گوش به زنگگوش به زنگ

هند اعلام کرده که تحریم های آمریکا علیه ایران را مورد توجه قرار میدهد


دهرامندرا پرادهند وزیر نفت هند، امروز اعلام کرد که هند افزایش تحریم های آمریکا علیه ایران، دومین تأمین کننده نفت خود را مورد توجه قرار میدهد. 

پس از تحریم های آمریکا، هند نیز موضع خود را اعلام کرد

پس از تحریم های آمریکا، هند نیز موضع خود را اعلام کرد

دهرامندرا پرادهند وزیر نفت هند در یک پاسخ مکتوب به راجیا سهبا، گفت:

پالایشگاه های هند با توجه به شرایط و ملاحظات فنی و البته تبلیغاتی، از منابع مختلف، از جمله ایران، نفت خام وارد میکنند.

هرچند پرادهند پاسخ واضح و مستقیمی به اینکه آیا آمریکا از برخی کشورها از جمله هند درخواست کرده تا به کلیه مناسبات تجاری با ایران تا تاریخ ۴ نوامبر را پایان دهند، نداد.

او گفت:

هند تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران را، پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک، مورد توجه قرار خواهد داد.

ایران تا سال ۱۲-۲۰۱۱ پس از عربستان سعودی دومین تأمین کننده بزرگ نفت هند بود، اما در سال های بعد و به دلیل تحریم های هسته ای، به رتبه هفتم رفت. در ۱۴-۲۰۱۳ و ۲۰۱۴-۱۵ هند به ترتیب ۱۱ و ۱۰.۹۵ میلیون تن نفت خام از ایران خریداری کرد. در سال ۲۰۱۵-۱۶ واردات از ایران به ۱۲.۷ میلیون تن افزایش پیدار کرد و ایران به رتبه ششم صادر کنندگان به هند قرار گرفت.  در سال بعد و با جهش به ۲۷.۲ میلیون تن، ایران به رتبه سوم رفت.

به گفته  پرادهند در سال۱۸-۲۰۱۷ واردات نفت هند از ایران ۲۲.۶ میلیون تن بوده است.

 

 

او گفته:

ایران با ۸.۹۳ میلیون تن، پس از عراق دومین تأمین کننده بزرگ نفت خام هند در سه ماهه اول سال مالی جاری بوده است. تمامی شرکت های نفتی دولتی در هند، با توجه به نیاز های داخلی نفت خام وارد میکنند و تأمین کنندگان مختلفی از جمله ایران دارند.

وی افزود:

هند بعد از چین بزرگترین وارد کننده نفت خام از ایران است.

آمریکا که در ماه می از توافق بزرگ هسته ای با ایران خارج شد، اعلام کرد که ظرف ۱۸۰ روز مجددا تحریم های را بر علیه ایران وضع خواهد کرد. آمریکا همچنین تمامی موسسات مالی خارجی که با ایران مراوده می کنند را تهدید کرده است که دسترسی آنها به سیستم بانکی آمریکا قطع خواهد کرد.

دولت ترامپ در حال افزایش فشار بر بروی هند، چین و بقیه خریدارن نفت ایران برای پایان دادن به واردات از ایران و خلع سلاح اقتصادی خلیج فارس با تحریم های مربوط به برنامه هسته ای، تا تاریخ ۴ نوامبر است.

در حال حاضر هند با استفاده از سیستم بانکی اروپا، به ایران یورو پرداخت میکند.

در دور اول تحریم ها در سال ۲۰۱۲ و هنگامی که اتحادیه اروپا نیز در تحریم های اقتصادی علیه ایران به آمریکا پیوست، هند مجبور به استفاده از ترکیش بانک ترکیه برای پرداخت پول نفت خریداری شده از ایران شد ولی با آغاز فوریه ۲۰۱۳، تقریبا نصف قیمت نفت خریداری شده از ایران را به روپیه پرداخت کرد و بقیه مبلغ تا زمان بازگشایی مسیرهای پرداختی معلق ماند. هند وقتی در سال ۲۰۱۵ و با کم شدن سختگیری ها شروع به تسویه حساب با ایران کرد.

منبع: business-standard.com