سقوط ارزش سهام تسلا پس از تصادف مهلک خودروی مدل ایکس

ماه مارس گذشته، روی خوشی به تسلا نشان نداده است. ارزش سهام این شرکت تنها در پنج روز به شکل قابل توجهی سقوط کرد و تا چهارشنبه گذشته، به مقدار 9.7 درصد دیگر کاهش داشت. این بزرگترین سقوط سهام تسلا از ژوئن 2016 است.

سقوط ارزش سهام تسلا پس از تصادف مهلک خودروی مدل ایکس

تصادف خودرو مدل ایکس تسلا.

تصادف خودرو مدل ایکس تسلا

هفته گذشته، ارزش سهام تسلا (Tesla) بیشترین سقوط خود را طی دو سال گذشته تجربه کرده است. این سقوط در حالی رخ داده که سوالات و ابهامات بیشتری در رابطه با تصادف اخیر خودرو مدل ایکس(Model X) تسلا در کالیفرنیا مطرح شده است.

تسلا با همکاری مسئولان، در حال بازیابی اطلاعات خودرو تصادف کرده خود است. این خودرو، روز جمعه گذشته در بزرگراه ۱۰۱ کالیفرنیا دچار حادثه شد و راننده آن در این تصادف جان باخت. تسلا هنوز اعلام نکرده است که این سانحه به دلیل اختلال در سیستم اُتوپایلت (Autopilot) بوده است یا خیر. با این حال، این شرکت امیدوارانه به دفاع خود از قابلیت کمک راننده (Driver-Assist)، که پیشگامی در تکنولوژی خودرو های بدون سرنشین است، ادامه می دهد.

ماه مارس گذشته، روی خوشی به ایلان ماسک(Elon Musk) نشان نداده است.ارزش سهام تسلا تنها در پنج روز به شکل قابل توجهی سقوط کرد و تا چهارشنبه گذشته، به مقدار ۹.۷ درصد دیگر کاهش داشت. این بزرگترین سقوط سهام شرکت از ژوئن ۲۰۱۶ است. همچنین اوراق قرضه این شرکت نیز به پایین ترین حد خود در طول عمر شرکت رسیده اند. یکی از بیشترین تاثیرات، گزارشِ آنالیزِ اخیر شرکت کووِن (Cowen) بود که در آن به "زیر سوال بردن سیستم اُتوپایلت" و شرکت تسلا پرداخته شده بود.

تصادف اخیر خودروی تسلا، چالش های زیادی را برای ایلان، مدیر تسلا، ایجاد کرده است. از جمله این چالش ها می توان به اختلال در تولید خودروی مدل ۳ تسلا اشاره کرد و همچنین تصادف اخیر خودرو بدون سرنشین اوبر(Uber) نیز، سوالات زیادی را در رابطه با سیستم خودران ماشین ها به وجود آورده است.

جفری اوسبُرن(Jeffrey Osborne) طی یاداشتی در آنالیز کووِن نوشته است:

"ما در گذشته توانایی سخت افزار های تسلا برای فراهم کردن خودرو های بدون سرنشین را زیر سوال برده ایم. پس از تصادف مهیب خودرو بدون سرنشین شرکت اوبر، ما شاهد ریسک بزرگی هستیم  که ابزار رانندگی بدون سرنیشنی که تسلا سعی در ترویجشان دارد، استاندارد ها را زیر پا بگذارند."

بر اساس گزارش های سیستم تریس (Trace)،  اوراق قرضه تسلا، در نیویورک از ۴.۵ سنت بر دلار به ۸۶.۵ سنت رسیده است.

وی هوانگ ۳۸ ساله، در حالی که خودرو تسلایش با مانع کنار جاده برخورد کرد، جان باخت. بر اساس گزارش پلیس راهور کالیفرنیا، این خودرو پس از برخورد با مانع جاده ۱۰۱، آتش گرفته است. بر اساس صفحه شخصی راننده در شبکه لینکدین(LinkedIn)، او در کمپانی اپل مشغول به کار بوده و در حدود ده سال نیز در شرکت بازی سازی Electronic Arts فعالیت داشته است.

هیئت ملی امنیت حمل و نقل آمریکا (NTSB) طی یک توئیت، اعلام شروع تحقیقات و ارسال نیروهای مربوطه به محل تصادف کرد.

