گوش به زنگگوش به زنگ

اصول مراقبت از پوست هفت غذا که پوست شما را برای مدت طولانی‌تری جوان نگه می‌دارد


برخورداری از  رژیم غذایی سالم برای داشتن پوستی سالم از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر شما دوست دارید که پوستتان برای مدت طولانی‌تری جوان به نظر برسد باید غذاهایی از قبیل: بروکلی، مرکبات و ماهی را در رژیم غذایی روزانه‌ی خود استفاده کنید.

اگر شما به‌طور منظم از رژیم غذایی سالمی استفاده کنید، پوستتان جوان‌تر به نظر خواهد رسید

اگر شما به‌طور منظم از رژیم غذایی سالمی استفاده کنید، پوستتان جوان‌تر به نظر خواهد رسید

برای داشتن پوستی سالم که همچنین می‌تواند سبب جوان‌تر به نظر رسیدن شما شود، باید مراقب آنچه می‌خورید باشید. با وجود برخی از غذاها در رژیم غذایی‌تان شما می‌توانید نشانه‌های افزایش سن را کاهش دهید؛ این غذاها می‌توانند به شما در حفظ پوست و بدنی سالم کمک کنند. مصرف بیش‌ از حد قندها و غذاهایی مثل پاستا و نان می‌تواند به کلاژن پوست شما آسیب برساند.

کلاژن ماده‌ای است که پوست شما را از چروک‌ها محافظت ‌کند. باید توجه کنید که نه ‌تنها پوست شما بلکه سلامتی شما تحت تأثیراین نوع غذاها قرارخواهد گرفت، پس سعی کنید انتخاب‌های هوشمندانه‌ای که دراین مقاله توضیح داده‌ شده‌اند را برای کاهش عوارض افزایش سن در رژیم خود قرار دهید:

  • ماهی:

 به گفته‌ی دکتر Manoj Kutteri مدیر سلامت در Atmantan: "اسیدهای چرب موجود در روغن ماهی اثر آب‌ رسانی و نرم‌ کنندگی بر پوست شما خواهند گذاشت که سبب کاهش چین‌وچروک‌ها می‌شود".

وی افزود:

 " اسیدهای چرب امگا ۳ اثرات مثبتی بر لایه‌ی خارجی پوست (اپیدرم) دارند. این سلول‌ها با افزایش سن نازک‌تر می‌شوند که سبب می‌شود پوست خشک ‌شده و آب خود را از دست بدهد".

 همچنین با کاهش تعداد این سلول‌ها فرآیند طبیعی ترمیم پوست آرام تر شده و بازدهی خود را از دست می‌دهد. همه‌ی این مسائل چروک‌های پوستی را افزایش می‌دهند؛ اما می‌توان با مصرف ماهی (حاوی اسیدهای چرب امگا ۳) که سبب استحکام و لطافت پوست می‌شود، حل‌شده و به‌ اینترتیب شما جوان‌تر به نظرخواهید رسید.

  • ماست:

 این غذای خوشمزه سرشار از باکتری‌های مفید بوده و چربی اندکی  دارد. این غذا به دلیل وجود لاکتیک اسید که سبب از بین رفتن سلول‌های مرده‌ی پوستی می‌شود، می‌تواند ظاهری تمیز و شاداب به پوست شما هدیه کند. همین خاصیت ماست می‌تواند به کاهش خطوط و چین‌وچروک‌های پوست شما کمک کند. ماسک ماست عملکرد مناسبی در کاهش چروک‌ها دارد.

  • هندوانه:

به گفته‌ی دکتر kutteri:

" مغز و دانه‌های این میوه سرشار از مواد مغذی بوده و ترکیبی از هردوی آن‌ها می‌تواند به‌عنوان محافظت‌کننده‌ی قوی علیه رادیکال های آزاد(که سبب آسیب به سلول‌های پوستی می‌شوند) و افزایش سن عمل کند. این میوه حاوی ویتامین A و C و آنتی‌اکسیدان‌هاست(که می‌توانند از آسیب رادیکال‌ها جلوگیری کنند) و می‌توانند نشانه‌های افزایش سن را کاهش دهد".

مصرف ویتامین A سبب تقویت کلاژن سازی و تکثیر سلول‌های الاستین می‌شود که سبب رطوبت پوست شده و ظاهری سفت و انعطاف‌پذیر به پوست می‌دهد.

  • بلوبری:

 بلوبری حاوی فیتوکمیکال ها یا فلاونوئید ها ست که آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی هستند که برای جلوگیری از آسیب پوستی موردنیاز می‌باشند. فیتوکمیکال ها ترکیبات بیولوژیک فعالی هستند که در گیاهان یافت شده و می‌توانند در بازسازی پوست کمک کنند و همین سبب شده که بلوبری یک منبع طبیعی محافظت از پوست به شمار آید.

  • مرکبات:

 به گفته‌ی Ramesh Gajria بنیان گزار Trianme app:

"مرکبات حاوی ویتامین C و سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. بنابراین می‌توانند در ترمیم سلول‌های پوست کمک کنند؛ همچنین با تولید کلاژن می‌توانند ظاهر سفت‌تری به پوست شما داده و سبب انعطاف‌پذیری بیشتر آن شوند".

  • بروکلی:

منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌هاست و حاوی ویتامین C و E می‌باشد. به گفته‌ی Gajria:

"بروکلی ساخت کلاژن را افزایش داده و با این کار پوست شما را سالم و در وضعیت مناسبی نگه می‌دارد؛ همچنین ویتامین E از غشاهای سلول‌های پوستی شما در برابر آسیب اشعه ی UV محافظت می‌کند".

  • آووکادو:

 آووکادو حاوی ویتامین E است که بدن را از رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و درنتیجه به کاهش چروک‌های پوستی کمک می‌کند و سبب می‌شود که پوست جوان‌تر و شفاف‌تر به نظر برسد؛ همچنین دارای پتاسیم است که سلول‌های پوستی را آب‌رسانی می‌کند.

منبع: hindustantimes.com