بیل گیتس قیمت نان را نمی داند

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، ثروتمندترین فرد در جهان، قیمتهای مایحتاج ضروری روزمره را نمی داند.

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، قیمت الزامات زندگی روزمره را در برنامه ستاره معروف تلویزیون، الن دی ‌جنرس ندانست.

بیل گیتس قیمت نان را نمی داند

بیل گیتس قیمت نان را نمی داند

بیل گیتس قیمت نان را نمی داند

در بخشی از برنامه، از بیل گیتس خواسته شد، قیمت برخی از مایحتاج مصرفی در خانه را تخمین بزند. بیل گیتس که به گفته خود، آخرین بار چندین سال پیش به سوپر مارکت مراجعه کرده است، از ۵ محصول مصرفی روزانه، قیمت ۴ محصول را نمی دانست.

بیل گیتس در این برنامه برای برنج آماده ۱ دلاری، ۵ دلار، برای ماده شوینده ۴ دلاری ۲۰ دلار، برای خمیر پیتزای منجمد ۹ دلاری، ۲۲ دلار و برای سس چیپس ۴ دلاری، ۱۰ دلار قیمت تعیین کرد. همچنین در این برنامه تنها محصولی که بیل گیتس قیمت آن را درست حدس زد، نخ دندان ۴ دلاری بود.

بیل گیتس در این برنامه اعلام کرد:

" بزرگترین ولخرجی های من، خرید اتومبیل پورشه، خرید هواپیمای خصوصی و احداث اتاق ترامپلاین در خانه ام هستند. "

بیل گیتس، ثروتمندترین فرد جهان، که دارایی او بیش از ۹۲ میلیارد است، به همراه همسرش به کشورهای فقیر برای توسعه خدمات بهداشتی و آموزشی ۴۰ میلیارد دلار کمک کرده است.

چرا نشستن طولانی مدت به مغز آسیب می رساند؟

بر اساس مطالعات جدید بر روی کارمندانی که طولانی مدت می نشینند، نشستن برای چند ساعت متوالی باعث کند شدن جریان خون به مغز می شود.

چرا نشستن طولانی مدت به مغز آسیب می رساند؟

نشستن طولانی مدت به عملکرد مغز آسیب می رساند

نشستن طولانی مدت به عملکرد مغز آسیب می رساند

اگر جریان خون برای مدتی طولانی به اندازه کافی وارد مغز نشود باعث ایجاد مشکلات مغزی می شود. اما این مشکل یک راه حل دارد و آن اینکه به ازای هر نیم ساعت نشستن باید از جا بلند شد و دو دقیقه حرکت کرد و بعد دوباره نشست. با انجام اینکار دوباره جریان خون به مغز عادی می شود.

رساندن خون به مغز یکی از فرایندهای داخلی اتوماتیک بدن انسان و با اینکه این فرایند برای زنده ماندن بسیار حیاتی است اما به ندرت به آن فکر می کنیم سلول های مغزی به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارند و شریان بزرگ متعددی به طور پیوسته با فرستادن خون به جمجمه نیاز سلول های مغز را برطرف می کنند.

به دلیل اهمیتی که این جریان دارد، مغز به طور مداوم آن را تنظیم می کند و با بررسی سیگنال های فیزیولوژیک از جمله سطح کربن دی اکسید در خون به ثبات این جریان کمک می کند. اگر جریان خون در کوتاه مدت به مغز نرسد منجر به اثرات منفی روی حافظه یا قدرت تفکر می شود و اگر این اختلال طولانی مدت باشد باعث مشکلات مربوط به اعصاب مغز از جمله زوال عقل می شود.

تحقیق دیگری نشان میدهد که نشستن طولانی مدت باعث کاهش جریان خون به قسمت های مختلف بدن می شود. البته اکثر تحقیقات روی اختلال جریان خون در پاها تمرکز کرده اند.

در تحقیقی که در ماه ژوئن در مجله روانشناسی کاربردی منتشر شد، محققان در دانشگاه جان مورس شهر لیورپول انگلستان روی ۱۵ فرد سالم بزرگسال مرد و زن که کارمند بودند بررسی هایی انجام دادند. طی آزمایشات محققان روی سر افراد سربندهایی قرار داده شد تا جریان خون در مغز را ردیابی کنند. این سربندها به تشخیص جریان خون در شریان میانی مغزی که یکی از مهمترین شریان های تامین کننده نیازهای مغز است می پردازند.

