مخابرات روسیه در 6 مارس 2018 پس از مهلتی که به تلگرام داده بود تا کلیدهای رمزگذاری شده برای خدمات امنیتی منقضی شده را تحویل دهد، از دادگاهی در مسکو خواست تا این پیام رسان پرطرفدار را مسدود کند.

فیلترینگ تلگرام در روسیه با مشکل روبرو شده است

فیلترینگ تلگرام در روسیه با مشکل روبرو شده است

"کاربران روسی تلگرام، از شما به خاطر حمایت و وفاداری تان سپاسگزارم"

پس از ممنوعیت تلگرام در روسیه، دسترسی به بسیاری از سایت های مهم جهان در این کشور مختل شده است.

روسیه در این هفته اعلام کرد که این پیام رسان را مسدود خواهد کرد چرا که تلگرام حاضر نشده کلیدهای رمزگذاری شده ای را تحویل دهد که به مقامات امکان خواندن پیام های ارسالی از طریق این پیام رسان را می دهد.

در این مدت، مقامات روسیه مشغول بستن نشانی آی پی هایی بودند که این پیام رسان از آن ها استفاده می کند تا به این طریق کاربران در این کشور نتوانند با تلگرام ارتباط برقرار کنند. چنین کاری مانند از بین بردن نشانی ها در زندگی واقعی است، و در چنین وضعیتی وقتی افراد سعی می کنند وارد پیام رسان شوند چیزی جز یک نرم افزار مختل را جلوی خود نمی بینند.

اما تلگرام برای جبران این اشکال، از شیوه آی پی هاپینگ (IP hopping) استفاده کرده است، یعنی نشانی های آی پی خود را در اینترنت می گرداند و به این ترتیب حتی اگر یک آی پی مسدود شود می توان با استفاده از یک آی پی دیگر متصل شد.

روسیه در مقابل ِ این شیوه های تلگرام تلاش می کند نشانی های جدید آی پی را ببندد و تاکنون نیز میلیون ها نشانی را بسته است. اما این روند  که به نظر Techcrunch  که اول از همه این اختلال ها را گزارش داد، به یک بازی تبدیل شده همچنین باعث اختلال در دسترسی به بسیاری از سایت های مهم جهان و خدمات اینترنتی گردیده است.

سایت هایی چون آمازون و گوگل به سبب این قطعی ها با مشکل مواجه شده اند. سایت های خدماتی مانند Spotify و بازی های اینترنتی همچون Fortnite و PUBG نیز مختل شده اند.

پاول دوروف، بنیان گذار و مدیر تلگرام، از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی که به آنلاین ماندن سایتش کمک کرده اند تشکر کرده است. اگر چه این وضع باعث اختلال در خدمات آن ها شده است. او همچنین گفته که کاربران روسی از فناوری ای بهره برده اند که مشکلات را دور می زد.

او در تلگرام نوشت:

" به رغم ممنوعیت، تاکنون با کاهش قابل توجه استفاده کاربران مواجه نبوده ایم چرا که کاربران روس سعی کردند با استفاده از وی پی ان ها و پروکسی ها مسدود شدن تلگرام را دور بزنند. ما همچنین برای دسترسی یافتن کاربران، به خدمات مشارکتی [طرف سوم] ابری (third-party cloud services) متکی بوده ایم. سپاسگزاریم از کاربران روسی تلگرام به خاطر حمایت و وفاداری شان، و سپاسگزاریم از اپل، گوگل، آمازون و مایکروسافت، که در سانسور سیاسی مشارکت نکردند."

منبع: independent.co.uk

استخوان هایی که بعد از 81 سال حرف می زنند

با مطالعات انجام شده بواسطه تکنیک های مدرن، مشخص شد استخوان هایی که در سال 1940 در جزیزه نیکومارورو واقع در اقیانوس آرام، کشف گردیده است، متعلق به آملیا مری ارهارت (Amelia Mary Earhart) می باشد. آملیا مری ارهارت، اولین خلبان زنی می باشد که توانست به تنهایی از اقیانوس اطلس عبور کند.

استخوان هایی که بعد از ۸۱ سال حرف می زنند

استخوان هایی که بعد از ۸۱ سال حرف می زنند

استخوان های انسانی، که در سال ۱۹۴۰ در جزیره نیکومارورو واقع در شرق اقیانوس آرام یافت شد، متعلق به آملیا مری ارهارت، خلبان پیشگام آمریکایی می باشد که در پروازی در سال ۱۹۳۷ ناپدید شد.

