گوش به زنگگوش به زنگ

مقدار صادرات نفت ایران در اکتبر اعلام شد


به گزارش خبرگزاری رویترز، صادرات نفت ایران به هند، چین، ترکیه و خاورمیانه در اکتبر 2018(مهر 97) حدودا 1.33 میلیون بشکه نفت بوده است.

رویترز میزان صادرات نفت ایران در ماه اکتبر را اعلام کرد

رویترز میزان صادرات نفت ایران در ماه اکتبر را اعلام کرد

به گزارش پایگاه خبری تلکسیران و به نقل از رویترز، به غیر از هند و چین، ایتالیا و ترکیه خریداران باقی مانده نفت خام ایران هستند که این امر نشان می دهد  تحریم‌های آمریکا بر محموله‌ های نفتی ایران اثر گذاشته است.

جمهوری اسلامی ایران در ماه اکتبر، ۱.۳۳ میلیون بشکه در روز به هند، چین، ترکیه و خاورمیانه نفت صادر کرده است و هیچکدام از نفتکش های حامل نفت خام ایران به سمت اروپا روانه نشده اند.

البته یک منبع خبری موثق(این منبع صادرات نفت ایران را ۱.۵میلیون بشکه در روز تخمین زده است)، مدعی شده که بعضی از کشتی‌ها با ماهواره ردیابی نمی‌ شوند و از میان آن‌ ها ۱ میلیون بشکه نفت به ایتالیا فرستاده شده است.

این مقدار بسیار کمتر از صادرات نفت ۵ میلیون بشکه‌ ای در ماه آوریل است. کمی بعد از ماه آوریل دونالد ترامپ از توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران عقب نشینی کرد و  در آن زمان تحریم‌ ها دوباره از سر گرفته شد.

این ارقام همچنین کاهش ۱.۶ میلیون بشکه‌ ای صادرات نفت ایران را نسبت به ماه سپتامبر نشان می‌دهند.

از دست رفتن قابل پیش بینی این حجم از نفت ایران باعث افزایش قیمت نفت شده است. نفت در سوم ماه اکتبر به بالاترین میزان خود از اواخر سال ۲۰۱۴ رسید و بشکه‌ای ۸۴.۷۶ معامله شد. از آن زمان تا به حال قیمت نفت خام تا ۸۱ دلار کاهش یافته، ولی افت محسوس صادرات ایران همچنین تاثیر خودش را می گذارد.

یوجین وینبرگ تحلیلگر کامرزبنک اعلام کرد:

این یکی از دلایلی است که قیمت نفت را بالای ۸۰ دلار نگه داشته است.

ارقام ماه اکتبر نشان می‌دهد که خریداران نگرانند تحریم‌های آمریکا مقدار معاملات نفتی آن‌ها را با ایران کاهش دهد و اینکه صادرات نفت ایران زودتر از حد انتظار بازار کاهش یابد.

مطمئنا کسب  اطلاعات دقیق در این مورد دشوار است. برنامه نفتکش‌ ها تنظیم شده هستند. صادرات هفته به هفته تغییر می یابد و ردیابی نفتکش‌ها با وجود اطلاعات ماهواره‌ ای راحت تر شده است.

درحالی که واشنگتن گفته می‌خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند، ایران و عربستان آن را نامحتمل می‌دانند.

دولت ترامپ قصد دارد برای کشور‌هایی که واردات نفت ایران را کم می کنند معافیت‌ هایی در نظر بگیرد. هند خریدار اصلی ایران، برای ماه نوامبر سفارش نفت داده است.

ایران مخالف افزایش تولید اوپک است و می‌گوید خریداران جدیدی برای نفت خود پیدا کرده و کاهش تولیدش ناچیز است.

ایران به اوپک گزارش داد که تولید نفتش در ماه سپتامبر ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته و به ۳.۷۶ میلیون بشکه در روز رسیده است، در حالی که مشاوران و آژانس‌های دولتی اوپک برای کنترل تولید، کاهش بسیار بیشتری را تا ۳.۵۴ میلیون بشکه در روز گزارش داده‌اند.

در واقع، تولید نفت ایران به اندازه صادراتش کاهش نداشته است. چون به نظر می‌رسد در حال ذخیره نفت در کشتی هاست. کاری که طی تحریم‌ های قبلی تا زمان معاهده اتمی ۲۰۱۵ انجام می‌داد.

منبع: Reuters.com