باتری خودرو های تسلا به نوعی طراحی شده اند که زمان آتش سوزی، آتش، به آرامی پخش شود تا سرنشینان فرصت بیرون آمدن از آن را داشته باشند. تسلا در وبلاگ شرکت اعلام کرد:" همین مورد در تصادف نیز رخ داده است. به نظر در زمان آتش سوزی هیچ سرنشینی در خودرو مدل ایکس حضور نداشته است."

عامل تشدید آسیب به خودرو، نبودن مانع فلزی بین مسیر و جدا کننده بتنی، بوده است. به نظر این مانع فلزی در تصادف های قبلی از بین رفته و دیگر تعویض نشده است. صاحبان خودرو های تسلا تا کنون بیش از ۸۵ هزار بار در همان مسیر با سیستم اتوپایلت حرکت کرده اند و هیچ تصادف گزارش شده ای نیز نداشته اند.

تسلا سیستم اتوپایلت را در طی زمان های مختلف با آپدیت هایی بر روی خودرو ها به روز رسانی می کند. برنامه بلند مدت این تکنولوژی، بدون سرنشین کردن و رانندگی خودکار خودرو ها است. در حال حاضر طبق سخنان سازندگان، تمامی خودرو های تولید شده در کالیفرنیا، از جمله مدل ۳، سخت افزار هایی را دارند که با آپدیت های متعدد، در نهایت قادر به رانندگی خودکار خواهند بود.

رسیدن به این هدف کار آسانی نخواهد بود و نیاز به دانش نرم افزاری بالایی دارد. ماسک قول داده بود که تا آخر سال ۲۰۱۷، یکی از خودرو های بدون سرنشین خود را، در سفری از لس آنجلس تا نیویورک به نمایش بگذارد، اما این قول عملی نشد و تا کنون نیز، چهار ماه از آن تاریخ گذشته است.

تسلا در طی یک سال و نیم اخیر، مشکلات زیادی را در بخش مدیریتی تکنولوژی اتوپایلت داشته است. در دسامبر ۲۰۱۶، استرلینگ اندرسون(Sterling Anderson) از تسلا خارج شد و جای خود را به کریس لاتنر(Chris Lattner) داد که تنها شش ماه در تسلا دوام آورد. در ژوئن ۲۰۱۷ نیز، تسلا اقدام به استخدام آندرج کاراپتی(Andrej Karapathy) کرد که در گذشته، در یکی دیگر از شرکت های ماسک به نام OpenAI، مشغول به کار بود.

این دومین اقدام هیئت ملی امنیت برای بررسی تصادف این دسته از خودرو ها است. فعالیت تسلا برای خودکار سازی خودرو ها به کمک رادار و دوربین، تنها یکی از برنامه های این شرکت است که زیر ذره بین قانون گذاران و مسئولان ایالتی قرار دارد. شرکت های دیگر سیستم های خود را بر اساس لیزر بنا کرده اند که به نام لیدار (Lidar) شناخته می شوند.

هیئت ملی امنیت حمل و نقل آمریکا همچنین در حال بررسی تصادف مهلک خودرو بدون سرنشین شرکت اوبر در ایالت آریزونا است. اوبر از خودرو ولو مدل XC۹۰ خود کمک گرفته بود که در نهایت این تست، به تصادف با یک خانم ۴۹ ساله و مرگ او منجر شد.

سرویس سرمایه گذاری مودی (Moody)  رتبه شرکت تسلا را به B۳ کاهش داد و چشم انداز این شرکت را منفی خواند و با وضع کنونی، تولید مدل ۳ خودروی تسلا، با کاهش شدیدی مواجه خواهد شد. این چشم انداز منفی به احتمال بسیار زیاد، تسلا را مجبور به تزریق سرمایه به شرکت می کند تا با کمبود نقدینگی مواجه نشود.

خودروی مدل ۳، بخشی از اهداف و قول های ماسک را برآورده خواهد ساخت. تولید این خودرو از جولای گذشته آغاز شده است و بر اساس بررسی های انجام شده، شرکت توانایی حدود ۹۷۵ خودرو در هفته را خواهد داشت. این رقم بسیار کمتر از تولید از پیش بینی شده ۲.۵۰۰ خودرو تا چهار ماه اول ۲۰۱۸، است.

