گوش به زنگگوش به زنگ

کشتی ایرانی با 136000 تن نفت خام، کماکان می سوزد


مقامات ایرانی و چینی گفتند یک تانکر نفتی عظیم ایرانی در شامگاه شنبه پس از برخورد با یک کشتی باربری بزرگ چینی باعث انفجار شده است. صبح امروز اعلام شد که نشت نفت هنوز ادامه دارد. امدادگران در حال جست و جو برای مفقود شدگان هستند.

وزارت حمل و نقل چین در بیانیه ای اعلام کرد: "سانچی، که یک تانکر نفتی متعلق به بزرگترین شرکت نفتی کشور ایران می باشد، با “CF Crystal” که یک کشتی باربری چینی است، در فاصله ی حدود ۱۶۰ مایل دریایی از سواحل نزدیک شانگهای و دهانه دلتای رودخانه یانگ تسه برخورد کرد."

تانکر سانچی، ثبت شده در پاناما، از جزیره خارک ایران به سمت کره جنوبی حرکت کرد و ۱۳۶۰۰۰ تن نفت خام را حمل می کرد. این معادل اندکی کمتر از ۱ میلیون بشکه است که ارزش تقریبی آن، بر اساس قیمت جهانی نفت خام، ۶۰ میلیون دلار است.

خدمه این کشتی که ۳۰ ایرانی و ۲ بنگلادشی بودند مفقود هستند..jpg

خدمه این کشتی که ۳۰ ایرانی و ۲ بنگلادشی بودند مفقود هستند.

وزارت حمل و نقل چین گفت: "سانچی در حال حاضر روی دریا شناور و در حال سوختن است." "یک نشت عظیم نفت وجود دارد و ما به تلاشها برای نجات ادامه می دهیم." این وزارتخانه افزود، چهار کشتی نجات و سه قایق برای پاکسازی را صبح امروز به محل حادثه اعزام کرده است.

به گفته ی محمد راستاد، رئیس سازمان بنادر و دریانوردی ایران، ابرهای پر از دود تیره از تانکر سانچی خارج می شوند و تلاش ها برای نجات به دلیل آب و هوای بد و آتش در داخل و اطراف کشتی متوقف شده است.

آقای راستاد اظهار داشت: "به دلیل انفجار شعله های عظیمی از آتش در اطراف کشتی وجود دارد که از و تلاش ها برای جستجو و نجات با مشکل مواجه شده است."

به گفته ی آقای راستاد، صبح امروز پیکر یکی از ۳۰ ملوان ایرانی پیدا شده است. اما خبری از ۳۱ نفر دیگر ،که دو تن از آن ها بنگلادشی هستند، در دست نیست.

۲۱ خدمه کشتی کریستال که همگی ملیت چینی دارند، نجات یافته اند.

کارشناسان حمل و نقل می گویند که این حادثه می تواند حمل و نقل به داخل و اطراف شانگهای، یکی از بزرگترین و شلوغ ترین بنادر جهان را مختل کند.