گوش به زنگگوش به زنگ

تجدید دیدار چین و امریکا در کاخ سفید در خصوص ادامه مذاکرات تجاری


به گزارش خبرگذاری رویترز مقام ارشد اقتصادی چین هفته آینده به منظور تجدید مذاکرات تجاری با ترامپ به واشنگتون سفر می کند. سخنگوی کاخ سفید در روز دوشنبه گفت در مذاکرات هفته گذشته دولت امریکا با مقامات چینی در پکن، با هیچ یک از خواسته های تجاری امریکا موافقت نشد.

لیو هی  معاون نخست وزیر و همچنین مشاور ارشد اقتصادی چین برای ادامه مذاکرات تجاری به واشنگتون سفر می کند.

لیو هی معاون نخست وزیر و همچنین مشاور ارشد اقتصادی چین برای ادامه مذاکرات تجاری به واشنگتون سفر می کند

ترامپ تهدید کرده که تعرفه های کالاهای وارداتی چین را تا ۱۵۰ میلیون دلار افزایش می دهد چرا که اظهارات پکن در خصوص شرایط لازم سرمایه گذاری مشترک، شیوه های صدور مجوز فن آوری ناعادلانه، دزدی آشکارا و همچنین دریافت های دولتی شرکت های فناوری امریکایی، فناوری ایالات متحده را غصب کرده است.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران یک خبرگذاری رسمی اعلام کرد:

ما روی چیزی کار می کنیم که فکر می کنیم که به نفع همه است. 

وی همچنین افزود:

لیو هی معاون نخست وزیر و همچنین مشاور ارشد اقتصادی چین هفته آینده برای مذاکره مجدد با تیم اقتصادی رئیس جمهور به واشنگتون می آید. 

سندرز جزییاتی در خصوص این مذاکرات بیان نکرد.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در پکن که مخالف سفر لیو هی به واشنگتون بود، گفت که دولت چین با نگرش مثبت به خواسته های کاخ سفید نگاه کرده و اینکه رسیدگی به مسائل و مشکلات تجاری از طریق رایزنی و مذاکره به نفع دو کشور و در واقع به نفع جهان است.

او در مصاحبه با یکی از خبرگذاری های رسمی اعلام کرد که:

این یک نشانه مثبت است. ما معتقدیم که امریکا خواستار توافق در حوزه مسائل تجاری با چین است.  

هفته گذشته، هفت تن از نمایندگان امریکایی به رهبری استیون منوچین (Steven Mnuchin) وزیر خزانه داری دولت امریکا به لیو و دیگر مقامات چینی لیستی مبنی بر رسیدگی به اظهاراتش در حوزه سرقت مالکیت معنوی و دیگر سیاست های تجاری که از نظر واشنگتون ناعادلانه بودند، ارائه دادند.

به نقل از افراد آگاه در این مسئله، این خواسته ها شامل کاهش تراز تجاری (صادرات خاص) امریکا با چین تا حدود ۲۰۰ میلیون دلار، کاهش تعرفه ها و همچنین حذف سوبسید برای فناوری های پیشرفته می شد.

چین از دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا درخواست کرد که از تهدید درباره تعرفه ها دست بکشد و در تصمیم وزارت بازرگانی مبنی بر ممنوعیت فروش محصولات و نرم افزار به شرکت ZTE سازنده تجهیزات مخابراتی چینی تجدید نظر کرده و با سرمایه های چینی دقیقا مطابق نظارت امنیتی دولت امریکا رفتار کند.

در طی دو روز مذاکرات پی در پی، چین و امریکا هر دو به توافق نرسیده اما موافق ادامه مذاکرات بودند.

 ترامپ در طول آخر هفته با هیات نمایندگان مذاکره با چین در خصوص ارزیابی جلسات در واشنگتون دیدار کرد. وی در یک پیام توییتری نوشت:

دولت چین از پیروزی های تجاری ایالات متحده ناراحت است.

رسانه های داحلی چینی اتفاقات آخر هفته را با خوش بینی توصیف کردند. مثلا یک روزنامه انگلیسی زبان چینی نوشت که این روند ادامه مذاکرات با دولت امریکا اتفاق خوبی بوده و با وجود اختلاف نظرهای بسیار نشان دهنده پیشرفت در مذاکرات است.

دولت چین این ادعا را که سیاست های او شرکت های خارجی را مجبور به واگذاری فناوری به رقیبان چینی می کند، رد می کند. چین همچنین ادعا کرده که اگر عوارض گمرکی ایالات متحده تحمیل شود، تعرفه های انتقالی روی کالاهایی از قبیل سویا و هواپیما قطعا تحت تاثیر قرار می گیرد.

منبع: reuters.com