گوش به زنگگوش به زنگ

سقوط ارزش سهام تسلا پس از تصادف مهلک خودروی مدل ایکس


ماه مارس گذشته، روی خوشی به تسلا نشان نداده است. ارزش سهام این شرکت تنها در پنج روز به شکل قابل توجهی سقوط کرد و تا چهارشنبه گذشته، به مقدار 9.7 درصد دیگر کاهش داشت. این بزرگترین سقوط سهام تسلا از ژوئن 2016 است.

تصادف خودرو مدل ایکس تسلا.

تصادف خودرو مدل ایکس تسلا

هفته گذشته، ارزش سهام تسلا (Tesla) بیشترین سقوط خود را طی دو سال گذشته تجربه کرده است. این سقوط در حالی رخ داده که سوالات و ابهامات بیشتری در رابطه با تصادف اخیر خودرو مدل ایکس(Model X) تسلا در کالیفرنیا مطرح شده است.

تسلا با همکاری مسئولان، در حال بازیابی اطلاعات خودرو تصادف کرده خود است. این خودرو، روز جمعه گذشته در بزرگراه ۱۰۱ کالیفرنیا دچار حادثه شد و راننده آن در این تصادف جان باخت. تسلا هنوز اعلام نکرده است که این سانحه به دلیل اختلال در سیستم اُتوپایلت (Autopilot) بوده است یا خیر. با این حال، این شرکت امیدوارانه به دفاع خود از قابلیت کمک راننده (Driver-Assist)، که پیشگامی در تکنولوژی خودرو های بدون سرنشین است، ادامه می دهد.

ماه مارس گذشته، روی خوشی به ایلان ماسک(Elon Musk) نشان نداده است.ارزش سهام تسلا تنها در پنج روز به شکل قابل توجهی سقوط کرد و تا چهارشنبه گذشته، به مقدار ۹.۷ درصد دیگر کاهش داشت. این بزرگترین سقوط سهام شرکت از ژوئن ۲۰۱۶ است. همچنین اوراق قرضه این شرکت نیز به پایین ترین حد خود در طول عمر شرکت رسیده اند. یکی از بیشترین تاثیرات، گزارشِ آنالیزِ اخیر شرکت کووِن (Cowen) بود که در آن به "زیر سوال بردن سیستم اُتوپایلت" و شرکت تسلا پرداخته شده بود.

تصادف اخیر خودروی تسلا، چالش های زیادی را برای ایلان، مدیر تسلا، ایجاد کرده است. از جمله این چالش ها می توان به اختلال در تولید خودروی مدل ۳ تسلا اشاره کرد و همچنین تصادف اخیر خودرو بدون سرنشین اوبر(Uber) نیز، سوالات زیادی را در رابطه با سیستم خودران ماشین ها به وجود آورده است.

جفری اوسبُرن(Jeffrey Osborne) طی یاداشتی در آنالیز کووِن نوشته است:

"ما در گذشته توانایی سخت افزار های تسلا برای فراهم کردن خودرو های بدون سرنشین را زیر سوال برده ایم. پس از تصادف مهیب خودرو بدون سرنشین شرکت اوبر، ما شاهد ریسک بزرگی هستیم  که ابزار رانندگی بدون سرنیشنی که تسلا سعی در ترویجشان دارد، استاندارد ها را زیر پا بگذارند."

بر اساس گزارش های سیستم تریس (Trace)،  اوراق قرضه تسلا، در نیویورک از ۴.۵ سنت بر دلار به ۸۶.۵ سنت رسیده است.

وی هوانگ ۳۸ ساله، در حالی که خودرو تسلایش با مانع کنار جاده برخورد کرد، جان باخت. بر اساس گزارش پلیس راهور کالیفرنیا، این خودرو پس از برخورد با مانع جاده ۱۰۱، آتش گرفته است. بر اساس صفحه شخصی راننده در شبکه لینکدین(LinkedIn)، او در کمپانی اپل مشغول به کار بوده و در حدود ده سال نیز در شرکت بازی سازی Electronic Arts فعالیت داشته است.

هیئت ملی امنیت حمل و نقل آمریکا (NTSB) طی یک توئیت، اعلام شروع تحقیقات و ارسال نیروهای مربوطه به محل تصادف کرد.

باتری خودرو های تسلا به نوعی طراحی شده اند که زمان آتش سوزی، آتش، به آرامی پخش شود تا سرنشینان فرصت بیرون آمدن از آن را داشته باشند. تسلا در وبلاگ شرکت اعلام کرد:" همین مورد در تصادف نیز رخ داده است. به نظر در زمان آتش سوزی هیچ سرنشینی در خودرو مدل ایکس حضور نداشته است."

