گوش به زنگگوش به زنگ

صادرات غلات و حبوبات ترکیه


در بین ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال جاری از منطقه جنوب شرقی آناتولی ترکیه حدود 1.9 میلیارد دلار غلات، حبوبات و دانه ‌های روغنی به کشورهای خارجی صادر شده است.

صادرات غلات و حبوبات ترکیه .jpg

صادرات غلات و حبوبات ترکیه

به گزارش خبرگزاری آناتولی، معصوم آلتون کایا رئیس اتحادیه دانه های روغنی، حبوبات و محصولات صادراتی منطقه جنوب شرقی آناتولی در ترکیه طی سخنانی اظهار داشت:

"شرکت های عضو اتحادیه در دوره زمانی بین ماه ‌های ژانویه تا نوامبر سال جاری یک میلیارد و ۸۵۶ میلیون و ۱۹۰ هزار دلار غلات، حبوبات، دانه های روغنی و محصولات آنها را به سایر کشورها صادر کردند. تلاش می کنیم میزان صادرات آرد گندم را به شرق و غرب دنیا افزایش دهیم. پس از آرد روغن های گیاهی با ??? میلیون دلار جای دارد. میزان صادرات ماکارونی نیز از این منطقه طی ? ماه به ??? میلیون دلار رسیده است."

وی در ادامه تصریح کرد:

"محصولات کشاورزی تولید شده در ترکیه به قاره‌های مختلف صادر می‌شود. آرد ترکیه در مناطق مختلف جهان مصرف شده است. آرد تولیدی جایگاه مهمی در صادرات ترکیه داشته و آرد گندم نیز اولین مقام صادرات منطقه را دارا است."

در دوره زمانی بین ماه‌های ژانویه و نوامبر، ۴۸۴ میلیون و ۱۲۲ هزار دلار صادرات آرد گندم از منطقه آناتولی ترکیه انجام شده است.

آرد گندم با ۲۶.۱ درصد سهم قابل توجهی در صادرات دارد. ماکارونی با ۱۵.۸ درصد و ارزش ۲۹۳ میلیون ۴۴۳ هزار دلار در رده بعدی و پس از آرد گندم قرار گرفته است. روغن های گیاهی با ۱۴.۶ درصد و ارزش ۲۷۰ میلیون ۶۱۴ هزار دلار در جایگاه سوم و در میان مهم ترین اقلام صادرات ترکیه قرار دارد. بقیه صادرات نیز از دیگر محصولات تشکیل شده است. کشورهای خاورمیانه در رده اول این صادرات قرار دارد. در خلال ۱۱ ماه گذشته میزان ۱ میلیارد ۳۹۵ میلیون ۱۴۰ هزار دلار فروش خارجی در منطقه آناتولی انجام گرفته است. سهم صادرات به کشورهای خاورمیانه ۷۵.۲ درصد است. میزان صادرات به کشورهای آفریقایی ۳۳۴ میلیون ۷۵۵ هزار دلار بوده و در رده دوم قرار دارد. آمریکا نیز با ۴۳ میلیون ۷۲۵ هزار دلار در رده سوم این صادرات جای دارد.