گوش به زنگگوش به زنگ

انصراف آمریکا از کمک 200 میلیون دلاری به فلسطین


ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که از پرداخت کمک 200 میلیون دلاری به فلسطین صرف نظر کرده است.

صرف نظر کردن آمریکا از کمک به فلسطین

صرف نظر کردن آمریکا از کمک به فلسطین

سفیر فلسطین در پی این اقدام، دونالد ترامپ را ضد صلح نامید. یکی از مقامات ارشد دپارتمان ایالتی روز جمعه اعلام کرد که این تصمیم مستقیما از جانب رئیس جمهور گرفته شده است. کمک‌های درنظر گرفته شده برای غزه حالا برای پروژه‌هایی تخصیص یافتند که اولویت بیشتری دارند. به‌گفته این مقام ارشد چالش‌های جامعه بین المللی در مورد تامین کمک به غزه ادامه دارد، چرا که حماس زندگی شهروندان این منطقه را تحت کنترل خود دارد و باعث انحطاط موقعیت شهروندان و شرایط اقتصادی می‌شوند.

در ماه ژانویه آمریکا همکاری خود را با آژانس سازمان ملل درباره کمک به فلسطینیان قطع کرده بود. روابط بین آمریکا و مسئولین فلسطینی بعد از تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل رو به کاهش یافت.

حسام زملط سفیر فلسطین در واشنگتن گفت:

فلسظینیان می دانند که حکومتشان به زودی نقش مهمی در برقراری صلح در خاورمیانه ایفا می کند. این حکومت تلاش می کند تا دیدگاهی را که ده ها سال است آمریکا پدید آورده است، از بین ببرد.

بعد از تایید اورشلیم یکبار دیگر کاخ سفید دوستی خود را با بنیامین نتانیاهو و مخالفت خود را با برقراری صلح در این منطقه را نشان داد.

تصمیم عدم کمک به فلسطین در پی ناآرامی های غزه و تظاهراتی که از ماه مارس شروع شد ناشی شده است. حداقل ۱۷۱ فلسطینی در این درگیری ها توسط نیروهای اسرائیلی در نزدیکی مرز اسرائیل کشته شدند. دولت آمریکا ماه هاست که در حال بررسی و مذاکره درباره برنامه صلح در خاورمیانه است.

زملوط گفت:

این کمک‌های انسان دوستانه به عنوان یک باج یا تهدید سیاسی موثر نیست. تنها زمانی می‌توان به صلح دست یافت که به توافق ۱۹۶۷ در رابطه با مرز&lrm های اورشلیم شرقی که پایتخت فلسطین بوده است و نیز احترام به قوانین و حقوق بین المللی عمل شود.

پاتریک لی هی سناتور حزب دموکرات، کاخ سفید را به مجموعه‌ای از اقدامات تحریک آمیز و خرابکارانه به‌جای برقراری رابطه صلح آمیز بین اسرائیل و فلسطین  متهم کرد. ترامپ از داماد خود، جرد کوشنر و وکیل جیسون گرین بلات خواست تا پیشنهاد‌های صلح را بررسی کنند تا مناسب‌ترین راه حل را برای مسئله فلسطین پیدا کنند.

منبع:  business-standard.com