کره جنوبی دومین کشور جهان از نظر قیمت اینترنت همراه

ماه گذشته کره جنوبی در حوزه هزینه های اشتراک داده تلفن های همراه هوشمند رتبه ی دوم در جهان را کسب کرد و این مسئله باعث شکایت مصرف کننده های داخلی از حاملان تلفن همراه که قیمت های اشتراک داده های تلفن همراه را افزایش داده اند، گردید.

کره جنوبی دومین کشور جهان از نظر قیمت اینترنت همراه

کره جنوبی دومین کشور گران جهان از نظر قیمت اینترنت تلفن همراه

کره جنوبی دومین کشور گران جهان از نظر قیمت اینترنت تلفن همراه
بر اساس مطالعه ای که توسط شرکت فنلاندی Rewheel صورت گرفت، در ماه آوریل هزینه متوسط یک گیگا بایت اینترنت تلفن همراه در کره جنوبی به حدود ??.? یورو (معادل ??.? دلار) رسید و کشور کره جنوبی را به دومین کشور گران جهان تبدیل کرد.

این مطالعه روی قیمت داده های تلفن همراه ۴۱ کشور تحت سیستم های با تکامل طولانی مدت (شاخه ای از ۴G است که به دنبال دستیابی به سرعت‌های تعریف شده در این استاندارد است) انجام گرفت.

در این میان، کانادا با قیمت ?.? یورو و ایالات متحده آمریکا به قیمت ? یورو به ازای هر یک گیگا بایت اینترنت به ترتیب سومین و پنجمین کشور گران جهان از نظر گرانی داده های تلفن همراه شدند.

اما فنلاند همین مقدار اینترنت را به قیمت ?.? یورو در اختیار کاربران قرار می دهد و به عنوان ارزان ترین کشور شناخته شده است.

در مقایسه با ماه نوامبر ۲۰۱۷، قیمت داده های تلفن همراه در کره جنوبی حدود ?.? یورو افزایش داشته است در حالی که در فنلاند ?.? یورو کاهش یافته است. این افزایش قیمت در کره جنوبی و همچنین کاهش قیمت در فنلاند باعث بیشتر شدن فاصله قیمتی این دو کشور گردیده است.

قیمت متوسط یک گیگابایت داده تلفن همراه برای اعضای اتحادیه اروپا ?.? یورو و برای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ?.? یورو بوده است.

حاملان تلفن همراه کره جنوبی ادعا می کنند که این نتایج حاکی از آن است که مصرف کننده های داخلی برنامه های اشتراک متفاوتی را انتخاب می کنند و این گونه تحقیقات که در سطح بین المللی انجام می شوند فضای شبکه ای فوق العاده و عالی آنها را برای ارزیابی در نظر نمی گیرند.

با این وجود، فعالان داخلی کره جنوبی بر این عقیده هستند که هزینه های مخابرات این کشور هنوز خیلی گران بوده و شرکت ها باید تخفیف های بیشتری برای مشترکین خود فراهم کنند.

آهن جین گئول (Ahn Jin-geol)، از فعالان داخلی این کشور گفت:

صاحبان این سه شرکت تلفن همراه چایبول که سالیانه سود ?.? میلیارد دلاری به دست می آورند، باید در قیمت های خود تجدید نظر کرده و تخفیف های ویژه تری برای مشترکین قائل شوند.“

 

منبع: yonhapnews.co.kr

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران بدلیل تحریم‌ها

شرکت بریتانیایی کرکوس(Quercus)، سرمایه‌گذار در ساخت نیروگاه‌ انرژی‌های تجدیدپذیر اعلام کرد که بدلیل تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ساخت نیروگاه خورشیدی 500 میلیون یورویی در ایران را متوقف خواهد کرد. این شرکت اما اشاره‌ای به خسارات مالی احتمالیِ ناشی از این تصمیم نکرد.

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران بدلیل تحریم‌ها

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران

ساخت این نیروگاه خورشیدی در ایران، بعنوان اولین سرمایه‌گذاری شرکت کرکوس در خارج از اروپا با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات، ششمین نیروگاه جهان به لحاظ ظرفیت انرژی و بزرگی به شمار می‌آمد.

