گوش به زنگگوش به زنگ

سرمایه گذاری ??? میلیون دلاری تویوتا در زمینه خودروهای بدون راننده


پنج ماه پس از آنکه یک خانم در تصادف سوار بر یک خودرو خودکار بدون راننده با فناوری اوبر درگذشت، این کمپانی با یک خودروساز همکاری خواهد داشت.

اتومبیل بدون راننده با فناوری اوبر ساخت کمپانی خودروسازی فورد/عکس آرشیو ۲۰۱۶

اتومبیل بدون راننده با فناوری اوبر ساخت کمپانی خودروسازی فورد/عکس آرشیو ۲۰۱۶

تویوتا به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار(۳۸۹ میلیون پوند) برای بخش نوسازی خودروهای بدون راننده اوبر در نرم افزار هوشمند رانندگی موسوم به راید-هِیلینگ سرمایه گذاری می کند.

این کمپانی تا کنون توقف هایی در پیشرفت فناوری رانندگی اتوماتیک را تجربه کرده است و پنج ماه پیش هم پس از کشته شدن یک عابر پیاده از برنامه های خود فاصله گرفت.

در مراسم رونمایی از شریک جدید، اوبر و تویوتا اظهار امیدواری کردند که برنامه ی مشترک هر دو کمپانی راجع به وسایل نقلیه بدون راننده آن ها در سال ۲۰۲۱ به «تولید انبوه» برسد.

مدیر شرکت اوبر دارا خسروشاهی با شیگکی تومویاما  از کمپانی تویوتا درباره مشارکت توافق می کند.

این وسایل نقلیه بر اساس مینی ون سی‌ینا تویوتا، توسط اپراتورهای ناوگان مستقل شخص ثالث عملیاتی می شوند. هزینه توسعه اتومبیل های بدون راننده در رقابت میان خودروسازان سنتی و شرکت های فن آوری به طور یکسان تقسیم شده است.

سانحه تصادف ماشین بدون راننده اوبر با عابر در آریزونا

شرکت اوبر به تازگی در محل سانحه کشته شدن زن جوان در تصادف با ماشین های بدون راننده ی اوبر آزمایشاتی را انجام می دهد. اگر چه سنسورهای وسیله نقلیه عابر را تشخیص داده اند، عملکرد ترمز اتوماتیک آن غیر فعال بود و حواس پرتی راننده پشتیبان انسان آن به تصادف انجامیده است. اوبر نیز با اتهام سرقت مالکیت فکری در ارتباط با فناوری مواجه شده است لذا موافقت کرده است تا ۲۴۵ میلیون دلار (۲۵۰ میلیون یورو) متعلق به شرکت وایمو در اختیار گوگل قرار دهد تا پرونده را حل و فصل کند. بعضی از تحلیل گران معتقدند که تویوتا، که بزرگترین خودروساز در جهان است، اما در رقابت برای خودروهای بدون راننده مثل علی‌بابا چین جا مانده است.

کم‍پانی ولوو از گذشته با فناوری اوبر همکاری داشته است

دارا خسروشاهی مدیر اجرایی کمپانی اوبر درست چند روز پس از مصاحبه درباره تمرکز اوبر روی دوچرخه و اسکوتر از معامله ای خبر داد؛ وی ابراز کرد:

هدف ما تولید ایمن ترین خودروهای بدون راننده جهان توسط اوبر است و این مذاکره گام دیگری در راستای تبدیل آن به حقیقت است.

فناوری خودرو بدون راننده همراه با استفاده بیشتر از دوچرخه و اسکوتر ها باعث افت اقتصادی شرکت می شود، این در حالی است که مشارکت با تویوتا این نوید را می دهد که هزینه های توسعه وسایل نقلیه گسترش داده شود.

اوبر هنگام تلاش مستقل روی فناوری خود آسیب دیده بود

هانس گریمل، سردبیر بخش آسیا خبرگزاری خودرو نیوز گفت:

آنها احساس فشار می کنند و واقعا توجه خود را نسبت به این موضوع تغییر داده اند.

این بخش بسیار گسترده است و هر کس تلاش می کند تا راه خود را پیدا کند؛ تویوتا احساس می کند در بحران است، شاید آنها شروع سختی داشته اند، اما احساس نمی کنم آن را پشت سرگذاشته باشند.

روز سه شنبه سهم تویوتا در مبادلات توکیو ۲ درصد بیشتر بود، در حالی که تحلیلگران گفته بودند که رقم سرمایه گذاری تویوتا در اوبر ۷۲ میلیارد دلار(۵۵.۸ میلیارد پوند) و به اندازه کمپانی کالیفرنیا است.

منبع: news.sky.com