گوش به زنگگوش به زنگ

پیشنهاد «منطقه اقتصادی ویژه» هند به شرکت‌های روس


دهلی نو می‌خواهد سرمایه گذاران روسی را تشویق کند و شرکت‌ها را دعوت کند تا فرصت‌های تجاری در هند را دریابند و پیوندهای اقتصادی دو جانبه را قوی‌تر کنند. به همین دلیل وزیر بازرگانی و صنعتی گفته است که هند می‌تواند منطقه اقتصادی ویژه‌ای را برای شرکت‌های روس ایجاد کند. 

پیشنهاد منطقه اقتصادی ویژه هند به شرکت‌های روس

پیشنهاد منطقه اقتصادی ویژه هند به شرکت‌های روس 

این عضو کابینه دولت هند، دولتمردان روسیه را دعوت کرده است تا شرایط برقراری روابط اقتصادی با تاجران داخلی هند را بررسی کنند. او اخیرا با همتای روس خود دیداری داشت که در آن، درباره تقویت تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه گفت و گو کرده بودند. آن‌ها همچنین درباره امکان‌ همکاری‌های مشترک در بخش‌هایی چون معادن، کشاورزی و گردشگری نیز صحبت‌هایی کردند.

 

بیشتر بخوانید:

 

بنا بر اعلام وزیر خارجه هند، «سرمایه گذاری دو جانبه، همین حالا هم از هدف ۳۰ میلیارد دلاری خود عبور کرده است». رقمی که دو کشور برای سال ۲۰۲۵ پیش بینی کرده بودند. وزیر خارجه اعلام کرده که هدف فعلی برای مبادلات و سرمایه گذاری دو کشور برای سال ۲۰۲۵، رقم ۵۰ میلیارد دلار درنظر گرفته شده است.

هند و روسیه همچنین تلاش می‌کنند تا حجم معاملات میان دو کشور را نیز، که سال گذشته به ۱۰ میلیارد دلار رسیده بود، افزایش دهند. هدف گذاری آن‌ها برای حجم مبادلات تا ۶ سال آینده، ۵۰ میلیارد دلار است.

هر دو کشور درباره شکل دادن به یک «مسیر سبز» که نقل و انتقال کالاها را تسهیل بخشد، صحبت کرده‌اند. آن‌ها همچنین قرار است فهرستی از کارآفرینان و شرکت‌هایی را تهیه کنند تا از بازرسی‌های منظم گمرکی معاف باشند.

به نظر می‌رسد هم مسکو و هم دهلی نو، که مدتی است دلار را از تجارت خود کنار گذاشته‌اند و با واحدهای ارز ملی معامله می‌کنند، خواهان این هستند که سهم خود را از روبل و روپیه افزایش دهند. امروز سهم مبادلات با روبل در صادرات ۲۰ درصد است و برای واردات حدود ۲۱ درصد است.

منبع: Rt.com