یک آنالیز دیگر از سوی سیتی گروپ (Citygroup) روز سه شنبه از سختی های احتمالی تسلا برای فروش مدل جدید خود در فروشگاه ها خبر داد.

بن کالو (Ben Kallo) از آنالیزور های شرکت بِیرد (Baird) در این رابطه گفت:

"مشکلات تسلا، یکی از ناراحت کننده ترین اتفاقات است که تا کنون دیده ام. همه چیز به تولید مدل ۳ تسلا وابسته خواهد بود."

منبع:thestar.com

ایران نفت خود را با قیمت پایین تر به کشورهای آسیایی میفروشد

به گزارش امروز خبرگزاری دولتی ایرنا، ایران نفت و گاز خود را با تخفیف به مشتریان آسیایی میفروشد. این اقدام برای آماده شدن در مقابل تحریم های امریکا انجام میشود.

ایران نفت خود را با قیمت پایین تر به کشورهای آسیایی میفروشد

ایران برای دور دوم تحریم های آمریکا آماده می شود

ایران برای دور دوم تحریم های آمریکا آماده می شود

یک مقام آگاه در وزارت نفت ایران، جزئیات بیشتری از این تخفیف ارائه نداد اما تلاش کرد که این اقدام را تا سطح یک عمل معمول در صنعت پایین بیاورد.

این منبع به ایرنا گفت:

تخفیف دادن بخشی از طبیعت بازار جهانی است که توسط همه صادر کنندگان نفت انجام میشود.

خبرگزاری بلومبرگ در روز جمعه گزارش داد که شرکت ملی نفت ایران که توسط دولت اداره میشود، در حال پایین آوردن قیمت در ماه سپتامبر برای مشتریان آسیایی بوده است. این قیمت پایین ترین قیمت در ۱۴ سال گذشته در مقایسه با نفت خام عربستان بوده است.

ایالات متحده در تلاش است تا فروش بین المللی نفت ایران را از تاریخ ۵ نوامبر، ۱۳ آبان، که دور دوم تحریم ها علیه ایران اعمال میشود، به صفر برساند. این تحریم ها در نتیجه بیرون آمدن واشنگتن از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ اعمال میشوند.

 

خریداران اصلی نفت ایران از جمله چین و هند، که تقریبا نیمی از نفت ایران را می خرند، اعلام کردند که تمایلی به کاهش شدید خرید از ایران ندارند.

با این وجود تحلیل ها نشان می دهند که ایران می تواند انتظار کاهشی در حدود ۷۰۰.۰۰۰ بشکه در روز را نسبت به تولید فعلی که حدود ۲.۳ میلیون بشکه در روز است را داشته باشد.

نقش اتحادیه اروپا که تضمین داده در مقابل تحریم های آمریکا علیه ایران مقاومت کند، بسیار زیاد است. اما شرکت ها و مؤسسات مالی اروپا در برابر تحریم های آمریکا از همتایان آسیایی خود آسیب پذیرتر هستند.

غول انرژی فرانسوی(توتال)، اعلام کرده که از پروژه سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری خود در پارس جنوبی در جنوب ایران در نتیجه تحریم ها بیرون خواهد آمد.

منبع: business-standard.com

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

با اعمال تحریم های هفته اخیر ایالات متحده علیه ایران که تهدید کرده بود هر کمپانی که با جمهوری اسلامی تجارت کند به لیست سیاه می رود، شرکت آلمانی قطعات خودرو دییوئر فعالیت های خود را در ایران متوقف خواهد کرد.

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

کارلو کروستو مدیر مالی این کمپانی در مصاحبه ای با بوئرسان زایتونگ روز شنبه گفت:

سال گذشته تجارت با ایران رشد کرده بود. هم اکنون فعالیت های خود را متوقف کرده ایم.

کروستو بدون جزئیات بیشتر گفت:

ما دو مزایده ی بزرگتر را در سال ۲۰۱۷ برنده شده بودیم. در کل مهم نیست، اما مسئله کوچکی هم نیست. این فرصتی در حواشی بود که اکنون از دستش می دهیم.

روز چهارشنبه چین و آلمان از قرارداهای تجاری شان با ایران در برابر هشدار دونالد ترامپ مبنی بر بایکوت ایالات متحده راجع شرکت هایی که با ایران تجارت کنند دفاع کردند.