همچنین تنفس افراد درون ماسک هایی انجام شد که میزان کربن دی اکسید را در آغاز آزمایش اندازه گیری کرد تا محققا بتوانند تغییرات میزان کربن دی اکسید خون را بسنجند. سپس افراد مورد بررسی به مدت ۴ ساعت مداوم پشت میزی، مشابه میزهای اداری نشستند و مشغول مطالعه یا کار با کامپیوتر شدند.

در جلسه بعدی آزمایش از افراد خواسته شد که بعد از هر ۳۰ دقیقه از جای خود بلند شوند و روی تردمیلی که در مجاورت میزشان قرار داشت بروند. راه رفتن افراد روی تردمیل به مدت ۲ دقیقه و با سرعت ۲ مایل بر ساعت بود.

در جلسه آخر آزمایش افراد بررسی بعد از دو ساعت از روی صندلی خود برخاسته و به همان صورت فبلی روی تردمیل رفتند. محققان میزان جریان خون وارد شده به مغز را در حالت های مختلف بررسی کردند. همچنین سطح کربن دی اکسید در همه موارد اندازه گیری شد.

همان طور که انتظار می رفت بعد از چهار ساعت نشستن بدون وقفه جریان خون به مغز کاهش داشت. نتیجه برای حالتی که افراد دو ساعت نشسته بودند نیز مشابه بود. سطح کربن دی اکسید قبل و بعد از هر جلسه آزمایش ثابت مانده بود. اگر چه به انجام تحقیقات بیشتر برای اثبات تاثیرات نشستن طولانی مدت روی عملکرد مغز به خصوص حافظه و تفکر نیاز است.

منبع: business-standard.com

بهترین میوه برای دیابتی ها کدام است؟ رژیم غذایی ایده آل شما باید شامل این میوه ها باشد

آیا یک بیمار دیابتی می تواند میوه بخورد؟ آیا میوه برای افرادی دیابتی خوب است؟ با وجود تصورات غلط زیادی که در مورد میوه و دیابت وجود دارد، متخصصین به ما کمک می کنند حقایق شگفت انگیزی را در خصوص این موضوع رمزگشایی کنیم. براساس اظهارات متخصصین اگر دیابت دارید باید به شاخص گلوکز و مقدار گلوکزی که در میوه ها وجود دارد توجه کنید.

بهترین میوه برای دیابتی ها کدام است؟ رژیم غذایی ایده آل شما باید شامل این میوه ها باشد

میوه های مناسب افراد دیابتی: متخصصین می گویند زمانی که گلوکز موجود در یک میوه ی خاص خیلی بالا است پس تاثیر بیشتری به روی افزایش سطح قند خون دارد.

میوه های مناسب افراد دیابتی: متخصصین می گویند زمانی که گلوکز موجود در یک میوه ی خاص خیلی بالا است پس تاثیر بیشتری به روی افزایش سطح قند خون دارد.

اگر دیابت دارید باید تمام اطلاعات مختلفی را که با رژیم غذایی دیابتی تناقض دارد را بشناسید و همچنین تصورات غلط رایجی که در مورد این نوع رژیم غذایی وجود دارد این است که نباید در رژیم غذایی فرد دیابتی، میوه وجود داشته باشد. این تصور صحیح نیست.

افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند می بایستی مراقب میزان کربوهیدراتی که مصرف می کنند باشند زیرا کربوهیدرات مستقیما به روی سطح قند خون اثر می گذارد. براساس یک پژوهش که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، میوه می تواند بخشی از برنامه غذایی یک فرد دیابتی باشد.

دکتر پرادیپ و دکتر گاج، متخصصین کلینیک کنترل دیابت می گویند:

افرادی که دیابت دارند باید به شاخص و مقدار گلوکز موجود در میوه ها توجه کنند. زمانی که گلوکز یک میوه ی خاص بالا باشد می تواند سطح قند خون بیمار را به میزان بیشتری افزایش دهد.

میوه نه تنها برای سلامت کلی مفید است بلکه فیبری که به بدن می رساند باید جزء بخش اصلی برنامه غذایی یک فرد دیابتی قرار گیرد.