علیرغم نتیاج مختلف آزمایش های انجام شده بر روی نمونه های استخوانی، پروفسور ریچارد جانتز از دانشگاه تنسی در ایالات متحده که نتایج تحقیقات وی در مجله Human Anthropology Forensics منتشر شده است، ثابت کرد استخوان های یافت شده در جزیره نیکومورورو به آملیا مری ارهارت تعلق دارد.

در مطالعاتی که تحت عنوان آملیا مری ارهارت و استخوان های نیکوماورو(Amelia Earhart and Nikumaroro Bones) در دانشگاه تنسی با سرپرستی پروفسور ریچارد جانتز انجام گردید، استخوانها یافت شده در جزیره متروکه نیکوماورو(این جزیره در حدود ۲ هزار و ۹۰۰ کیلومتری جنوب هاوایی قرار دارد)، با استفاده از تکنیک های پزشک قانونی مدرن مورد بازبینی مجدد قرار گرفت.

در این مطالعه با استفاده از نرم افزار، عکس های بقایای استخوانی، با اسکلت بدن آملیا مری ارهارت و فرد نونان (دستیار وی)، به لحاظ قد و فیزیک بدنی مقایسه گردید که در نهایت، براساس اطلاعات ارائه شده توسط نرم افزار مشخص شد اندازه موجود با سختار فیزیکی آملیا مری ارهارت سازگاری دارد.

همچنین، با بررسی لباس های آملیا آر هارت توسط متخصصان اثبات گردید، ۹۹ درصد از استخوان های یافت شده متعلق به وی می باشد.

آملیا مری ارهارت در سال ۱۹۳۷در جریان سفر خود به دور دنیا به همرا دستیار خود فرد نونان ناپدید گردید. در سال ۱۹۴۰ یک تیم شناسایی بریتانیایی، ۱۳ تکه استخوان انسانی را در جزیره نیکومورو یه همراه برخی از اشیا کشف کرد. در بررسی های اولیه بقایای استخوانی، اعلام شد این استخوان ها متعلق به یک مرد می باشد.

در تاریخ حوادث هوایی، از ناپدید شدن هواپیمای آملیا مری ارهارت به عنوان یکی از مرموزترین سوانح هوایی نام برده می شود. نام آملیا مری ارهارت به عنوان اولین زنی که توانست به تنهایی از اقیانوس اطلس عبور کند، در زمره زنان موفق قرن بیستم قرار گرفته است. شرکت اسباب بازی Mattel به تازگی عروسک آملیا مری ارهارت را در میان باربی های خود جای داده است.

به دنیال کاهش وزن هستید! خواهیم دید چرا فیبر در برنامه رژیم غذایی بهترین عامل چربی سوزیست!

آیا در رژیم غذایی شما فیبر کافی گنجانده شده است؟ اگر از نوسان وزن، خشکی مزاج و یبوست و مشکلات معده رنج می برید پس در رژیم غذایی شما به اندازه کافی غذاهای فیبردار گنجانده نشده است. این مطلب را کامل بخوانید تا متوجه شوید چرا وجود فیبر بیشتر در رژیم غذایی حائز اهمیت است.

فیبر در رژیم غذایی کاهش وزن نقش بسیار مهمی ایفا می کند

فیبر در رژیم غذایی کاهش وزن نقش بسیار مهمی ایفا می کند

اگر با یک متخصص تغذیه مشورت کرده باشید یکی از پیشنهادات معمولا افزایش میزان مصرف فیبر است. فیبر پوسته محافظ میوه، سبزیجات و حبوبات است. مصرف میزان مناسب فیبر فواید زیادی برای سلامتی دارد: کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی. براساس پژوهش های انجام شده در سال ۲۰۱۴ بر روی هندی های مبتلا به دیابت، جذب فیبر کمتر نشانه وجود کلسترول است.

 

آیا فیبر کافی مصرف می کنید؟

مصرف فیبر کافی برای حفظ سلامت بسیار مهم است. ریتش باوری، فوق تخصص تغذیه می گوید:

حقیقت تلخ این است که اکثر ما فیبر بسیار کمی مصرف می کنیم. فیبر به همراه آب، عامل حرکت غذا در مجرای گوارشی هستند.

علاوه بر اینکه فیبر کافی مصرف نمی کنیم، باید انواع مختلف فیبر را بشناسیم. فیبر محلول، نرم، سبک و چسبناک است و بدن می تواند آن را به راحتی هضم کند. فیبر موجود در جو دوسر، مرکبات و ریشه سبزیجات به رفع یبوست کمک می کند.