ایران در سال‌های گذشته تلاش کرده است تا سهم خود را در تولید برق تجدیدپذیر افزایش دهد. بخشی از این تلاش بمنظور کاهش آلودگی هوا و همچنین حضور در نشست‌ها و مشارکت در توافق‌نامه‌های بین المللی صورت گرفته است و این کشور امید داشت که تا سال ۲۰۲۰ بتواند ۵ گیگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید کند.

در ماه ژوئن، قبل از تمدید تحریم‌های آمریکا، بیش از ۲۵۰ شرکت توافقی را امضا کردند که بموجب آن ۴ گیگاوات از انرژی تجدیدپذیر جدیدِ ایران را به فروش برسانند. داده‌های وزارت نیروی ایران این اطلاعات را تائید می‌کند.

واشنگتن هفته گذشته و پس از بیرون آمدن از توافق بین المللی هسته‌ای ۲۰۱۵، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را از سر گرفت. رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ همچنین شرکت‌هایی که به فعالیت با ایران ادامه دهند ازجمله بانک‌ها را به تحریم از سوی این کشور تهدید کرد.

مدیر اجرایی شرکت کرکوس در ایمیلی در روز سه شنبه خبر داد:

در پی تحریم ایران از سوی آمریکا، ما نیز تصمیم به توقف تمام فعالیت‌هایمان شامل پروژه ۶۰۰ مگاواتی در ایران گرفتیم. با اینحال شرایط آینده را نیز رصد خواهیم کرد.

شرکت کرکوس بریتانیا سال گذشته اعلام کرد که قصد راه‌اندازی یک شرکت پروژه‌ای را دارد که با جذب توجه از سوی سرمایه‌گذاران خصوصی و نهادی، از جمله صندوق‌های پول معتبر، بتواند سهام آن را از طریق یک کارگزاری خصوصی به فروش برساند.

زهر تحریم؛ کدام شرکت‌های اروپایی از ایران خارج می شوند؟

شرکت خصوصی و مستقل کرکوس تاکنون حدود ۲۸ نیروگاه انرژی تجدیدپذیر را تاسیس کرده است. این شرکت توسط بیاسی و سیمون بورلا در سال ۲۰۱۰ پایه گذاری شد و ۵ منبع مالی سرمایه‌گذاری را تحت اختیار دارد و چنانکه در وبسایت خود نوشته است، شبکه‌ای از «شرکای خارجی بسیار قابل اعتماد» تشکیل داده است.

نگرانی از پیامدهای تحریم‌های آمریکا، گروهی از شرکت‌های اروپایی را واداشته است که اعلام کنند تجارت خود را از ایران خارج می‌کنند.

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

روز سه شنبه گروه مهندسی بیل فینگر(Bilfinger) از آلمان اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای امضای توافق تجاری جدید در ایران را ندارد. شرکت آلمانی دوئر(Duerr)، تامین‌کننده قطعات خودرو نیز گفت که فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کرده است.

پروژه دیگری که از سوی ساگا انرژی(Saga Energy) از نروژ برنامه‌ریزی شده بود نیز متوقف شده است. این پروژه در اکتبر سال گذشته با هدف ساخت ظرفیت ۲ گیگاواتی انرژی خورشیدی در ایران مورد توافق قرار گرفت و قرار بود از پایان سال ۲۰۱۸، ساخت آن آغاز شود.

مدیر عملیات ساگا انرژی، ران هالند به رویترز خبر داد که این شرکت درحال تامین مالی این پروژه بود و با پیچیدگی‌هایی مواجه شده بود که اگرچه تلاش می‌شد طبق برنامه پیش برود اما ممکن بود ساخت آن با تاخیر آغاز شود.

منبع: reuters.com

چرا کاوشگر خورشیدی پارکر ذوب نمی شود؟

با فرستادن کاوشگر تاریخی پارکر به لایه های عمیق تر جو خورشید، این سوال پیش می آید که چرا این کاوشگر ذوب نمی شود؟