اما این مسئله بدان معنا نیست که افراد دیابتی باید از خوردن میوه ها با هم پرهیز کنند. یک پیشنهاد همیشگی برای حفظ سلامت، خوردن میزان متوسطی میوه است. وی افزود:

قرار نیست همه میوه ها به یک اندازه خورده شوند. اگر شما فردی با نوسان قند خون بالا هستید پس لازم است پروتئینی که مصرف می کنید را کنترل کنید و حتما با یک متخصص تغذیه برای توصیه های مناسب مشورت داشته باشید.

براساس نظر دهاوال شاه، محقق کرکز فارمیسی، سازمانی که به روی بیماران دیابتی پژوهش می کند، میوه هایی که در ادامه نام می بریم از بهترین خوراکی ها برای افراد دیابتی هستند:

گلابی:

شاخص گلوکز این میوه ۳۸ است. بهترین گزینه آن است که گلابی را با پوست رویی آن میل کنند.

پرتقال:

شاخص گلوکز پرتقال ۴۰ است. گذشته است تامین ویتامین c عالی، پرتقال دارای فیبر بسیار خوبی است.

توت ها:

این میوه های کوچک نیرو رسان هستند. شاخص گلوکز خانواده توت ها فقط ۲۰ است اما مواد مغذی فراوانی دارند. توت ها سرشار از پروتئین، آنتی اکسیدان و فیبر هستند و برای سیستم ایمنی بدن و قلب بسیار مفید می باشند. این میوه ها فصل رویش بسیار کوتاهی دارند و کنسروهای کم شکر آنها برای مصرف طولانی مدت بسیار مناسب است.

گریپ فروت:

شاخص گلوکز این میوه ۲۵ است. ویتامین C، آنتی اکسیدان، پروتئین و فیبر فراوان تنها بخشی مواد مغذی این میوه می باشد. گریپ فروت به حفظ سلامت عملکرد قلب کمک می کند و به گوارش کمک می کند.

منبع: hindustantimes.com

دانشمندان هشدار می‌دهند: دود سیگاری که روی وسایل خانه می‌نشیند، برای سلامتی مضر است

دانشمندان دریافته‌اند که دود سیگار تقریبا یک‌سوم ذرات معلق هوا در محیط‌هایی که افراد غیر سیگاری حضور دارند، در بر می گیرد و به دنبال انجام تحقیقات بر روی خطرات ناشی از نشستن دود سیگار روی وسایل و اثر آن بر روی سلامتی هستند.

دانشمندان هشدار می‌دهند: دود سیگاری که روی وسایل خانه می‌نشیند، برای سلامتی مضر است

دود سیگار روی وسایل و سطوح می نشیند و برای سلامتی خطرناک است.

دود سیگار روی وسایل و سطوح می نشیند و برای سلامتی خطرناک است.

محققان آمریکایی دریافته‌اند که مواد شیمیایی مضر موجود در تنباکو در لباس‌ها، مبلمان و وسایل منزل و فرش‌ها به دام می‌افتند و می‌توانند دوباره وارد جریان هوا شوند.

اگرچه دود برخاسته از وسایل و سطوح ضرر کمتری نسبت به کمتر مصرف مستقیم سیگار یا قرار گرفتن در مجاورت یک فرد سیگاری دارد اما نمی‌توان از آسیبی که به‌سلامتی افراد وارد می‌کند چشم‌پوشی کرد.

تست‌های آزمایشگاهی نشان دادند که قرار گرفتن به‌طور غیرمستقیم در معرض تنباکو می‌تواند به میزان قابل‌توجهی میزان رشد و سیستم ایمنی بدن یک موش را تحت تأثیر قرار دهد. طبق گفته محققان، کودکانی که در خانه‌های افراد سیگاری زندگی می‌کنند و روی فرش یا مبلمان می‌غلتند و می‌خوابند، بسیار در معرض این مواد آسیب‌زا قرار دارند.

علت این مشکل نیکوتین است که روی سطوح داخلی می‌چسبد و بعدا با نیتروز اسید واکنش می‌دهد. این اسید حاصل گاز نیتروز اکسید است که از اگزوز ماشین‌ها و وسایل گازسوز تولید می‌شود. وقتی این ترکیبات شیمیایی باهم ترکیب می‌شوند، نیتروز آمین‌ها را شکل می‌دهند که می‌توانند در ابتلا به سرطان مؤثر باشند.

