گوش به زنگگوش به زنگ

خروج امریکا از معاهده ایران، اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند


انتظار می رود خروج امریکا از معاهده هسته ای ایران و تصمیم بر اعمال تحریم های جدید ضربه ای به اقتصاد کره که شدیدا به واردات نفت وابسته است، وارد کند. افزایش قیمت نفت اجتناب ناپذیر است و این امر مصرف و منابع سرمایه  گذاری را تحت فشار قرار می دهد. طبق اظهارات تحلیلگران در روز چهارشنبه، صنایع حساس نفتی به مانند خطوط هوایی و پتروشیمی به شدت تحت تاثیر قرارخواهند گرفت.

خروج امریکا از معاهده ایران اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

خروج امریکا از معاهده ایران اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه اعلام کرد امریکا از معاهدات هسته ای جلوگیری خواهد کرد، زیرا این توافقنامه ناقص ، نمی تواند توسعه تسلیحات هسته ای ایران را متوقف کند.

تحلیلگران انتظار دارند قیمت جهانی نفت افزایش یابد، زیرا خطرات جغرافیایی با تغییر و افزایش تقاضا و افزایش فشار همراه شده است. روز دوشنبه قیمت نفت خام غرب تگزاس به ۷۰.۷۳ دلار رسیده است که برای اولین بار در سه و نیم سال اخیر، از ۷۰ دلار عبور کرده است.

هوانگ سانگ هیون، یک تحلیلگر در سرمایه گذاری و اوراق بهادار اییوجینه اظهار داشت:

اگر تحریم های ترامپ علیه ایران به واقعیت تبدیل شود، احتمالا قیمت جهانی نفت برای هر بشکه به ۸۰ دلار خواهد رسید.

وی به کاهش تولید نفت اوپک و همچنین ممناعت از خروج نفت از ونزوئلا، آنگولا و لیبی اشاره کرد که این امر مانع افزایش تولید نفت در ایالات متحده می گردد.

تحلیلگران، خطر خروج امریکا از توافق هسته ای ایران و تاثیر آن بر قیمت جهانی نفت که اخیرا شاهد آن هستیم را بیان می کنند. لیم جی کیون، تحلیلگر بانک سرمایه گذاری و اوراق بهادار کره می گوید:

صادرات نفت خام ایران با مشکلات چندانی مواجه نخواهد شد زیرا به احتمال زیاد چین، هند و اروپا که بزرگترین مشتریان آن هستند وارد تحریم های جدید نمی شوند. انگلیس، آلمان و فرانسه به طور مشترک حرکات ترامپ را محکوم کردند و این درحالی است که اسرائیل و عربستان سعودی از وی حمایت کردند.

با این حال طبق اظهارات لیم، به احمال زیاد اصول اقتصادی، قیمت نفت را بیشتر افزایش خواهند داد.

وی اظهار داشت:

اوپک مشخص کرده است که قصد دارد تولید نفت را کاهش دهد و رشد تولید نفت شیل همچنان محدود خواهد بود. همچنین پس از رشد اقتصادی جهانی، تقاضای نفت وجود خواهد داشت. عربستان سعودی که بزرگترین تولید کننده نفت در جهان است قیمت ۸۰ دلاری هر بشکه نفت را مطالبه می کند.

تحلیلگران هشدار می دهند که افزایش قیمت نفت خام مانع بهبود اقتصادی کره، که ششمین وارد کننده بزرگ نفت در جهان است، خواهد شد.

بیک دامی، محقق موسسه تحقیقاتی هیوندای می گوید:

افزایش قیمت نفت می تواند فشار بر اقتصاد را افزایش دهد و بر مصرف و سرمایه گذاری تاثیر سوء خواهد گذاشت.

وی برآورد کرده است اگر قیمت نفت خام هر بشکه به ۸۰ دلار برسد، تولید ناخالص داخلی کره جنوبی به ۰.۹۶ درصد کاهش خواهد یافت. قیمت بالای نفت، مصرف را تا ۰.۸۱ درصد کاهش خواهد داد زیرا به علت تورم، قدرت خرید خانِوارها کم می شود. بر اساس اظهارات بیک، این امر همچنین به کاهش ۷.۵۶ درصدی سرمایه گذاری منجر خواهد شد.

تحلیلگران می گویند به دلیل افزایش هزینه ی تولید، به خصوص در محصولات نفتی، مواد شیمیایی و حمل و نقل، صنایع اصلی و مهم مزایای رقابتی خود را از دست خواهند داد.

هوانگ می گوید:

گرچه یک سوال وجود دارد که آیا قیمت بالای نفت در بلند مدت ادامه خواهد یافت یا خیر، اما روند رو به افزایش آن در کوتاه مدت اجتناب ناپذیر است. صنایع پتروشیمی در این اوضاع، شرایط بدتری دارند.

بیک به دولت توصیه کرد در پی تمهیدات شرایط بحرانی باشند تا بتوانند تاثیرات سوء نوسان قیمت نفت را کاهش دهند. وی گفت:

شرکت ها مجبور خواهند شد فرایندهای تولیدی خود را مجددا ارزیابی کنند.

منبع: koreatimes.co.kr