چرا کاوشگر خورشیدی پارکر ذوب نمی شود؟

مقاومت بالای کاوشگر خورشیدی پارکر

مقاومت بالای کاوشگر خورشیدی پارکر

این کاوشگر در لایه ای از جو خورشید به نام کرونا به جمع آوری اطلاعات درباره ذرات، انرژی و گرما می پردازد. این فضاپیما وارد محیطی می شود که دمایش بیش از میلیون ها درجه سلسیوس است و تحت تابش اشعه قوی خورشید قرار دارد. بر اساس اعلام سازمان فضایی آمریکا، ناسا، این کاوشکر خورشیدی طوری طراحی شده که نسبت به شرایط سخت و دمای خیلی بالا مقاوم باشد. این کاوشگر به یک لایه گرمایی و سیستم مستقل و اتوماتیک مجهز است. این لایه گرمایی تنها ۱۴۰۰ درجه سلسیوس گرما از خود خورشید دریافت می کند. این لایه در واقع یک سیستم حفاظتی گرمایی(TPS) است که ۸ پا قطر و ۴.۵ اینچ ضخامت دارد. ضخامت کم ۴.۵ اینچی به این معناست که در سوی دیگر لایه، بدنه کاوشگر دمای مناسب ۳۰ درجه سلسیوس را داراست.

TPS در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز و با استفاده از تکنولوژی کربن-کربن ساخته شده است به طوری که فوم کامپوزیتی کربن به دو صفحه کربنی به حالت ساندویچی قرار گرفته است.لایه بیرونی با سرامیک سفید پوشیده شده تا به بیشترین میزان ، تابش خورشید را منعکس کند. تست های انجام شده روی این کاوشگر تا دمای ۱۶۵۰ درجه سلسیوس موفقیت آمیز بوده است.

چالش دیگری که در ساخت کاوشگر پارکر وجود داشت، سیم پیچی الکتریکی بود که در معرض نور خورشید ذوب می شد. برای حل این مشکل، از لوله های کریستالی یاقوت کبود برای نگه داشتن سیمه استفاده شد و سیم ها از عنصر شیمیایی نئوبیوم ساخته شدند.

در این دستگاه از آرایه های خورشیدی نیز استفاده شده است. این آرایه ها سیستم خنک کننده ساده ای دارند: یک مخزن گرما دیده که خنک کننده را از یخ زدن محافظت می کند، دو رادیاتور برای جلوگیری از یخ زدن خنک کننده، بال های آلومینیومی برای بیشینه کردن سطح خنک کننده و پمپ هایی برای چرخش ماده خنک کننده.

این کاوشگر روز ۱۲ آگوست از ایستگاه فلوریدا به فضا فرستاده شد و اولین اطلاعاتش را در ماه دسامبر به زمین مخابره خواهد کرد.

منبع: business-standard.com

سقوط بی سابقه واحد پول ترکیه: ارزش لیر 14 درصد افت کرد

روز جمعه، بعد از اینکه تعرفه واردات فلزات از ترکیه توسط دونالد ترامپ دو برابر شد، ارزش لیر سقوط کرد و به پایین ترین حد خود رسید.

سقوط بی سابقه واحد پول ترکیه: ارزش لیر 14 درصد افت کرد

دونالد ترامپ تعرفه واردات فلزات از ترکیه را دو برابر کرد

دونالد ترامپ تعرفه واردات فلزات از ترکیه را دو برابر کرد

ارزش لیر نسبت به دلار آمریکا ۲۰ درصد سقوط کرد و به بیشترین میزان افت خود نسبت به دلار رسید. آخرین سقوط لیر نسبت به دلار ۱۳.۵ درصد بوده است.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد:

دونالد ترامپ تعرفه واردات فلزات از جمله فولاد و آلومینیوم از کشور ترکیه را افزایش داده است. تعرفه های جدید به واردات از کشورهای خاصی اختصاص یافته اند که صادراتشان امنیت ملی را به خطر می اندازد.

توئیت دونالد ترامپ و بیانیه کاخ سفید زمانی منتشر شد که رجب طیب اردوغان از شهروندان ترکیه خواست که دلارهایشان را به سایر ارزهای خارجی و ذخایر طلای خود را نیز به لیر تبدیل کنند. اردوغان گفت که ترکیه درگیر یک جنگ اقتصادی شده است و مردم باید از کشور خود دفاع کنند. اردوغان بر لزوم افزایش صادرات تاکید کرد.

بازار سهام ترکیه هم با سقوط ارزش خود مواجه شده است به طوری که ارزش سهام ETF ، ۱۳.۳ درصد کاهش داشته است.