چندین کمپانی اروپایی برنامه های سرمایه گذاری در ایران را تعلیق کرده اند؛ شرکت نفتی توتال و خودروسازان PSA، رنو و دایملر از این دست هستند.

منبع: Reuters.com

ثبات قیمت نفت با وجود کاهش ذخایر نفتی آمریکا

به گزارش خبرگزاری رویترز سنگاپور، در روز چهارشنبه قیمت نفت به دلیل گزارشی مبنی بر ذخایر نفتی آمریکا و همزمان با اعلام تحریم های آمریکا علیه ایران ثابت باقی ماند. 

ثبات قیمت نفت با وجود کاهش ذخایر نفتی آمریکا

گفته میشود پس از اعمال تحریم ها علیه ایران، بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است

گفته میشود پس از اعمال تحریم ها علیه ایران، بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است

در ماه جاری نفت خام غرب تگزاس(WTI) به قیمت ۶۹.۲۸ دلار آمریکا در GTM، در مقایسه با قیمت قبلی ۱۱ سنت افزایش داشت.

نفت خام برنت نیز با قیمت هر بشکه ۷۴.۶۱ دلار، ۴ سنت کاهش داشته. قراردادهای آتی هردو در دو بخش گذشته افزایش داشته است.

بانک ANZ روز چهارشنبه طی بیانه ای اعلام کرد:

بهای نفت خام به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران افزایش خواهد پیدا کرده است. گزارش ها از خریداران اصلی نفت حاکی از آن است که بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است.

دولت ایالات متحده آمریکا در روز سه شنبه سری جدید تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد. هدف این تحریم ها معاملات ایران با دلار آمریکا(که نفت با آن معامله میشود)، معامله فلزات گرانبها، زغال سنگ، نرم افزارهای صنعتی و همچنین صنعت خودروسازی ایران است.

همچنین واشنگتن از ماه نوامبر ۲۰۱۸، تحریم صنعت نفت ایران را اعمال خواهد کرد.

ایران سومین تولید کننده نفت خام در بین کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده مواد نفتی(اوپک) است و در ماه سپتامبر تقریبا روزانه ۳ میلیون بشکه نفت خام صادر کرده است. این مقدار ۳ درصد از نیاز جهانی به نفت خام است.

 

فراتر از تحریم ها، بازار نفت توجه زیادی به بازار آمریکا داشت. جایی که به گفته موسسه نفت آمریکا، در روز سه شنبه، ذخایر نفتی آمریکا در در هفته منتهی به ۳ آگوست، با کاهش ۶ میلیون بشکه ای به ۴۰۷.۲ میلیون بشکه رسیده است.

انتظار میرود که اطلاعات رسمی ذخایر سوختی آمریکا، در روز چهارشنبه توسط سازمان مدیریت انرژی آمریکا اعلام شود.

در بخش تولید، سازمان مدیریت انرژی آمریکا در روز سه شنبه اعلام کرد که انتظار کاهش اندک میانگین تولید نفت خام سال ۲۰۱۸ تا ۱۰.۶۹ میلیون بشکه در روز نسبت به تخمین قبلی که ۱۰.۷۹ میلیون بشکه در روز بوده است، می باشد.

در بخش تقاضا، واردات نفت خام چین در ماه جولای افزایش اندکی نسبت به دوماه قبل از آن داشت ولی کماکان در بین پایین ترین حدود در سال جاری باقی ماند. علت این کاهش، کم شدن تقاضای پالایشگاه های  مستقل و کوچکتر این کشور بوده است.

اطلاعات سازمان عمومی مصرف کنندگان نشان میدهد که واردات بزرگترین وارد کننده دنیا در ماه گذشته ۳۶.۰۲ میلیون تن معادل ۸.۴۸ میلیون بشکه در روز بوده است. این مقدار در سال گذشته ۸.۱۸ میلیون بشکه در روز بوده است و در ماه ژوئن به ۸.۳۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

هرچند که واردات نفت خام در ماه جولای همچنان در سال جاری در بین کمترین مقادیر بوده است.

منبع: Business-Standard.com

300 کشیش، متهم به سوء استفاده از هزاران کودک در ایالات متحده هستند

گزارشی از هیئت منصفه و اسناد داخلی از شش هیئت مذهبی کاتولیک در ایالت پنسیلوانیا، نشان می‌دهد که بیش از 300 کشیش، به سوء استفاده جنسی از هزاران کودک متهم شده‌اند.