عامل تشدید آسیب به خودرو، نبودن مانع فلزی بین مسیر و جدا کننده بتنی، بوده است. به نظر این مانع فلزی در تصادف های قبلی از بین رفته و دیگر تعویض نشده است. صاحبان خودرو های تسلا تا کنون بیش از ۸۵ هزار بار در همان مسیر با سیستم اتوپایلت حرکت کرده اند و هیچ تصادف گزارش شده ای نیز نداشته اند.

تسلا سیستم اتوپایلت را در طی زمان های مختلف با آپدیت هایی بر روی خودرو ها به روز رسانی می کند. برنامه بلند مدت این تکنولوژی، بدون سرنشین کردن و رانندگی خودکار خودرو ها است. در حال حاضر طبق سخنان سازندگان، تمامی خودرو های تولید شده در کالیفرنیا، از جمله مدل ۳، سخت افزار هایی را دارند که با آپدیت های متعدد، در نهایت قادر به رانندگی خودکار خواهند بود.

رسیدن به این هدف کار آسانی نخواهد بود و نیاز به دانش نرم افزاری بالایی دارد. ماسک قول داده بود که تا آخر سال ۲۰۱۷، یکی از خودرو های بدون سرنشین خود را، در سفری از لس آنجلس تا نیویورک به نمایش بگذارد، اما این قول عملی نشد و تا کنون نیز، چهار ماه از آن تاریخ گذشته است.

تسلا در طی یک سال و نیم اخیر، مشکلات زیادی را در بخش مدیریتی تکنولوژی اتوپایلت داشته است. در دسامبر ۲۰۱۶، استرلینگ اندرسون(Sterling Anderson) از تسلا خارج شد و جای خود را به کریس لاتنر(Chris Lattner) داد که تنها شش ماه در تسلا دوام آورد. در ژوئن ۲۰۱۷ نیز، تسلا اقدام به استخدام آندرج کاراپتی(Andrej Karapathy) کرد که در گذشته، در یکی دیگر از شرکت های ماسک به نام OpenAI، مشغول به کار بود.

این دومین اقدام هیئت ملی امنیت برای بررسی تصادف این دسته از خودرو ها است. فعالیت تسلا برای خودکار سازی خودرو ها به کمک رادار و دوربین، تنها یکی از برنامه های این شرکت است که زیر ذره بین قانون گذاران و مسئولان ایالتی قرار دارد. شرکت های دیگر سیستم های خود را بر اساس لیزر بنا کرده اند که به نام لیدار (Lidar) شناخته می شوند.

هیئت ملی امنیت حمل و نقل آمریکا همچنین در حال بررسی تصادف مهلک خودرو بدون سرنشین شرکت اوبر در ایالت آریزونا است. اوبر از خودرو ولو مدل XC۹۰ خود کمک گرفته بود که در نهایت این تست، به تصادف با یک خانم ۴۹ ساله و مرگ او منجر شد.

سرویس سرمایه گذاری مودی (Moody)  رتبه شرکت تسلا را به B۳ کاهش داد و چشم انداز این شرکت را منفی خواند و با وضع کنونی، تولید مدل ۳ خودروی تسلا، با کاهش شدیدی مواجه خواهد شد. این چشم انداز منفی به احتمال بسیار زیاد، تسلا را مجبور به تزریق سرمایه به شرکت می کند تا با کمبود نقدینگی مواجه نشود.

خودروی مدل ۳، بخشی از اهداف و قول های ماسک را برآورده خواهد ساخت. تولید این خودرو از جولای گذشته آغاز شده است و بر اساس بررسی های انجام شده، شرکت توانایی حدود ۹۷۵ خودرو در هفته را خواهد داشت. این رقم بسیار کمتر از تولید از پیش بینی شده ۲.۵۰۰ خودرو تا چهار ماه اول ۲۰۱۸، است.

یک آنالیز دیگر از سوی سیتی گروپ (Citygroup) روز سه شنبه از سختی های احتمالی تسلا برای فروش مدل جدید خود در فروشگاه ها خبر داد.

بن کالو (Ben Kallo) از آنالیزور های شرکت بِیرد (Baird) در این رابطه گفت:

"مشکلات تسلا، یکی از ناراحت کننده ترین اتفاقات است که تا کنون دیده ام. همه چیز به تولید مدل ۳ تسلا وابسته خواهد بود."

منبع:thestar.com