نتایج اخیر که در مجله ساینس ادونس منتشرشده است، این ذرات شیمیایی علاوه ماندگاری روی سطوح، می‌توانند مجددا وارد هوا شوند. این مسئله می‌تواند در مورد سیگارهای الکترونیکی نیز وجود داشته باشد. این سیگارها هم حاوی نیکوتین هستند و در صورت استفاده در محیط‌های عمومی بسته، سطوح را آلوده می‌کنند.

دکتر آنیتا آوری از دانشگاه درکسل فیلادلفیا می‌گوید:

در یک کلاس خالی که کشیدن سیگار ممنوع است،‌ متوجه شدیم که ۲۹ درصد حجم هوای داخل کلاس شامل ترکیبات شیمیایی موجود در سیگار است. این مسئله بسیار سؤال‌برانگیز است و ما توجه کردیم که چه طور این مقدار مواد شیمیایی در محیطی که سیگار کشیده نمی‌شود و دارای سیستم تهویه است وجود دارد.

به‌منظور آزمایش این موضوع، محققان از دو ظرف که دارای در خیلی محکمی بودند، استفاده کردند. یکی از این ظروف حاوی دود سیگار و دیگری حاوی هوای بیرون بود. روز بعد آن‌ها هوای تصفیه‌شده را به داخل ظروف پمپاژ کردند و به این نتیجه رسیدند که در ظرفی که حاوی دود سیگار بوده است، ذرات شیمیایی ۱۳ درصد بیشتر وارد هوای تصفیه‌شده، شده است.

هوای مرطوب در حال جریان در ساختمان‌هایی که سیستم تهویه هوا و سیستم گرمایشی دارند، باعث می‌شود که این مواد شیمیایی مضر به‌جای ثابت ماندن بر روی سطوح، دائما وارد جریان هوا شوند.

دکتر مایکل وارین، دستیار استاد در دانشگاه درکسل گفت:

بسیاری از محیط‌های عمومی قانون ممنوعیت سیگار دارند. در برخی از ساختمان‌ها نیز باید تا فاصله مشخصی از در ورودی سیگار استفاده نشود. در محوطه دانشگاه‌ها نیز استعمال سیگار به‌طور کامل ممنوع است. این محدودیت‌ها فقط افراد غیر سیگاری را که در مجاورت افراد سیگاری قرار دارند، حفظ می‌کند.

این مطالعه نشان می‌دهد که دود سیگار موجود روی سطوح می‌تواند به‌اندازه بودن در مجاورت فرد سیگاری مضر باشد و اجتناب از این مسئله بسیار سخت است.

نیل توماس، استاد اپیدمیولوژی و روش‌های تحقیق دانشگاه بیرمنگام، گفت که مطالعات قبلی در رابطه با این نوع ترکیبات شیمیایی اثرات کمی بر روی ابتلا به سرطان نشان می‌دادند(حدود یک مورد در هر هزار نفر). او گفت:

این مطالعه نشان می‌دهد که ما تا چه میزان زیادی در معرض این مواد شیمیایی قرار داریم. کودکان بیشتر از بزرگ‌سالان از این مسئله آسیب می بینند.

منبع: independent.co.uk

کشیدن سیگار الکترونیکی به سلول‌های ایمنی حیاتی آسیب می زند

بر اساس نتایج یک مطالعه، سیگار الکترونیکی می تواند به سلول‌های مهم و حیاتی دستگاه ایمنی آسیب بزند.

کشیدن سیگار الکترونیکی به سلول‌های ایمنی حیاتی آسیب می زند

خطرات کشیدن سیگار الکترونیکی

خطرات کشیدن سیگار الکترونیکی

محققان دریافته اند که بخار حاصل از سیگار الکترونیکی، باعث تورم و التهاب سلول ‌های ریه می شود. طی تحقیقات انجام شده در دانشگاه بیرمنگهام به رهبری پروفسور دیوید تیکت، طی ۴۸ ساعت استنشاق بخار سیگار الکترونیکی التهاب ماکروفاژها آغاز می شود. ماکروفاژها گروهی از سلول های ایمنی بدن انسان هستند که وظیفه شان حذف مواد آسیب رسان به بدن از جمله گردوخاک، باکتری ها و آلرژن هاست.

