گوش به زنگگوش به زنگ

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران بدلیل تحریم‌ها


شرکت بریتانیایی کرکوس(Quercus)، سرمایه‌گذار در ساخت نیروگاه‌ انرژی‌های تجدیدپذیر اعلام کرد که بدلیل تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ساخت نیروگاه خورشیدی 500 میلیون یورویی در ایران را متوقف خواهد کرد. این شرکت اما اشاره‌ای به خسارات مالی احتمالیِ ناشی از این تصمیم نکرد.

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران

ساخت این نیروگاه خورشیدی در ایران، بعنوان اولین سرمایه‌گذاری شرکت کرکوس در خارج از اروپا با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات، ششمین نیروگاه جهان به لحاظ ظرفیت انرژی و بزرگی به شمار می‌آمد.

ایران در سال‌های گذشته تلاش کرده است تا سهم خود را در تولید برق تجدیدپذیر افزایش دهد. بخشی از این تلاش بمنظور کاهش آلودگی هوا و همچنین حضور در نشست‌ها و مشارکت در توافق‌نامه‌های بین المللی صورت گرفته است و این کشور امید داشت که تا سال ۲۰۲۰ بتواند ۵ گیگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید کند.

در ماه ژوئن، قبل از تمدید تحریم‌های آمریکا، بیش از ۲۵۰ شرکت توافقی را امضا کردند که بموجب آن ۴ گیگاوات از انرژی تجدیدپذیر جدیدِ ایران را به فروش برسانند. داده‌های وزارت نیروی ایران این اطلاعات را تائید می‌کند.

واشنگتن هفته گذشته و پس از بیرون آمدن از توافق بین المللی هسته‌ای ۲۰۱۵، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را از سر گرفت. رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ همچنین شرکت‌هایی که به فعالیت با ایران ادامه دهند ازجمله بانک‌ها را به تحریم از سوی این کشور تهدید کرد.

مدیر اجرایی شرکت کرکوس در ایمیلی در روز سه شنبه خبر داد:

در پی تحریم ایران از سوی آمریکا، ما نیز تصمیم به توقف تمام فعالیت‌هایمان شامل پروژه ۶۰۰ مگاواتی در ایران گرفتیم. با اینحال شرایط آینده را نیز رصد خواهیم کرد.

شرکت کرکوس بریتانیا سال گذشته اعلام کرد که قصد راه‌اندازی یک شرکت پروژه‌ای را دارد که با جذب توجه از سوی سرمایه‌گذاران خصوصی و نهادی، از جمله صندوق‌های پول معتبر، بتواند سهام آن را از طریق یک کارگزاری خصوصی به فروش برساند.

زهر تحریم؛ کدام شرکت‌های اروپایی از ایران خارج می شوند؟

شرکت خصوصی و مستقل کرکوس تاکنون حدود ۲۸ نیروگاه انرژی تجدیدپذیر را تاسیس کرده است. این شرکت توسط بیاسی و سیمون بورلا در سال ۲۰۱۰ پایه گذاری شد و ۵ منبع مالی سرمایه‌گذاری را تحت اختیار دارد و چنانکه در وبسایت خود نوشته است، شبکه‌ای از «شرکای خارجی بسیار قابل اعتماد» تشکیل داده است.

نگرانی از پیامدهای تحریم‌های آمریکا، گروهی از شرکت‌های اروپایی را واداشته است که اعلام کنند تجارت خود را از ایران خارج می‌کنند.

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

روز سه شنبه گروه مهندسی بیل فینگر(Bilfinger) از آلمان اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای امضای توافق تجاری جدید در ایران را ندارد. شرکت آلمانی دوئر(Duerr)، تامین‌کننده قطعات خودرو نیز گفت که فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کرده است.

پروژه دیگری که از سوی ساگا انرژی(Saga Energy) از نروژ برنامه‌ریزی شده بود نیز متوقف شده است. این پروژه در اکتبر سال گذشته با هدف ساخت ظرفیت ۲ گیگاواتی انرژی خورشیدی در ایران مورد توافق قرار گرفت و قرار بود از پایان سال ۲۰۱۸، ساخت آن آغاز شود.

مدیر عملیات ساگا انرژی، ران هالند به رویترز خبر داد که این شرکت درحال تامین مالی این پروژه بود و با پیچیدگی‌هایی مواجه شده بود که اگرچه تلاش می‌شد طبق برنامه پیش برود اما ممکن بود ساخت آن با تاخیر آغاز شود.

منبع: reuters.com