گوش به زنگگوش به زنگ

آمازون به دنبال مکان تجاری در استانبول


فعالیت شرکت آمازون (Amazon.com)، با ارزش ترین شرکت جهان در دنیای الکترونیک، در ترکیه قطعی شد. براساس اطلاعات دریافتی از منابع آمازون، این شرکت تصمیم دارد، در مرکز شهر استانبول و در یک فضای 5 هزار متری شروع به فعالیت نماید.

آمازون به دنبال مکان تجاری در استانبول

آمازون به دنبال مکان تجاری در استانبول

بحث حضور شرکت آمازون در ترکیه از مدت ها پیش در رسانه های ترکیه در جریان بود. شرکت آمازون به صورت رسمی در سال گذشته اعلام کرد، تا تابستان سال ۲۰۱۸ به صورت رسمی فعالیت خود را در ترکیه آغاز خواهد کرد.

در خصوص آخرین اطلاعات منتشر شده در این مورد، این هفته در رسانه های ترکیه اعلام گردید:

" شرکت آمازون به دنبال یک مکان ۵ هزار متری در استانبول می باشد. این شرکت تصمیم دارد در یکی از مراکز تجاری استانبول فعالیت خود را به صورت سراسری آغاز کند. "

منابع صنفی ترکیه در این خصوص اعلام کردند:

" هنوز مکان مناسب برای این شرکت در استانبول نهایی نشده است و این شرکت کماکان به دنبال مکان مورد نظر می باشد. این شرکت به محض اجاره مکان مناسب در یکی از مراکز تجاری استانبول، شروع به کار خواهد کرد. "

همچنین براساس گزارش هابر تورک، انتظار می رود، این شرکت تا پایان سال ۲۰۱۸ در ترکیه مستقر شده و فعالیت خود را در تمام نقاط این کشور گسترش دهد.

در ماه مارس سال گذشته شرکت آمازون با کسب رتبه اول خرده فروشی اینترنتی در کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه، شروع بسیار موفقی در این منطقه داشته است.

همچنین این شرکت در سال ۲۰۱۷، با خرید Whole Foods، یکی از غول های صنعت مواد غذایی ارگانیک به ارزش ۱۳.۷ میلیارد دلار در ایالات متحده، خود را به عنوان یکی از شرکت های فعال در صنایع غذایی نیز مطرح کرد.

شرکت آمازون که برای ورود به بازار خاورمیانه، یکی از شرکت های رقیب خود را خریداری کرده بود، این بار خود شخصا پا به بازار ترکیه نهاده است.

در همین خصوص، خبرگزاری IHLAS در ترکیه در مقاله ای با عنوان " آماده باشید "، تحلیل کرد:

" ورود مستقیم آمازون به اقتصاد ترکیه یک پیام " آماده باشید " برای عمده فروشان در ترکیه نیز دارد. آمازون در بلند مدت عمده فروشی در ترکیه را تحت سیطره خود در خواهد آورد. "

اکثر رسانه های ترکیه، حضور قدرتمندانه آمازون در ترکیه را برای اقتصاد این کشور در بلند مدت خطرناک توصیف کرده اند. به نظر کارشناسان اقتصادی در ترکیه، آمازون در صورت ورود به حوزه عمده فروشی، با توان مالی بالایی که در چند سال اخیر در اقتصاد جهانی کسب کرده است، می تواند اقتصاد ترکیه را فلج کند.

همچنین خبرهای حاکی از آن است که آمازون برای عمده فروشی در ترکیه به جای کمسیون ۱۵ درصد، کمسیون ۱۰ درصد را از عمده فروشان مطالبه خواهد کرد.

جف بیزوس، بنیانگذار آمازون، با عملکرد بسیار موفقی که این شرکت در سال ۲۰۱۷ از خود نشان داد به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل شد. سهام آمازون در یک سال ۷۷ درصد افزایش یافته و به ۱۵۰۰ دلار در هر سهم رسیده است.

ثروت بیزوس بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار و ارزش شرکت آمازون در بازار بورس ۷۲۶ میلیارد دلار تخمین زده می شود.