در این مطالعه از بافت ریه ۸ فرد غیر سیگاری استفاده شد. نتایج این تحقیق در مجله توراکس منتشر شده است. به گفته پروفسور تیکت، سیگارهای الکترونیکی نسبت به سیگارهای معمولی خطر سرطان زایی کمتری دارند اما استفاده مداوم از آنها می تواند منجر به بیماری مزمن انسداد ریه شود.

به هر حال این تحقیقات هنوز در مراحل آزمایشگاهی هستند و مطالعات بیشتری برای رسیدن به نتایج قطعی تر لازم است.

منبع: business-standard.com

مطالعات جدید نشان می دهد عنکبوت ها عاشق رنگ هستند

نتایج یک تحقیق نشان می دهد عنکبوت های ماده نژاد گرگی بیشتر به فیلم و تصاویر عنکبوت های نری واکنش می دهند که رنگ زیر بدنشان با پوسته ی رویی تضاد رنگی زیادی داشته باشد.

مطالعات جدید نشان می دهد عنکبوت ها عاشق رنگ هستند

عنکبوت های گرگی عاشق رنگ ها هستند

عنکبوت های گرگی عاشق رنگ ها هستند

تحقیقات جدید نشان می دهد رنگ عنکبوت های گرگی عاشق رنگ ها هستند.

طبق آخرین تحقیقات دانشگاه سینسینتی، برخلاف تصورات قبلی، عنکبوت ها علاقه ی زیادی به رنگ ها نشان می دهند.

دانشمندان متوجه شدند عنکبوت های گرگی عاشق فیلم هایی از عنکبوت هایی هستند که قسمت زیرین و  رویی بدنشان تضاد رنگی زیادی دارد و به این نوع عنکبوت ها واکنش نشان می دهند.

آنها دریافتند عنکبوت های ماده بیشتر از همه به عنکبوت های رنگی واکنش نشان می دهند.

جورج اوتز، پروفسور زیست شناسی می گوید:

فرض بر این بود که عنکبوت گرگی توجهی به رنگ ها ندارد. اما متوجه شدیم که این فرضیه اصلا درست نیست.

عنکبوت های گرگی عاشق رنگ ها هستند

عنکبوت های گرگی عاشق رنگ ها هستند

عنکبوت های گرگی به دلیل داشتن هشت چشم که شبیه چشم انسان هستند، در پژوهش های آزماشگاهی مورد توجه پروفسور اوتز قرار گرفته اند.

پروفسور اوتز می گوید:

لازم است نگاهی دقیق تر به نور و فیزیولوژوی این چشم ها داشته باشیم. باید بدانیم مکانیزم شبکیه چشم این عنکبوت ها به چه صورتی است. رنگ نقش مهمی در جفت گیری عنکبوت ها ایفا می کند.

انسان ها دید سه بعدی دارند- بدین معنا که سلول های مخروطی نور در سلول های چشم انسان به سه رنگ قرمز، سبز و آبی دیده می شود.

عنکبوت ها دید دو بعدی دارند اما با این حال تنها می توانند سبز و فرابنفش را ببینند و به نظر می رسد رنگ سبز رنگ مورد علاقه ی آنهاست.

چشم دو بعدی مبین آن است که آنها رنگ ها را تشخیص می دهند.

پروفسور اوتز می گوید:

چشم آنها به طول موج رنگ سبز حساس است. به تازگی متوجه شده ایم عنکبوت های ماده به شدت نسبت به رنگ ها حساس هستند. البته برای عنکبوت های نر گروه مخفی نیز رنگ بسیار مهم است. این یک کشف فوق العاده شگفت انگیز است و ما انتظار چنین چیزی را نداشتیم.

او این طور ادامه می دهد:

این مسئله ای بسیار پر معناست، زیرا اوایل فصل که عنکبوت ها برای اولین بار بیرون می آیند هیچ برگی روی درختان وجود ندارد و بنابراین طیفی نوری وسیطی در محیط اطراف موجود است.

منبع: news.sky.com


>