300 کشیش، متهم به سوء استفاده از هزاران کودک در ایالات متحده هستند

۳۰۰ کشیش کلیسای کاتولیک متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان

۳۰۰ کشیش کلیسای کاتولیک متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان

CNN روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد:

ما معتقدیم که شمار واقعی کودکان قربانی سوء استفاده جنسی که مفقود شده‌اند و یا مورد تهدید قرار گرفته‌اند، بیش از اینهاست و به هزاران نفر می‌رسد.

در ادامه این گزارش آمده است:

کشیش‌ها به پسران و دختران کوچک تجاوز کرده‌اند و مردان خدا که مسئول این معضل بوده‌اند، کاری برای این قربانیان انجام نداده‌اند و این مشکلات را چندین دهه پنهان کرده‌اند. بسیاری از مونسینورها، دستیارهای اسقف‌، اسقف‌ها، اسقف اعظم وکاردینال‌ها عمدتا مورد حفاظت قرار گرفته‌اند و برخی از آنها که نامشان در این گزارش آمده است، به ترویج این عمل شنیع پرداخته‌اند.

در گزارشی مفصل‌تر، سوءاستفاده جنسی کشیش ها که در سال‌ ۱۹۴۷ در شش ناحیه اسقف نشین به نام‌های الن‌تون، اری، گرینزبورگ، هاریسبرگ، پیتسبرگ و اسكرانتون انجام می‌شد، مورد بررسی قرار گرفت.

 طبق گزارش، کشیشان متهم، پسران، دختران، نوجوانان و کودکان نابالغ را مورد تعدی قرار می‌دادند. بعضی از قربانیان مجبور به مصرف الکل می‌شدند و در حالی که دیگران مورد تجاوز قرار می‌گرفتند. هیئت منصفه بزرگ در گزارش روز سه شنبه خاطرنشان کرد:

گزارشات دیگری نیز مبنی بر سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک وجود دارد البته نه در این مقیاس.

جاش شاپیرو، دادستان کل پنسیلوانیا در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است که این گزارش بزرگ‌ترین و جامع‌ترین گزارش سوءاستفاده جنسی کودکان در کلیسای کاتولیک است که تاکنون در ایالات متحده ارائه شده است.

این گزارش به کلیسای کاتولیک مربوط می‌شود و پاپ فرانسیس در تلاش است تا جلوی این رسوایی جنسی را به سرعت در کلیساهای قاره‌های مختلف بگیرد. در استرالیا یک اسقف به جرم سوء استفاده جنسی شناخته شده است. در شیلی، پاپ مجبور به اخراج یک کشیش برجسته و اسقف اعظم متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان شد.

منبع: business-standard.com

ایران صادرات 5 محصول تجاری را ممنوع کرد

دولت ایران به دلیل اعمال دوباره تحریم های آمریکا در حال بازبینی قوانین واردات و صادرات است. در همین راستا وزارت صنعت ایران صادرات 5 نوع محصول تجاری را ممنوع کرد.

ایران صادرات 5 محصول تجاری را ممنوع کرد

وزارت صنعت ایران صادرات ۵ نوع محصول تجاری را ممنوع کرد

وزارت صنعت ایران صادرات ۵ نوع محصول تجاری را ممنوع کرد

خبرگزاری شنهوا به نقل از وزارت صنعت ایران اعلام کرد که صادرات کاغذ بسته بندی، دستمال کاغذی، شیر خشک، چای بسته بندی شده و فله ای و کره در بسته های ۵۰۰ گرمی و یا بیشتر از تاریخ ۲۳ آگوست، در راستای تنظیم بازار داخلی ممنوع خواهد بود.

 

دولت ایران به دلیل اعمال دوباره تحریم های آمریکا در حال باز بینی قوانین واردات و صادرات است.

در عین حال، با انگیزه حمایت از تولیدات و خدمات داخلی، کارخانه های اصلی و پیمانکاران آنها از خرید کالاها و تجهیزات خارجی منع شده اند.

همچنین وزارت نفت ایران دستور منع واردات ۸۴ کالا و تجهیزاتی که میتوان در داخل کشور تولید کرد را داده است.

منبع: business-standard.com


>