این مشکلات از زمانی در کشور ترکیه ایجاد شده است که اندرو برونسون در این کشور بازداشت شد. فردی که متهم به جاسوسی در ترکیه شده است.ترامپ نیز ماه گذشته اعلام کرده است که در صورت ادامه بازداشت برونسون، تحریم های شدید بر ترکیه اعمال خواهد شد.

منبع: cnbc.com

سرمایه‌گذاری 15 میلیارد دلاری قطر در ترکیه

قطر متعهد شد که 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در بازارهای مالی و بانک‌های ترکیه انجام دهد. این خبر را وبسایت رئیس جمهور ترکیه، پس از دیدار او با امیر قطر منتشر کرد.

سرمایه‌گذاری 15 میلیارد دلاری قطر در ترکیه

سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری قطر در ترکیه

سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری قطر در ترکیه

بعد از انتشار این خبر، ارزش لیره ترکیه با افزایش کمی، از ۶.۰۴ در برابر یک دلار به ۵.۸۶ رسید. چند روز پیش کاهش ۷.۲ درصدی ارزش پول ترکیه نسبت به دلار آمریکا ثبت شده بود.

مقامات آمریکا اطلاعات بیشتری درباره جزئیات این سرمایه‌گذاری‌ها ارائه نکردند و تنها تاکید کردند که این تعهدنامه، از سوی امیر قطر بعنوان بالاترین مقام این کشور امضا شده است.

اقتصاد ترکیه در روزهای اخیر و با کاهش ارزش لیره ضربه خورد. روز پنجشنبه هم دونالد ترامپ تعرفه واردات آلومینیوم و استیل از ترکیه را در واکنش به آزاد نکردنِ یک شهروند آمریکایی به دو برابر افزایش داد. اندرو برونسون، کشیش آمریکایی که به اتهام تروریسم در ترکیه دستگیر شد، ۳۵ سال زندان پیش روی خود دارد.

در پاسخ به این افزایش تعرفه، اردوغان نیز واردات وسایل الکترونیک آمریکا از جمله آیفون اپل را ممنوع اعلام کرد و همچنین تعرفه کالاهایی چون تنباکو، الکل، خودرو و مواردی دیگر را افزایش داد.  

منبع: rt.com

زاکربرگ به ناشران اهمیتی نمی‌دهد؛ ادعایی که فیسبوک آن را رد می‌کند

اخیرا گزارشی منتشر شده است که بر مبنای آن مارک زاکربرگ به ناشران شبکه خود بها نمی‌دهد، اما فیسبوک صحت این گزارش را رد کرده است.

زاکربرگ به ناشران اهمیتی نمی‌دهد؛ ادعایی که فیسبوک آن را رد می‌کند

زاکربرگ به ناشران اهمیتی نمی‌دهد

زاکربرگ به ناشران اهمیتی نمی‌دهد

کمپبل براون، رئیس بخش مشارکت اخبار فیسبوک گفت:

مارک زاکربرگ اهمیتی به ناشران نمی‌دهد اما روحیه زیادی به من می‌دهد و امتیازات زیادی برای ایجاد تغییرات در نظر می‌گیرد.

فیسبوک اعلام کرد که این اظهار نظر‌ها دقیق نیستند و مفهومی ندارند. پیش تر در ماه آگوست، فیسبوک اعلام کرد که ۴.۵ میلیون دلار برای کمک به صنعت نشر خبر سرمایه گذاری کرده است. فیسبوک که یک غول میان رسانه های اجتماعی است بیش از ۵ بیلیون دلار سود را در سه ماهه نخست امسال به دست آورده و مدعی است که ۳.۵ میلیون دلار را صرف سیستم شتاب دهنده عضویت خود کرده است. این سیستم یک طرح آزمایشی سه ماهه است تا به ناشران در ساخت مدل های عضویت کمک کند.

همچنین فیسبوک مبلغ ۱ میلیون دلار را صرف کمپین NewsMatch کرده است که این کمپین بیش از ۱۰۰ اتاق خبری در سرتاسر کشور را بهم متصل می کند. همچنین این شرکت، کار کردن با ناشران در آمریکا و اروپا را راهی برای تست کردن طرح مشترکین مقالات فوری می داند.

منبع: business-standard.com


>