گوش به زنگگوش به زنگ

ترکیه اپل را تحریم کرد!


رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان گفته است که کشورش تمام محصولات الکترونیک آمریکایی از جمله اپل را تحریم می‌کند تا خصومت دیپلماتیک ترامپ را که باعث سقوط ارزش پول ترکیه شده است، پاسخ داده باشد.

ترکیه محصولات الکترونیک آمریکایی از جمله اپل را تحریم می‌کند

ترکیه محصولات الکترونیک آمریکایی از جمله اپل را تحریم می‌کند

دونالد ترامپ با افزایش تعرفه واردات فلزات فولاد و آلومینیوم از ترکیه، ارزش لیر را کاهش داد. هنوز مشخص نیست که اردوغان چگونه می‌خواد این تحریم را اعمال کند. علاوه بر این خطوط هواپیمایی ملی ترکیه اعلام کرد که تبلیغاتش را در رسانه‌های آمریکا متوقف می‌کند.

حمدی آتس مدیر سازمان ارتباطات در ترک تلکام نیز پیام مشابهی در توئیتر منتشر کرد. چندین عامل باعث شروع تحریم آمریکا بود، از جمله بازداشت خانگی کشیش آمریکایی، اندرو برونسون در ترکیه، که به اتهام جاسوسی دستگیر شد. یکی دیگر از عواملی که باعث تحریم آمریکا شد، تصمیم ترکیه مبنی بر خرید سیستم دفاعی موشکی روسی در سال جاری بوده است که با آن مواضع آرمیکا در سوریه را تهدید کرد. ترکیه مبارزان کرد سوریه را تروریست می‌داند.

رجب طیب اردوغان از مردم کشورش خواست که دلار‌هایشان را به لیر تبدیل کنند تا به تقویت ارزش پول خود که ۴۰ درصد سقوط داشته است کمک کند. در حالی‌که اقدامات اردوغان نشان از عدم سازش با آمریکا دارد، به‌نظر می‌رسد تلاش‌هایی در پشت پرده برای حل اختلافات در حال انجام است.

سردار کلیچ، سفیر ترکیه در واشنگتن، با جان بولتن، مشاور امنیت ملی آمریکا در جلسه‌ای که توسط کاخ سفید ترتیب داده شده بود گفتگو کرد. سرمایه گذارن از گسترش آشوب‌ها و بی‌نظمی‌های مالی نگرانند و این در حالی است که رجب طیب اردوغان تمام اتفاقات را ناشی از یک توطئه سیاسی علیه ترکیه می‌داند.

منبع: news.sky.com