گوش به زنگگوش به زنگ

پومپئو از سرمایه‌گذاری 113 میلیون دلاری ایالات متحده برای هند- اقیانوس آرام خبر داد


مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه از سرمایه‌گذاری جدید منطقه‌ای به ارزش 113 میلیون دلار که براساس استراتژی هند-اقیانوس آرام دونالد ترامپ شکل می‌گیرد، خبر داد.

سخنرانی پومپئو درباره سرمایه‌گذاری ۱۱۳ میلیون دلاری آمریکا برای هند-اقیانوس آرام

سخنرانی پومپئو درباره سرمایه‌گذاری ۱۱۳ میلیون دلاری آمریکا برای هند-اقیانوس آرام

این خبر زمانی اعلام شده که مشکلات تجاری با چین، به دیپلماسی تجاری کارآمدتری توسط ایالات متحده منجر خواهد شد.

یکی از مقامات ارشد ایالات متحده گفت که این سرمایه‌گذاری‌ها برای مقابله با طرح شاه راه پکن که برای پروژه‌های اقتصادی و زیربنایی تحت کنترل دولت‌های آسیا، بخش هایی از آفریقا و اروپا است، نمی‌باشد. پومپئو طی سخنرانی خود با اتاق بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد:

  این وجوه، صرفا یک پیش پرداخت برای عصر  اقتصادی جدید ایالات متحده در زمینه صلح و رفاه در منطقه هند و اقیانوس آرام است.

وی خاطرنشان کرد که در هفته جاری به مالزی، سنگاپور و اندونزی سفر خواهد کرد و از کمک های امنیتی جدید در منطقه خبر خواهد داد. پومپئو گفت که ایالات متحده با هر کشوری که به دنبال تسلط بر منطقه است، به شدت مخالف است و  به نظر می‌رسد که اشاره او به پکن و تنش‌های شدید در دریای چین است.

پومپئو اذعان داشت:

مانند بسیاری از متحدان و دوستان آسیایی مان، کشور ما نیز برای استقلال خود با دیکتاتوری مبارزه می‌کند.

وی افزود: بنابراین ما هیچ‌گاه قصد ایجاد سلطه بر هند-اقیانوس آرام را نخواهیم داشت و با سلطه هر کشور دیگری نیز در این رابطه مخالف هستیم.

کشورهای منطقه در رابطه با سیاست اول آمریکا (America first) ترامپ، خروج از شراکت ترنس پسیفیک و نیز اختلاف تجاری با چین که می‌تواند منجر به قطع زنجیره‌های عرضه منطقه‌ای شود، نگران هستند.

ایالات متحده برای اولین بار استراتژی خود را برای توسعه اقتصاد هند- اقیانوس آرام  در نشست آسیا-اقیانوس آرام در سال گذشته بیان کرد.

هند-اقیانوس آرام در محافل دیپلماتیک اصطلاحی برای منطقه‌ ایست که تحت رهبری وسیع‌تر و دموکراتیک در جای جای آسیا و اقیانوس آرام شناخته شده است که از برخی جهات، چین را به شدت هدف قرار داده است.

در میان سرمایه‌گذاری‌های جدیدی که توسط پومپئو مشخص شده است، ایالات متحده ۲۵ میلیون دلار برای توسعه صادرات فناوری خود به منطقه سرمایه‌گذاری می‌کند. این کشور در سال جاری تقریبا ۵۰ میلیون دلار برای کمک به تولید و ذخیره منابع انرژی کشورها و ایجاد یک شبکه کمک رسانی جدید برای افزایش توسعه زیرساخت درنظرگرفته است .

روش چین، روش ایالات متحده

برایان هوک، مشاور ارشد پومپئو در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت که ایالات متحده  با اقدامات زیربنایی دولت چین رقابت نمی‌کند. هوک به خبرنگاران در یک کنفرانس تلفنی گفت:

 این طرح ابتکاری، ساخت چین و برای چین است. روش ما در انجام کارها به این صورت است که نقش دولت را بسیار کوچک درنظر می‌گیریم و روی کمک به کسب و کارها برای انجام بهترین کاری که می‌توانند انجام دهند، تمرکز می‌کنیم.

منتقدان می گویند که ابتکار شاه راه پکن که هدف از آن احیای جاده ابریشم قدیم است، به منظور گسترش نفوذ چینی‌ها و تحمیل بدهی‌های عظیم به کشورهای مختلف است. اما پکن می‌گوید این پروژه صرفا یک پروژه توسعه است که هر کشوری می‌تواند به آن ملحق شود.

هوک گفت که واشنگتن از مشارکت چین در توسعه منطقه‌ای استقبال می‌کند، اما همچنین خاطرنشان کرد که برای شفافیت، حاکمیت قانون و تامین مالی پایدار، مایل است چین را به استانداردهای بین‌المللی متعهد سازد. هوک خاطر نشان کرد:

ما می‌دانیم که مدل تعامل اقتصادی آمریکا ، به دلیل کیفیت بالا، شفافیت و پایداری مالی برای کشورهای منطقه بسیار مفید است.

منبع: business-standard.com