گوش به زنگگوش به زنگ

مشکلات بی ام و، فیات و تسلا نتیجه جنگ تجاری ترامپ با چین است


تسلا(Tesla) قیمت مدل‌های S و X را در اوایل ماه جاری افزایش داد. BMW AG و Daimler AG پس از افزایش تعرفه‌های خودروهای وارداتی ایالات متحده در چین، قیمت‌ها را افزایش دادند و مصرف‌کنندگان برای خرید بعدی خود مردد هستند.

   

 

افزایش قیمت تعرفه‌های خودروهای وارداتی ایالات متحده در چین، خودروسازان را با کاهش فروش مواجه کرد

افزایش قیمت تعرفه‌های خودروهای وارداتی ایالات متحده در چین، خودروسازان را با کاهش فروش مواجه کرد

بی ام و(BMW) که مانند  Daimler AGوسایل نقلیه اسپورت ایالات متحده را به چین صادر می‌کند، روز یکشنبه اعلام کرد که همانند شرکت تسلا برای افزایش قیمت‌ها در کشورهای آسیایی مشارکت خواهد کرد. شایعات عجیب و غریب ۶ ژوئیه در مورد تصمیم چین برای افزایش ۴۰ درصدی تعرفه‌ها، بخشی از یک جنگ تجاری با چین است که تقریبا به طور همزمان، واردات خودروها را از سایر کشورها کاهش می‌دهد و تهدیدی برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به شمار می‌آید.

به غیر از کارخانه‌های چینی نظیر Tesla، خودروسازان آمریکایی و یا کمپانی‌هایی که در امور حمل و نقل ایالات متحده-چین فعالیت می‌کنند و همچنین بخشی قابل توجه از فروش خود را وارد می‌کنند نظیر Daimler، BMW و Fiat، از چشم‌انداز جدید نگران هستند.

در نتیجه، این خودروسازان تلاش‌های خود را برای ساخت اتومبیل‌های بیشتری در سطح محلی افزایش داده اند. Tesla در صدد سرمایه‌گذاری بیشتر در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان با یک کارخانه برنامه‌ریزی شده در نزدیکی شانگ‌های است. BMW در حال صید اکثر شرکت‌های خودروسازی چینی و کنترل آنهاست، حال آنکه Daimler خاطرنشان کرده است که برای مقابله با  تعرفه‌ها، تصمیم به مونتاژ خودرو ها  دارد .

جان زنگ، مدیر عامل موسسه  LMC Automotive در آسیا اذعان داشته است که اگر جنگ تجاری ادامه یابد، خودروسازان محل ساختن خودرو را تغییر خواهند داد. وی با توجه به اینکه کارخانه مونتاژ BMW در تایلند واقع شده است، خاطرنشان کرد:

اگر بی ام و و مرسدس با افزایش قیمت در فروش خود مواجه شوند، محل تولید را تغییر خواهند داد.

بی ام و در روز یکشنبه اعلام کرد که قیمت پیشنهادی خرده فروشی‌ها برای مدل‌های و ، ساخته شده در اسپارتانبرگ کارولینای جنوبی، ۴ تا ۷ درصد در چین افزایش می‌یابد. Daimler نیز خودروهایی نظیرMercedes GLE SUV  را از کارخانه توسکالوسا در آلاباما به چین وارد خواهد کرد. در ادامه و در روز دوشنبه، کاتجا لیسنفیلد در گفتگویی تلفنی اعلام کرد که قیمت را با نرخ مشابه رقبا، افزایش خواهد یافت.

تسلا قیمت مدل‌های S و مدل X را در اوایل این ماه افزایش داد. طبق وب سایت چینی این شرکت و با توجه به افزایش قیمت،  در حدود ۱۰۷،۰۰۰ دلار در چین به فروش می‌رسد.

پس از گذشت چندین دهه از تبدیل شدن به صنعتی جهانی، عدم تعادل تعرفه‌ها در ماه گذشته ناگهان باعث شد Daimler  اولین خودروساز بزرگ، در رابطه با کاهش سود هشدار دهد. این شرکت در هفته گذشته گزارش داد که کاهش ۳۰ درصدی درآمد، منجر به تلفات در بخش خودروی مرسدس بنز شده است. این شرکت همانند فیات کرایسلر، از این شکایت داشت که اغلب مصرف‌کنندگان در چین،  تقاضای کاهش قیمت حتی تا ۱۵ درصد نسبت به ۲۵ درصد اول جولای را دارند.

فیات سازنده جیپ و مازراتی گفت که در سه ماهه دوم قرارداد، فروش در آسیا عمدتا برای Jeep Gran Commander  بوده است که در چین ساخته شده و ویژه همین بازار است. این رکود حتی اگر موقت هم باشد، باعث شد که شرکت ایتالیایی-آمریکایی، سرمایه‌گذاری مالی سالانه خود را کاهش دهد. بی ام و، که چین را به عنوان بزرگ‌ترین بازار خود می‌شناسد، گزارش درآمد سه ماهه دوم را در روز پنج شنبه ارائه داد.

آرندت الینگورست، یک تحلیلگر از اهالی لندن در گفتگویی با مجله Evercore ISI گفت:

ما معتقدیم که ۸۰ درصد از کاهش تقاضا مربوط به زمان‌بندی، سردرگمی مصرف‌کنندگان، قیمت پایین‌تر سدان‌ها (Sedan) و هزینه‌های بالاتر SUV های برتر است.

وی گفت که اگر تعرفه‌ها برداشته شود و وضوح بیشتری در قیمت‌گذاری ایجاد شود، فروش در چین می‌تواند بسیار سریع به حالت اولیه بازگردد.

منبع: business-standard.com