گوش به زنگگوش به زنگ

سهام شرکت مایکروسافت به 800 هزار میلیارد دلار رسید!!


سهام شرکت مایکروسافت پس از سه ماه سختی و مشکلات، تا پایان روز جمعه حدود 5 % افزایش یافت و با رشد تجارت نرم افزاری و سیستم ابری آژور همراه بود.

لوگوی مایکروسافت در لس آنجلس، کالیفرنیا، امریکا. ۷ نوامبر ۲۰۱۷ رو نمایی شد

لوگوی مایکروسافت در لس آنجلس، کالیفرنیا، امریکا. ۷ نوامبر ۲۰۱۷ رو نمایی شد

سهام یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین نام های دنیای تکنولوژی جهان با رشد تقریبا ۵ درصدی در شروع تبادلات به ۱۰۸.۲۰دلار رسید و تا پایان روز پنج شنبه ۳۰ هزار میلیارد دلار به سهام ۸۰۲ هزار میلیاردی اش افزود. حداقل شش کارگزاری پس از مشاهده ی نتایج، سهام خود را در این شرکت افزایش دادند.

مایکروسافت با رونق تقاضای نرم افزارهای پردازش ابری و از زمانی که ساتیا نادلا در سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیر اجزائی انتخاب شد و به روی نرم افزارهای بهیموث و نوع تجارت جدید تمرکز کردند، توانسته است سرمایه خود را دو برابر کند.

سهام واحد تولیدی مایکروسافت و واحد فرایندهای تجاری که شامل ۳۶۵ واحد نرم افزاری است تا ۱۳.۱ درصد یعنی معادل ۹.۶۷ هزار میلیارد دلار افزایش داشته است و سود حاصل از سرویس آژور تا ۸۹ درصد افزایش داشته است.

دنیل مرگان، مدیر سهام شرکت سینووس که صاحب ۴۱۸.۷۱۶ سهم از سهام مایکروسافت است اظهار داشت:

براساس نتایج حاصله آن ها توانستند به تمام معیارهای اصلی که برای افراد جامعه مهم است، فائق آیند. من چیزی نمی بینم که ایجاد نگرانی کند. مایکروسافت سرمایه گذاری عظیمی انجام داده است تا تجارت فضای ابری را به سرعت گسترش دهد و بازار Amazon.com را در دست بگیرد.

جفریز، تحلیلگر بازار بورس می گوید:

با توجه به بازار رقابتی و نیاز به سرمایه گذاری در زمینه ی مخارج و هزینه های عملیاتی، سوددهی در سطح AWS برای سیستم آژور ممکن است باعث مشکلاتی برای سیستم شود، البته این مسئله تنها چند سال طول خواهد کشید و همیشگی نیست.

همچنین مایکروسافت با شرکت آلفابت(GOOGL.O) و IBM و علی بابا(BABA.N) در رقابت است.

طبق اظهارات تیم تحقیقاتی کانالیز، AWS بر سر سهام بازار با مایکروسافت رقابت می کند که همین امر باعث شد مایکروسافت در سال جاری سریعتر از AWS رشد کند. گوگل در این رقابت رتبه سوم را کسب کرد.

نادلا در کنفرانسی تلفنی در روز پنج شنیه اظهار داشت:

سرمایه گذاران اولیه ما در زمینه ابرهای هوشمند سود خود را دریافت کردند و ما همچنان به گسترش بازار و رشد در زمینه نوآوری های متمایز راه خود را ادامه خواهیم داد.

تحلیلگران انتظار دارند سرمایه گذاری ها به صورت بلند مدت باشد و طی آن سود سهام  به سهامداران پرداخت شود، و این کار به مایکروسافت این امکان را می دهد که با شرکت اپل به رقابت بپردازد و Amazon در این رقابت به اولین شرکت با سهام ۱۰۰۰ میلیارد یورو تبدیل شود.

ریچارد دیویس، تحلیلگر اقتصادی در یادداشتی اظهار داشت:

دیدگاه ما به سهام مایکروسافت تغییر نکرده است. این سهام نام بزرگترین شرکت مورد علاقه ما را به همراه دارد و انتظار می رود مایکروسافت تا چند سال آینده با ۱۰-۲۰% سود سالانه سهام خود را افزایش دهد.

از بین ۳۵ تحلیلگر اقتصادی بزرگ، ۳۱ تن امتیاز این سهام را خریداری کرده اند و یا میزان سهامشان را افزایش داده اند و از این بین، تنها یک نفر قصد فروش سهام خود را داشته است.

مارک سامی، معاون رئیس شرکت کارشناسی SPR، می گوید:

مایکروسافت توانسته است با درآمد فضای ابری Amazon به خوبی پیشرفت کند و این شکاف موجود نیز به نفع مایکروسافت خواهد بود.

وی افزود:

پیش بینی می کنیم سهام فضای ابری آژور شرکت مایکروسافت همچنان رشد پیدا کند و سرمایه گذاران را به شدت تحت تاثیر قراردهد.

منبع: reuters.com