نوع دیگری از فیبرها که فیبرهای نامحلول نامیده می شود به عنوان مواد خوراکی ریز شناخته می شوند. این نوع فیبر در دانه ها و حبوبات، آجیل، سیب زمینی، غلات و سبوس گندم یافت می شود. این نوع فیبر به حفظ سلامتی روده کمک می کند.

 

میزان مناسب فیبر چقدر است؟

براساس اطلاعیه سازمان سلامت امریکا، میزان فیبر روزانه ۲۵ گرم در یک رژیم غذایی حاوی ۲۰۰۰ کالری، برای یک فرد بالغ است. همچنین این مقدار به سن و جنسیت فرد بستگی دارد: زنان زیر ۵۰ سال، ۲۱ تا ۲۵ گرم در روز؛ مردان زیر ۵۰ سال، ۳۰ تا ۳۸ گرم. برای کودکان این مقدار بین ۱۴ تا ۳۱ گرم فیبر در روز است.

باوری افزود:

هیچ چیز جایگزین خوبی برای فیبر نیست. توصیه می شود مردان ۴۰ گرم و زنان روزانه ۲۵ گرم فیبر مصرف کنند.

 

حقایقی جالب درباره فیبر ۱.برای مصرف فیبر راهی به جز مصرف میوه جات و سبزیجات وجود ندارد:

باوری می گوید:

میوه، سبزیجات و حبوبات تنها منابع قابل اطمینان تامین فیبر بیشتر هستند. آووکادو(هر فنجان حاوی ۱۱ گرم فیبر)، خانواده توت ها( هر فنجان حاوی ۸ گرم)، لپه( هر فنجان حاوی ۱۶ گرم) برخی از منابع خوب فیبر هستند. دیگر منابع غنی تامین فیبر شامل تخمه کدو، دانه چیا(نوعی گیاه از خانواده نعنا که در امریکای مرکزی می روید)، تخم کتان و گردو می باشند.

۲. فیبر بیشتر به معنای کربوهیدرات بیشتر نیست:

وی افزود:

بسیاری از این مواد غذایی با کربوهیدرات همراه هستند، اما با این وجود باز هم بدن تان نمی تواند فیبر آن ها را هضم کند که قند بخشی از آن است، بهترین راه حل کاهش مصرف قند است. این موضوع در مورد قند موجود در گلابی و قند موجود در نوشابه ها متفاوت است.

۳. کودکان فیبر بیشتری نیاز دارند:

براساس اظهارات پراشانت وادهاوان در مشاور با متخصص تغذیه ویکی ترنس می گوید:

کودکان باید از خوردن عدس، باقلا و دیگر موادی که هضم آنها برای معده مشکل ساز است و به عنوان مثال باعث یبوست، نفخ و اختلال در قند خون که افزایش وزن ایجاد می کنند، پرهیز کنند.

۴.فیبر برای کاهش وزن مفید است:

وادهاوان افزود:

فقدان مواد غنی از فیبر، غذاهای غلیظ و فراورده شده و غذاهایی با گلیسمی بالا باعث افزایش سریع قند خون می شوند که نتیجه آن ترشح انسولین بیشتر در بدن است. ترشح انسولین بیشتر در طولانی مدت و مصرف قند نیز باعث چاقی و اضافه وزن می شود.  

بنابراین اگر به دنبال کاهش وزن هستید غذاهای فیبردار بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانید.

منبع: hindustantimes.com

دختر بچه 3 ساله ای که در یوتیوب آزمایش های علمی انجام می دهد!

در حالی که تمام بچه های سه ساله هنوز با یاد گرفتن جملات مختلف دست و پنجه نرم می کنند، فریا میسون در سایت یوتیوب فعالیت خود را به عنوان یک دانشمند در آینده آغاز کرده است.

انجام این آزمایش ها و به اشتراک گذاشتن آن با جهان انتخاب خود فریا میسون است.

انجام این آزمایش ها و به اشتراک گذاشتن آن با جهان انتخاب خود فریا میسون است

یک دختر بچه سه ساله که اهل لسترشر(شهرستانی در کشور انگلیس) است در خانه آزمایش های علمی انجام می دهد و نتایج خود را در غالب یک ویدیو در کانال خود در یوتیوب با بیش از هزار بیننده به اشتراک می گذارد (آدرس کانال او Freya’s This Is Science است).

میسون اولین تجربه در آزمایش های علمی را در سن دو سالگی به دست آورد. او در این آزمایش مقداری اسمارتیس را در آب حل کرد تا یک اثر رنگین کمانی به وجود بیاورد.

از آن پس، او آزمایش های عجیب و غریب زیادی انجام داد، مثلا با استفاده از روغن و قرص آلکا سلتزر لامپ های لاوا سلتزر (دارویی است که به عنوان مسکن درد و همچنین داروی ضد اسید معده استفاده می شود) درست می کرد.

فریا میسون به همراه مادرش سارا 

فریا میسون به همراه مادرش سارا

سارا (Sarah) مادر میسون گفت:

این حس کنجکاوی اوست که باعث می شود این آزمایش ها را انجام بدهد.

وی همچنین افزود:

او همیشه در حال کشف جهان اطراف خود است چرا که علاقمند است بداند که دنیای اطراف او چگونه کار می کند. او به هر آنچه اطراف اوست به مانند معمای کوچکی می نگرد که باید از آن سر در آورد و بداند که آن چیست و چرا آن گونه است.

بنا به گفته های مادرش، جاه طلبی و امیدواری او برای محقق یا دکتر شدن در آینده غیر قابل باور است. او همچنین در بازیگری به گونه ای استعداد ذاتی دارد و مرتبا از کسانی که ویدیوهایش را در یوتیوب تماشا می کنند به طور ویژه تشکر می کند.

او عاشق این است که آموخته ها و نتایج آزمایشش هایش را با مردم دنیا به اشتراک بگذارد و خود نیز در آن ویدیو ها باشد.

سارا همچنین گفت:

وقتی ما دوربین را می آوریم که از او فیلم بگیریم، او نمی داند که مردم نمی توانند او را در آن لحظه تماشا کنند چراکه فکر می کند آن دوربین همچون وبکم عمل کرده و بیننده ها در آن لحظه ضبط فیلم او را تماشا می کنند.

ویدیو های او در یوتیوب بیش از هزار بیننده در سراسر جهان دارد.

اگرچه ممکن است که تعداد بیننده ها برای میسون اهمیت چندانی نداشته باشد، اما او از اینکه ویدیوهایش مورد توجه مردم قرار می گیرد بسیار لذت می برد.

مادرش گفت:

اگر به او بگویم که صد نفر ویدیوی تو را تماشا کرده اند، ممکن است به اهمیت موضوع پی نبرد.

اما وقتی به او می گویم که یک پسر بچه ویدیوی تو را تماشا کرده و مادرش نیز همچین نظری برای تو ثبت کرده، اهمیت موضوع را درک کرده و از اینکه کارش مورد توجه قرار گرفته لذت می برد.

اگر دختران بقیه زنان و دختران را در انجام کارهای مهم مشاهده نکنند، خود قادر نخواهند بود چنین کارهایی را انجام دهند.

اگر دختران بقیه زنان و دختران را در انجام کارهای مهم مشاهده نکنند، خود قادر نخواهند بود چنین کارهایی را انجام دهند.

سارا امیدوار است که ویدیوهای دخترش برای کودکان و دختران جوان دیگر الهام بخش باشد و آنها نیز به علوم و انجام آزمایش های علمی علاقمند شوند.

وی گفت:

اگر دختران و زنان را به فراگیری علوم طبیعی تشویق نکنیم، در واقع ۵۰ درصد جمعیت جهان نادیده گرفته ایم و ناخودآگاه پتانسیل تحقیق و انجام کارهای علمی را تا ۵۰ درصد کاهش می دهیم.

سارا به این حقیقت اشاره می کند که اگرچه فریا نسبت به کلیشه های جنسیتی در مشاغل و محافل علمی آگاهی ندارد، اما برخی از این کلیشه ها را در مدرسه و از همکلاسی هایش یاد گرفته است.

سارا در این باره گفت:

مثلا اشاره می کند که دختران رنگ صورتی را بیش از رنگ های دیگر دوست داشته و همیشه دوست دارند که شاهزاده باشند و مانند آنان رفتار کنند.

من در این خصوص همیشه او را به چالش می کشم. البته او حق دارد که رنگ صورتی، شاهزاده شدن و همچنین عروسک ها را دوست بدارد، اما من از او می خواهم که او مجبور نیست که این چیزها را فقط به خاطر اینکه جنسیت او دختر است دوست داشته باشد.

 

منبع: independent.co.uk


بستن